Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
DGS ile alakalı konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.DGS ile alakalı konular
Mesaj icon Konu: İstanbul İlitam başvuru klavuzu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
c.ali
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 57

Alıntı c.ali Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Ağustos2010 Saat 15:36
(yanlışı yanlış yapıyorum diyerek yapanlara lafım yok. yanlışı doğru yapıyorum diyerek yapanlara affım yok.) güzel cümle için tşk

IP
ganerey
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ganerey Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 15:21
Orjinalini yazan: gizemx

Evet klavuz yayınlandı arkadaşlar bu hafta ön başvuru yapmamız gerekiyormuş.

http://www.istanbul.edu.tr/ilahiyat/dosyalar/pdfs/ilitam_basvuru_klavuzu.pdf

bn bakıyorum hata veriyor ve açılmıyor  2 gündür. başvuru  yapan var mı acaba istanbul ilitama.

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 352

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 15:26
kardeş dgs onuçları açıklanmadığı için klavuz geri çekildi.sınav sonuçları açıklandıktan sonra tarihleri bildirecekler.

sınavlar birileri kazanamasın diye yapılır...
IP
AHMED OKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı AHMED OKTAR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 16:53
ARTIK BEDDUA EDESİM GELİYOR BU ÖSMY.... ADAMLAR BİZİM SABRIMIZI ÖLÇÜYOR HERHALDE....

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 17:21
bir arkadaşımız bayanlar için ''ilitamda başınızı açarak günah kazanacağınıza medereselerde okuyun yada hafızlık yapın'' demiş.biz medereselerde okursak bizim çocuklrımıza yada şu anda gerçek eğitim almak isteyen cocuklara hangi zihniyette ki insanlar ders verecek düşünebiliyormu acaba ve bu eğitim sistemi nasıl bir zihniyetin eline kalacak.insanlar mecburen çocuklarını devletin eğitim kurumlarına veriyor bizde o eğitim kurumlarındaki çocuklara ağitim yaptırıyoruz.ben hafızım ayrıca yeterlilik diplomamada var ama na yazıkki ilahiyat diplomam olmadan k.k. hocası olamıyorum.medreselerde ağitim vermeye kalkışsam o medreselerde ki hocaları allah rızası sözü altında tamamen sömürüyorlar.isterseniz isimlerinide vereyim.allah rızası diye hocaların hakkını vermiyorlar ama tek öğrenci başına 200 lira alırken paşa paşa yiyorlar.hakalrını alamadıkları için hocalarda tam bir eğitim vermiyorlar.yani kurucular hocaların, hocalarda öğrencilerin haklarını yiyor.ben ahirete kul hakkıyla gidip hakkını helal edip etmeyeceği belli olmayan birisinden helallik dileyene kadar başıma peruk takıp merhametlilerin en merhametlisi allah'tan c.c. af dilerim .en azından bilirimki o beni affeder.

IP
AHMED OKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı AHMED OKTAR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 17:36
ALLAH RIZASINI ANLAMADIYSANIZ BU SİZİN SORUNUNUZ... YOK ÇOCUKLARIMIZ KİMLERİN ELİNDE OKUYACAK GİBİ KÖHNE AJİTASYONLAR SAMİMİYETLE BAĞDAŞMAZ... KUSURA BAKMAYIN AMA NEFİS HEP BÖYLE KILIF BULUR KEYFİ ARZULARINA... GİDİP ERKEKLERLE İÇ İÇE OTURUP OKUMANIN DİNİMİZDE YERİ YOKTUR... BATAKLIKTAN BAL ÇIKMAZ... YAPACAĞINIZ İŞLERDE ŞERİATI MUHAMMEDİYYE DÜSTURUNUZ OLMAZSA, O BOŞLUĞU NEFSİ TERCİHLER DOLDURUR... O YÜZDEN YANLIŞLARA YAMA YAPMAYA KALKMAYIN... VELEV Kİ O YANLIŞI YAPMIŞ OLASINIZ...

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 17:42
evet evet o medereselerdekilerde haram yerken çok samimiler

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 17:45
medreselere laf atmayın en kötü medrese en iyi ilahiyattan daha iyidir.

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 17:47
haram yeme konusunda evet doğru. size şaka gibi geiyor onların eğitim kurumlarında çalışmadım ama bire bir şahidim

IP
vuslat41
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 108

Alıntı vuslat41 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 18:24

Düzenleyen vuslat41 - 05Ağustos2010 Saat 19:33

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 18:48
medreselere ilahiyatlarda yetişmiş hocaları koyunca medreselerin o ruhu kayboldu tabi.

IP
gülbahar
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı gülbahar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 18:51
bu  basörtü konusu fazla uzadı bence.burası bunun yeri degıi.kimsenın nasıl kulluk yaptıgı kimseyi ilgilendirmez.herkez hesabını kendi verecek.

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 18:54
konuyu değişelim ozaman dgs sonuçları ayın 17 sinde açıklanacakmış.kaynak dikeygeçiş.org

IP
melike24
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 411

Alıntı melike24 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2010 Saat 22:23
17 biraz geç değilmi yaa

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Ağustos2010 Saat 01:04
sınav sonuçları aslında geçen hafta hazırdı fakat ösym de dgs ile ilgili bir toplantı vardı bu toplantının sonucunda bazı bölümlerin kontenjanları artırıldı bir takım diğer değişikliklerde yapıldı.dolayısıyla sonuçlar sil baştan yeniden hesaplanıyor.gecikme bunun içinmiş.

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 263

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 14:52
bilmediginiz konularda konusmayın medreseleri de agzınıza almayın herkes haddini bilsin
bir medrese mezunu olarak sorunu olan varsa buyursun bana desin kim haram yiyormus ispatlasın...
ayrıca vuslat kardesim naklettiginiz sozlerın kıme ait oldugunu ve  kaynagını soyleyin lutfen hadis yazan arkadasa delilsiz mevzu sozlerle karsılık vermisssiniz hz ebu bekre isnad ettiginiz o soz mevzudur aslı astarı yoktur
aksini ispat ederseniz inatci degilim kabul ederim ama sizin adınıza uzgunum hz ebu bekr boyle bisey solememıs

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 15:57
madem konu yine açıldı devam ettireyim.medresede 2 yıl boyunca yatılı eğitim alan bir kadın.3-6 yaş gurubuna kur'an ve dini eğitim vermek için bir yer açıyor. öğrenci başına 175 tl alıyor. ve bir arkadaşı da orada hoca olarak göreve alıyor.anlaşma şöyle. arkadaş günün ilk yarısını o kadın ise günün diğer yarısını ders verecek.arkadaşın alacağı ücret allah rızası dahil 200 tl.ama gelin görünki o kadın israile bağlı bir amerikan ürünlerinin kadınlar arasında pazarlamasını yapacağım diye artık derslere girmediği gibi tüm dersleri arkadaşa yıkıyor ve fazla mesai ücretini vermediği gibi ders sonunda gelip 'benim öğrencilerimide ALLAH RIZASI için okut diyor.tabii kendisi daha fazla para kazanacak yaa hemde daha önceden başkaları yapıyor diye kınadığı amerikn ürünü pazarlamasından.bu kadın öğretim yılının ilk yarım ayının ve son tüm ayın da parasını ne yemek yapan kadına nede arkadaşıma hazirandan beri vermedi daha.kendi üzerine yeni elbiseler alıp yazlıklarda devremülk alıp tatillere gidip gösteriş yapmasını da iyi biliyor ki bu kadın çarşaflı. arada olanları daha da yazmadım. bu bir. ikincisi.yine bir medrese mezunu bir bayan büyük bir hafızlık kursu açıyor.öğrenci başına 350 tl alıyor öğrenci sayısı 120 civarında ama arkadaşın aldığı tam gün maaşı (vemek verilmiyor) allah rızası dahil 400 tl.bilirsiniz küçük çocuklara hafızlık yaptırmak çookk zordur srekli konuşurlar susarlar lavobo ihtiyaçalrı olur v.s.üçüncüsü ise yine bir merdesede okuyan bir adamın açtığı dini eğitim ve hafızlık kurslarından birine ( sırf hafız olduğum için)
çağırılıyorum.öğrenci başına alınan para 250 tl .ama bana verilecek para (yol parası verilmiyor] allah rızası dahil 400 tl. hepsine hoca ücreti neden bu kadar diye soruldu hepsinin tek cevabi '' eee içinde allah rızasıda var''ama öğrenci başına alınan fiyatla hocaların aylık ücreti hasaplanınca bu kurucuların allah rızasıyla pek alakası görünmüyor gibi. bunlar sizlere göre allah rızası adı altında kul hakkı yemek değilse diyeceğim daha hiç birşey yok.medreseleri ağzınıza almayın derken sizler heralde medreseleri kabeyle bir tutuyorsunuz.

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 16:56
bireyin hatası topluma vurulamaz ayrıca biz kreşlerden değil medreselerden bahsediyoruz.benim bulunduğum yerde 5500 medrese talebesi var hiçbirinden 5 kuruş para alınmıyor. bende bu medreselerin birinde geçen sene bir yıl hafızlık hocası olarak çalıştım ben bunların en içindekiler olarak konuşuyorum,samimiyet ve ihlastan başka birşey görmedim,ayrıca arkadaşın bahsettiği gibi 400 tl maaş değil en son aylığım 1150 tl idi.medreselerin asıl menbaı rize ve trabzona gelin görün.

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 17:04
ben ise istanbul ve ankaradan bahsediyorum.tamam ben kreşlerden bahsadiyorum ama bu kreşlerin yöneticileri medrese mezunları.sanıyorum medresede samimiyet ve ihlaslı ama mezun olunca paragöz olunuyor.ben tabiiki hepsine maal etmiyorum. bu insanların allah rızası altında insanları sömürmeye çalışimaları beni tiksindrdi.ben bu yorumları yukarıda bir arkadaşın '' kadınlar neden ilahiyetı işgal edip hemde başlarına peruk takarak günaha giriyorlar medreselere gitsinler hafızlık yapsınlar''demesi üzerine yazdım.demek istedimki medrsede eğitim alıp bu örnekteiler gibi zihniyete sahip olup kul hakkı yiyeceğime başıma peruk takarak sadece allah'dan c.c. af dilerim o mutlaka beni afeder ama kul kolay kolay affetmez

IP
meczub
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı meczub Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 18:28
ya buradaki bazılarının derdi bizim peruk takmamız değil asıl dertleri bizimde okuyup sözümona "yer işgal etmemiz" yoksa biz başımıza peruk takmışız başımızı açmışız bazılarının umuru değil anlayacağınız.yer işgal ettiğimizi düşünen veya askerlik tecil ettirmek isteyen kendine başka bir bölümü alet etsin lütfen.bizim derdimiz askere gitmemek için okumak değil ... kaldıki vatan sevgisi iman sevgisinden beslenir...neden hep başörtüsü eylemleri % 85 kadınlardan oluşuyor? destek yok ama köstek her yerden var maalesef.Dine aykırıdır diyenlere gelince bu bizim kişisel tercihimiz cahil cühela kalıp ülkeme de cahil bireyler yetiştireceğime yılda iki kere peruk takar bilinçli nesiller yetiştiririm günahıda bana...

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ağustos2010 Saat 18:32
bize düşen görev bu gibi kişileri uyarmaktır,yanlışlarını onlara anlatalım.yanlış yapan yok mu tabiki zaten onları savunmuyoruz ama üç beş çapulcudan dolayı bütün medreseleri eleştirmek hesabı verilemeyecek bir durum olur.medreseye her giden adam olacak gibi birşey söz konusu değil bunu iddia etmiyoruz.nesli tükenmekte olan medreselerimize sahip çıkalım.oraların güzelliklerini anlatalım.bugün medreselerde okutulan kitaplar hasekide bile okunamıyor.ilahiyatlarda doktora yapan arkadaşlar bizim ilkokul mezunu hocalarımızdan gelip ders alıyor.bunlar düşünen biri için çok mühim olaylar.

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Ağustos2010 Saat 01:53
hakkınızı helal edin hata bende daha medresenin ne oldugunu bilmeyenlerle medrese konusuyorum
sizin o medrese sandıgınız yerler kuran kursu tmm mı ?
ben okudugum medreseyi anlatıym o zaman kısaca bizim medresede hocalar para almazlar para verirlerdi ogrencşlerden de ihtiyacı olan harclık alırlardı son derece modern temiz bir ortamda evde yiyemeyecegin yemekler yenilirdi  okutulan kıtaplar ın bile parası alınmaz talebelere hediye olarak verilirdi tek gayesi sahih islamı ogrenmek ve ogretmek olan hocalar kendi ceplerinden para verip medresenin hizmetine bina satın aldılar
ve o medresede sadece kuran ezberi degil sarf nahiv pratik arapca fıkıh fıkıh usulu karsılastırmalı fıkıh  tefsir tefsir usulu hadis ve mustalah hadis akide modern metinler  edebiyat hitabet matematik bilgisayar dersleri okutuluyordu
demekki allah her kuluna gonlune gore veriyo allah hocalarımızdan  razı olsun
onlara camur atmaya calısanların yuzunu ahirette kara çıkarsın

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Ağustos2010 Saat 01:54
konuyu yine acmamın sebebi bunlar konusulurken yoktum ben medreseler hakkında yazılanlara cevap verme ihtiyacı hıssettım
nerden biliym ben siz kuran kurslarını kastediyorsunuz medrese derken neyse artık ogrendınız medrese başkaa kuran kursu başkaa...
ayrıca kabeyle bir tuttugumuz falan yyok  medreselerde yapılan hatalar ve problemler var hatta had safhada ama yine de saldırmanızı gerektirmiyordu bu hatalar
allah sizi affetsin 

Düzenleyen misbah - 08Ağustos2010 Saat 02:00

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Ağustos2010 Saat 16:46
ben medrese eğitimi sırasında para alınıyor demedim hiçbir zaman. bu medresecilerde yukarıda yazdığım özellikler dışında anlayış kıtlığıda varmış meğerse. yukarıda yazdığım şeyleri yapanlar sizin aynı dediğiniz medresedeki aynı eğitimi alıp mezun olanlar.o dediğiniz kuran kurslarını açanlarda o medreseden mezun olanlar yani.medreseden mezun olanlar=yukarıda kendilerinden bahsettiğim hocalar. anladınızmı.ben medreseden mezun olup yukarıda yazdığım zihniyette olarak dini eğitimi kul hakkıyla verene kadar başıma peruk takarım daha iyi.en azından dini eğitimimi vatani görevim olan askerlikten bir müddet daha kaçmak için almıyorum bu eğitimi gerçekten istediğim için alıyorum.allah c.c. böyle yapmak isteyenleri ne kadar affeder onu da bilmiyorum.isterseniz onlar içinde bir af dileyin. o düşünceyle din eğitimi almak isteyenlerinde niyeti ortada,benimkide...

Düzenleyen ayesha - 08Ağustos2010 Saat 16:54

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Ağustos2010 Saat 17:05
rabbimiz dinine hizmet için gayret eden kardeşlerimizin yardımcısı olsun...akademik kariyer için gayret eden taviz veren vs. arkadaşlarımıza şuur ve akıl versin.

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Ağustos2010 Saat 17:07
aminnnn işte buna son derece katılıyorum

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ağustos2010 Saat 13:10
nerden nasıl ınsanlar cıktıgına gırecek olursak siz zararlı cıkarsınız sızde de zekeriya beyazlar var o zaman onu nereye koyacan o da ılahıyatcı simdı zekeriya beyazı allame yaparsınız ilahıyatcı ya
zizin derdinizın uzum yemek olduguna inanmıyorum siz bekci dovmeye calısıyorsunuz.
her kurumdan iyiside cıkar kotusude...

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ağustos2010 Saat 16:33
demekki sizde insanları bilmeden yargılıyormuşsunuz şunu çoook iyi bilinki zekeriyya beyazın islam anlayışını hiiç benimsemedim,benimsemeyide istemem.islam adına birşeyi yanlış yapıyorsa bu ilahiytçı olsun yada medrse mezunu olsun yada alim bilinsin hiç fark etmez o kişi benim içinde yanlıştır. ben ilahiyat okuyorum diye sizde benim hakkımda yanlış kararlara vardınız allah c.c. sizide affetsin.

IP
ebvab
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ebvab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ağustos2010 Saat 16:43
tamam bisin artık bu konu çok uzadı...en takva olan en iyidir...

IP
ayesha
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayesha Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ağustos2010 Saat 16:45
mutlak suretle öyle:)

IP

<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır