Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

İmam hatipe nasıl geçebilirim.

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: AÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forum
Forum Adı: Dersler-Sorular
Forum Tanımlaması: Arapça önlisans derslerinizle ilgili kafanıza takılanlar, sorular..
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=12504
Tarih: 08Aralık2016 Saat 00:16
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com

Konu: İmam hatipe nasıl geçebilirim.
Mesajı Yazan: rabbinkulu
Konu: İmam hatipe nasıl geçebilirim.
Mesaj Tarihi: 05Ocak2012 Saat 15:45
selamun aleykum. arkadaşlar ben suan meslek lisesi 9.snıf öğrencisiyim. ama daha lise 1 oldugu için zaten bu sene düz okuyoruz. ama ben seneye imam hatıpe geçmek ıstıyorum böyle bi imkanım var mı ? bi de imam hatıp de okuyunca üniversitede yalnızca ilahiyat gibi bölümler mi okunabiliniyor ? onun dışında bölüm de okuyabiliyor muyuz ? henüz bu konuları bılmıyorum bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

Cevaplar:
Mesajı Yazan: kucukmehmet
Mesaj Tarihi: 05Ocak2012 Saat 16:15
Meslek Lisesi 9. sınıftan yine örgün okul olarak İmam Hatip Lisesi bölümüne geçmek istiyorsunuz. Anladığım bu!

Eğer Anadolu Meslek Lisesinde okuyorsanız, okula girerken almış olduğunuz puan ile öğrenci almış Anadolu İmam Hatip Lisesi bulmanız ve okula giderek yer olup olmadığını ormanız gerekir. Eğer yer varsa ve sizi alabiliriz, derslers, okulunuza gidip nakil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yok eğer normal Meslek Lisesinde okuyorsanız, yine düz İmam Hatip Lisesi okuluna giderek sadece yer olup olmadığını ormanız gerekir. Eğer yer varsa ve sizi alabiliriz, derslers, okulunuza gidip nakil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bir de eğer bu sene eğitim öğretim içerisinde (1. dönem veya 2. dönem) geçiş yaparsanız, daha avantajlı durumda olursunuz, çünkü İHL meslek derslerini sene içinde verebilirsiniz.

Yok eğer seneye İmam Hatip Lisesine geçiş yaparsanız İHL fark derlseri olan meslek dersleri alttan alacağınız için Şubat ve Hazirada sınavlara girilmesi gerekiyor.

-------------
عندما تُغلقُ أبوابُ السعادةِ أما

Mesaj Tarihi: 06Ocak2012 Saat 13:57
çok sağolun anladım :)) yalnız sunu anlamadım yani seneye geçebilmem için sınava mı gırmem lazım ?

Mesajı Yazan: kucukmehmet
Mesaj Tarihi: 06Ocak2012 Saat 15:19
Orjinalini yazan: rabbinkulu

çok sağolun anladım :)) yalnız sunu anlamadım yani seneye geçebilmem için sınava mı gırmem lazım ?

Evet, aynen öyle. Burada mantık şudur;

9. sınıf bittikten sonra İHL'ye geçiş yaparsanız İHL meslek derlerini almamış olacakısınız. Bu sebeple söz konusu dersleri alttan almanız gerektiğinden sizi sınava tabii tutuyorlar.

Yok ama Meslek Lisesi 9. sınıfta okurken İHL 9. sınıfa nakil yaparsanız, eğitim öğretim sezonu içerisinde olduğunuzdan dolayı, diğer öğrencilerle beraber eğitim görerek yıl içinde sınavlara gireceğinizden, haricen sınavlara girmenize gerek kalmıyor.

Bu sebeple geçme niyetiniz varsa, şimdiden yani Meslek Lisesi 9. sınıfta okurken yıl bitmeden İHL 9. sınıfa nakil işlemlerine başlamak daha sağlıklı olacaktır.

-------------
عندما تُغلقُ أبوابُ السعادةِ أما

Mesaj Tarihi: 06Ocak2012 Saat 21:12
ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH BİLGİ VERDİĞİNİZ İÇİN RABBİM MÜKAFATINI KAT KAT VERSİN İNŞAALAH

Mesajı Yazan: güle hasret
Mesaj Tarihi: 19Nisan2012 Saat 12:41
Selamünaleyküm..ben Açıköğretim imam hatip lisesi okumak istiyorum pazar günü ilköğretim sınavına girdim.Allahın izniyle  bu sınavı verirsem   lise ye yazılmak istiyorum.yardıma ihtiyacım var imamhatip e kayıt olurken yapmam gereken veya öncelik olarak seçmem gereken dersler ne ?

Mesaj Tarihi: 22Nisan2012 Saat 08:20
cevap verebilecek kimse yokmu?

Mesajı Yazan: saniye
Mesaj Tarihi: 22Nisan2012 Saat 09:41
Orjinalini yazan: güle hasret

Selamünaleyküm..ben Açıköğretim imam hatip lisesi okumak istiyorum pazar günü ilköğretim sınavına girdim.Allahın izniyle  bu sınavı verirsem   lise ye yazılmak istiyorum.yardıma ihtiyacım var imamhatip e kayıt olurken yapmam gereken veya öncelik olarak seçmem gereken dersler ne ?

Aleykümselam
Yapman gerekenler, sırasıyla Bankaya harç ödüyorsun, akabinde sana en yakın Halk Eğitim Merkezine gidiyorsun, sonra internet üzerinden ders seçimleri yapıyorsun.

Ama ilk önce sana en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek, teferruatlı bir şekilde bilgi alman daha sağlıklı olacak. Çünkü harç parası her sene değişebiliyor.

Yeni Kayıt nedir?
Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine YENİ KAYIT denir.

2011-2012 II. Dönem Yeni Kayıt Kılavuzu
http://www.aol.meb.gov.tr/upload/2012/2011_2012_AOL_II_donem_yeni_kayit_kilavuzu.pdf - 2011-2012 II. Dönem Yeni Kayıt Kılavuzu için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt Nasıl Yapılır?
Yeni Kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi resmi web sitesinde yayınlanan iş takviminde belirtilen tarihler arasında başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlarımız,  Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt yaptırabilirler. Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt işlemleri tüm http://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/linkdetail.asp?KOD=69 - genel liseler ve Milli Eğitim Müdürlüklerince görevlendirilen Anadolu Liselerince   yapılmaktadır. Yeni kayıt için aşağıda sıralanan evrakları tamamlayanlar ilan edilen Yeni Kayıt tarihleri arasında bölgelerinde bulunan en yakın http://www.aol.meb.gov.tr/kayit_burolari.asp - irtibat bürosuna başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler. Yeni Kayıt işlemleri için aşağıda sıralanan 3 adımı takip ediniz.

1.  Bankaya Yeni Kayıt Ücretini Yatırınız.

Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak öğrenci adayı her yıl belirlenen yeni kayıt katılım bedelini ödemek zorundadır. 2012 yılında bir dönem için Yeni Kayıt katılım bedeli 25 TL.’dir. Bu bedelin;
20 TL.’sini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü hesabına , ödeyiniz ve dekontunu muhafaza ediniz.
5 TL.’sini ise kayıt yaptıracağınız Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Genel Lise Müdürlüğü ile Anadolu Lisesi Müdürlüğü okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okulların okul müdürlüğü görevlisine okul aile birliğinin dekontu ya da makbuzu karşılığında ödeyiniz.
Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt için başvuran öğrenci adaylarının, katılım bedelini ödediğine dair bilgileri sistem üzerinden görebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen, eksik ya da yanlış ödeyenlerin  kayıtları, sistem tarafından engellendiğinden yapılamamaktadır.

2. Yeni Kayıt işlemleri İçin İrtibat Bürosuna gidiniz.
Yeni Kayıt ücretini yatırdığınıza dair dekont ve "Yeni Kayıt Başvurusu İçin Gerekli Evraklar" başlığı altında yer alan durumunuza uygun maddede belirtilen belgeler ile birlikte bulunduğunuz yerdeki irtibat bürosuna gidiniz. Açık Öğretim Lisesi  Yeni Kayıt iş ve işlemlerini yapmak üzere görevlendirilen lise ve Anadolu Liselerinden oluşan İrtibat Büroları listesi için http://www.aol.meb.gov.tr/kayit_burolari.asp - buraya tıklayınız.

Bu aşamada nüfus kayıt bilgileriniz, adresiniz, resminiz, getirdiğiniz belgelere(tasdikname, diploma, denklik belgesi vb.) ait bilgiler Açık Öğretim Lisesi Bilgi sistemine kaydedilir, öğrenci numaranız ve geçici şifreniz  oluşturulur. İrtibat Bürosu , sisteme kaydedilen bilgilerin bir nüshasını da tarafınıza verir.

Kayıt işlemi gerçekleştirilen öğrenci "Ön Kayıt" durumundadır. İrtibat büroları öğrenciye ait not girişleri (tasdikname ile gelenlerin), resim aktarımı ve kredilendirme vs. gibi diğer bilgileri sisteme kaydederler. Bilgi girişleri tamamlanıp girişler kontrol edildikten sonra  "Ön Kayıt" durumundaki öğrenci "Aktif " duruma getirilir. Öğrencilerimiz Açık Öğretim Lisesi Bilgi Sistemine, öğrenci numarası ve geçici şifresi ile girip "Aktif" konuma gelip gelmediklerini kontrol etmelidirler. Çünkü ders seçimi yapabilmek için öğrencilik durumu, ilgili dönem için "Aktif" olmalıdır.

3. Derslerinizi Seçiniz.
Öğrencilik durumunuz Aktif hale geldikten  sonra,  size verilen öğrenci numarası ve şifrenizle http://www.aol.meb.gov.tr/ana-sayfa.asp - www.aol.meb.gov.tr/ana-sayfa.asp  sisteme girip derslerinizi seçmelisiniz.

Mesaj Tarihi: 23Nisan2012 Saat 08:14
s.a. Rabbim razı olsun inşaallah ilginizden dolayı..
Bu aşamaları az çok biliyorum merak ettiğim imamhatip okurken hangi derslere ağırlık vermem lazım.
olmazsa olmazı nedir?

Mesajı Yazan: beren
Mesaj Tarihi: 28Kasım2012 Saat 17:11
meraba ben meslek lisesi 9.sınıf öğrencisiyim seneye imamatibe geçmek istiyorum ama imamatibe geçebilmek için sınavlara girmem gerekiyomuş bu sınavlar nasıl olucak hangi konuardan biraz bilgi verebilirmisiniz

Mesajı Yazan: ATALAY
Mesaj Tarihi: 28Kasım2012 Saat 19:19
Fark derslerden sınava girersiniz Kur'an-ı Kerim , Arapça gibi , kayıt yapacağınız okulda sizi sınav yaparlar.

-------------
السلام علي من اتبع الهدى

Mesajı Yazan: selim1481
Mesaj Tarihi: 14Aralık2012 Saat 03:17
es selamun aleyküm

ben 9 sınıfta beykoz barboros hayrettin paşa anadolu meslek lisesinde okuyorum ama ben kaydımı samandıra aziz bayraktar anadolu imam hatip lisesine aldırmak istiyorum okul puanım 81 dir..
bu mümkünmüdür acaba

Mesajı Yazan: semihilker
Mesaj Tarihi: 07Ocak2013 Saat 20:24
anadolu lisesindeyim ve okulumu değiştirip anadolu imam hatip lisesine gitmek istiyorum ne yapmalıyım veya geçebilirmiyim???

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info