Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: Kamu Personeli
Forum Adı: İşçi
Forum Tanımlaması: Sendikalı işçi,sendikasız işçi, sözleşmeli işçi, geçici işçi
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=13045
Tarih: 05Aralık2020 Saat 11:20
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: 11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor
Mesajı Yazan: scelik
Konu: 11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor
Mesaj Tarihi: 16Nisan2012 Saat 18:02

11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor

11 milyon çalışana 3 altın seçenek geliyor
11 milyon çalışanın merakla beklediği ‘kıdem tazminatı fonu’nda kazanılmış haklar için formül bulundu. Çalışmaları devam eden formüle göre biriken tazminatlar için çalışanlara 3 teklif sunulacak.
 
Türkiye’de milyonlarca çalışanın merakla beklediği ‘kıdem tazminatı reformu’ şekillenmeye başladı.
 
Reforma ilişkin çalışmaların hızlanması ile birlikte, gözler yaklaşık 11 milyon çalışanın, kazanılmış tazminat hakları için nasıl bir formül bulunacağına çevrildi. Reformu hazırlayan ekip de çalışmalarını kazanılmış haklar üzerinde yoğunlaştırdı.
 
Öncelikle kazanılmış hakların tamamı korunacak.
 
İkinci olarak kıdem tazminatları için bir milat belirlenecek. Örneğin, 1 Ocak 2013 tarihinden önceki tüm tazminatlar kazanılmış hak olarak kabul edilecek.
Üçüncü olarak da kıdem tazminatı konusunda çalışanlara seçenekler sunulacak. Çalışan kazanılmış hakları konusunda seçimi kendisi yapacak.
 
Ne tür seçenekler sunulacak?
 
Henüz kesinleşmemekle birlikte, kazanılmış haklar konusunda çalışanlara, ‘mevcut sistemde devam etme’, ‘tazminatlarını dondurma’ ve ‘tazminatlarını fona aktarma talebinde bulunma’ gibi üç ayrı seçenek sunulacak.
 
Örneğin, emekliliğine 1 veya 2 yıl kalmış bir çalışan, mevcut sistem ile devam etme kararı verebilecek. Bu seçimi yapan çalışan, yeni sisteme geçmeyecek. ‘Tazminatının dondurulması’ seçeneğini kabul eden çalışan ise milat olarak kabul edilen tarihden önce hakettiği tüm tazminatların dondurulmasını isteyebilecek.
 
Bu tarihe kadar olan tazminatlar, emeklilik veya işten atılma gibi durumlarda işveren tarafından ödenecek. Bu seçenekte işveren, milat olarak belirlenen tarihten sonrası için işçi adına, fona prim yatıracak. Üçüncü seçenekte ise çalışan kazandığı kıdem tazminatlarının fonda, adına açılan hesaba yatırılmasını talep edebilecek. Bu durumda ise işveren, çalışanının kazanılmış tazminatını belirli bir takvim içinde fona ödeyecek. Milad olarak kabul edilen tarihten sonra işe giren tüm çalışanların kıdem tazminatları ise fonda toplanacak.
 
Seçeneklerin sayısı artabilir
 
Yetkililer, taslağın son aşamaya gelmesinin ardından işçi ve işveren temsilcileri ile masaya yatırılacağını bildirdiler. Dolayısıyla yapılacak görüşmelerin ardından, mevcut haklar konusunda çalışanlara sunulacak seçeneklerin sayısının artabileceği veya azaltılabileceği vurgulandı. Oluşturulacak kıdem tazminatı fonuna, sadece işveren ve devlet katkı yapacak. İşçilerden ise kesinti yapılması düşünülmüyor.
 
Kaynak: http://www.haber7.com/haber/20120416/11-milyon-calisana-3-altin-secenek-geliyor.php - http://www.haber7.com/haber/20120416/11-milyon-calisana-3-altin-secenek-geliyor.php


-------------
الطالب المجتهدSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info