Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Divriği Ulu Cami مسجد ديفريغي - جامع ديفريغي

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: TÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARET
Forum Adı: Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
Forum Tanımlaması: Türkiyemizi bölge, il, ilçe, kasaba, köy, ören yerleri, tarihi yerleri Arapça olarak tanıtan/anlatan çalışmaları bu bölümde paylaşabiliriz.
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=12110
Tarih: 28Kasım2020 Saat 22:04
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Divriği Ulu Cami مسجد ديفريغي - جامع ديفريغي
Mesajı Yazan: arapçaöğretmen
Konu: Divriği Ulu Cami مسجد ديفريغي - جامع ديفريغي
Mesaj Tarihi: 10Ekim2011 Saat 22:47

Divriği Ulu Cami مسجد ديفريغي - جامع ديفريغي

 

زرنا هذا الأسبوع مسجد ديفريغي الكبير.. انظروا إلى الصورة لقد رسم مهندس المسجد المعماري بظل الشمس صورة رجل يقرأ القرآن واقفا، وقد بني هذا المسجد عام 1228 ميلاديا وهو من أروع آثار العمارة على الأرض على الإطلاق فقد بني بطريقة تركيب الحجارة كقطع التركيب دون استخدام طين ولا أي مادة مثبتة.. نتوءات في الحجارة تجعلها تحمل بعضها البعض..آلاف الزخارف المختلفة على جدران المسجد الأمر الذي جعل اليونسكو تدرج المسجد في قائمة التراث العالمي عام 1985.. لم أدرك روعة المسجد إلا بعدما زرته على بعد 1000كم من إسطنبول..
Cevaplar:
Mesajı Yazan: arapçaöğretmen
Mesaj Tarihi: 10Ekim2011 Saat 22:49

Divriği Ulu Cami مسجد ديفريغي - جامع ديفريغي

 

اقدم عملية استيطان في ديفريغي وجوارها تعود الى العهد الحثي. وقد انشئت المنطقة والجامع معاً من قبل الشاه ملك توران في السنوات 1228 – 1229 ابان حكم ابناء منغوجاك. ويتكون هذا الاثر الكبير الذي يتميز بفن العمارة الاسلامية من ضريح بقبتين ومستشفى الى جانبه مباشرة. واضافة الى الخصائص المعمارية لهذا المكان الاثري فإنه يتميز بعمالة الحجارة التقليدية الخاص بمنطقة الاناضول، وهو مدرج في قائمة اليونيسكو للتراث العالميMesajı Yazan: arapçaöğretmen
Mesaj Tarihi: 10Ekim2011 Saat 22:57

Sivas-Divriği ilçesinde Ulu Camii’nin Kapısındaki “Namaz Kılan İnsan Gölgesi” nin sırrı nedir?

 

Ulu Cami’yi inşa eden mimar ve ustalar burada inanılmaz hesaplamalar yaparak ve büyük çaba göstererek buradaki eseri elde ettiler. Burada ortaya ”Namaz kılan insan” ve diğer siluetler için çok ince hesaplar yapıldı. 2 yıl boyunca güneşin doğuşundan batışına, yıldızların çıkışından kayboluşuna kadar her şey en ince detayına kadar incelendi ve bu mucize eser ortaya çıktı.

 

Bu eşsiz eser Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) ”Dünya Kültür Mirası Listesinde” yer alıyor.

 

Buradaki “Namaz Kılan İnsan Silüeti” ve diğer gölgeler tesadüf eseri değil tamamen ince hesaplamaların sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Kapılarda ilk etapta siluet bakıyor, temaşa ediyor. İkincisinde siluetteki o kişi kitap okuyor, üçüncü durumda namaz kılıyor, dördüncü olayda ise kadına dönüşüyor.

 

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın batı kapısında (taç kapı) ikindi vakti görülen namaz kılan erkek silueti, cennet kapısında saat 07.00 sıralarında çıkan namaz kılan kadın silueti ve şah kapısında saat 09.00 sıralarında oluşan ve eseri yaptıran Ahmet Şah’ın başını temsil ettiğine inanılan erkek kafası silueti, görenleri adeta büyülüyor.
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info