Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Gazi Arapça Öğretmen Atamaları

Nereden Yazdırıldığı: Onlinearabic.net
Kategori: www.onlinearabic.net
Forum Adı: Gazi Üniversitesi Arapça Öğretmenliği
Forum Tanımlaması: Arapça Öğretmenliği
URL: http://www.onlinearabic.net/forum/forum_posts.asp?TID=11888
Tarih: 21Mayıs2018 Saat 21:36
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: Gazi Arapça Öğretmen Atamaları
Mesajı Yazan: İBNİ DEMİRHAN
Konu: Gazi Arapça Öğretmen Atamaları
Mesaj Tarihi: 21Ağustos2011 Saat 00:30
Arkadaşlar ben gazi üniversitesi arapça öğretmenliğini kazandım hamdolsun ve şuan da bilimek iste arapça öğretmeni olarak imam hatip liselerinediğim mezun olduğumda öğretmen olarak atanabilecek miiyim çünkü yeni bir kanunla ilahiyat mezunlarının bizleri mağdur edeceğini duydum ve çok şaşırdım son durum nedir ALLAH RIZASI İÇİN BİLEN CEVAP VERSİNCevaplar:
Mesajı Yazan: arapçaöğretmen
Mesaj Tarihi: 21Ağustos2011 Saat 02:37
Demirhan kardeş,
 
İşin aslı şudur;
MEB Din Öğretimi Genel Güdürlüğü'nün kararı ile İmam Hatip Liselerindeki Arapça dersi Meslek dersi olarak kabul edildiğinden atamalar İlahiyat bölümü mezunlarından yapılmaya başlanmıştır.
 
Bu konu eskiden beri birkaç kez değişmişti. Daha önceki yıllarda Gazi Arapça Öğretmenliği öğretim görevlisi hocaların (Emrullah İşler, Musa Yıldız vb.) gayretleriyle Arapça dersi, yabancı dil olarak kabul ettirilmiş ve bunun neticesinde de Arapça derslerine Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili ve Edebiyatı mezunlarının atanabilmesine imkan sağlanmıştır.
 
Ancak MEB Din Öğretimi Genel Güdürlüğü'nün son ortak kararı ile (kendi görüşüm olarak: bu müdürlükteki görevli arkadaşlar çoğu İlahiyat mezunu olduğu için) Arapça dersi, meslek dersi olarak kabul ettirilmiş ve bu sebeple İlahiyat mezunu arkadaşların Arapça derslerine atanabilmesi sağlanmıştır.
 
Kendim de Marmara İlahiyat mezunu olarak, Arapça derslerine Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili ve Edebiyatı bölümü mezun arkadaşlarınında atanabilmesi, taraftarıyım.
 
İlerleyen süreçte mahkemeye verilerek söz konusu ortak karar değiştirilirse, Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili ve Edebiyatı mezunu arkadaşlara da İmam Hatip Liselerinde Arapça öğretmeni olarak atanabilme yolu açılmış olacaktır.


Konuyla ilgili bir haber içeriği:
 
Hükümet, sessiz sedasız aldığı bir kararla Türkiye’de Arapça öğretmeni yetiştirme yetkisini üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim dallarından alarak ilahiyat fakültelerine verdi. Bundan böyle imam hatip liseleri başta olmak üzere devlet kademesine Arapça öğretmeni olarak sadece ilahiyat fakülteleri mezunları atanacak.
Öğretmenlik haklarının ellerinden alınmasına isyan eden Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TBMM başvurarak, düzenlemenin iptalini istedi.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu, Arapça dersini okutma hakkını sadece ilahiyat fakültesi mezunlarına verdi. Böylece Ankara, İstanbul, Gazi, Atatürk, Selçuk ve Dicle üniversiteleri bünyelerindeki Arap Dili ve Edebiyatı bölümleri mezunlarının imam hatip liseleri ve diğer okullarda öğretmenlik yapabilme olanakları ellerinden alındı.

Ankara ve Gazi üniversiteleri öğrencileri Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya ulaşamayınca sorunlarını anlatan bir dosya gönderdi.

Öğrenciler, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam ve bazır vekillerlee görüşerek sorunlarını anlattı. Sağlam ve milletvekilleri öğrencilere destek verdi. Öğrenciler TBMM ve Çubukçu’ya dosyalarını iletti.
 
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/arapca-egitimi-artik-ilahiyatcilar-verecek/guncel/haberdetayarsiv/04.01.2011/1334445/default.htm - http://www.milliyet.com.tr/arapca-egitimi-artik-ilahiyatcilar-verecek/guncel/haberdetayarsiv/04.01.2011/1334445/default.htm


Mesajı Yazan: İBNİ DEMİRHAN
Mesaj Tarihi: 21Ağustos2011 Saat 04:52
eyvallah kardeşim , bu yapılan çok büyük bir haksızlık herkes pekala kendi işinin erbabıdır...hiç bir arap dili mezunu veyahut arapça öğretmenliği mezunu bir arkadaşımız müftü, vaiz ,müfettiş , vb görevleri dini bilgisi ne kadar yüksek olursa olsun ilahiyat mezunu olamadığı için üstlenemeyeceği gibi ilahiyat mezunlarınında arapça bilgisi ne  kadar olursa olsun arapça öğretmenlik hakkını bizim elimizden almaları tamamen kul hakkıdır bu da böyle biline...Allah şahit o hayırlısını nasib edecektir inşaallah...selamünaleykum...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info