Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

arapça macerası

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: www.onlinearabic.net
Forum Adı: Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Forum Tanımlaması: Tecrübelerinizi paylaşın! Arapça öğrenmeye yeni başlayan arkadaşlarımız istifade etsin.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=552
Tarih: 19Ekim2019 Saat 13:23
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: arapça macerası
Mesajı Yazan: antera
Konu: arapça macerası
Mesaj Tarihi: 16Ocak2007 Saat 21:53

Es-selamu aleykum kardeşlerim.Bana böyle bir forumu bulduran Allaha hamd ü senalar olsun.Gerçekten şimdiye kadar böylesi bir forumdan gafil kalmamdan dolayı çok üzüldüm.Ama şükürler olsun rabbimin tevfikiyle Arapça konusunda her türlü bilgiyi alabileceğim ve paylaşabileceğim böyle bir foruma nihayet tevafuk eyledim.Yazılanları biraz tedkik edince gördüm ki arapça mevzuunda gerçekten salahiyetli kardeşlerimiz var.Allah azze ve celle cümlemizi istifade edenlerden kılsın.

 Esasında benim Arapça maceram lise 3. sınıfta iken rabbimin tevkikiyle gafletten sıyrılıp İslamı yaşamaya gayret etmemle beraber başladı.Gayem Allah azze ve celle nin kelamı olan kitabımızı ve rasulullah(s.a.v.)efendimizin mübarek hadislerini aslından anlayabilmek idi.Böylece komşumuz olan muhterem bir Arapça hocasından(kendisi Şam'da tahsil yapmıştı)temel dersler almaya başladım.Ondan "en-nahv el-vadıh"okudum.Daha sonra yolum Tillo'da tahsil yapmış bir gençle kesişti,ondan da emsile okudum.Sonrasına gelince medresede okutulan kitapların geniş açıklamalı ve tercümeli baskılarını kendi kendime okuyup anlamaya çalıştım,bu minval üzere "bina ve maksud kitaplarını bitirdim,izzi avamil ve izhar kitaplarını ise sağından solundan karıştırdım tedricen bir çok meselelerine vakıf oldum.Bundan sonrasında ise düzenli çalışmadım nadiren muhtelif Arapça eserleri inceledim.İşte bu noktada kelime bilgisi yönünden son derce zayıftım,ama el hamdu lillah bu zayıflık uydu yayını yapan arapça kanallardaki dini proramları izlemekle azaldı ve modern Arapçaya da vukufiyetim arttı.En son merhalede ise internette bulunan,sarftan fıkha kadar çok değişik ve kıymetli eserleri büyük arapça-türkçe lügatleri daima yanımda bulundurarak,zaman zaman arapçadan arapçaya izahat yapan kıymetli kamuslara da müracaat ederek inceledim,böylece ilmi ve edebi Arapçaya da vukufiyetim arttı.ama bu merhaleye hala devam etmekteyim tevfik Allah'tandır.

 Evet kardeşlerim böylece 5-6 senem Arapça sevgisi merakıyla geçti bu sevgim ve merakım azalmış değil aksine arapçada tekamül ettikçe bunlara ilaveten hayranlığım da artıyor.Gerçekten Arapça azim bir lisan ,edebiyatı çok seven biri olarak görüyorum ki edebi zevk ancak bu lisanla kemal mertebesine erişiyor.Bu lisan Allah azze ve cellenin beyan nimetinin en parlak tecellisidir.Eğer Arapçayı öğrenmeyi veya geliştirmeyi istiyorsanız ona olan merakınızı ve sevginiz daima taze tutunuz ki inşaallah muvvaffak olasınız.

 

 
Cevaplar:
Mesajı Yazan: Ersil
Mesaj Tarihi: 16Ocak2007 Saat 22:01
kardeş hoşgeldin Allah c.c. azmini artırsın bizede nasib etsin.inşaallah forum senden ve sende forumdan fayda görürsün.sanırım bir çok konuda bizlere katkın olacaktır şimdiden Allah razı olsun.

-------------
Bilende O Bildirende


Mesajı Yazan: ayseker
Mesaj Tarihi: 17Ocak2007 Saat 01:41
اهلا و سهلا antera hocam,
maşallah Rabbim ilminizi arttırsın ne kadar güzel.İnşallah bundan sonra forumda sizin de yeriniz daim olur ve değerli bilgilerinizden faydalanmak bize de nasib olur.
Allah cc. her gönül koyanın yolunu açık etsin bu yolda inşallah...amin..


-------------
http://imageshack.us">


Mesajı Yazan: ibotea
Mesaj Tarihi: 17Ocak2007 Saat 23:51
Merhaba antera, aramıza hoş geldin
Gerek forumumuzda gerek sitemizin diğer bölümlerinde Arapça ile ilgili bir çok dökümanı ve bilgiyi paylaşabilirsin. Seni aramızda görmekten mutluluk duyduk
Burada bilgilerimizi elimizden geldiği kadar paylaşıyoruz, zira bilgi paylaştıkça çoğalır...
Sözlüklere karşı ilgin olduğunu hissettim. http://www.arapcasozluk.net - www.arapcasozluk.net sitemizi de ziyaret etmeni tavsiye ederim.
 
Şimdiden çalışmalarında başarılar diliyorum. Saygılarımla...


-------------


Mesajı Yazan: antera
Mesaj Tarihi: 19Ocak2007 Saat 13:08

Allah razı olsun. 
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info