Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Subha-i Sıbyan_Çocuklar tesbihi

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: www.onlinearabic.net
Forum Adı: Kitap & Sözlük & Roman & Şairler & Dilciler & Eserler
Forum Tanımlaması: Arapça ile alakalı kitap, sözlük, kaynak eser, ünlü şairlerin hayatlari, eserleri, dilbilgisi kitapları, Arapça Roman v.b.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=1781
Tarih: 20Şubat2020 Saat 10:13
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Subha-i Sıbyan_Çocuklar tesbihi
Mesajı Yazan: Musannifek
Konu: Subha-i Sıbyan_Çocuklar tesbihi
Mesaj Tarihi: 09Eylül2007 Saat 21:29
Merhaba Arkadaşlar,

Bosnalı Ebu’l-Fadl Muhammed b. Ahmed er-Rûmî tarafından 1033/1624 yılında telif edilen Subha-i Sıbyan adlı eser şiir şeklinde Arapça-Türkçe bir sözlüktür. Yazar,
önceden İbn Melek (Feriştezade) tarafından da bu tür bir lugatın yazıldığı ancak bundaki kelimelerin zamanla unutulması sebebiyle çocuklara zor geldiğini ve bu sebeple yeni bir lugat kaleme aldığını ifade etmektedir.

Bu eser, Arapça öğrenmeye başlayan çocuklara daha eğitimin başında özellikle de dini ilimlere dair  geniş bir kelime dağarcığı kazandırmayı hedeflemektedir. Ayrıca çeşitli bölümlerinin farklı aruz vezinleri ile yazılmış olması öğrencilerin aruza aşinalıklarının arttırılmasını sağlamaya yöneliktir. Osmanlı'da okumaya yeni başlayan çocukların bu vezinli sözlüğü bir ilahi gibi çeşitli makamlarla okuyarak ezberledikleri bildirilmektedir. Bu şiiri ezberleyen öğrenci Arapça öğrenmeye 2000-2500 kelimeyi ezberlemiş bir halde başlamaktadır ki bu dil öğretimi için oldukça yüksek bir rakamdır.

Aşağıda bazı örneklerini sunacağım eserin dikkatlerinizi çekeceğini umuyorum. Kimbilir belki Bosnevî'nin yaptığını biz de yapmalı ve modern bir Sübha-i Sıbyan yazmalıyız. Zira içinde pek çok farsça kelime var.


Sirbal: Gömlek, Mikyâl: Ölçek, Kırtâs: Kağıt, Kıstâs: Mizân
.
Sa'b ve Asîr'in manası Güçtür; Sehl ve Yesîr'in mefhumu Âsân
.
Zenbî kesîrun: Çoktur günahım, Kalbî şetîtun: Gölüm Perişan.Daha fazla bilgi için bkz: Tacettin Uzun, Arapça-Türkçe Sözlüklerin Öncüsü Sayılan Sübha-i Sıbyân, Nüsha, Yıl: II, Sayı: 6, Yaz 2002.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info