Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: 1. Sınıf Arapça Dönem Ödevi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: 1. Sınıf Arapça Dönem Ödevi
    Gönderim Zamanı: 16Nisan2010 Saat 13:59

Fetvanın değişmesini gerektiren şey: umum belva ( kaçınılmaz yaygın durum)


د.يوسف القرضاوي

Doktor Yusuf kardavi

جعل الفقهاء عموم البلوى من المخففات، فعموم الابتلاء بالشيء دليل على أن الناس بحاجة
إلى هذا الشيء. والشرع يقدر حاجات الناس، والفقهاء يقولون: الحاجة تنْزل منْزلة الضرورة.

Fıkıhçılar ; umumu belvayı hafifletici sebeb olarak görürler. Genelin bir şeye mübtela olması insanların o şeye olan ihtiyacının delilidir. Kanun( şeriat) insanların ihtiyaçlarını düzenler. Fıkıhçılar diyorlar ki: ihtiyaçlar zaruret menzilesinde değerlendirilir.

وأود أن أوضح هنا: أن عموم البلوى إنما يقتضي التخفيف فيما ليس بحرام مقطوع بحرمته، أما ما هو مقطوع بحرمته، وخصوصا ما دخل في باب كبائر الإثم والفواحش – فلا ينبغي التساهل فيه، ولا مدخل هنا لتغيّر الفتوى.

Burada bır açıklama yapmak istiyorum: umum belva haramlığı kesin olan konularda değil de kesin olmayan konularda bir hafifletmeyi icap eder. Özellikle büyük günahlar kapsamına giren konularda hiçbir şekilde kolaylaştırma olamaz. Bu konularda fetvanın değişmesine giriş yoktur.

عمل المرأة في مختلف المجالات
ومما عمت به البلوى في عصرنا: عمل المرأة في كثير من ميادين الحياة، ولا سيما بعد أن زاحمت الرجال في كل أنواع التعليم، الجامعي والدراسات العليا، وأضحى من النساء: الطبيبة، والمهندسة، والمحاسبة، والإدارية، والاقتصادية، والمعلمة، وخريجة العلوم والرياضيات، والأستاذة في جميع التخصصات.


Çeşitli alanlarda kadının çalışması;
Çağımızdaki yaygın kaçınılmaz durum da: yaşam alanlarının çoğunda kadınların çalışmasıdır. Özellikle eğitimin tüm alanlarında - lisans ve lisans üstü- erkeklerle rekabete girdiler ve bazı kadınlar; doktor,mühendis, muhasebeci, yönetici, iktisatçı, öğretmen, fen ve matematik mezunu ve tüm alanlarda profesör oldular.

وأضحى كثير من النساء متفوقات في مجالاتهن المتنوعة، حتى إن منهن من يسبقن الرجال.
وهذا يتطلب من أهل الفتوى خصوصا المشددين على النساء: أن يتخلوا عن فكرة التشديد والتضييق، وأن يرحبوا بعمل المرأة بضوابطه فيما تحسنه وتتخصص فيه من مهن متعددة، وبخاصة ما كان أقرب إلى طبيعتها، وإلى خدمة بنات جنسها، ولا يجوز تغليب خوف الفتنة، والحكم بحبس المرأة جدران بيتها، وهى قادرة أن تُعلّم وتُطبب وتمرض، وتملأ الفراغ في جوانب الحياة بكفاية وأمانة ربما فاقت فيه الكثير من الرجال.

Kadınlardan bir çoğu çeşitli alanlarda başarılı olmuşlar hatta bazıları erkekleri bile geride bırakmışlardır. Fetva veren alimlerden ve özellikle bu konuda tutucu olanlardan istenen şey; baskı ve zorlama anlayışını bırakmalarıdır. Kadınların kurallarına uyarak güzelce yerine getirdikleri uzmanlık alanlarında çalışmaları , kendi yaradılışlarına daha yakın olan , özellikle hemcinsleri olan kadınlara hizmete yönelik işlerde çalışmaları hoş görülmelidir. Öğretmen ,doktor,hemşire olabilecekleri halde ve de yaşam alanlarında gerekli yetenek ve beceriye sahip oldukları işlerde boşluğu dolduracakken belki de bir çok erkeği geçecekken, fitnenin baskın geleceği korkusu ile kadını evinin dört duvarı arasına hapsetmek caiz değildir.


وكثيرا ما يكون عمل المرأة لسد حاجاتها هي، إذا لم يكن لها عائل ولا مورد تعيش منه، وأحيانا تلبية لحاجة أسرتها لعملها، كما قصّ علينا القرآن قصة الفتاتين اللتين سقى لهما سيدنا موسى (قَالَ مَا خَطْبُكُمَا قَالَتَا لَا نَسْقِي حَتَّى يُصْدِرَ الرِّعَاء وَأَبُونَا شَيْخٌ كَبِيرٌ) (القصص:23(.Çoğu defa kadının çalışması bir ailesi ve geçinebileceği bir geliri olmadığından ihtiyaçlarını karşılamaya mecbur kaldığı içindir. Bazen de onun çalışmasıyla ailesinin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kuranı kerimin bize hikaye olarak anlattığı ve Musa aleyhısselamın onların adına sürülerini suladığı iki kızın kıssasında olduğu gibi.
Derdiniz nedir? dedi. Şöyle cevap verdiler: Çobanlar sulayıp çekilmeden biz (onların içine sokulup hayvanlarımızı) sulamayız; babamız da çok yaşlıdır. (Kasas 23.)

وأحيانا أخرى يكون المجتمع هو المحتاج إلى عمل المرأة، أو لحاجته إلى عمل ينبغي أن يقوم به النساء لا الرجال، مثل: تعليم البنات، وتطبيب النساء والتمريض.

Başka bir zaman da ,toplum kadının çalışmasına gereksinim duyar veya kadınların yerine getirmesi uygun olup erkeklerin uygun olmadığı mesla kızların eğitimi, kadınların tedavi edilmesi, hemşirelik gibi işlerde kadınlara ihtiyacı vardır.

وفي بعض الأقطار تقتضي ظروف الحياة وضيق الموارد: أن يعمل الزوجان معا، لإمكان قيام بيت يعيش بالحد الأدنى لما تحتاج إليه الحياة المعاصرة.
فلا ينبغي الإصرار على المقولة المحفوظة: أن المرأة خلقت للبيت، وأنه مملكتها، فإن ضرورات الحياة ومطالبها الجمة، فرضت على المرأة أن تخرج وأن تكدح من أجل أسرتها.

Bazı durumlarda ise hayat şartları ve geçim sıkıntısı; günümüz yaşamının ihtiyaç duyduğu en alt düzeyde bir hayatı sürdürebilmek için karı-kocanın beraberce çalışmasını icab ettirmektedir. “Kadın ev için yaratılmıştır. Evi onun yurdudur.”gibi tutucu sözlerde ısrarcı olmamak lazımdır. Hayatın zaruriyyatı ve yoğun gereksinimleri kadının çıkıp ailesi için mücadele vermesini zorunlu kılmaktadır.

انتشار التلفزيون:
الآن أيضا، نرى ظاهرة انتشار التلفزيون في البيوت وغيرها، كان البعض يعيبون على من يشاهد التلفزيون، بل يحرّمونه، لأنه قائم على التصوير، والتصوير كله حرام، وأقول: هل من المعقول اليوم أن يوجد شخص لا يرى التلفزيون؟! ولا يتابع أخبار العالم وأخبار المسلمين فيه؟ صحيح أن فيه بعض الأغاني التي لا تليق، وبعض الصور التي لا تحل، أو ما سواها، فهذا أيضا من الأمور التي عمّت فيها البلوى. ويستطيع المسلم الملتزم أن يأخذ خيره ويتجنب شره.

Televizyonun Yaygınlaşması;

Şimdilerde evlerde ve ev dışındaki yerlerde televizyonun yaygınlaştığını görüyoruz. Bazıları televizyon izlemeyi ayıp görüyorlar hatta haram sayıyolar. Çünkü resim vardır ve de resimin ter türlüsüde haramdır diyorlar.

Ben de diyorum ki: Günümüzde bir kimsenin televizyonu görmemiş olması makul bir şey mi? Ondan dünyadaki haberleri ve Müslümanların haberlerini izlememesi mümkün mü? Doğru , bazı uygun olmayan şarkılar, helal sayamayacağımız görüntüler veya bunların dışında helal olmayan şeyler var. Aynı şekilde bu durumda umum belva kabilindendir. Dinine sıkı sıkıya bağlı Müslüman iyisini alır kötüsünden uzaklaşır.

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası