Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Mesaj icon Konu: Arapça öğrenmenin en kolay yolu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Konu: Arapça öğrenmenin en kolay yolu
    Gönderim Zamanı: 23Temmuz2010 Saat 20:06

Arapça öğrenmenin en kolay yolu

Nerede nasıl başlamalıyım?
Nasıl çalışmalıyım?
Nasıl bir metod takip etmeliyim?
Bilgisayarda nasıl Arapça yazabilirim?
Konuşma Arapçası öğrenmek istiyorum?
Kuran ve hadisleri anlayacak Arapça öğrenmek istiyorum, nasıl öğrenebilirim?
Günde kaç saat çalışmam gerekiyor?
Ezberliyorum aklımda kalmıyor?
Dil bilgisini tam anlamıyla kavrayamıyorum, Türkçe dil bilgisine de vakıf olmadığım için güçlük çekiyorum, ne yapabilirim?

Bu konuda tecrübe bazında paylaşımlarda ve yönlendirmelerde bulunacağım.
Arapça konusuna ilerlemiş arkadalarda birikimlerini ve metot açısından kaynaklarını paylaşırsa, kim? neyi? nasıl? yapacağını daha iyi anlamış ve öğrenerek bilgilenmiş olur.

Arapça öğreticiliği yapan birçok kişi (başta kendim için söylüyorum) hep deneme yanılmalarla bir şeyler yaptık ve bu konuda ilerlemeye çalıştık. Oldukça büyük zaman kaybettik bu yolda. İstiyoruz ki bu dili öğrenmeye çalışanlar bizim gibi düşe kalka değil de, daha sağlıklı ve bilinçli ilerlesin.

Dil öğrenmeye çalışan işi neyi? nasıl? yapacağını bilmeli ve hangi amaçla dil öğrenmek istediği konusunda ön bilgiyle kendini hazırlamalı.
Aksi takdirde boşa kürek çekilmiş olur ki, bir müddet sonra bıkkınlık hasıl olacağından dil öğrenmeyi terketme ile nihayetlenmiş olacaktır.

Oldukça kısa bir tarifle paylaşımlara başlayacak olursa;

Yeni derslere başlayan birisi dil nasıl öğrenilir ile ilgili kitaplar okumalıdır, aksi takdirde ilk gördüğünüz öğretmeni en iyisi, kullanmaya çalıştığı metodu olması gereken olarak tanımlar akabinde de başaramayınca kendinizi yetersiz ve yeteneksiz görerek pes edersiniz.

Geçende Onlinearabic bürosunda Arapça öğreticilere dil öğretimi ile ilgili bir seminer verilmişti bende rica üzerine katılmıştım.
Şunu farkettim ne kadar gözü kör dil öğrenmeye çalışmışız!..

İhsan hocanın anlatımlarından aldığım notlardan bir iki tanesini burada paylaşmak istiyorum.

Arapça öğrenmeye başlayan veya çalışan aynı zamanda öğremenlerin muhakkak okuması gerektiği konusundaki aşağıda ismini vereceğim üç kitabı muhakkak herkes okumalı:

1- Barry Farber - Yabancı Dil Öğrenmek Yöntemleri (İmm Yayınları)
2- Graham E. Fuller - Yabancı Dil Nasıl öğrenilir? (Avesta Yayınları)
3- Tilda Navaro Saydı - Yabancı Dil Öğrenmede Başarı Şifreleri: Öğrenme Stratejileri (Bileşim Yayınları)

Yine ilave olarak, seminerdeki anlatımlardan en hoşuma giden bir tespit de; "Arapça öğrenirken genelde önemsemediğimiz kendi güzel ana dilimizin tüm güzellikleri, özelliklerini ve zenginliklerini de yaşayarak öğrenmiş oluyoruz. Birçok eş anlamlı Türkçe kelimleri hatırımıza getiremezken, dil öğrenme sayesinde eş anlamları hızlıca hatırlayabilme imkanına kavuşarak Türkçemizi de geliştirmiş oluyoruz."

Akabinde kişi Harfler, İşaretler ve Yazma kuralları ile temel yapı taşlarını halletmiş olarak (anlamadan) okuma ve yazma yeteneği kazanmış olacak.
Bu arada detay bir bilgi olarak bu çalışmalar için öğrenci kendisine bir defter tahsis etmeli ve bu defteri oldukça düzenli ve sürekli kullanmalı.
Böylece ilerledikçe geriye doğru neyi ne kadar öğrenebildiğini görerek öğrenci kendini motive edebilecek ve ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Akabinde sıkıcı ve usandırıcı ortamından uzak oldukça sade ve yüzeysel, tabiri caiz ise asgari seviyede temel Arapça dil bilgisi müfredatı takip etmek gerekir.
Bununla ilgili basitleştirilmiş kaynakları takip etmek gerekiyor.

Bu süreçten sonra, hangi amaçla Arapça öğrenmek istiyorsun? sorunu sorarak sağlıklı bir yönlendirme söz konusu oluyor.
Bu soruya ilave olarak amaca yönelik müfredat ve konusunda yeterli ve yetenekli bir öğretici tarafından derslerin sunulması önemli bir noktadır.

En genel anlamıyla iki amaca yönelik Arapça öğreniliyor;
a- Modern ve Dini metinleri anlayabilmek, Arapça
b- Arapça konuşabilmek, konuşulanı anlayabilmek üzere iletişim kurmak (biz Türk öğreticilerin yapmadığı)

a- Modern ve Dini metinleri anlayabilmek, Arapça: Çeviri, tercüme, dini metinleri (hadis, ayet) anlamak üzere takip edilecek yöntem ileri dil bilgisi müfredatıyla birlikte öncelikli genel anlamda kelime dağarcığının zenginleştirilmesi, dil bilgisi kurallarının metinler içerisinde yorumlanması ve buna bağlı tercüme tekniğinin geliştirilmesi gerekir. Genel anlamda metinlerle kelime dağarcığının zenginleştirilmesi ve dil bilgisinin metinler içerisinde yorumlama kabiliyeti kazandıktan sonra ilerlemek istediğiniz alanla ilgili metinler tercih edilmelidir. Kimisi için basın ile ilgili metinler olabilir, buna da basın Arapçası diyebiliriz; kimisi dini metinler ile ilgili metinler olabilir, bunda da dini klasik metinler veya hadis/kuran meali diyebiliriz.

b- Arapça konuşabilmek, konuşulanı anlayabilmek üzere iletişim kurmak (biz Türk öğreticilerin yapmadığı): Konuşabilecek bir altyapıyı kazandıracak bir müfredatın bu dili iyi ve esnek kullanabilen Arap hoca tarafından verilmesi gerekir.
Bizim yıllarda Arapça okuyupta bir defa hocamızın Arapça ders anlatmadığını görmüş olmamız gibi değil.
Tabiri caiz ise Arapça alfabeyi de Arapça konuşarak en basit şekilde anlatabilecek ve ilerledikçe eş zamanlı seviyeyi yükselterek Arapça düşünmeyi konuşmakla birlikte kazandıracak bir müfredat takip edilmesi gerekir.

Yukarıdaki paylaşımlara ilave olarak; söz konusu silsileyi takip eden dersleri www.onlinearabic.net ana sayfasında ücretsiz olarak "ARAPÇA İLK ADIM" başlığı altında bulabilirsiniz.

"ARAPÇA İLK ADIM" bölümü aşağıdaki başlıklardan oluşuyor:
1- Harfleri Tanıyalım
2- İşaretleri Tanıyalım
3- Yazma Kuralları
4- Başlangıç Dersleri

"ARAPÇA İLK ADIM"

IP
hamittumer
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı hamittumer Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Temmuz2013 Saat 22:31

Selam, herkese faydası olmaz ancak İngilizce biliyorsanız, uzun zamandır araştırıp bulabildiğim en iyi kaynak bu:
http://www.lqtoronto.com/videodl.html

Bu linkten 45 dakikalık dersler halinde indirebiliyorsu nuz. 3 kitap var ve Mekkeli ünlü bir hocanın ders mantığı takip ediliyor. 300'ün üzerinde 45 dakikalık video var.

Ben yaklaşık 1 senedir araştırıyorum, Türkçe birkaç video ders de seyrettim, ancak bu ders gerçekten Arapça öğrenmek isteyen ve İngilizce bilenler için açık ara en iyi alternatif.

Derse başlamanız için, Arapça alfabeyi çözmüş olmanız ve üstün, ötre, kesre gibi bazı basit bilgileri öğrenmiş olmanız yeterli. Dersi izlerken takip etmeniz gereken dökümanlar da pdf olarak bulunuyor sitede.

Yapanlardan Allah razı olsun, kendilerine de e-mail yoluyla teşekkür ettim.

Umarım faydalananlar olur. Ben hergün bir video izlemeye çalışıyorum ve 1 sene içinde bitirmek istiyorum inşallah.

IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2013 Saat 00:52
tamam arapça öğrenelim de birileri arap ülkelerini karıştırdı gidip pratik yapabileceğimiz huzurlu bir arap ülkesi kalmadı gerçi suudi arabistan ve körfez ülkeleri rahat ama oralarda türk düşmanı türke vize vermiyorlar

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.