Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
DGS ile alakalı konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.DGS ile alakalı konular
Mesaj icon Konu: Yeni DGS kılavuzu [İLİTAM KONTENJANLARI ARTTI!!!!] Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
vahiy
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 44

Alıntı vahiy Cevapla bullet Konu: Yeni DGS kılavuzu [İLİTAM KONTENJANLARI ARTTI!!!!]
    Gönderim Zamanı: 06Mayıs2010 Saat 17:38

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 4 Temmuz 2010 tarihinde Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşa’da yapılacaktır.

2010- DGS’ye meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

--------------------------------------------------------------------------------

Kılavuz (06.05.2010)

Aday Bilgi Formu

Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

Başvuru Merkezleri

--------------------------------------------------------------------------------

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, ülkemizde meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan önlisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de 2010-DGS’ye başvurabilirler.

Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ile Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına yerleştirme ilgili Üniversite tarafından adayların DGS puanlarına göre yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.

2010-DGS’ye başvurma işlemleri 10 Mayıs2010 tarihinde başlayacak ve 20 Mayıs 2010 tarihinde sona erecektir.

Bu sınavda adaylara lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesine yönelik bir yetenek testi uygulanacaktır. Test sayısal ve sözel bölümlerden oluşmaktadır.

Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, 2010-DGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan (“GÜNCEL” alanında) tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2010-DGS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.40,00 TL olan sınav ücreti başvuru işleminden önce ilgili bankaya yatırılmalıdır. Başvurular elektronik ortamda yapılacaktır. Son iki yıl içinde DGS'ye başvurmuş olan adaylar başvurularını, isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapacaklardır. Son iki yıl içinde DGS'ye başvurmamış adaylar başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır. Başvuruda 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecektir.

Başvuru merkezleri ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

ANKARA ÜNİVERİTESİ : 700 YURT DIŞI DA : 50

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ : 500

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ : 500

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ : 500

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ: 500

TOPLAM : 2750

hayırlı uğurlu olsun.SELAMLAR

"Sen yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?"
IP
meczub
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı meczub Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mayıs2010 Saat 21:40

ist ünv ilitam bu sene ilk sanırım acaba kriterleri hakkında bilgisi olan var  mı? mesela ankara gibi m i yoksa sakarya gibi yüz yüze mecburi mi?

IP
vahiy
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 44

Alıntı vahiy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Mayıs2010 Saat 13:14
heniz bi bilgi yok daha yakında açıklanır sanırım

"Sen yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?"
IP
dekoratör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı dekoratör Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mayıs2010 Saat 15:02
arkadaşlar bi şey sorabilirimiyim
açıköğretimde okuyanlar dgs aday bilgi formunu açık öğretim bürosuna onaylatmak zorundalarmı? onaylatıp sınav başvuru merkezine gidilecek gibi bi şey yazıyo kılavuzda..varmı bilgisi olna?

IP
şakir
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı şakir Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Mayıs2010 Saat 15:43
evet onaylatmak zorundalar. mezunlar için gerek yok.

IP
muhyiddin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 73

Alıntı muhyiddin Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 09:36
cümlemize hayırlı olsun arkadaşlar

GEL ALLAH'A YÜRÜ YOL KAPANMADAN    ZİKREYLE MEVLAYI DİLİN DURMADAN
IP
dekoratör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı dekoratör Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 11:41
arakadaşlar
istanbuldan başvuru yapan kız arkadaşlar varmı?  başvuru yerleri üniversitlermiş,okula girekekn falan başörtüsü sorunu çıkarıyolarmı?,lütfen bilenler gidenler bilgi verebilirmi?

IP
anzotli
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 265

Alıntı anzotli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 12:38
ben sınava girmiyorum ama üniversiteye ziyaretçi bile gitseniz başörtülü almıyorlar.

IP
dekoratör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı dekoratör Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 12:41
:( hadi ya,sisteme bak,bende kararsızım,bilmiyorum...

IP
anzotli
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 265

Alıntı anzotli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 12:43
kararsız kalma perukla girmeye bişe demiyorlar.
 başka bölümde 4 yıllık tamamllama imkanı olur mu bilmiyorum onu da diğer arkadaşların yorumuna bırakıyorum.

IP
AHMED OKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı AHMED OKTAR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 15:34
DGS İÇİN HANGİ BANKAYA VE HANGİ İSİMLE PARA YATIRILIYOR... ÖSYM NİN SAYFASINDA ÇIKMIYOR... LÜTFEN YARDIM

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 263

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mayıs2010 Saat 18:52
gecen yil kontenjanlar kac ti acaba.

IP
muhyiddin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 73

Alıntı muhyiddin Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Mayıs2010 Saat 13:19
AKBANK, HALK BANKASI VE ZİRAATE YATIRABLİRSİN.
BAŞVURU İÇİN ÜNİVERSİTEYE GİTMEN ŞART DEĞİL İSTANBULDA OLANLAR İÇİN ÜSKÜDAR DA ÖSYM NİN MERKEZİ VAR ORAYA GİTMEK DAHA AKILLICA.
(üsküdar hakimiyeti milliye cad. no 47 meydandan sola dönünce yolu takip eden cadde)

GEL ALLAH'A YÜRÜ YOL KAPANMADAN    ZİKREYLE MEVLAYI DİLİN DURMADAN
IP
chatice
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı chatice Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Temmuz2010 Saat 15:40
arkadaslar ya simdi basortulu okunmuyo mu istanbul da? ya cok komik ya peki diger ilitamlarda boyle mi?

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.