Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça eğitimi veren fakültelerİstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
Mesaj icon Konu: kazananlar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
dery@
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı dery@ Cevapla bullet Konu: kazananlar
    Gönderim Zamanı: 14Ağustos2010 Saat 19:32

arkadaşlar 2010 yılında istanbul üni.arap dili kazananlarrr buraya

Düzenleyen dery@ - 14Ağustos2010 Saat 19:33

IP
rdoyran
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rdoyran Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ağustos2010 Saat 02:13

ben de ist. üniv. arap dili ni kazandım

IP
yurekdevleti
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yurekdevleti Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ağustos2010 Saat 22:36
Ben de İ.Ü  Arap dili edebiyatı 2. öğretim kazandım.

IP
necibe
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı necibe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ağustos2010 Saat 00:54

merhaba Arap dilini kazanan arkadaşlar,bende bu bölümü kazanmak istiyorum ama istanbul istiyorum acaba çok mu zor sınavda neler ve ne kadar çözmem gerektiğini tam olarak bilmiyorum çünkü sistem yine değişir diye düşünüyorum bana yardım ederseniz sevinirim bu konuda ayrıca yeni puanlar ne zaman belli olur?şimdiden sağolun

خيركم من تعلم القران وعلمه
IP
ebrar_seyma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ebrar_seyma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 15:18
Ben de ist. ünv arap dili ve edebiyatını kazandım

IP
sebnur
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 191

Alıntı sebnur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 15:19
kaç puanla girdiniz peki?

IP
ebrar_seyma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ebrar_seyma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 15:26

Ama ben dgs ile kazandym.Dgs puanym 271,294

Düzenleyen ebrar_seyma - 31Ağustos2010 Saat 15:26

IP
sebnur
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı sebnur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 15:31
hmm anladım.ben de dgs ile yerleştim, ilahiyata devam edecem örgün.ama arap dili ve edebiyatı nasıl olurdu bilmiyorum.güzel bölüm o da sonuçta..

IP
ebrar_seyma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ebrar_seyma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 16:20
sizin de hayırlı olsun,evet  güzel bölüm arapça bilen çok aranıyor özellikle son zamanlarda.Ben de ilk örgün ilahiyat istiyordum,kılavuzda arap dili ve ed. dikey geçişle öğrenci alcağını duyunca bu benim için fırsattır diye düşündüm çünkü arapçayı çok seviyorum.Böyle tercih ettim işte...Siz hangi ilahiyata geçiş yaptınız?

IP
sebnur
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı sebnur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2010 Saat 16:27
teşekkür ederim..hepimizin hakkında hayrlısı olsun inş..
ben de Çorum Hitit Üni ye geçiş yaptım..şimdi de kayıt için uğraşıyorum..bir de eşyalarımı felan toparlıyorum işte..=))

IP
papatya29
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı papatya29 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Eylül2010 Saat 16:04
merhaba bende arap dili ve edbiyatı ikinci öğretimi kazandım bişey sorcam dgs ne?bide birinci öğretime girenler kaç puanla girdiler yazabilirlermi?

IP
Malihulya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Malihulya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2010 Saat 02:38
ikinci öğretimde dersler kaça kadar sürüyor?

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Şubat2011 Saat 11:35
İstanbul Ünversitesi Arap Dli ve Edebiyatı puanıa bir açıklık getirilse iyi olur. Birde Hangi puanla giriliyor Baya bir uzak kaldık en son 1999 da ÖSS ye girmiştik şimdi durum nasıl EA , Sözel puan gibi şeyler varmı Birde Bu DGS nedir sadece DGS sınavı ile İ.Ü Arap Dili ve Edebiyatına girebilirmiyiz. Bilen Bir arkadaş Allah rızası için açıklık getirsin.

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 53

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Şubat2011 Saat 09:40
DGS, önlisas mezunu öğrencilerin lisans eğitimine geçebilmek için girdikleri bir sınavdır. 2 yıllık İLAHİYAT ÖNLİSANS programından mezun iseniz DGS sınavına girerek Arap Dili ve Edebiyatı okuma hakkınız var. Sınavda sadece Türkçe ve Matematik soruluyor.

Eski sistemle Öss den geçiş ise, Mart ayında yapılacak olan YGS sınavına girmek ve daha sonra Haziranda yapılacak olan DİL sınavına girerek tercih yapabiliyorsunuz.
Türkçe % 48
sosyal   % 20
mat      % 7
fen       % 5
Dil         % 20   etkili olmaktadır.  Dil sınavı ingilizce, fransızca ve almanca olmaktadır. hangisinden isterseniz girebilirsiniz..

umarım açıklayıcı olmuştur..

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Şubat2011 Saat 00:08
beyaz41 arkadaşım teşekkür ederim yani ben YGSye girip artı Dil sınavına girmem İ.Ü arap dili ve edebiyatına yerşelşmek için yeterlimi birde LYS varmış galba ona gerek yokmu ?

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Şubat2011 Saat 10:38
rica ederim. LYS-5 Dil sınavıdır. o bölüm YGS+LYS-5 (DİL) sınavı ile öğrenci alıyor. LYS-1, LYS-2... bu böyle uzuyor.o sınavlarda coğrafya, edebiyat falan var ama bizi ilgilendirmiyor. yani dil sınavının ösym deki karşılığı LYS-5 dir. YGS+LYS-5 (DİL) sınavı o bölümü tercih etmeniz için yeterli.  siz ygs ygs ye girecekmisiniz bu yıl hazırlanıyormusunuz??

Düzenleyen beyaz41 - 05Şubat2011 Saat 10:39

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Şubat2011 Saat 00:33
YGS çok basit geldi ama şöyle biraz pratik ve bilgi tazelemesi için birkaç konu anlatımlı kitap okurum ısınma amaçlı dil sınavındada pek problem yok ama pek kullanmadığım kalıpları sormamışlar yani kısaca ben ingilizce konuşurken hayatta öyle bir cümle yapısı kullanmam dolayısı ile buda biraz çalışma gerektiriyor biraz kelime ve grammer bilgisi tazelemem lazım. Anlaşılan o ki bu sene sınavı kaçırmışım eğer vakit olur fırsat olursa YGS ye LYS-5 e bir girip denerim. Ama pek vakit bulabilceğimi sanmıyorum. Şu andada kendi başıma ve ismekteki hocam sayesinde arapçamı ilerletiyorum. Akademik bir kariyer olsun diye üniversite eğitimi almak isityorum hani çeviri gelirse veyahut turizm elamanı olmaya niyet edersem elimde bir belge olsun onun dışında arap dili ve edebiyatının çok fazla bir espirisi benim için yok çünkü Hocam orayı bitirdi Sonra arabistanda konuşamamış orada bir daha bir arapça eğitimi ve kuran ilimleri eğitimi almış. Neden diye sorunca bizim türk hocalar her kalıba ve vezin ölçüsünden kelime türeterek arapça öğrenip öğretiyorlarmış ancak arapçada öyle bir kelime yok yani arap o kelimeyi kullanmıyormuş fakat türetilen cümle gramatik olarak tam doğru ama kelime yok gibi durumlar olduğundan arabistanda tekrar bir arapça öğrenmek durumunda kalmış tabii 4 yıl boşunamı okudu hayır daha çabuk ilerlemesine katkıdı bulundu ama Arapça öğrenirken çalışılcak eserleri çok dikkatli seçmek gerekiyor , Lehçe ve türk mantığı olmamalı kitapta. Tekrar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Şubat2011 Saat 09:26
anladığım kadarı ile ygs ye kayıt yaptırdınız.olsun deneyin derim şansınızı dicle üni nin puanı çok düşük. oraya talep olmuyor, eğer gitmek isterseniz dil sınavında çok büyük bir başarı göstermenize gerek yok zaten. bence bu yıl ist.un da puanları artıcak. bir de ARAPÇA MÜTERCİM-TERCÜMANLIK lık bölümü var. sadece OKAN ÜNİVERSİTESİNDE. tam burslu da var, %50 burslu da var, %25 burslu da var. eğer turizm elemenı gibi konularda düşünüyorsanız ideal. çünkü mütercim tercümanlıkda gramer o kadar ağırlık verilmez muhtemelen. ayrıca  elimde bir belge olsun diyorsanız devlete bağlı resmi iş yapmayacaksınız AVRUPA İSLAM ÜNİVERSİTESİ ni de öneririm. orada da arapça mütercim-tercümanlık bölümü var. istanbul fatih te okul. yök denklik vermiyor fakat bazı ülkelerde denkliği var diploma kabul ediyor. erkek alıyor mı o bölüme şimdi bilmiyorum. eğer işinize yararsa araştırın derim.. selametle..

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Şubat2011 Saat 22:39
Yok YGS kaydını kaçırmışım dediğim gibi çok uzak kaldım başvuruların bu kadar çabuk gelip geçeceğini tahmin etmedim. Biraz hobisel olarak yaklaşıyorum işe onunda etkisi var. Her zaman birşeyler öğrenmekle meşgul olmuşumdur ama mecburi bu bilgileri malesef bir etiketle ispatlamak durumunda olduğum için böyle birşeye kalkışıyorum yoksa ben üniversite eğitimimi tamamladım ama hayat farklı bir yönde ilerleyip Arapçayı ilerletmemi gerektirdi. peki bu bölümler için gereken puanları nereden bulabilirim mesela marmarada varmı boğaziçinde varmı puanları nedir hangi sınavları ve hangi başarı oranlarını istiyorlar nasıl bulurum. 30'u devirdiğimden dolayı istanbul dışında bir okula gidemem. Ancak istanbul içi olabilir. arapçayı daha çok havaalanı , otel ve restorant ve ulaşım gibi işlerde kullanacağım için Mütercimlik ve tercümanlık makul bir bölüm.

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Şubat2011 Saat 10:41
Bu bölümler marmara bölgesinde sadece İSTANBUL ÜNİ. de ''Arap dili ve edebiyatı'' olarak var. Birde OKAN ÜNİVERSİTESİ ''Mütercim-Tercümanlık'' olarak var. Yani İstanbulda sadece 2 üni de var. diğerleri ankara, konya, erzurum,diyarbakır ve kilis şehirlerinde.Boğaziçinde yada marmar üni de yok yani. Avrupa İslam üni. de fatih de ama dediğim gibi yök denklik vermiyor ama okulu bitirince devlet memuru olarak görev yapmıyacaksanız özel sektör hangi okuldan diplomanızın olduğuna pek bakmaz, dili iyi biliyormusunuz ona bakar. Devlet memuru olmayacağım diyorsanız tavsiye ederim.Avrupa üni. eğitim yıllık 3 bin lira civarı. taksitle uygun bir fiyata bölüyorlar.ve de herkesi alıyorlar. ama erkek alırlarmı bilmiyorum. İstanbul üni ve diğer ünilerin okul puanlarına ösym nin sitesinden uşlaşabilirsiniz. ösym yerleştirmelerinde en küçük puanlar olarak site giriş sayfasında var..bu arada benimde kısmetse 2. üni olacak. Hayatın insanı nerelere sürükleyeceği belli olmuyor.. 

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Şubat2011 Saat 19:08
Bölümler hakkında gayet güzel bilginiz var Maşaallah. Başarıyla tamamlayıp gönlünüzün dilediği işi bulmanızı temenni ederim. Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok yön verici oldu benim için kime söylesem bana gülüyor bu yaşta üniversite kazanıp okunurmu gibisinde :) Allah iyiliklerini versin tabii. Sanırım YGS ve LYS 5 sınavlarını deneyip İstanbul Üniversetisini deneyeceğim. Nasip kısmet tabii. Avrupa islam üniversitesinin diplomasıyla yeminli tercümanlık , turizm elamanı vasıflarıyla herhangi birşey yapılamıyor herhalde yök denklik vermediği için sadece özel şirketlere girebiliriz.

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Şubat2011 Saat 07:51
Amin inş. Yaşı bende biraz dert ediyorum açıkçası, 25 yaşındayım şimdi. eğer istanbul'kazanırsam 1 yıl hazırlık var orada, yani bu da demek oluyor ki okul 5 yılda bitiyor bende 30 yaşında olucam bititince.bu yüzden bu yaş mevzuunu bende düşünüyorum :) ama ikinci öğretim olursa en azından gündüzleri çalışırımda pek göze batmaz hayellerim var.. Rabbim inş. bana bu yıl sizede gelecek yıl istanbulu nasib eder. Bu arada bi kaç bilgi daha eklemek istiyorum klavuzu görünce kafanız karışabilir belki. YGS sınavı kendi içinde 6 puandan oluşuyor. YGS-1, YGS-2 ... YGS-6' ya kardar devam ediyor. Bizim puanımız YGS-3 de hesaplanıcak. DİL sınavı da kendi içinde 3 puanlamadan oluşuyor. o da DİL-1, DİL-2, DİL-3 olarak. Bizim puanımız DİL-3 olarak hesaplanıyor. en kısa özetle YGS+LYS-5=DİL-3.Yani klavuzda hangi puan dilimi ile öğreci aldığı bölümde sadece DİL-3 olarak yazılıyor. yeni sistem çok güzel olmuş, ne okumak istiyorsanız onların puanları ayrı ayrı hesaplanıyor. umarım bu bilgiler kafanızı karıştırmamıştır. çok da takılmayın zaten. yukarıda verdiğim yüzdelik dilimlere göre dersinizi çalışın yeter. Klavuzda da bizim puanımızın görüntüsünün DİL-3 olduğunu bilin yeter. Şevkinizin daim olması duası ile..

Düzenleyen beyaz41 - 09Şubat2011 Saat 17:23

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Şubat2011 Saat 21:59
ygs-1 , ygs-2 ..... vs. nasıl hesaplanıyor bilmiyorum lys 5 zaten açık. tabii YGSyi kaçırmış olduğum düşüncesinden aklıma bir soru daha geldi. Acaba bu sene LYS-5 girsem önümüzdeki sene YGS ye girsem böyle oluyormu biye soracağım ama cevap hayır gibi geliyor. ama oluyorsa en azında zaman kazanırım.

birde şimdi 2010 puanlarına baktım en küçük 383 en büyük 475 yazıyor buradan şu sonuca varıyorum 383 alırsak yeter ama 475 alırsak garantimi olur yada 383 alıp orayı yazarsak kontenjanı 62 , bu 62 kişi hepsi benden 1 puan dahi önde olsa giremem. birde okul birincisi kontenjanı diye birşeyler yazıyor ondada 365 yazıyor bu puanlar ne ?

yahu amma karışmış bu işler diycem ama o zamanda pek çözemezdik bu puan olayını :) belkide çok ciddiye almadığımdandır. Ben biraz karşıyım bu sınav işlerine yani ben Arap dili ve edebiyatı okumak istiyorum yaş 30
matematikten artık geçti en basit soruları bile hatırlamıyorumdur artık bir hesap biliyorsak oda KDV vergi sigorta prim hesabıdır :) yani bu bölümü açsalar sınavsız zaten kaç kişi girecek ama büyük rant dönüyor tabii devlet kazanıyor dershaneler kazanıyor falan falan işte o mevzuuda hiç bitmez. son olarak bana bunlarıda izah edersen çok sevinirim. zaten bu kadar açıklamandan sonra sınava girip kazanmassak ayıp olur :)

tekrar teşekkür ederim.

Düzenleyen sahafixe - 09Şubat2011 Saat 22:12

IP
beyaz41
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı beyaz41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Şubat2011 Saat 08:19
LYS sınavına ancak YGS sınavından yanlış hatırlamıyorsam 160 alanlar girebiliyor sadece. yani LYS'girebilmeniz için YGS sınavına girmiş olmanız ve 4 yıllık için gerekli olan 160 barajını aşmanız gerekiyor.Zaman kazanmak istiyorsanız bence siz şimdi den tarihe, coğrafya, ingilizceye yavaştan bakın, en azından sınava yakın ders çalışma stresi ile gün geçirmemiş sadece dersleri tekrar etmiş olursunuz.

383 geçen yıl girenin en düşük puanı, 475 ise en yüksek tercihle yazan kiişi. puanınız 383 den düşük de olsa tercih edebiliyorsunuz orayı, puanlar her yıl talebe göre değişir.475 garanti demektir malum oraya girmek için ama siz mütercim-tercümanlığı daha çok istiyordunuz okan üniversitesi tam burslu programı 436 ile kapattı. okan üni nin olanakları çok iyi orayaı araştırın derim. çalıştıktan sonra 436 yapılamayacak bir puan değil. Biz sözelciyiz sayısal 4-5 tane de yeter bize. fen zaten yapmıyoruz. matematiğe çok takılmayın o yüzden.

365 okul birincisi demek; o bölüm için okul birincilerine özel kontenjan açılmış, lise dil bölümü çıkışlı olan biri için  ygs ve lys puanlarında en kıytırık en uyduruk puanı bile alsa lisede okul birincisi olduğu için üni onun dil-3 puanına falan bakmadan direk alıyor. onun için önemli olan 160 barajını geçmek.

puan işleri ilk başlarda evet çok karışık bende çözene kadar canım çıktı ve de şu anda sadece kendi bölümümün puanını biliyorum diğerlerini bilmiyorum :) diğer bölümleri anlamak için ayrı araştırma yapmak lazım :)

size son bir tavsiyem nette ''fem puanmatik'' de puanlarınızı hesaplatın. hangi ders için kaç net yapmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız.hesaplama esnasında aöbp soruyor. Aöbp nizi osym nin oss arşivinden çıkarabilirsiniz. tabi 1999 yılında öss ye girdi iseniz.

kafanızı karıştırmadan anlatmaya çalışıyoruma ama sistemin kendisi biraz karışık. basit ama karışık. araştıra araştıra sizde de oturacak merak etmeyin..

IP
Muhtefi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Muhtefi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Şubat2011 Saat 23:05
Arkadaşlar
Ben de bu sene kısmetse ist.üni. arap dili edebiyatı bölümü 2.öğretime girmek istiyorum. ingilizcem çok iyi ve diğer derslerim de matematik dahil çok iyidir. yaş 37 ve 2. üniversitemi okumak istiyorum.
fakat benim kafama takılan konu eğitimin kalitesi. 1. öğretim bile şaibeli iken 2.öğretimde eğitim kalitesi nasıl olur acaba?
benim kuzenim de aynı bölümü bitirdi ama bir cümle arapça konuşamaz. belki okuyamaz bile.
ama onun zamanında sanırım hazırlık sınıfı yoktu.

şimdi bu bölümdeki arkadaşlara sormak istiyorum:
acaba okulu bitirince yada okurken arapça konuşup yazabilecek miyiz acaba?

selametle

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Şubat2011 Saat 22:43
Aşağıda yazdığım açılamaya bakınız lütfen.

Düzenleyen sahafixe - 16Şubat2011 Saat 22:44

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Şubat2011 Saat 22:43
Muhtefi kardeş Daha doğrusu ağabey , benim arapça hocam istanbul üniversitesi mezunu kendisi bu bölümü bitirerek arapça konuşamadığını söylüyor arabistanda 6 sene okuduktan sonra ve orada yaşadıktan sonra Arapçayı öğrendiğini söylüyor. Gitme demiyorum muhakkak grammer açısından çok şey öğrenirsiniz ama pratik ve modern arapça içinde ismek kurslarna katılmanızı tavsiye ederim. Özellikle bildiğim kadarıyla Elezherli bir hoca daha var yada Füsun Aydın hocamız var bu hocalardanda ders alırsan istanbul üniversitesinide bitirsen güzel bir arapçan olur. Peki neden istanbul üniversitesini bitirdiğimizde arapça konuşamıyoruz diye soracağınızı tahmin ederekten şöyle basitce cevap vermeye çalışayım. Şimdi Arapçada iki usul var biri Medrese usulu denen Emsila , bina , maksud , avamil ve izzi bunlar basitten ileriye doğru arapçayı biraz toplu tablolama şeklinde öğretiyor. Modern Arapça usulünde ise grammer metodu takip ediliyor ancak iki metodda çok gelişmiş değil. Yani doğru arapçayı öğreten kaynakta bulmak zor. doğru arapça derken lehçe olmayan fasih arapça. Önemli olan o , fasih arapçayı öğrenmek. Gelgelelim İ.Ü ye ; arapçada fiiller kalıplar yani vezinler üzerinden öğretilir ve değişik vezinlere oturtularak kelime türetilir. faili belli fiil vardır faili belli olmayan fiil vardır ki meçhul fiil denir. mesela katale (ktl harfleri)(O [erkek])öldürdü demektir. öldüren manasını fail veznie oturtarak elde ederiz yani katil. öldürülen manası meful vezninde olursa öldürülen maktul kelimesi türetilir. Meçhul fiil nasıl olur onunda vezni fuile'dir dolayısıyla kutile , öldürüldü. kim tarafından ? işte o belirsiz olduğundan buna meçhul fiil denir. işte bu örneklerde gördüğünüz gibi arapçada kelimeler böyle türetilerek elde edilir. belki anladınız belki anlamadınız varmak istediğim yer şu , türk hocalarımızın bazıları arapların kullanmadığı kelimeleride bu vezinlere göre türeterek kullanıyorlar. İşte bu yüzden o bölümü bitiren arapça konuşamıyor konuşsada arap anlamıyor çünkü öyle bir kelime yok , arapta onun öğrenmediği kelimeleri kullanarak konuştuğu için ortaya bu sonuç çıkıyor. Akademik ortamdaki çekişmelerden dolayıda Arapça eğitim sistemi gelişemiyor.

Güvenle Başvurabilceğiniz Arapça eserler ;

-Fono , Arapça ilk adım
-Çantaş yayınları , Modern Arapça serisi
-Elif Yayınları , Arapça seçme Hikayeler (Musa Yıldız)
-Elif yayınlarından çıkan diğer eserler
-Kalem yayınlarından ki bu eser pratik konuşma aşamasında çok iyi bir eser. tamamen mısırda arapça bilmeyenlere yönelik kurslarda yapılan eğitimlerden alınmış konuşmalar içermektedir. ARAPÇA GÜNCEL KONUŞMALAR.
-Azim Arapça eğitim seti
-Çantaşın Hikayeleri Seri
-Mehmet Maksudoğlu hocamızın kitaplarına başvurabilirsiniz. (Arapça Öğreten kitap gibi)
(Şimdilik bunlar aklıma geliyor bu eserler arap okullarının arapça eğitiminde kullandığı metotlar ve hikaylerden hazırlandığı için iyidir. Muhakkak gene iyi eserler vardır ama ben bunlara ulaşabildim amacım reklam değildir diğer değerli hocalarımızında güzel eserleri vardır muhakkak ben bunlara ulaştım şu ana dek.)
- Tabii gene onlinearabic.com yani bu sitenin Arap hocalardan Arapça Derslerini alabilrisiniz 6 aylık
-gene bu sitede Musa Yıldız Hocamızın hikaye çözümlemeleri ilerlemenize büyük katkı sağlar.
-AÖFüde alabilirsiniz bu size kalmış ama diğerleri büyük fayda sağlar
-Suriye lehçesi dersleride Arapça Öğrenme amaçınız doğrultusunda değerlendireceğiniz birşey alıp almamak kullanım amaçına bağlı. Suriyede bulunacaksanız öğrenmekte fayda var ama genede FASİH arapçayı konuşmanızı tavsiye ederim lehçe anlayın fasih konuşun.
suudi arabistanda bulunacaksanız suriye lehçesine ihtiyacınız olmayacaktır.

birde ingilizcenizin iyi olduğunu söylediğiniz için söylüyorum medine islam üniversitesinin 3 kitaplık bir arapça öğrenme serisi vardır egzersiz kitapları tamamen arapça olup KEY adlı inglizce açıklamalı yardımcı kitapları vardır. Arapça inglizce grammeriyle büyük benzerlikler göstermektedir.

tavsiyem Fononun Arapça ilk adımını ve çantaş serisin ilk üç kitabından sonra tabii burada arapça yazı okumakta bir probleminiz olmadığını varsayarak konuştum eğer okuma probleminiz varsa herhangi bir eserden okumayı öğrenip bu eserlere devam ederbilirsiniz dediğim gibi fono arapça ilk adım ve sonra çantaşın 1,2 ve 3üncü kitabından sonra elif yayınları Arapça seçme hikayler birinci kitabı okuyup , arapça güncel konuşmalar kitabından ve medine üniversitesinin kitaplarından ingilizce anlatımlarından istifade ederseniz. Arapçanız bir imam hatipliden daha iyi olacağını garanti ederim hatta ve hatta Açık öğretimin arapça sınavlarından %100 başarı çıkarcağınızı söyleyebilirim. bunlarla birlikte istanbul üniversitesinide bitirirseniz işte o zaman o bölümün faydasını görürsünüz ki buda Arapçada uzmanlık derecesine ulaşıtıracaktır. Buradanda şunu anlıyoruzki Arapça çok köklü ve geniş kapsamlı bir dildir ve 3-4 sene sıkı çalışmayı gerektirir. (İyi dereceye ulaşmak için.)
umarım açıklayıcı ve yardımcı olabilmişimdir.

IP
Muhtefi
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Muhtefi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Şubat2011 Saat 01:01
sevgili kardeşim @sahafixe
Allah senden razı olsun. Çok açıklayıcı bir anlatım olmuş.
Benim arapça okuma sorunum var çünkü hiç bilmiyorum.
ama istanbul üni den hakkında verdiğinizbilgiler beni hayal kırıklığına uğrattı.
bir üniversitenin amacı o dili öğretmektir. fasih yada ammice olsun ikisini de öğretmesi gerekir.
ama faydalı olacağı muhakkak. bunun dışında herşey bizim kendi gayretimize kalıyor tabi ki.

senden ricam bilgilerini bizimle paylaşmaya devam etmen.

"türk hocalarımızın bazıları arapların kullanmadığı kelimeleride bu vezinlere göre türeterek kullanıyorlar"

burasını anlamadım. üniversitede hocalar kafalarına göre
arapçada olmayan kelime mi üretiyorlar.

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Şubat2011 Saat 16:06
@Muhtefi

Olmayan kelimeler türetiliyor derken şöyle izah etmeye çalışayım şimdi şeribe ; o (erkek) içti demek arapçada alet isimleri genelde mifalun vezninde yapılır dolayısı ile içme aleti kelimesini türetmek istersek mantıken mişrabun kelimesini türetebiliyorum yani sonda -un tenvin pek telafuz edilmez yani mişrab şimdi bu kelime içme aleti olarak türkçeye nasıl tercüme ederim evet BARDAK diye tercüme ederim. Şimdi şu acıdan bakalım bu kelime arapçadaki alet isimleri vezinine uyuyormu uyuyor grammatik olarak doğru bir kelime burada yanlış yok ancak arpaçada böyle bir kelime yok demiyeyim. ama BARDAK için bu kelimeyi kullanamam peki ne kullanırım KUBBUN (KUB) evet kub kelimesi bardak demektir. Bazı hocalarımız arapça sözlüklere bakmadan böyle bazı kelimelerek türeterek arapça metinler oluşturabilmektedir. Metin grammer açısından kusursuz olmasına karşın mana bakımından bir arap için birşey ifade etmez. Belki mişrab kelimesi vardır ama bardak değildir. Çünkü bu kelime türkeçedeki maşrapa kelimesini çağrıştırıyor belki suriye lehçesinde vardır orada kullanılıyordur ama biz bu arapçayı öğrenmeden evvel FASİH ini öğrenmeliyizki arapçayı doğru konuşalım ama mişrab kelimesinide bilelim. İşte buralarda problem çıkıyor. Elbette İÜ gayet iyi bir eğitim veriyordur. Ancak şunu söylemek istiyorum kendi gayretlerinizlede Modern Arapçanızı geliştirmeniz gerekmektedir. Bizim memleketimizde çoğunluk medrese usulü arapça öğreniyor herşeyi biliyor fakat uygulayamıyor. Kelime veriyorlar vezinlere oturtuyorsun oluyor ama mana çıkmıyor. mişrab kelimesini üretebiliyorum ama manası yok bu gibi inceliklere dikkat ederk ilerlemenizi tavsiye ederim. Zaten işin içine girdikçede ne kadar çok arapça kelime bildiğinizide göreceksiniz.

mesela hocam şöyle bir anısını anlattı suriyenin türkiye sınırına uzak tarafında yol sormuşlar adam dıgri diye bir kelime kullanmış sonra sınır kapısına yakın bir yerde bu kelime dogri olmuş evet evet tahmininiz üzere kelime aslında "doğru" kelimesi buradanda göreceğiniz gibi diller birbirinden etkileniyor. Çok lehçe çıkıyor ortaya. tavsiyem bunlara dikkat edin. Arapça öğrenirken kullanılan kelimelere dikkat edin. bir arapça sözlükten araştırın.

IP
sahafixe
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahafixe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Şubat2011 Saat 17:04
Bu arada Kuran-ı Kerimi anlamak için farklı bir eğitimden geçmek gerekiyor benim bu saydıklarım hep konuşulan arapça üzerine idi. Peki ne fark var derseniz onuda şöyle söyliyeyim. Kuran arap edebiyatının tüm unsurlarını barındıran muhşetem bir edebi eserdir aynı zamanda. Az kelime ile çok şey anlatma yani İCAZ sanatı vardır. bazı kelimeler mecaz kullanılmıştır. Bazı kelimeler dönemin kabilesine hitap eden kelime ile anlatılmaya çalışınılmıştır çok olmasada böyle kelimeler var. Bu mecaza örnek olarak ACİLE kelimesi var mesela Modern arapçada sizinde tahmin edeceğiniz üzere ACİL , ACİL OLDU manalarını gelmektedir ama kuranı kerimde dünya hayatının çabuk geçtiği mecazıyla bu kelimenin manası kuranda DÜNYA kelimesidir. Gene dünya kelimeside geçmektedir. bu gibi örnekleride göz önünde bulundurun. modern arapçayı öğrenerek Kuranı kerimi hiçmi anlamam derseniz cevap hayır elbette anlarsınız ama manası çok acık olan ayetleri anlarsınız genede çok fazla yorum üretmenizi tavsiye etmem çünkü icaz , mecaz ve bunun gibi edebi sanatlar kullanılmış birçok ayet var gerçekten iyi derecede anlamak için Sebeb-i Nuzul dediğimiz ayetin geliş nedenlerini bilmeden kuran arapçasını modern arapçayla tercüme edemeyiz.

bu bilgileride göz önünde bulundurarak arapça öğreniminize yön verebilirsiniz.

Düzenleyen sahafixe - 18Şubat2011 Saat 11:31

IP

Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma