Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız - "Kudüs"

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: تعليم اللغة التركية لغير الناطقين بها
Forum Adı: اللغة التركية سهلة جدا
Forum Tanımlaması: من الذين يتعلمون اللغة التركية هذا المكان لكم
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=6072
Tarih: 02Haziran2020 Saat 09:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız - "Kudüs"
Mesajı Yazan: idinc
Konu: Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız - "Kudüs"
Mesaj Tarihi: 07Haziran2009 Saat 20:53
[GOOGLE]http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=285459520466697054&hl=tr&fs=true[/GOOGLE]
 
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular - Kudüs Ortadoğu ile Türkiye’nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor.
 
TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda…
 
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular”…
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer bölgelerinde Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.
 
Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.
 
Kudüs’teki Doğuş Kilisesi, Ortodoks ve Katolikler arasında paylaşılamayınca, Yavuz Sultan Selim tarafından bir Müslüman aileye emanet edilmiştir ve o tarihten beri kilisenin anahtarı bu ailededir. “Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular”ın bu bölümünde; bölgedeki Hristiyan mezhepler arası barışın teminatı olan bu olay üzerinden Kudüs’teki Türkiye dostları tarafından 1. Dünya Savaşı sırasındaki dostluk öyküleri anlatılıyor.
 
Ayrıca yapımda; Osmanlı’nın Kudüs için önerdiği ve asırlarca yaşattığı karşılıklı saygıya dayalı “dinler arası ortak yaşam” bakış açısıyla yürüttüğü politikanın sırrı, Zeytindağı’nda verilen mücadelenin tarihi ve coğrafyasının bugüne yansıyan hatıraları ele alınıyor.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info