Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız "Mısır-Kahire"

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: تعليم اللغة التركية لغير الناطقين بها
Forum Adı: اللغة التركية سهلة جدا
Forum Tanımlaması: من الذين يتعلمون اللغة التركية هذا المكان لكم
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=6070
Tarih: 30Kasım2020 Saat 06:15
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız "Mısır-Kahire"
Mesajı Yazan: idinc
Konu: Yakın Tarih Anılarımız-Duygularımız "Mısır-Kahire"
Mesaj Tarihi: 07Haziran2009 Saat 20:48
[GOOGLE]http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=5914391354825086956&hl=tr&fs=true[/GOOGLE]
 
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Mısır" Ortadoğu ile Türkiye’nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor.
 
TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda…
 
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular”…
 
Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer bölgelerinde Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.
 
Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.
 
İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un müdavimlerinden olduğu Fişavi Kahvehanesi’nin öyküsü eşliğinde Mısır’daki Türk dostları, I. Dünya Savaşı ve milli mücadele sırasında yaşanan dayanışma öyküleri, Abdulaziz Çaviş ailesi ve benzeri isimlerin yaşayan mensuplarında saklı hatırlar ile izler bu haftanın bölüm konusunu oluşturuyor.
 
Milli mücadelenin, Osmanlı coğrafyasının en önemli entelektüel merkezlerinden biri olan Kahire’deki yankıları, Mısır milli şairi Ahmed Şevki’nin Kurtuluş Savaşı öyküsünü işlediği ve Mustafa Kemal’e adadığı şiirlerin halkta ve aydınlar arasında bıraktığı etkiler o günün arşiv belgeleri ışığında ele alınıyorSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info