Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Meslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netMeslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
Mesaj icon Konu: libya'da ünv eğitimi almak istiyorum [ ! ] Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Konu: libya'da ünv eğitimi almak istiyorum [ ! ]
    Gönderim Zamanı: 05Şubat2010 Saat 02:25

sa arkadaslar libyada trablusta ünv eğitimi almak istiyorum .ama bu konuda bilgi az. bu konuda bilgisi olan varsa paylasırsa cok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler. selametle..   

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Şubat2010 Saat 11:42

Eğitim durumu: Libya'da eğitim ücretsizdir ve devlet tekelindedir. Devlet kontrolü dışında eğitim öğretime izin verilmez. İlkokul 6 yaşından başlayarak 6 yıl sürer. Aynı şekilde orta öğretim (ortaokul ve lise) de 6 yıl sürer. 3000 ilkokul, 1600 genel ortaöğretim kurumu, 200 mesleki ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. Libya'nın 6 üniversitesi, 7 yüksek okulu, 2 araştırma enstitüsü mevcuttur. Ayrıca çok sayıda meslek yüksek okulu bulunmaktadır. Bu ülkede üniversite çağındaki gençlerin % 10'u üniversiteye kayıt yaptırmaktadır. Okuma yazma bilenlerin oranı da % 64'tür.

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Şubat2010 Saat 11:54
Libya ليبيا

Ülkenin resmi dini İslamiyet'tir. İnanç ve ibadetle ilgili bir kısıtlama ve zorlama yoktur. Günlük yaşamdaki giyim kuşama bir müdahale söz konusu değildir. Bayanların sosyal hayata katılımlarında ve günlük yaşamlarında her hangi bir ayrımcılık da yoktur. Ülkede görev yapan bayan öğretmenlerimiz tek başlarına günlük hayatlarını devam ettirebilmekte, bu konuda her hangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaktadırlar.

Trablus'ta gerek Türk nüfusunun azlığı ve dağınıklığı,  gerekse bu ülkenin sosyal ve ekonomik yapısı gereği, Türklerin ilgi alanlarına giren fazlaca bir sosyal aktivite bulunmamaktadır. Libya'da görev almak isteyecek öğretmenlerimizin bu durumu önceden değerlendirmeleri gerekmektedir. Ülkede, öğretmelerimizin gidebileceği, tiyatro ve müzik salonları ve buna benzer sosyal aktiviteye yönelik yerler mevcut değildir. Başkent Trablus'ta değişik yerlerde hizmet veren Türk Lokantaları bulunmaktadır.

Ülkenin en önemli gelir kaynakları petrol ve petrol ürünlerinden oluşmaktadır. Ülkede resmi tatil günleri Cuma ve cumartesidir. Tatil günlerinde, öğretmenlerimiz piknik ve futbol etkinlikleri düzenlemektedirler. Ülkenin iklim ve coğrafyası gereği öğretmenlerimiz yaz aylarında denize girebilmektedirler. Ülkede uydu alıcılarıyla Türk ve Avrupa Televizyonları izlenebilmektedir.

EĞİTİM SİSTEMİ

TEMEL EĞİTİM
Ülkede 1,7 milyon öğrenci vardır. Temel eğitim 9 yıldır ve zorunludur. Temel eğitim iki aşamalı olarak yapılandırılmıştır. Birinci aşamada İlkokul kısmı 1'den 6. sınıfa kadardır. Bu altı yıllık sure 4 yıllık ve 2 yıllık surelere bölünmüştür. Birinci sınıftan 3. sınıfa kadar haftada 20 saat,4. sınıftan 6. sınıfa kadar haftada 23 saat ders verilmektedir. İlkokul kısmının müfredat programı Arap Dili, Kur-an ve İslam Ahlakı, Cemahiriye(toplum Bilgisi), Matematik, Fen, Tarih, Coğrafya, Sanat (Resim), Müzik ve Beden Eğitimi derslerinden oluşmaktadır.

Ortaokul kısmı ise 7.ve 9. sınıfları kapsar ve 3 döneme bölünmüştür. Bunlar zorunludur, temeldir. Ortaokul'un müfredatı Arap Dili, İslam Ahlakı ve Kur-an, Cemahiriye (toplum bilgisi), İngilizce, Matematik, Tarih, Coğrafya, Biyoloji, Kimya, Fizik, Teknoloji, Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinden oluşur. Buradan mezun olanlara alt sertifika verilir. Haftalık ders saatleri toplamı 27'dir.Temel Eğitimden mezun olabilmek için, sınav yapılır ve başarılı olanlara Temel Eğitim Diploması verilir.

LİSE
Lise eğitimi 3 ya da 4 yıldır. Genel Liseler Bilim ve Sanat üzerine, Uzmanlık Liseleri ise, Ekonomi, Biyoloji, Sanat, Medya, Sosyal Bilimler ve Mühendislik alanları üzerine kurulmuştur. Ayrıca Mesleki Eğitim ve Enstitüler vardır. Liselerdeki Müfredat Programı; birinci yıl ortak dersler olarak  Arapça, İngilizce, Siyaset, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Beden Eğitimi ve Askeri Eğitim derslerinden oluşmaktadır. Daha sonraki yıllarda Fen ve Sosyal olarak branşlara ayrılırlar.

YÜKSEK ÖĞRETİM
Hem genel hem de uzmanlık sağlayan üniversiteler vardır. Bunlar Politeknik Üniversiteler, Yüksek Eğitim Enstitüleri, Endüstri ve Tarım Mühendislikleridir. Üniversitelere kabul için, lise diploması gereklidir. Giriş için Not ortalaması en az % 65 olmalıdır. Ama mühendislik ve tıp da bu oran % 75 olmalıdır. % 65 den aşağı not ortalaması olanlar, Meslek Yüksek Okullarına alınırlar ve kendi alanlarında uzmanlaştırılırlar.

LİBYA'DA TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ ÖĞRETİMİ
Libya Üniversitelerinde açılmış Türkçe ya da Türk Kültürü ile ilgili her hangi bir birim ya da kürsü bulunmamaktadır. Libya'da yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimi ve Türk Kültürü'nün öğretilmesi amacıyla Trablus'ta Trablus Büyükelçiliği bünyesinde, Bingazi'de Bingazi Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet veren iki tane ilköğretim okulumuz bulunmaktadır. Bu okullarımız Türkiye'miz deki İlköğretim okulları gibi eğitim öğretimlerini sürdürmektedirler. Bu okullara Bakanlıklar Arası Ortak Kültür Komisyonunca 2005 yılı itibari ile görevlendirilmiş 19 öğretmenimiz bulunmaktadır.

Trablus Büyükelçiliği ilköğretim okulunda 96 öğrenci ve 16 öğretmenimiz görev yapmaktadır. Okulda Millî Eğitim Bakanlığımızın ilköğretim programı son yenilikleri ile uygulanmaktadır. Okul kitapları Bakanlığımızca karşılanmaktadır. Okulda dersliklerimiz dışında 1 tane fen ve teknoloji laboratuarı, bir tane kütüphane, bir slayt ve diğer görsel materyallerin gösterimi için ayrılmış çok amaçlı salon mevcuttur.

Okulda Libya ve diğer ülke vatandaşlarımıza yönelik Türkçe öğretimi kursu açılmış ve hali hazırda faaliyetlerine devam etmektedir.
Bu çerçevedeki Türkçe öğretiminde TÖMER' in hazırlamış olduğu Türkçe öğretim programlarından yararlanılmaktadır. Okul aynı zamanda açık ilköğretim ve açık lise sınavlarında irtibat bürosu olarak hizmet vermekte, açık lise ve açık ilköğretim sınavları yapılmaktadır. ÖSYM'ce yapılan sınavlarda da başvuru bürosu olarak hizmet vermektedir.

Okulumuzda millî bayram kutlamaları Sayın Büyükelçimiz ve vatandaşlarımızın katılımı ile coşkuyla yapılmaktadır. Dini bayramlarımızda da okulumuz Libya'da yaşayan Türklerin bayramlaşmalarında birlikteliğimize katkıda bulunmaktadır. Her yıl Mayıs ayı içinde okulumuza maddi kaynak sağlanması ve Türk Kültürünün tanıtımı amacıyla kermes düzenlenmekte; bu kermeste katılımcılara Türk mutfağını ve Türk kültürünü tanıtıcı çeşitli faaliyetlere yer verilmektedir.

Bingazi'de Bingazi Başkonsolosluğu bünyesinde hizmet veren okulumuzda ise 3 sınıf öğretmenimiz görevlidir. Bu okulumuzda 2. 3. ve 4.5.sınıflarımızda birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılmakta 1.sınıflar ise müstakil olarak eğitim öğretimine devam etmektedir. 21 öğrencisi bulunmaktadır. Bu okulumuzdaki İngilizce dersleri mahallen görevlendirilmiş bir öğretmenimiz tarafından yürütülmektedir.

PRATİK BİLGİLER

Ulaşım
Türkiye'den Libya'ya ulaşım şu anda yalnız uçakla sağlanmaktadır. İstanbul- Trablus arasında THY'nin tarifeli uçuşları: Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri yapılmaktadır. Ayrıca,  Libya Hava Yolları ve Libya'ya ait özel bir hava yolu şirketi (Burak Air)  İstanbul-Tripoli ve İstanbul-Bingazi arasında tarifesiz olarak uçmaktadır.

Ülkede şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımacılık fazla gelişmemiştir. Ulaşım genelde özel araçlarla sağlanmaktadır. Özel aracı olmayan öğretmenlerimiz, şehir içi ulaşımda daha çok ticari taksileri tercih etmektedir.

Bankacılık ve Para Transferi İşlemleri
Libya'da banka ve bankacılık işlemlerinin gelişmiş bir durumda olduğu söylenemez. Libya'dan bankalar kanalıyla Türkiye'den para getirmek ya da Türkiye'ye para gönderme imkanı mevcut değildir. Ayrıca Libya'nın para birimi olan Libya Dinarı'nın şu anda uluslar arası dolaşımı yoktur. Burada görev yapmakta olan öğretmenlerimizin yurtdışı maaşları Vakıflar Bankası Kızılay Şubesine Amerikan Doları olarak yatırılmakta ve Trablus Büyükelçiliği kuryelerine yazılan talimatlarla maaşlar yine Amerikan Doları olarak Libya'ya getirilmekte, Libya'da serbest piyasada Libya Dinarına çevrilebilmektedir.

Libya'ya görevlendirilen öğretmenlerimizin gelirken Vakıflar Bankası Kızılay şubesinde ABD Doları hesabı açmaları yurtdışı maaşlarının yatmasını hızlandıracaktır. Ayrıca, Libya'da görevlendirilmiş öğretmenlerimizin ilk ihtiyaçlarını karşılamaları açısından yanlarında bir miktar ABD Doları yada  Avro getirmeleri tavsiye edilir. (Asgari 1000-1500 ABD Doları).

Libya'ya yeni görevlendirilmiş öğretmenlerimizin karşılanmaları ve geçici konaklamaları Trablus İlköğretim Okulu idareci ve öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Öğretmenlerimizin geliş tarih ve saatleri Bakanlığımızca Trablus Büyükelçiliği Kanalıyla okulumuza bildirilmekte ve okul idaresince gelen öğretmenlerimizin karşılanması ve geçici konaklamaları gerçekleştirilmektedir. Libya'ya yeni görevlendirilmiş öğretmenlerimizin telefonla okul idaresiyle irtibata geçmeleri iş ve işlemleri daha da hızlandıracaktır.

Ev Kiralama
Libya'da yeni görev almış öğretmenlerimizin ev kiralamaları, buradaki eski görevlendirilmiş öğretmenlerimizin yardımlarıyla gerçekleşmektedir. Öğretmenlerimizin oturabileceği evler ortalama 600 Libya Dinarı civarındadır. Bir Libya Dinarı yaklaşık bir YTL'dir.

Trafik
Türkiye'de sürücü belgesi almış öğretmenlerimize burada kolaylıkla, Libya'da kullanabilecekleri sürücü belgesi düzenlenmektedir. Ayrıca sürücü belgesi olmayan kişiler buradaki kurslardan sürücü belgesi alabilmektedirler. Libya'da trafik düzeni Türkiye ile paralellik arz etmektedir.  Yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Trafik lambaları yeterli olmadığından dolayı, özellikle kavşaklar kontrolsüzdür. Sürücüler trafik kurallarına uymakta fazla özenli değildirler. Trafikte hız kontrolü yoktur.

Vize ve Pasaport İşlemleri
Libya vatandaşlarımıza vize uygulayan ülkelerdendir. Libya'ya yeni görevlendirilmiş öğretmenlerimiz vize işlemlerini Ankara'daki Libya Büyükelçiliğinden yaptırmaktadırlar. Libya'ya gelmiş öğretmenlerimizin Libya'da oturum izinleriyle pasaport uzatma (temdit) işlemleri de Trablus Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. Öğretmenlerimiz, kendileriyle birlikte ya da ayrı olarak eş ve çocuklarına da vize alabilmektedirler. Öğretmenlerimizin eş ve çocuklarının ülkeye gelmesinde ve oturumlarında her hangi bir sıkıntı yoktur.

Sağlık İşlemleri
Sağlık hizmeti alan öğretmenimiz gittiği sağlık kuruluşundaki harcamaları kendisi yapar. Aldığı faturaları Büyükelçiliğe teslim eder. Büyükelçilikte tercüme edilen faturalar Dışişleri   Bakanlığı aracılığıyla milli eğitim bakanlığına gönderilerek öğretmene ödenir. Trablus'ta öğretmenlerimizin yararlanabileceği çok iyi imkanlara sahip hastaneler mevcut değildir. Ekonomik imkanları  iyi olan insanlar yurtdışına gitmektedirler.

Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Libya Arapça konuşan bir ülkedir. Çok yerde İngilizce olarak da anlaşmak mümkündür. Öğretmenlerimizden Arapça ya da İngilizce bilmeyenlerin yanlarında pratik konuşmaya yönelik Arapça-Türkçe veya İngilizce-Türkçe konuşma kılavuzları bulundurmaları faydalı olacaktır. Libya'da Türkçe yayın ya da kitap bulma imkânı yoktur. Buraya gelecek öğretmenlerimiz ihtiyaç duyacakları kitapları beraberlerinde getirmelidir.

Libya'da telefon hizmetleri henüz normal hale gelmiştir. Libya'da Türk mobil telefon şirketlerinden sadece TURKCELL hizmet vermektedir. Yeni gidecek öğretmenlerimizin gidişlerinde uluslar arası görüşmelere açık bir Turkcell hattı ile gitmeleri tavsiye edilir. Ülkede alkol yasaktır. Öğretmenlerimizin gelişlerinde bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir.

TRABLUS BÜYÜKELÇİLİĞİ İLKÖĞRETİM OKULU:
WEB SİTE ADRESİ: www.libyaturkokulu.com
TELEFONLARI: 00 218 21 3402954 (aynı zamanda faks)   
2.TELEFON: 00 218 21 3406438
ADRES:  Trablus Büyükelçiliği İlköğretim Okulu P.O.Box:947
Tripoli-LİBYA

BİNGAZİ BAŞKONSOLOSLUĞU İLKÖĞRETİM OKULU:
İRTİBAT TELEFONU:    00 218 61 2220942

الطالب المجتهد
IP
aysegulgulcan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı aysegulgulcan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 13:43

selamun aleyküm

Merhaba ayseseyda ben de Libya da yüksek lisans bursu kazandım.İnşaallah orada  İslam İktisadı alanında eğitim alacağım.Yalnız bizimki devlet bursu şeklinde.MEB dışilişkiler Müdürlüğü haziran2010-kasım 2010 tarihleri arasında işlemler için bize bilgi vericeklerini söylediler.Eğer niyetinizde bir değişiklik olmaz ise irtibatta olmamız faydalı olabilir.

Selametle..

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 19:12
insallah goruselim aeolun

IP
Kadı Abdurrahma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı Kadı Abdurrahma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 20:18
neden libya ayşe?

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 20:25
ben evliyim esim orada calısıyor belli bir arapca egitimim de var ve turkiye de basortusunden dolayı unv ye giremiyorum.

IP
Kadı Abdurrahma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kadı Abdurrahma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 20:29
ozaman kardeş hiç bekleme bence yüksek egitim bakanlıgı - vezaret talim a'li gitsin eşin görüşsün orada nasıl hanımım gelip egitim alabilir diye onlar yardımcı olurlar türkleri seviyorlar libyada egitimde ücretsiz baş örtüsü de serbest

IP
ahmet1765
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ahmet1765 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Şubat2010 Saat 22:46

imam hatip son sınıftayım böyle bir fırsat çıksa hiç düşünmezdim

IP
cixediz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cixediz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Şubat2010 Saat 12:40
merhaba ben ediz turan izmirde 9 eylül üniversitesinde inşaat tek. bölümünde okuyorum libyadaki üniversitelere nakil olarak geçmek istiyorum yda orda üniversitelere sınavlamı seçiliyo.bilgi almak istiyorum bu konuda orda okumak istiyorum vizeninde kaktıgını duydum bi bilgisi olan varsa yardım ederseniz sevinirim.tşk ederim

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Şubat2010 Saat 16:28

sa libya vizesi hakkında ;vize kalktı ama bunun bazı sartları var. birincisi pasaportunuz olmalı ikincisi bu vizenn kalkması sadece turist vizesi için gecerli yani sadece 90 güne mahsus 90 gunden once libya dan çıkış yapmalısınız.ücüncüsü ise libyaya giderken yanınızda minimum 1000 dolar olması gerekiyor(bunu vizesiz giriş şartlarına yazmışlar ama gercekten kontrol ediyorlar mı bilmiyorum)

IP
cixediz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı cixediz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Şubat2010 Saat 20:40
peki bilginiz varsa ben orda okumak istiyorum ne gibi şeyler gerekli öss varmı ordada türkiye gibi bilgi veririseniz sevinirim

IP
Kadı Abdurrahma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kadı Abdurrahma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2010 Saat 10:50
arkadaşlar lbya elçiligine açın sorun kosnoslugu arayın. turkiyenin oralardaki elçiliklerini felan arayın bu adamlar yattıkları yerden para kazanıyor

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2010 Saat 15:09
kadı abdurrahman kardesm ne konsoloslukta ne de buyukelçikte kimse bu konuda bilgi vermiyor. zaten kendilerinin de bilgileri yok.ben konsolsluga bizzat gittim ''bizde boyle bir birim veya hizmet yok,buyukelçiliği arayın'' dediler. buyukelçiliği aradım.aynı sekilde boyle bir birimleri olmadığını internetten bilgi bulmam gerektiğini soylediler. internetteki bilgiler arasında da ülke dısından ogrenci kayıtları ile ilgili bilgi yok.yani bilgileri az cok el yordamıyla bulmnaya calışıcaz

Düzenleyen ayseseyda - 23Şubat2010 Saat 15:10

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2010 Saat 16:07
11-13 Ekim 2010 tarihlerinde Trablus’ta Uluslararası Libya Eğitim Fuarı (Education Libya 2010) düzenlenecektir. Fuara ülkemizden eğitim ve öğretim kurumlarımız ile eğitim hizmetleri alanında faaliyet gösteren firmalarımız davet edilmektedir.

Fuar hakkında ayrıntılı bilgilere ve başvuru formuna http://www.education.ly/ internet adresinden ulaşılabilmektedir.

الطالب المجتهد
IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Şubat2010 Saat 19:06
scelik cok tesekkür ederm. bu arada ben bu baglantıya su yolla baglandım.

http://www.biztradeshows.com/trade-events/education-libya.html

BİLGİNİZE..

IP
Kadı Abdurrahma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Kadı Abdurrahma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Şubat2010 Saat 03:59
kardeşim türkiye cumhuriyeti nin libyada ki elçiligini ve konsoloslugunu arayın. libyada milli egitim bakanlıgının okulu var devlete baglı. orada eğitim ateşesi var. ona sorun bence. buradakiler elbette bilmez. yada arapça bilen birine libya daki yüksek egitim bakanlıgını aratıp sordurtun telefonla

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Mart2010 Saat 20:35

Arkadaslar kısa bi bilgi libyada ogrenm dili arapca ve ingilzce...(bu al fatah unverstesiyle ilgil bir bilgi digerlerine dair bilgim yok.)yani her iki dili de ogrenmek gerekli...zaten oradaki ogrencilerin ingilizcesi genelde ileri seviyede.

IP
selsebil20
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 56

Alıntı selsebil20 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Mart2010 Saat 00:25
merhabalar ben Libya'dayım yardımcı olabilirim belki.. :)

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Mart2010 Saat 20:41
arkadaslar libya turk okulu ile igili olan www.libyaturkokulu.com adresi uzun suredr calısmyor bu adresin degsikligi vs ile ilgili bilgisi olan var mı?

IP
serenay07
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı serenay07 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Ekim2010 Saat 02:52
arkadaşlar s.a. libyada doktora yapmak istiyorum. orada doktora yaparsam tr.de geçerliliği nedir bilen var mı?

IP
eda03
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eda03 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2010 Saat 19:38
Merhaba; ben de Lİbya da doktora yapmak istiyorum. Ama açıklayıcı pek bi bilgi bulamadım. Sizin alanınız ne?

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1566

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2010 Saat 20:34
Yukarıda sçelik gayet geniş anlatmış bi okuyuverin bi zahmet

السلام علي من اتبع الهدى
IP
eda03
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı eda03 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2010 Saat 22:04
Okuduk arkadaşım yalnız o bilgilerde DOKTORAYLA ilgili bişey yok. Üniversitelerin kendi web sitelerinde de bişey bulamadım. O yüzden tekrar soruyorum. Ordan bir hocayya da mail attım ama cevap gelmedi henüz Serenay07. Gelirse seni de bilgilendirirm.

IP
sadacebirben
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sadacebirben Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2013 Saat 19:12
Libyada doktora başvuran varmı...Yada yapan

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla