Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: İLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.
Forum Adı: DGS ile alakalı konular
Forum Tanımlaması: DGS ile ilgili yazışmalar buraya
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=14490
Tarih: 25Mayıs2018 Saat 02:14
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında
Mesajı Yazan: scelik
Konu: Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında
Mesaj Tarihi: 26Temmuz2013 Saat 15:09

Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/DGS/2013-DGS%20BAŞVURU%20KILAVUZU%2031.05.2013.pdf">

Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında
 
Ayrıntılı olarak bilgilendireyim sizi.
1 – Dikey Geçiş Sınavına sadece örgün öğretimde lisansa devam etmek isteyen öğrenciler girecektir.
2 – Dikey geçiş sınavı ile açık öğretim fakültesindeki dikey geçiş, lisans tamamlama ya da ikinci üniversiteye devam etmenin bir ilgisi yoktur.
3 – Herhangi bir önlisanstan mezun olan ya da son sınıfta olan öğrencilerden açıköğretim iktisat veya işletme fakültesine devam edecek öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına girmesine gerek yoktur.
4 – 3. maddede bahsedilen öğrenciler Eylül-Ekim aylarında açık öğretim fakültesi tarafından açıklanan başvuru işlemleriyle İktisat veya İşletme Fakültesi bölümlerinden birisinin 3.sınıfına direk kayıt yaptırabilirler.
5 – Örneğin; Elektrik mezunu bir öğrenci açıköğretim İşletme yada İktisat okumak istediğinde başvuru döneminde AÖF’ye Dikey Geçiş kapsamında başvurur, kayıt yaptırır ve 3.sınıftan devam eder.
6 – Halen açıköğretimde okuyan öğrenciler başka bir açık öğretim bölümünde aynı anda okuyamazlar. Birinden birini tercih etmek zorundadırlar.
7 – Örn. Kamu yönetimi 1. sınıfta olan öğrenciler eğer bu haklarından vazgeçip, açık öğretim dikey geçiş imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler kamu yönetiminden kaydını sildirip, başvuru döneminde diğer önlisans mezunları gibi açık öğretim bürolarından kayıt yaptırmalıdırlar. Bunların açık öğretim fakültesi açısından bir farklılıkları yoktur.
8 – Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerde kayıtlı öğrenciler için ders transferi işlemi nasıl yapılmaktadır?
Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği gereğince, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Ancak öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir. Belirtilen derslerin dışında ders transferi yapılmaz.
Ayrıca, diğer yükseköğretim kurumlarından da ders transferi yapılmaz.
Dikey geçiş yapan öğrenciler, Yabancı Dil ile Türk Dili derslerini ön lisans programlarında almış olduklarından ( Sadece Anadolu Üniversitesi Mezunları İçin Geçerli ) lisans programındaki bu derslerden sorumlu tutulmazlar.
9 – DGS ile örgün eğitim programlarına yerleşen öğrenciler, fark dersleri alırlar. Hangi fark derslerini alacaklarına kayıt olacakları üniversite belirler.
10 – DGS’yi kazanıp yerleşilen üniversitede yabancı dil hazırlık sınıfı mecburiyet varsa kazanan öğrenci bu sınıfa da devam etmek ya da muafiyet sınavını geçmek zorundadır.
11 – DGS ile yerleşen adaylar daha önce herhangi bir yüksek öğrenim kurumundan almış oldukları derslerden muaf olabilirler. Bunun için aldkıları transkripti fakülte’ye vermeleri ve muafiyet talep etmeleri gerekir. Ancak Fakültenin muaf tutma zorunluluğu yoktur.

OSYM DGS KILAVUZU (2013)
http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/DGS/2013-DGS%20BAŞVURU%20KILAVUZU%2031.05.2013.pdf - * 2013 OSYM DGS Kılavunuzu indirmek için tıklayınız!

 


-------------
الطالب المجتهدSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info