Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالصرف و النحو - DİLBİLGİSİDil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
Mesaj icon Konu: İsim Cümlesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
administrator
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 337

Alıntı administrator Cevapla bullet Konu: İsim Cümlesi
    Gönderim Zamanı: 30Eylül2006 Saat 11:37

scelik   Mesaj gönderiliş tarihi:07/09/2006 ve saat 12:07:49  

السلام عليكم ورحمة الله و بركاته يا اخواني الاعزاء
Arkadaşlarımız ziyadesiyle istifade etsin

İsim Cümlesi الجُمْلَةُ الاِسْمِيَّةُ

İsim cümlesi, bir durumu, bir varlığın nasıl olduğunu haber verir, bir hüküm bildirir, umumiyetle, isim cinsinden bir kelime ile başlar.
Örnekler:
Kitap faydalıdır. الكِتَابُ نَافِعٌ
Okul temizdir. المَدْرَسَةُ نظِيفَةٌ
Hikaye uzundur. الحِكَايَةُ طَوِيلَةٌ

İsim cümlesinde, söze kendisiyle başlanan kelimeye المُبْتَدَأُ denir.
Mübteda, isim cümlesinin öznesidir. Özneyi niteleyen, öznenin durumunu haber veren kelimeye الخَبَرُ denir. Haber, isim cümlesinin yüklemidir.
Örnek:
Kapı açıktır. البَابُ مَفْتُوحٌ

البَابُ مَفْتُوحٌ cümlesinde, البَابُ kelimesi mübteda (المُبْتَدَأُ), kapının ne durumda olduğunu bildiren مَفْتُوحٌ kelimesi ise haber (الخَبَرُ)'dir.
Mübteda, daima marife (elif lamlı), haber ise nekradır (elif lamsız).
Örnekler:
Çiftçi sabırlıdır. الفَلاَّحُ صَابِرٌ
الفَلاَّحُ: cümle içinde mübtedadır.
صَابِرٌ: cümle içinde haberdir.

Kurt açtır. أَلذِّئْبُ جَائِعٌ
أَلذِّئْبُ: cümle içinde mübtedadır.
جَائِعٌ: cümle içinde haberdir.

Tren sür'atlidir. القِطَارُ سَرِيعٌ
القِطَارُ: cümle içinde mübtedadır.
سَرِيعٌ: cümle içinde haberdir.

Örneklerden de anlaşılacağı gibi, gerek mübteda, gerekse haber merfudur, merfu oluşu, müfred kelimede ötre ( ُ ) ile olur.

ليستفيد أصدقائنا

Düzenleyen idinc - 13Ocak2007 Saat 13:33

IP
bestenur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı bestenur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Kasım2006 Saat 17:17

Affınıza sığınarak sormak istiyorum acaba imam hatip mezunu musunuz yoksa başka bir yolla mı arapça öğrendiniz. Bende arapçaya merak saldım çok  istekliyim ama neyi nerden başlıyacağımı açıkçası bilmiyorum. Forumdaki arkadaşların yazılarını inceledim hemen hemen hepsinin bir arapça temeli olduğu belli. Bizim gibi sıfırdan başlayanlara ne yapmamızı önerirsiniz. Çünkü ben dil bilgisi ile başlamaya çalıştım ama içine gömüldüm desem yeridir. İsmek kursuna gidiyorum ama orada da günlük konuşma tarzı ile veriliyor kelime yapılarının detaylarına fazla girilmiyor. Hele cümle yapısı hiç anlatılmıyor desem yeridir.

Anlıyacağınız çok istekliyim ama şuan bunalım takılıyorum . Yardımsever arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

SELAMETLE...

IP
acizâne
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı acizâne Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Kasım2006 Saat 20:17
السلام عليكم

Aramıza hoşgeldin kardeşim... Öncelikle şunu söylemek istiyorum keşke bu mesajını genel başlığı yada arpçayı nasıl öğrendim gibi başlıklar altında yazsaydın inan çok yardım eden olurdu ben de tesadüfen gördüm mesajını... Yeni başladığını söylemişsin Rabbim yolunu açık etsin öncelikle inşaallah bu site senin için de çok faydalı olacaktır. öncelikle sana tavsiyem sitedeki online derslere katılman konusundadır. gerçi ben daha katılamadım ama özellikle yeni başlayanlar için çok faydalı olduğunu arkadaşlardan öğreniyoruz. Ayrıca şu linkden demoyu bir izle dersler hakkında biraz bilgi edinirsin inşaallah:

Yine bir soru olursa bize yada en çabuk ve güvenilir cevap alabileceğin kişiler olan yönetici kardeşlerimize sorabilirsin.
Gayretinizi takdir ediyorum kardeşim gerçekten bize de böylece çalışma azmi veriyorsunuz Allah razı olsun...
İsterseniz bu yazınızı bir de dediğim başlıklı konularda tekrar girin ve özellikle yönetici kardeşlerimizden bu konuda yardım alın...
Allah yar ve yardımcınız olsun...

Selam ve Dua ile...

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Kasım2006 Saat 21:19
Merhaba serpilcan, aramıza tekrar hoşgeldin
gerçi sağolsun acizane kardeşimiz sana çok güzel bilgiler vermiş. Ben sadece bir iki ekleme yapayım. Arapça öğrenmek uzun soluklu bir koşu gibidir. Mesafeleri birden bire kat edemezsiniz. Düzenli çalışırsanız zamanla bütün taşlar yerine oturacaktır. Düzenli çalışmaktan kastımız, haftada iki gün 5'er saat çalışmak yerine her gün mutlaka ama mutlaka birer saat de olsa bu dille ilgilenmektir. Çünkü dil eğitiminde süreklilik çok önemlidir. Bazen öğrendiğimiz şeyler bize çok basit gelir ve "bu da ne işime yarayacak" diyip geçeriz. Ancak öğrenilen her şey çıkılacak basamaklarda bir aşama teşkil eder. Lütfen hiçbir bilgiyi hafife almadan ciddiyetle öğrenmeye çalışın. İsmek kurslarında cümle yapılarıyla ilgili bilgi verilmiyor diyorsunuz. Ancak ben şundan eminim ki cümle yapılarıyla ilgili bilgiler size salt olarak verilmese bile bol bol diyaloglar kurmanız sağlanarak aslında bilinçaltınıza bu kurallar yerleştirilmektedir. Mesela gramer çalıştığınızı ama boğulduğunuzu söylüyorsunuz. Doğrudur. Çünkü gramer çalışmak oturup birebir ezberlemekle olmaz. Bu son derece yanlış bir metoddur. Gramer ancak uygulanarak zaman içerisinde öğrenilir. mesela size bol bol cümle kurdurulur. Başlangıçta cümlelerin yapısını hiç anlamazsınız ama bir süre sonra bir de bakarsınız ki aslında siz isim tamlamalarını bu cümle içinde öğrenmişsinizdir de sadece adı konulmamıştır. Bilmem ifade edebildim mi?

Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum. takıldığnız konuları ilgili başlıklar altında sorarsanız mutlaka daha doğru ve hızlı cevaplar alırsınız.

Saygılarımla..

IP
yılmaz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı yılmaz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2006 Saat 16:27
sadece merak ediyorum
sevgilerimle

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder