Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Yurt dışına çıkmadan KPDS Arapça'dan Başarlı Olmak

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: YDS Arapça - YÖKDİL Arapça - Yabancı Dil Sınavı
Forum Adı: YÖKDİL - YDS Yabancı Dil Sınavı Genel Konular
Forum Tanımlaması: YÖKDİL - YDS Arapça
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=13923
Tarih: 14Kasım2018 Saat 05:39
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Yurt dışına çıkmadan KPDS Arapça'dan Başarlı Olmak
Mesajı Yazan: istur8526
Konu: Yurt dışına çıkmadan KPDS Arapça'dan Başarlı Olmak
Mesaj Tarihi: 15Ocak2013 Saat 10:08
Yurt dışına çıkmadan KPDS Arapça'dan A veya B seviyesinde puan alan arkadaşlar var mı acaba? Böyle bir başarıyı gerçekleştirenler, varsa eğer, çalışırken hangi kaynakları kullanıyorlar veya hangi çalışma stratejilerini uyguluyorlar?Cevaplar:
Mesajı Yazan: kucukmehmet
Mesaj Tarihi: 15Ocak2013 Saat 10:37
S.a. istur8526 kardeş.

Bir önceki KPDS sınavında 77 puan aldım, yani C seviyesinde bir puan.
Ancak devlet kurumunda çalışmadığım için hangi grup seviyedekileri yurt dışına gönderdiklerini bilmiyorum.
 
Çalışma olarak ilgim olarak modern metinlerle çalışıyorum bir yıldan beridir. Sınavlara girmeden önce de onlinearabic KPDS Arapça Soru Çözümlemeleri dersleri de almıştım ve en yüksek 77 puan aldım.
 
Ben bu süreçte şunu anladım, başarılı olabilmek için;
1- Arapça dil bilgisi konusunda eksiğin olmaması gerekiyor; bu sebeple şöyle sağlam bir dil bilgisi kitabını ara vermeden sırayla tamamlamak gerekir.
2- İyi bir kültürel Türkçe bilgisine de sahip olmak gerekir, bu durumu çevirilerde orta çıkıyor. Çeviriyi yapabilmek için Türkçe eş anlamlı, dil bilgisi, uzunca cümleleri toparlayabilme, ifade kuvvetinin de gelişmesi için bir yandan Türkçe dil bilgisi ve söz konusu durumu geliştirebilecek kaynaklara çalışmak gerekiyor.
3- Günde iki saati düşmemek üzere Arapçadan Türkçeye çeviri çalışıyorum. Bu çerçevede eksik kaldığım noktaları muhakkak not ediyor, ona göre altenatifler geliştiriyorum.
4- Ve yine bağlaçlar/edatlarla ilgili bir iki kitabı muhakkak bitirmelisiniz. Bu durum çeviri kabiliyeti konusunda mesafe almanıza katkı sağlıyor.
5- Alfa Yayınlarının Seçme Metinler kitabını muhakkak bitirmenizi öneririm, çok farklı alanlardan seçme metinler var, bu sayede çok farklı kalıp, deyim, terim öğrenmiş ve karşılaşmış oluyorsunuz.
 
Kısaca tecrübelerimden aklıma gelenler ilk bunlar, sizlerinde yaptığı çalışmalar varsa, bizlerle de paylaşırsanız sevinirim.
 
Bu arada arapçaöğretmen hocamızda geçende paylaştığı kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam KPDS sınavından 85 puan almıştı. Hocamızdan da tecrüblerini paylaşmasını istirham ediyoruz
 
Selam ve dua ile.
 


-------------
عندما تُغلقُ أبوابُ السعادةِ أما


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 15Ocak2013 Saat 11:16
Aleykümselam, Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben iki kez sınava girdim. Her iki sınavdan da 40 aldım. Nisan'da yapılacak olan YDS'ye girmeyi planlıyorum.
Özellikle sınavın ilk kısımlarını oluşturan kelime bilgisi sorularını bir türlü başaramıyorum. Diğer metin sorularının yarıya yakınını yapabiliyorken; bu soruların dörtte birini ancak doğru cevaplayabiliyorum. Ders çalışmaya gelince, yeteri kadar zaman ayırdığımı düşündüğüm için bu başlığı açtım. Çalışmalarımın iyi bir neticeye ulaşmaması, yani çalışma ve çabalarımın sonuçsuz kalması, bende Arapça'da başarı sağlayanların, dil eğitimi konusunda yurt dışı tecrübelerinin olması gerektiği kanısını doğurdu.
Şu bir gerçek ki, Arapça Dilbilgisi konusunda yeteri bilgiye sahip değilim, eksiklerimi tamamlayacak bir kitap ve bunun yanında da en önemlisi orjinal bir çalışma yöntemine ihtiyacım var. Çünkü dil bilgisi konusunda Alfa yayınlarının kitabını hatmettim sayılır, fakat buna rağmen dil bilgisi konusunda halen zayıf olduğumu hissediyorum, bu da benim kaynağın yanında iyi bir çalışma yöntemine de ihtiyacım olduğu sonucunu doğuruyor.
Edatlar konusunda da, elimde, şu anda hatmetmek üzere olduğum dağarcık yayınlarının kitabı var. Bunun yanında metin çalışmaları için de, yine Dağarcık yayınevinin Basın Arapçası adlı kitabı var. Ayrıca en son sınavdan önce Cantaş yayınlarından çıkma, iki deneme sınavını havi test kitabını aldım. Bu arada Arapça haber sitelerini takip edip, günde en az 10-15dakika El cezire'yi izlememe rağmen, yine de 40'dan fazla puan alamadım.
Tecrübelerinizi aktardığınız için çok teşekkür ederim. Demek ki yurt dışına çıkmadan da yeterli puanlar alınabiliyormuş. Bu sebeple ilk önce bir Arapça gramer kitabı temin etmeliyim. Bunun yanında bahsettiğiniz Alfa yayınlarının metin kitabını da alacağım. İnşallah faydalı olur ve istediğimi puanı almama yardımcı olur.
Bu kadar çabayı İngilizce'ye sarfetmiş olsaydım, muhakkak üst seviyede bir puana sahip olabilirdim. Emeklerimin boşa gitmesini istemediğim için, başladığım bu işi bitirmek istiyorum.
Hürmetler


Mesajı Yazan: hiram
Mesaj Tarihi: 15Ocak2013 Saat 11:32
 Arkadaşlar yds yolunda herkese başarılar dilerim. arapça dilbilgisi noktasında naçizane bir tavsiyem; ilahiyat önlisans programında okutulan dört ciltlik arapça 1,2,3 ve 4 kitapları incelerseniz iyi our kannatindeyim. kitaplar bu sitede pdf formatında vardır ancak dönem dönem yayınlanmaktadır. oklulun web sitesinden temin edebilirsiniz. kolay gelsin...


Mesajı Yazan: nakşi gülü
Mesaj Tarihi: 16Ocak2013 Saat 13:47
graer konusunda acizane benimde bir kitap tavsiyem olucak.
 
yasin yayıjnevinden çıkan bir eser. miftahul ulum adlı eser sonrasında izahul avamil de güzel kaynaklık ediyor


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 16Ocak2013 Saat 14:29
Önerileriniz için çok teşekkür ederim hiram ve nakşi gülü. Yalnız benim biraz daha, bireysel olarak çalışılabilecek kaynaklara ihtiyacım var. Tamamen Arapça değil değil mi, bahsettiğiniz kitaplar?


Mesajı Yazan: ayşe türkmen1
Mesaj Tarihi: 16Ocak2013 Saat 16:49
oturdugu yerden para kazanan çalışmadan anlı terlemeden fakir halkın sırtından geçinen memurlar birde daha dil öğrenip oradan da garibanların 50 100 liraısnı almanın derdinde ne garip bir dünya burası


Mesajı Yazan: beyto26
Mesaj Tarihi: 16Ocak2013 Saat 21:13
hocam bende siznle aynı dertten muzdaribim bende kpds den 25 puan aldım .ne kadar çalışsam da olmuyor.yurt dışı imkanıda bu saatten sonra zorr.haseke okumayı çok istiyorum ama bu yetersiz arapça ile hayal gibi alında online arabic arapçada daha kapsamlı olsa mesela haseki sınavı içnde arapça dersleri olsa daha güzel olurdu


Mesajı Yazan: nakşi gülü
Mesaj Tarihi: 17Ocak2013 Saat 09:19
Orjinalini yazan: istur8526

Önerileriniz için çok teşekkür ederim hiram ve nakşi gülü. Yalnız benim biraz daha, bireysel olarak çalışılabilecek kaynaklara ihtiyacım var. Tamamen Arapça değil değil mi, bahsettiğiniz kitaplar?
yok sadece arapça değil hem arapça hem türkçe açıklamalı. gramer kısmı da kelime manalı açıklamalı


Mesajı Yazan: razundara
Mesaj Tarihi: 17Ocak2013 Saat 09:55
ilk başlangıç için dr mustafa meral çörtü hocanın sarf-nahiv ve edatlar kitabını tavsiye ederim.


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 17Ocak2013 Saat 10:51
     Tavsiyede bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
     Ayşe Türkmen1 Arkadaş için yazıyorum. İlahiyatta yüksek lisans yapıyorum. Tez aşamasındayım. Nasipse gelecek yıl doktora yapmayı planlıyorum. Tabi Allah dilerse. Bu yüzden Arapça'dan (Artık Arapça da üniversitelerde doktora veya yüksek lisans için yeterli olan yabancı dillerden sayılıyor) en azından ilk aşamada 55 puan barajını aşabilmek. Para için dil öğrenilmez. Öğrenildikten sonra para kazanılabilir yalnız. 15 Lira daha fazla maaş alabilmek için, hiç de kolay olmayan bu sınavları aşmak için Arapça'ya yoğunlaşıldığını düşünmek bana hiç de iyi niyet nişanesi görünmüyor. Saygılarla ...


Mesajı Yazan: yazman68
Mesaj Tarihi: 22Ocak2013 Saat 22:31
Orjinalini yazan: ayşe türkmen1

oturdugu yerden para kazanan çalışmadan anlı terlemeden fakir halkın sırtından geçinen memurlar birde daha dil öğrenip oradan da garibanların 50 100 liraısnı almanın derdinde ne garip bir dünya burası


bu kadar memur düşmanlığınızı doğrusu anlamış değilim, evet bende memurum , benim gayem arapçamın ilerlemesi ve müdürlükte yabancı dilin etkisinin olması nedeniyle giriyorum, 48.25 ve 45.00 puanlar aldım yani barajı dahi geçemedim 50 yi kıl payı geçen bahar kaçırdım, bir soru ile, bi kere yanlış görüşleriniz var oturduğu yerden para kazanmak nerde ise ben görmedim adliyedeyim en sıkıntılı birim icradayım ve alnı terleyerek bin bir türlü sıkıntıyı çekerek kazanıyorum, ve kazandığımı hak ettiğimi düşünüyorum, mevlam cümlemize helal rızıklar nasgip buyursun derim her daim. o kadar takva iseniz merak ediyorum hangi ülkede yaşıyorsunuz şüpheli herkesin rızkına bulaşıyor mevlam bilerek yedirtmesin haramı hiç birimize .. selamlar dualar. şimdiden kandiliniz mübarek olsun, ha birde sınavlarla ilgili olarak ilk 35 soruda yani kısa sorularda esmai işaret zamir vs. basit yerlerde takılıyorum , diğer parçaları tulum çıkarıyorum bir türlü çözemedim, ırmağı geçip derede boğuluyorum.. hayırlısı.


Mesajı Yazan: beyto26
Mesaj Tarihi: 23Ocak2013 Saat 22:25
yazman hocama katılıyorum arapça aşk işidir.o kadar çok ibare kelime para için ezberlenmez bunu bilmek lazım.bazı insanlar hayatını yaşarken arapça çalışan arkadaşlar bu işlerden mahrum kalıyorlar bunu da bilmek lazım


Mesajı Yazan: mustafacevat
Mesaj Tarihi: 30Ocak2013 Saat 23:33
ben okardeşime cevap vermek bile istemedim hakkaten çok mantıksız. osınavdan 80 alan adamın mağaşına havaalnında 800 tl daha fazla maaşverildiğini biliyor mu acaba .hadi alsana o puağnı yılların öçalışmalarıyla alınan bir puan ben ingilizceden girdim 67.5 aldım fakat neler çektğiimi ben bilirim. nisan dada arapçadan gireceğim. bu işin püfnoktası daimaokumak ve soru çözmektir.


Mesajı Yazan: aydinahmet
Mesaj Tarihi: 31Ocak2013 Saat 10:03
Orjinalini yazan: mustafacevat

ben okardeşime cevap vermek bile istemedim hakkaten çok mantıksız. osınavdan 80 alan adamın mağaşına havaalnında 800 tl daha fazla maaşverildiğini biliyor mu acaba .hadi alsana o puağnı yılların öçalışmalarıyla alınan bir puan ben ingilizceden girdim 67.5 aldım fakat neler çektğiimi ben bilirim. nisan dada arapçadan gireceğim. bu işin püfnoktası daimaokumak ve soru çözmektir.
musfatacevat kardeşime bir eğitimci olarak katılıyorum
 
Daima okumak ve bol soru çözmek


-------------
سعادتي في سعادة الآخرين


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 31Ocak2013 Saat 12:05
Fikirlerini paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Yıkıcı olan ve konuyla katiyyen alakası olmayan fikirlere cevap vermek istemiyorum. İkinci bir eksiğimi şimdi anlamış bulunmaktayım. Okuma yapıyorum fakat çok fazla soru çözmüyorum. Sınava kadar soruya ağırlık vereceğim.


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 31Ocak2013 Saat 12:07
KPDS'ye yönelik (Arapça) faydalı olabileceğini düşündüğünüz, tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mı?


Mesajı Yazan: yazman68
Mesaj Tarihi: 31Ocak2013 Saat 13:04
Orjinalini yazan: istur8526

KPDS'ye yönelik (Arapça) faydalı olabileceğini düşündüğünüz, tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mı?kpds YOK artık unutalım YDS var..

ve ingilizce , fransızca, örnek soruları OSYM sitesinde yayınlamış , ancak arapça yı ve rusça yı her ne hikmetsa hala örnek koymamış..

Setler var arkadaşım, biraz paraya kıyarsan, buranın videoları var ben baya istifade ettim, sözlük var ücretli ama güzel.


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 31Ocak2013 Saat 23:08
Evet dilimiz alışsa iyi olur, artık YDS. Evet ben de baktım, hatta ÖSYM'den bilgi talep ettim bu konuda, çalışmaların devam ettiğini söylediler. Yakında yayımlanır belki de.
Yok benim istediğim daha fazla soru, daha fazla çözüm değil. Önemli olan kendi çabalarımla sorulara çözüm getirebilmek, Arapça'da fazla kaynak soru kitabı yok, bu yüzden sordum, malum sınava da az kaldı, kaliteli, sisteme uygun soruları havi bir kitaba ihtiyacım var. Kısa sürede birçok şey kazandıracak bir kitap. Mesela Cantaş Yayınlarının iki çözümlü denemesi var. Onu çok beğenmiştim, sınavdan önce tekrar çözmeyi planlıyorum.


Mesajı Yazan: vedatytkn
Mesaj Tarihi: 03Mart2013 Saat 12:30
önceden gramer çalışmış olanlar için arapça çeviri kılavuzu kitabını öneririm çeviri için gramere dair herşeyi hızlı bir şekilde öğretiyo onu bitirince aynı yayınevinin basın arapça metinleri kitabıyla kpds çözümlü çıkmış soruları çalışmayı düşünüyorum ben planımı böyle yaptım herkese başarılar


Mesajı Yazan: yazman68
Mesaj Tarihi: 03Mart2013 Saat 13:03
şu ana kadar masamın üstü 15 kitap dolu , ama her birini bitirme imkanım asla yok, ücreteli ama buranın videolarını tavsiye ederim, ben 5 ay aldım son iki ay kaldı sanırım onlarıda önümüzdeki hafta almayı düşünüyorum 30 TL bir aylık, online dinliyorsunuz bir ay boyunca sanki dershanede gibi çok hoş keşke DVD olarak satsalarda alsak , ama maalesef ne indirebiliyorsun ne bişey sadece sürene içinde izleyebiliyorsun, yüzlerce sorunun anlatımlı çözümü var, ayrıca kitabınıda aldım , hem dinleyerek uygulayarak çalışıyorum inş, umduğum puanı olurum, ilk 35 soruda sıkıntım neredeyese sıfır, o yüzden


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 04Mart2013 Saat 14:38
Benim de bilhassa ilk 20 soruda problemim var. Bir türlü bu sorulara doğru cevap veremiyorum. Şu anda benim de elimde çeviri kılavuzu var. Bunun yanında çıkmış sorular çözümlü kitabını aldım, onu da zaman buldukça çözmeye çalışıyorum. Kullanımları kavrayabilmek biraz da pratik yapmaktan geçiyor, bu kanaate vardım. Daha çok metin, daha çok aşinalık. Yoksa bütün fiillerin hangi harfi cerle kullanıldığı ve ne anlam ifade ettiğini gramer kitaplarından öğrenmek mümkün değil. Bu yüzden bol bol Arapça telif roman ve hikaye okunması gerektiğine inanıyorum. Medya dili de sosyal dile hakim olmak için yeterli olmuyor çoğu kez.


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 04Mart2013 Saat 14:45
Son çalışmalarımda şunu da gördüm; kitapları amacına göre kullanmak, kitaptan azamî fayda görmek için gerekli. Sadece Arapça metin çevirisi yetmiyor, bunun yanında Türkçe'den Arapça'ya çeviri çalışması yapmak da gerekiyor. Türkçe-Arapça çeviri hem kelime kazanmada, hem de yapıların zihinsel bütünlük oluşturmasında oldukça etkili oluyor. Bu sayede bilmediğiniz yapıları da öğreniyorsunuz, 'neyi nasıl ifade edebilirim?' sorusunu sormak öğrenmede daha etkili oluyor.


Mesajı Yazan: yazman68
Mesaj Tarihi: 04Mart2013 Saat 15:35
istur kardeş, ben 2012 bahar 48,25, sonbahar 45,00 aldım siz kaç aldınız acaba? sınıra yaklaşmak beni gayrete getiriyor, 50 yi aşsam çok çalışcamda..


Mesajı Yazan: istur8526
Mesaj Tarihi: 05Mart2013 Saat 09:29
Ben iki kez girdim, biri 2010 ilkbahar, diğeri 2012 sonbahar. İlk girdiğimde yüz soru vardı 40 aldım; ikincisi de zaten yapılan son KPDS sınavı, ondan da 40 aldım. En son sınavdan sonra çalışmalarıma ağırlık verdim, benim için 55 gerekli. Bu kez biraz umutluyum, çıkmış soruların bir kısmını analiz ettim, sınava kadar tamamını çözmüş olmayı planlıyorum. Bunun yanında metinlerde geçen bilinmeyen kelimeleri telefonumla ses kaydına alıyorum. Bu elimde kitap olmadığı ve fiili ders çalışmadığım zamanlarda, yani ölü zamanlarda, oldukça iyi bir değerlendirme yöntemi oluyor.


Mesajı Yazan: arapcaokulu
Mesaj Tarihi: 13Eylül2015 Saat 09:24
Arapça YDSye hazırlık için metinler ve soruların bulunduğu ücretsiz bir yer: http://www.arapcaokulu.com/index.php/en/yds-ye-calisalim - burada

Arapça her konudan metinler var tabii soruları da. Kelimeler bugüne kadar YDS'den çıkmış yada çıkması muhtemel olanlardan seçilmiş.

Herkese başarılar dilerimSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info