Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: Kamu Personeli
Forum Adı: Becayiş - Tayin - Atama - Kadro
Forum Tanımlaması: Tüm memur/işçi vb. için Becayiş - Tayin - Atama - Kadro vb. ilgili konular
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=14738
Tarih: 30Kasım2020 Saat 06:52
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi
Mesajı Yazan: scelik
Konu: TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi
Mesaj Tarihi: 20Ekim2013 Saat 20:25

TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi

TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi
 
 

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı Yabancı Dil Arapça Öğretmenleri ve Arap Dili Edebiyatı mezunlarını mağdur etmeye devam ediyor. Arapça branş dersine hem ilahiyat hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin girebiliyor olması mağduriyetin boyutunu arttırıyor. Yetkililerin görmezden geldiği skandal uygulama tam 3 yıldır sürdürülüyor.

 

Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar ve Eki Çizelge aynı zamanda tartışmalı bir uygulamaya da ev sahipliği yapıyor.

 

 AYNI DERSE 3 BÖLÜM MEZUNU GİRİYOR

 

Hazırlık+4 yıl okuyarak “Arapça” branş öğretmenliğinden mezun olan öğretmenler atama konusunda TTK’nın 80 sayılı Kurul Kararı’na takılıyor. Çünkü TTK’nın aldığı karara göre, Arapça dersine hem “İLAHİYAT” hem de “DİKAB” mezunları girebiliyor. Hal böyle olunca Arapça dersine olan kadro talebi 3’e bölünüyor. Yani bir okulda “Arapça Öğretmeni” açığı olduğunda okul müdürü bunu ister İLAHİYAT ister DİKAB isterse de Arapça Öğretmenliği bölümünden açık kadro ihtiyacı gösterebiliyor. Bu da hazırlık ve formasyon dahil 5 yıl okuyan ve branşlarına atanmayı bekleyen Arapça Öğretmenlerini mağdur ediyor.

 

MEB’DE BİLMEDEN MAĞDURİYETİ KÖRÜKLÜYOR

 

TTK’nın yanlış tavrını MEB de destekliyor. Eylül ayındaki atamada ortada belirtilen kadar ilahiyatçı ve DİKAB mezunu olmadığı halde binlerce kadro boş kalarak Arapça öğretmenleri mağdur edildi. İlahiyatçılar ve DİKAB mezunlarından boş kalan kadrolar yıllardır mağdur edilen Arapça Öğretmenleri’ne ayrılabilecekken başka alanlarda kullanılmıştır. Oysa Arapça Öğretmenleri biliyor ki o kadroların en az 300’ü kendi branşlarına ayrılan ve heba olan kadrolardı. Çünkü geçtiğimiz yıl 1000’i aşkın İmam Hatip lisesi ve Ortaokulu açıldı. Ancak buna rağmen alınan Arapça Öğretmeni sayısı sadece 130 ile sınırlı kaldı. Bu karamsar tablonun baş müsebbibi ise TTK’nın 80 sayılı kararı ve dolaylı olarak MEB’in detaysız branş ihtiyaç analizleri olarak gösteriliyor.

 

 ARAPÇA BRANŞI ÜZERİNDE OYNANAN KİRLİ OYUN İDDİALARI

 

Arapça Öğretmenleri, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kurdukları MAĞDUR ARAPÇA ÖĞRETMENLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA GRUBU’nda uğradıkları haksızlıkları dile getirerek yetkililerden ilgi bekliyor. Grupta yapılan paylaşımlara göre, “Önce İHL’lerdeki Arapça dersinin ismi değiştirilerek “Mesleki Arapça” yapıldı. Bu şekilde Arapça dersi ilahiyatçıların müstakil atama alanı haline geldi. Ardından  iddiaya göre, Liselerdeki Yabancı Dil Arapça Öğretmenleri Norm Fazlası yapılarak İmam Hatip Ortaokulları’na (İHO) gönderilmeye çalışıldı. Sonra okul müdürlerine Arapça kadro  açığını İlahiyatçı veya DİKAB mezunu olarak bildirilmesi yönünde baskı yapıldı. Okullardaki Arapça Öğretmenlerinin ders sayıları azaltılarak yer değiştirmeleri sağlanmaya çalışıldı…”

 

 ARAPÇA ÖĞRETMENLERİ NE İSTİYOR?

 

 Kurdukları grupta yazışan öğretmenler isteklerini şöyle sıralıyor; “Arapça branşı sadece Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili Mezunları girebilsin. İlahiyat ve DİKAB mezunlarının zaten girebilecekleri çok sayıda ders var. Okullardaki Arapça Öğretmenleri Yahudi muamelesi görmesin, onların da İngilizce, Almanca gibi Yabancı Dil Öğretmeni oldukları unutulmasın. TTK 80 sayılı karar ve ekinde gerekli düzenlemeler derhal yapılsın. Olası Şubat 2014 atamasında gerekli kadro verilerek 3 yıldır yaşanan mağduriyet giderilsin.

 

 Öte yandan, İddialarla ilgili TTK’dan henüz bir açıklama yapılmadı.


Kaynak: http://www.mebpersonel.com/yer-degistirme/ttknin-arapca-mezunlarini-magdur-eden-cizelgesi-h98306.html -Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info