Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

ben yeni üye

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: www.onlinearabic.net
Forum Adı: Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Forum Tanımlaması: Tecrübelerinizi paylaşın! Arapça öğrenmeye yeni başlayan arkadaşlarımız istifade etsin.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=403
Tarih: 27Mayıs2019 Saat 15:18
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com

Konu: ben yeni üye
Mesajı Yazan: subhanallah
Konu: ben yeni üye
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 02:02
ismim Subhanallah Soy ismim HAMİDİ bu siteyi bana Acizane arkadaşım gönderdi aslında böyle bir site peşindeydim ama bulamıyordum. şimdi değerli arkadaşım vesilesiyle bunu buldum ki ben kendisine çok çok teşekkürederim.

ben Afganistanlıyım 2003 yılında Türkiye Konya şehrine geldim 8 ay Türkçe hazırlık gördüm ardından fakülteye başladım. şuanda Selçuk Ü.N öğrencisiyim İlahiyat 3.sınıfta okuyorum.

Arapçam teorik bakımından iyi sayılır idare eder yani. dolaysıyla pratıkte yardımınızı rica ederim.

herkese hayırlı geceler ve hayırlı haftalar.
hoşçakalın...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: acizâne
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 02:07
السلام عليكم

اهلا و سهلا يا سبحانالله
Hoşgeldin arkadaşım hayırlı olsun inşaallah. Arapçayı bilen birine daha kavuştuk artık arkadaşlara yardımını esirgemezsin inşaallah. Tbai bana da...

Selam ve Dua ile...

-------------
http://imageshack.us">

Mesajı Yazan: ferigim
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 11:35
hoşgeldin subhanallah bizimde gerçekten biraz yabancı arkadaşlara ihtiyacımız var sana sorum olacak eger fırsatın olursa cevaplarsan sevinirim bende çok giremiyorum derslerim çok agır sorum şuu okulda ögrendigin arapçayla kendi ülkendeki arapçaarasında çok fark var mı iyi gnler kib

Mesajı Yazan: leylaa
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 16:50
selamun aleykum...
hoşgeldiniz....gelişiniz hayırlı olur inş.
selam ve dua ile..

Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 19:11
السلام عليكم
Dostlar bu mesaj subhanallaha aittir feriğim için yazılmış fakat arkadaşım küçük bir hata yapmış ben de aynen buraya kopyalıyorum yazdıklarını ayrıca bu mesajı "الاجوبة عن الاسالة" isimli konuda da görebilirsiniz...
Selam ve Dua ile...

Subhanallah'ın cevabı:
"Bana hoş geldin arkadaşlara hoş bulduk diyerek Fergim arkadaşın sorusuna şöyle cevap vermek istiyorum
Arkadaş Ülkemdeki Arapça ile Okuldaki Arapça arasındaki farkı istemin....
    Ben aslında Arapçayı öğrenmeye Ülkemde başladım ancak iç karışıklardan dolayı Ülkemde devam edemedim ve 1999 yılında Pakistane gittim, yaklaşık iki sene orda kaldım Arapçayı bu iki sene içerisinde orda öğrendim.

farkı şu Pakistan daki medreselerde dini konular genellikle iki dille öğretiliyor:Orduca ve Arapça. Ben Arapçayı o anda çok bilmememe rağmen Arapça kısmını seçtim ve 3 ayde çok sıkıntı cektik bu konuda. ama hep arapça ile uğraşmak zurunda kaldığım için mecburen öğrendim.  ordaki dersler,sınavlar, sorular vs... hep arapça idi  okulda ki arapça ise bir ders programı dır ve ona bağlıdır. programa göre belli kitaplar okutuluyor.ve şunu ifade edeyim ben arapça dersinde de arapçadan daha ziyada türkçeyi öğrendim çok ilginç değilmi? çünkü dersler hep tercüme ağırlıklı ve gramere bağlı idi pratik yönü çok zaiftir hatta hiç yoktur.......,,

ben Acizane arkadaşıma  da teşekkürederim ve ona da hoş buduk derim. Şunu söyleyeyim; ben yardıma sever biriyim ve yapabileceğim kadar yardım etmeye hazırım... özellikle sana tabi.....

selametle   teşekkürler////                                                                                  ادعو الله ان یوفقنا لما یحبه و یرضابه من القول و الفعل والعمل و النیة"

-------------

Mesajı Yazan: msevgili
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 20:02
اهلا و سهلا يا اخى سبحن الله . تشرفت بمنتدينا فيكن مفيدا لنا و لك ان شاء الله

-------------

Mesajı Yazan: Ersil
Mesaj Tarihi: 11Aralık2006 Saat 22:23
subhanallah  kardeş hoşgeldin.

-------------
Bilende O Bildirende

Mesaj Tarihi: 13Aralık2006 Saat 01:57

hoş bulduk teşekkürederim allah razi olsun

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 22:26
السلام علیکم
 اخوانی و اخواتی  اخبرکم بان لغتی الام هی الفارسیه 
لو کان عمدکم ای سوال او طلب  فانا حاضر 

مسا الخیر       فی امان الله

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 22:31

bu arada Msevgili Leylaa ve Ersil arakadaşlarıma ben de teşekkürederim ve hoş bulduk derim

Arkadaşlar benim ane dilim farsçadır meraklı olanlara bu konuda da yardım edebilirim

selametle dualerinizi beklerim

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 22:40
سلام , خوش آمديد

Aaa süper...Ben farsça öğreniyorum. Şimdilik http://www.easypersian.com - www.easypersian.com adresinde ön dersler alıyorum. Şubat'tan itibaren kursa yazılacağım. Çok kolay görünüyor başlangıçta.

Sizden ne gibi yardım alabiliriz bu konuda?

خدا حافظ ! http://www.easypersian.com/W16/khoda_hafez_16.mp3 -

-------------

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 22:50

و علیکم سلام   خوش باشید

tamam mesajını okudum sevindim. evet farsça başlangıçta ve sonuçta en kolay dillerdin meraklı olanlar öğrenir benim bir arkadaşım var okulda farsşaya cok meraklı ve baya öğrenmiş helal olsun.
ne gibi yardım istersen inşallah yardım ederim                خدا حافظ  

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 22:59
Tamam, ben biraz ilerleteyim. MSN'de pratik yaparız belki...Çok istiyorum farsça öğrenmek. "Öğrenme lisan-ı farisi, gider imanın yarisi" felan diyorlar:-) Edebiyata çok yatkın bir dil olduğu için galiba. İnşallah kolayca öğrenebilirim.

Selametle...

-------------

Mesaj Tarihi: 14Aralık2006 Saat 23:02
tamam olur inşallah daha iyi tanışa bilmemiz için msn adresini alabilirmiyim??

Mesajı Yazan: ferigim
Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 01:37
selam önce iyi geceler subhanallah çok teşekkür ederim soruma cevap yazdıgın için çok aydınlatıcı kendine çok iyi bak herşey gönlünce olsun

Mesajı Yazan: ay yuzlum
Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 13:15
subhanallah  hoşgeldın   ben çok faydasını gördüm  hayırlı olması dileğiyle

Mesajı Yazan: hale
Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 15:55

merhaba arkadaşım hoşgeldin.bende senin gibi yeni üyeyim.arapça ogreniyorumş3.kurdayım.meas selamme

Mesajı Yazan: sdfl
Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 16:48
s.a
Subhanallah kardeşim aramıza hoşgeldin.Farsça bildiğini daha yeni mesajını okurken öğrendim.Maşallah şimdiden üç dil sahibisin.Ben de İran dizilerinin hayranıyım.Özellikle müziklerinin.İngilizce alt yazılarından takip ediyorum.Ama o kadar seyrettim ki kulak aşinalığı oldu.Ben de öğrenmek istiyorum Farsça'yı.Siz de seyrediyor musunuz?Böyle bir imkanınız var mı?
Şöyle bir rübai var.Dedem söylermiş anneme:
Arabi Farisi dilin olmazsa
Asla bir meslekte elin olmazsa
Cimşit olsan ne fayda..
Ama bir mısrasını annem unutmuş.
Geçenlerde BBC'nin hazırladığı bir belgesel seyretmiştim.Afganlıların dağlarda verdikleri mücadeleyi anlatıyordu.Muhabir doğal olarak İngilizce konuşuyordu.Ben Afganlılarla bir tercüman aracılığıyla konuşacağını düşünürken,onlar İngilizce'yi takır takır konuşuyorlardı.Bu aynı şuna benziyor.Asrı Saadet'te Arapça'yı da en fasih konuşan bedevilermiş.Araplar çocuklarını Arapça'yı daha doğru öğrensinler diye onların yanına gönderirmiş.Ben de en zor şartlarda bile kendini yetiştirmiş bu insanlara hayranlık duydum.Sen iletirsin...
Unutmadan Farsça'yı nasıl öğrenebilirim?خدا فس

-------------
</a>

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 19:16
s.a. (küçük düzeltme)
yukarıda خدا حافظ   geçiyordu.

-------------
Bilende O Bildirende

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 20:00
selam
ben öncelikle Ay yuzlum ve Hle arrkadaşlatıma teşekkürederim. hoş bulduk bundan sonra aranızdayım inşa allah iyi olur Afganistan hakkında her hengi bir sorunuz varsa ve başka bir konuda, ben yardımcı olurum inşallah. yine teşekküredrim dualerınızı beklerim

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 20:15

خدا فس sonra görüşürüz gibi bir anlamda değil mi?Cevap olarak yazmamıştım zaten...

-------------
</a>

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 20:37
s.a.
sanırım Allaha ısmarladık gibi bir manası var.demekki hızlı konuştukları için sizin yazdığınız şekilde bir ses çıkıyor.subhanallah doğrusunu yazar inş.

-------------
Bilende O Bildirende

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 20:46

Haklı olabilirsiniz.Dediğim gibi sadece duyduğum gibi yazdım.Aslını bilmeden yazmayayım bari..

-------------
</a>

Mesajı Yazan: ayseker
Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 21:03

Merhaba Subhanallah,

Ben de de bi müddet İran'lı bir arkadaşımdan farsça dersleri aldım geçen sene.Gerçekten çok güzel,ilgi duyduğum bir dil.Bana iyi bir farsça kaynak ismi verebilir misiniz?Vakit bulursam farsçaya tekrar başlıycam bir gün inşallah.Elimde iyi bir farsça kaynak olsun istiyorum.Ne önerirsiniz?

-------------

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 21:24
ben sadece msevgili kardeşin ilgilendiğini sanıyordum.maşallah arapçayla ilgilenenlerin çoğu farsçaylada ilgili.Allah c.c. ilminizi artırsın.

-------------
Bilende O Bildirende

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 21:29
السلام عليكم
gerçekten arkadaşlar maşaallah ya bizim öğrenmemiz için mecbur tutulduğumuz pek çok konuda siz çoktan adım atmışsınız. Demekki bizlerin önünde geçmesi gereken daha çok mevzu var. inşaallah farsça konusunda daha çok çalışma olur. bu dil de önemli bizler için. Subhanallah kardeşim sağolsun sayesinde bu konuya da el attık...
İyiki gelmiş...

Selam ve Dua ile...

-------------

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 21:30
 selam SDFL arkadaşım mesajınızı okudum teşekkürederim.
 sorunuza şöyle cevap vereyim:: evet allaha şükür 3 dilibiliyorum ama bunun yanında Paştonca diye bir dil var özellikle Afganistan ve Pakistan da konuşuluyor  ve Afganistanın resmi dillerdn biridir onu da biliyorum azıcık ingilizcem var ama yeterli değil öğrenmek istiyorum. bunların yanın 1999 da ben pakistana gitmiştim ve orda yaklaşı 2 sene kaldığım için Orducayı de biliyordum ama Türkiyeye gelince onunla fazla uğraşamadım ve onuttum ama konuşamazsam de konuşulanı biliyorum.
 dediğiniz doğrudur bu son yıllarda Afganistandaki karışıklıkların neticesinde gelişen bir şeydir çünkü insanlara Afganistandan çıkmak zorunda kaldılar ve değişik bölgelere dağıldılar ve bölgenin dilini de öğrendiler. bir da Afganlarda dil öğrenme kabiliyetı fazladır ki bunu ben çok Türk hocalardan da duymuşumdur...
  Siz acaba "hani farsça muzikleri takib ediyorsunuz" internetten mi takibediyorsunuz yoksa televizyon. ben takib edemem çünkü öyle bir imkanın yok egere internettense bana de adresi verirseniz iyi olur. özellikle İnglizce öğrenmem açısınden.
 ben sadece de BBc deb haberleri takibediyorum yanımda bulunan Afgan muzikleri dinliyorum o kadar..
 Annenizin söylediği dörtlük doğrudur hatta "kimse bilmezse zeban-i farisi gider dinin yarısı" diye de bir söz var tabi bunlar mubaleğeli olabilir ki öyledir. ama yıllardan beri aunı kültürü payleştığımız için farsçeyi bilmek önemli dir. hiç olmazsa bir dil bir insan, iki dil iki insandir. değilmi? birde Farsça kolay bir dildir Türkçe başta olmak üzere bir çok diller ondan etkilenmiştir.....
  Kulağınızın farsçe ile alışması iyi dir şey.yabancı bir dili insan en fazla kulaktan öğrene bilir ki gerçekten öyledir ben Türkçeyi öyle öğrendim... izlemeye devamedin arada internetten bulabildiğiniz kadar farsça metinleri okumaya çalışın tabi bu arada soracağınız sorular olursa ben yapabileceğim kadar hazırım .................. selametle iyi akşamlar en önemli şey merak tir bir şeye meraklı olduğun zaman önu öğrenirsin bugün öğrenemezsen umutsuz olma yarın öğrenirsın.........

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 21:45

Müteşekkirem.Ben dizi müziklerini kastetmiştim.İnternetten dinlemiyorum.Televizyondan takip ediyorum.Muazzam bir sesleri var.Dinlendirici bir etki bırakıyor...

Bu soruyu çok önceden de sormuştum ilgilenen var mı diye ama şimdi nasip oldu demek ki.

-------------
</a>

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 23:46
Merhaba herkese,

Hmm, baya da farsça meraklısı varmış ya...Henüz açılmış olan ve gelişme aşamasında olan bir siteyi sizlere önereyim hemen, işinize yarar. Sitenn diğer kısımları da çok güzel. Arapça, farsça dersler de başlatacaklarmış yakında...http://www.doguedebiyati.com/dil.htm

Yukarda "خدا حافظ" ile ilgili bir tartışma olmuş galiba. Veda ederken kullanılıyor. Kelime kelime ayrı anlamlarını bilmiyorum ama arapçaya benzerliği açısından yola çıkarsak "خدا" "Allah-Hüda(Hz. Allah'ın isimlerinden)" manasında, "حافظ" kelimesi de "korumak-hıfz" anlamındadır diye düşündüm. yani "fi emanillah-Allah'a emanet olun" gibi bir anlamı olsa gerek.

خدا حافظ

-------------

Mesaj Tarihi: 15Aralık2006 Saat 23:56
msevgili arkadaşın dediği doğrudur katılıyorum  teşekkurederim

Mesaj Tarihi: 16Aralık2006 Saat 00:04
Subhanallah arkadaşım, MSN adresimi özelden yollamıştım. Umarım aldın.

Selametle...

Orjinalini yazan: subhanallah

tamam olur inşallah daha iyi tanışa bilmemiz için msn adresini alabilirmiyim??

-------------

Mesaj Tarihi: 16Aralık2006 Saat 00:19
hayır alamadım msevgili

Mesajı Yazan: ayseker
Mesaj Tarihi: 16Aralık2006 Saat 16:34

شكراً لك Msevgili,

Farsça derslerine tekrar en kısa zamanda başlamayı düşünüyorum.Verdiğiniz site adresi için teşekkürler.Derslere katılmak isterim inşallah.
Bir de tavsiye edebileceğiniz kitap var mı?Elimin altında bi gramer kitabı da olsun istiyorum.Ben geçen sene farsça dersini bi arkadaşımdan ağızdan aldım hep,yani kitap olmadan,konu konu yazarak ve konuşarak.Bildiğiniz kitap varsa, yayın evi ve tel no yazabilir misiniz?
Selametle...

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info