Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Toplu sözleşme görüşmeleri en geç 30 Nisan'da

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: Kamu Personeli
Forum Adı: İşçi
Forum Tanımlaması: Sendikalı işçi,sendikasız işçi, sözleşmeli işçi, geçici işçi
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=13028
Tarih: 18Ocak2021 Saat 06:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Toplu sözleşme görüşmeleri en geç 30 Nisan'da
Mesajı Yazan: scelik
Konu: Toplu sözleşme görüşmeleri en geç 30 Nisan'da
Mesaj Tarihi: 13Nisan2012 Saat 15:44

Toplu sözleşme görüşmeleri en geç 30 Nisan'da başlayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinin en geç 30 Nisan'da başlayacağını ve mayıs ayında tamamlanacağını açıkladı.Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, kamu çalışanlarına tanınan toplu sözleşme hakkının kullanımını düzenleyen ve 4688 sayılı Sendikalar Kanunu'nda değişiklik öngören 6982 sayılı Kanun'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını ve 11 Nisan 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.
 
Bu tarih itibariyle toplu sözleşme sürecine ilişkin çalışmaların başlatıldığını ifade eden Çelik, bu çerçevede, toplu sözleşme sisteminin uygulanmasını düzenlemek için hazırlanan yönetmelik taslağının, 12 Nisan itibariyle ilgili kamu kuruluşları ve konfederasyonların görüşüne sunulduğunu bildirdi.
 
Yönetmeliğin görüşler alındıktan sonra gelecek hafta yürürlüğe girmesinin planlandığını belirten Çelik, şunları kaydetti:
''Toplu sözleşme görüşmelerine başlamadan önce kanun gereği Kamu Görevli Sendikaları Heyeti ile Kamu İşveren Heyetinin teşkil edilmesi, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun oluşturulması, Hakem Kurulu'nun Başkanı ile 2 üyesinin Bakanlar Kurulu'nca belirlenmesi gerekmektedir.
 
Öte yandan ilgili sendika ve konfederasyonlarımızın toplu sözleşme tekliflerinin, toplu sözleşme görüşmeleri başlamadan bir hafta önce kamu işveren heyetine sunulması gerekmektedir. Bu çalışmalar hızla yürütülmekte olup, toplu sözleşme görüşmelerine en geç 30 Nisan 2012'ye kadar başlanması öngörülmektedir. Buna göre, kamu görevlilerinin 2012-2013 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin mayıs ayı içinde tamamlanması planlanmaktadır.''
 
Bakan Çelik, bu yıl ocak ayından itibaren yapılması gereken maaş artışlarının henüz gerçekleştirilmemiş olması nedeniyle kamu görevlilerinin herhangi bir hak kaybının söz konusu olmayacağına dikkati çekti.
Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1272945&title=toplu-sozlesme-gorusmeleri-en-gec-30-nisanda-baslayacak - http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1272945&title=toplu-sozlesme-gorusmeleri-en-gec-30-nisanda-baslayacak


-------------
الطالب المجتهدSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info