Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Arapça Açıklamalı Türkçe Dilbilgisi

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: تعليم اللغة التركية لغير الناطقين بها
Forum Adı: اللغة التركية سهلة جدا
Forum Tanımlaması: من الذين يتعلمون اللغة التركية هذا المكان لكم
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=5069
Tarih: 25Ocak2021 Saat 19:26
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Arapça Açıklamalı Türkçe Dilbilgisi
Mesajı Yazan: idinc
Konu: Arapça Açıklamalı Türkçe Dilbilgisi
Mesaj Tarihi: 23Ocak2009 Saat 14:59

http://www.onlinearabic.net/ayin_kitabi/arapca_turkce_dilbilgisi.asp">

قواعد اللغة التركية لغير الناطقين بها
Arapça Açıklamalı Türkçe Dilbilgisi


Mehmet Hengirmen (Çev. Mehmet Hakkı SUÇİN)
Engin Yayınevi, I. Hamur, Karton kapak, 398 sayfa.

Yayıncının notu

إن كتاب "قواعد اللغة التركية لغير الناطقين بها" هو نتاج مجهود وخبرة طويلة متمثلة في اثنتين وثلاثين سنة من عمر المؤلف. وقد تم نشر الكتاب بعد مروره عبر فترة التطبيق الفعلي في مركز تعليم اللغة التركية (تومر) حيث إنه الكتاب الأكثر شمولية بين الكتب الموضوعة في هذا المجال. ويطوي الكتاب في طياته الأقسام التالية:
• الصوتيات • علم الصرف • علم النحو
اللغة المستخدمة هي لغة مبسطة واضحة قابلة للاستيعاب بسهولة فضلا عدد وافر من الأمثلة. كما وضع في نهاية كل موضوع ملخص تحت عنوان "تذكّر أنّ..."، وذلك بالاضافة إلى إدراج مسرد المصطلحات الواردة في الكتاب من التركية إلى العربية وبالعكس.Genel değerlendirme

  • Kitap, yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenen Araplar için temel bir başvuru eseri niteliğinde olup Türkçenin dilbilgisini ayrıntılı bir şekilde işlemiştir.
  • Kitaptaki konular belirli bir sistemle kolaydan zora, basitten karmaşığa doğru bir çizgi takip etmektedir.
  • Gramer konuları ile Türkçe örneklerin Arapça açıklamaları, çevirmen tarafından hedef dil okuyucusunun dil zevklerine uygun bir şekilde ustaca Arapçaya aktarılmıştır. Her gramer konusunun sonunda, o konunun can alıcı noktalarına yer veren bir de özet eklenmiştir.
  • Birinci bölümde, Türkçe sesbilim (fonetik) ile ilgili dilbilgisi konuları ele alınmış; Türkçenin sesleri, ses değişmeleri, ünlüler ve ünsüzler gibi konular ayrı ayrı zengin örneklerle anlatılmıştır.
  • İkinci bölümün konusunu, biçimbilim (morfoloji) oluşturmaktadır. Bu bölümde sözcük türleri, ad ve sıfat tamlamaları, adıllar, belirteçler, ilgeçler, bağlaçlar ve ünlemler anlatılmış, daha sonra eylemlerin yapısı, eylem kipleri, eylem çekimleri ile zamanlar ele alınmış ve anlatımı kolaylaştıran tablolarla desteklenmiştir. Ayrıca aynı bölümde Türkçenin ekleri çok yönlü fonksiyonlarıyla ele alınmıştır.
  • Sözdizimi (sentaks) konusu, kitabın üçüncü bölümünde yer almaktadır. Burada cümle bilgisi, cümlenin öğeleri, cümle çeşitleri üzerinde durulmakta, cümle dizini ile ilgili bilgiler şemalarla kolaylaştırılmaktadır.
  • Kitaba, çevirmen tarafından önce Arapça-Türkçe, ardından Türkçe-Arapça terimler sözlükçesi eklenmiştir. Özellikle bu bölüm, kitabı gerek akademik, gerekse profesyonel anlamda Arapça öğretimi alanında uzmanlaşmış Türkler için de cazibeli hâle getirmektedir. Bu nedenle Türkçe öğrenen ve öğreten Arapların yanısıra, Arapça öğrenen ve öğreten Türkler de kitabın hedef kitlesidir.


http://www.arapcayayinlar.net/prod.asp?UID=277">
http://www.arapcayayinlar.net/prod.asp?UID=277">

Siparişinizi internet üzerinden verin, kitabınız ayağınıza gelsin!..
Her türlü Arapça kitap, CD, VCD ve eğitim seti ihtiyaçlarınız için
http://www.arapcayayinlar.net/">Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info