Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

İHL 12. Sınıf 132. Sayfa Tercüme

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: İMAM HATİP LİSESİ & AÖ - ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
Forum Adı: 12. Sınıf Arapça
Forum Tanımlaması: İmam Hatip Lisesi & Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi & Anadolu İmam Hatip Lisesi 4. Sınıf Arapça
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=12940
Tarih: 01Haziran2020 Saat 21:24
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: İHL 12. Sınıf 132. Sayfa Tercüme
Mesajı Yazan: Nazmiye YILDIZ
Konu: İHL 12. Sınıf 132. Sayfa Tercüme
Mesaj Tarihi: 04Nisan2012 Saat 11:49

 s.a arkadaslar çok acil konu tercümesine ihtiyacım var lütfen yardım edermisiniz 12.ci sınıf ers kitabından sayfa 132deki parçanın tercümesi  yardımınızı acil bekliyorum...
Cevaplar:
Mesajı Yazan: saniye
Mesaj Tarihi: 04Nisan2012 Saat 13:31
İmam Hatip Liseleri 12. Sınıf Arapça Ders Kitabı
Sayfa: 132
 

الوَحْدَةُ ١٢

الدَّرْسُ الأَوَّلُ: الطَّاقَةُ

 

الطَّاقَةُ فِي حَيَاتِنَا

نَقُومُ بِأَعْمَالٍ مُخْتَلِفَةٍ فِي حَيَاتِنَا اليَوْمِيَّةِ. نَأْكُلُ وَنَشْرَبُ وَنَتَحَرَّكُ. كَيْفَ يَحْدُثُ ذَلِكَ؟ مَا الَّذِي يُسَيِّرُ وَسَائِلَ النَّقْلِ الَّتِي نَسْتَخْدِمُهَا؟ يَحْدُثُ كُلُّ ذَلِكَ بِسَبَبِ الطَّاقَةِ، وَبِدُونِهَا لاَ تُوجَدُ حَيَاةٌ عَلَى سَطْحِ الأَرْضِ.

 

وَلِلطَّاقَةِ أَشْكَالٌ مُخْتَلِفَةٌ، فَقَدْ تَظْهَرُ عَلَى شَكْلٍ ضَوْءٍ، أَوْ حَرَارَةٍ، أَوْ كَهْرَبَاءٍ.

وَالشَّمْسُ هِيَ المَصْدَرُ الرَّئِيسُ لِلطَّاقَةِ الضَوْئِيَّةِ وَالطَّاقَةِ الحَرَارِيَّةِ. وَهُنَاكَ أَشْكَالٌ أُخْرَى لِلطَّاقَةِ مِثْلَ: الطَّاقَةُ الصَوْتِيَّةُ، أَوْ الطَّاقَةُ الكِيمْيَائِيَّةُ المُخْتَزَنَةُ فِي الوُقُودِ، أَوْ الطََّاقَةُ النَّوَوِيَّةُ.

 

الطَّاقَةُ الكَهْرَبَائِيَّةُ اِكْتَشَفَهَا الإِنْسَانُ فِي نِهَايَةِ القَرْنِ التَّاسِعِ عَشَرَ. وَالآنَ أَصْبَحَتْ جُزْءًا مُهِمًّا فِي حَيَاتِنَا. مَنْ مِنَّا لاَ يَسْتَخْدِمُ الكَهْرَبَاءَ فِي الطَّبْخِ وَالتَّنْظِيفِ وَالإِنَارَةِ فِي اللَّيْلِ، وَالغَسِِيلِ وَالتَّدْفِئَةِ وَالتَّبْرِيدِ وَتَشْغِيلِ الرَّادِيُو وَالتِّلْفِزْيُونِ وَالكُمْبِيُوتَرَ وَغَيْرِهَا مِنَ الأَجْهِزَةِ المَنْزِلِيَّةِ؟

 

إِنَّنَا نَقُومُ بِأَعْمَالِنَا بِاِسْتِخْدَامِ الطَّاقَةِ سِوَاءَ أَكَانَتْ هَذِهِ الطَّاقَةُ مَخْزُونَةً فِي أَجْسَامِنَا أَمْ عَنْ طَرِيقِ اِسْتِخْدَامِ الأَدَوَاتِ وَالأَجْهِزَةِ الأُخْرَى.

 

Ünite: 12

Birinci Ders: Enerji

 

Yaşamımızda Enerjinin Yeri

 

Günlük hayatımızda birçok işleri gerçekleştiririz. Yeriz, içeriz ve hareket ederiz. Bunlar nasıl gerçekleşiyor? Kullandığımız ulaşım araçlarını hareket ettiren nedir? Bunların hepsi enerji sayesinde gerçekleşmektedir., onsuz yeryüzünde hayat olmaz.

 

Enerjinin farklı şekilleri vardır. Işık, sıcaklık ve elektrik olarak ortaya çıkar. Güneş ise ışığın ve sıcaklığın ana kaynağıdır. Orada enerjinin başkaca şekil de vardır, mesela ses enerjisi, yakıt içerisinde sıkışmış kimyasal enerji veya nükleer enerji.

 

İnsanlık, elektrik enerjisini 19. yüzyılın sonunda keşfetti. Ve şimdi de hayatımızın önemli bir parçası oldu. Bizden hangimiz elektriği pişirmede, temizlikte, geceyi aydınlatmada, çamaşır yıkamada, ısınmada, soğutmada ve aynı şekilde radyo, televizyon, bilgisayar ve diğer ev cihazlarını çalıştırmada kullanmaz!

Biz işlerimizi, vücudumuzdaki depolanmış enerjiyi kullanaraktan veya başkaca alet ve cihazları kullanaraktan yaparız.
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info