Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: arapça ödevi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
dede korkut
Aktif Üye
Aktif Üye


Kayıt Tarihi: 10Eylül2009
Konum: Bartın
Gönderilenler: 107

Alıntı dede korkut Cevapla bullet Konu: arapça ödevi
    Gönderim Zamanı: 13Nisan2010 Saat 11:42

FETVANIN HAFİFLETİLMESİ GEREKEN YERLERDEN BİR TANESİ BİR İŞİN YAYGINLAŞMASI             
            DR. YUSUF KARADAVİ


Fıkıh bilginleri yaygın olan bir şeyin kuralının hafifletilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.
Bir şeyin yaygınlaşması demek; insanların o işe ihtiyacının olduğu anlamını göstermektedir.
Din ise insanların ihtiyaçlarına bakmaktadır.İslam bilginleri de insanların ihtiyacı mecburiyet seviyesinde olduğunu söylemişlerdir.
Ben burada bir açıklama yapmak istiyorum,yaygınlaşan bir işin ne zaman kuralı hafifletilir eğer dinde kesin haram kılınmış şeylerden değil ise, şayet kesin olarak haram kılınmış şeylerden ise; Özellikle büyük günahlardan ve kötü filer den olursa kesinlikle hafifletilmez ve fetva değiştirilmez .

KADINININ DEĞİŞİK İŞLERDE ÇALIŞMASI

Bizim zamanımızda yaygınlaşan şeylerden bir tanesi de kadının değişik hayat alanlarında çalışmasıdır. özellikle her türlü eğitimde,  toplumsal hayatta,  yüksek eğitimde erkekleri  
geçtikten sonra.  artık kadınlar ,doktor, mühendis, muhasebeci, idareci, ekonomist, öğretmen, değişik ilimlerde, sporda tüm uzmanlık alanlarında hoca olurken ve çoğu kadınlar değişik alanlarda üstünlük sağlarken, hatta bazıları erkekleri geçerken bu kuralın hafifletilmesi gerekmektedir .
bu şeyler fetva ehlinden özellikle kadınlar konusunda şartları ağırlaştıran bilginlerden, kadınların üzerinden bu kuralı hafifletilmesini, daraltmayı bırakmayı istenmiştir.
ve kadınların kurala uygun çalışmasını hoş karşılamaları, kendi alanlarında iyi yaptıkları, uzmanlaştıkları değişik işlerde onların çalışmalarını hoş görmeleri, özelikle onların yaratılışlarına yakın kendi cinsi olan kadınların hizmeti için çalışmalarını hoş görmelidirler.
denilemez ki; fitne korkusu var kadın evde oturacak, duvarın arkasında kalsın,
hemşirelik, doktorluk, öğretmenlik, yapabileceği halde hayatın boş yerlerini doldurabileceği halde bazen çoğu erkekleri geçebileceği halde?
Çoğu zaman kadın ihtiyaçlarını gidermek için çalışır; çünkü onun ne bir ailesi nede yaşayacağı bir yeri vardır. Bazen de ailesinin ihtiyacı olduğu için çalışır. Nasıl ki kuranı kerim; hz. Musa nın 2 kızın hayvanlarına su verdiğinden bahsetmektedir (musa sordu neden hayvanlarınıza su vermiyorsunuz? dediler ki havuz boşalmadan biz hayvanlarımızı sulamayız, babamızda yaşlı bir insandır ).
Bazen de toplumun kendisi kadının çalışmasına ihtiyacı var,ya da toplumu sadece kadınların  yapabileceği bir işe ihtiyacı vardır, örn:kızların eğitimi, kadınlar için doktorluk, hemşirelik.
Bazı yerlerde hayat şartları ve maddi sıkıntılar eşlerin iki sininde çalışmasını gerekmektedir.
Çağdaş toplum bunu gerekmektedir çünkü.
Eski söylentilerde ısrar ederek :kadın ev için yaratılmıştır, ev onun yeridir sözlerinde ısrar etmemek gerekir; çünkü hayat şartları ve istekleri kadının çıkıp ailesi için çalışmasını mecbur kılmıştır

         TELEVİZYONUN YAYGINLAŞMASI
Aynen kadın gibi televizyonun hem evde hem de başka yerlerde yaygınlaştığını görüyoruz .
Bazıları TV izleyenleri ayıplıyor beklide haram kılıyor; çünkü orda resim görüntü var ve resim tasvir de haramdır.
Bende söylüyorum, bu gün TV görmeyen biri olduğunu söylemek makul bir şey mi? dünya ve Müslümanlar la ilgili haberleri  takip etmeyen biri var mı?
Doğrudur layık olamayan bazı müzikler, helal olmayan bazı görüntüler veya başka şeyler.
Bu şeylerde yaygınlaşan şeylerdir. dinine sahip çıkan Müslüman iyiyi alıp kötüyü terk edebilir.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,090 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası