Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
İSMEKLİLER
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netİSMEKLİLER
Mesaj icon Konu: kararsız kaldım Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 38

Alıntı meymune Cevapla bullet Konu: kararsız kaldım
    Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 15:31

ismeğe gitsem mi gitmesem mi?bu saatten sonra gitsem ne işe yarar onu da bilmiyorum..deneyimi olanlar!ne dersiniz?

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 15:47

bence gitme neticede oradada kitaptan okutuyolar kendin iyi kitaplar alıp calısabilirsin. arapca bilen arkadaslar edinip calısabilirsin. bence...takdir senin

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:01
evet YOLLAR..haklsınız..orda da kitap isteyecekler..evde çalışmayı düşünüyorum velakin yol yöntem pek bilmiyorum..gerçi dil mantığını az buçuk kavradım..onu uygulamayı düşünüyorum..
sizler ne dersiniz?

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:13
ne durumdasın arapçada seviyeni bana aktarırmısın yani alfabe biliyormusun misal fiilleri biliyormusun dha once arapca ders aldınmı

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:21
benim arapçam oldukça düşük seviyede..bi ara kurs aldım..ama temel namına hiçbişey olmadığı gibi temel de atamadım orda..dil mantığından yola çıkarak yapmaya ve anlamaya çalışıyorum..

IP
aishe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı aishe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:22
merhaba bende yeni üye ve arapça öğrenmeyi çok istiyorum, Halk eğitimdede arapça kursu açılacak dediler kayıt oldum ve haber bekliyorum bende fakat bi arkadaş faydası olmaz konuşmaya dedi bu konu hakkında bi bilginiz varmı peki??

Düzenleyen aishe - 20Ocak2010 Saat 16:23

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:25
valla arkadaslar bende arapca kurslarına gittim ama kurslarda egitim saati az. ayrıca hocalar cok ilgilenemiyor cunku sure kısıtlı. ayrıca misal fiil çekimleri diyelim hoca tum sınıfa çektiriyor sınıfta kaç kişi var 10 kişi ve hepsi aynı şeyleri yapiyor yavaş ilerleniyor buda insanı bayıyor

bilim adamlarının yaptgı araştırmalara göre en etkili ögrenim şekli medrese ogrenim şekli. yani birebir özel hoca. oxford boyle egitim veriyor. tolstoy da modern egitime karsı cıkarak böyle bir okul kurmuş yasnaya bolgesinde zamanında.

yani bence en dogrusu ozel hoca bulmak bayansa bayan hoca.. kitaplar cd ler var arkadaslar var bu sitenin sahiplerinin de ücretli kursları var. bence bunlardan faydalanmalı illa kurslara gitmeye gerke yok

zaten ismek e gidenler pek memnun degil açıkçası orayı bitirenler de cok bişey yapamıyor arapca acısından

meymune kardeş arapça okuyup yazabiliyormusun hızlı bir şekilde?yada kuran okuyabiliyormusun yada osmanlıca

Düzenleyen yollar - 20Ocak2010 Saat 16:32

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:32
kur'an okuyup yaazabiliyorum çok şükür tabi..
bu arada eğitim konusunda da düşüncelerinize tamamen iştirak ediyorum..zira benim de kastettiğim dil mantığı bu tarza yakındı..onu uygulamayı düşünüyorum..
benm zaten bir dil tecrübem var..ondan da yararlanmaya çalışacam inş..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:33
bir dili okuyup yazabilmek en onemli adımdır hele arapca acısından. hangi dilleri biliyorsunuz

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:35
evet.arapça için en önceliklli olan da bu..okuyup yazmak..
almancam var benm.başka dilleri de eklemeyi düşünüyorum buna.

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:37
bir dili bilen diger dilleri daha cabuk ogrenir. insan her sene 1 dil ogrenebilir. para ve zaman olursa. arapçayı ne için ögrenmek istiyorsunuz yani ticaret içinmi turizim içinmi dini iimler mi edebiyat mı... ne için yani

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:39
ilhyt okuyorum...bundan ileri geliyor.gerçi ilhyt okumasaydım yine öğrenecektim..ilgim var..bir de arapça çok ayrı bir öneme sahip nazarımda takdir edersiniz ki!

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:42
ders geçme için bence kitaptaki konuları anlatan diger kitaplara basvurun mesela arapca kitabında atıyorum mazi fiilmi konunun adı? bu konuyu arapça dilini anlatan türkçe birkaç dilbilgisi kitabından okuyun böylece pekişir

erkan afşarınki iyi mesela işte bunun gibi bikaç daha kitap alınmalı öyle öyle tekrar ede ede ders geçilir

arapça dini ilimlerden istifade edebilmek kuran ı anlayabilmek fıkıh fetva kitaplarından istifade edebilmek için klasik arapça ogrenmek gerekiyor. bunun içnde medrese arapçası şart temeldir yani. üstüne gene bazı kitaplar okunmalıdır.

sarf nahiv yani evela medrese kitapları okunur hocadan sonra arap dilini türkçe anlatan kitaplar okunur. sonra arap dilini arapça anlatan kitaplara gecilir. sonra sözlük vasıtası ve gozetmen hoca ile birlikte temel metinler okunmaya baslanır mesela tahavi akidesi gibi...

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:50
bu bahsettiğiniz yöntem özellikle kur'anı okuyup anlamaya yönelik zannımca; bu bir..
ikincisi;böyle eğitim veren yerlerden haberdarım ama arapçanın kendi dil yapısından mı ileri geliyor bilmiyorum,ben çok ağır ve sıkıcı buldum..almncayı bildiğim kadar arapçayı bilsem ve kullanabiliyor  olsam ne ala!!ki almncayı öğrenmek benm için bir zevkti.zorlanmak da herşeyde olduğu gibi dahildi bu döneme.ancak almanların teknikleri bence çok iyi.arapçayı öğreten kurumların da bunu uygulamasını istemek geliyor içimden ama sonra sözümü yutuyorum zira arapçanın ayrı bir ağırlığı sözkonusu.gerek dini manada gerekse özel yapısı itibariyle..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 16:57
dil ogretiminde 2 teknik var. biri eski teknik bizim medrese teknigi bin yıllık bi tekniktir. agırdır her insan kaldıramaz. öbürü modern teknik. arapcayı bu modern uslupla ogreten kurslarda var. ismek halk egitim özel kurslar böyledir ama bence bunlar maksada ulaştırmıyor www.hakkhaber.com buraya girin solda 12 ilim dersleri yazar oradan emsile bina maksud izzi avamil izhar kafiye sıralaması ile izleyin dersleri sesli ve goruntuludur kotanızı bitirir sınırlı ise netiniz. okutulan kitap sarf cümlesi ve nahiv cümlesidir piyasada bulunur dini kitapcılarda bilgisayar hatlısını almanız daha iyidir. bu işte medreselerde okutulan kitaplar ve iyi bir anlatım.
ayrıca bu medrese egitimi kuran hadis ve cümle dini ilimlerin yanı sıra her türlü arapça içinde temeldir. yani bu temel egitimi alan arapça sohbette edebilir rehberlikte yapabilir herşey ama tabi bu temelin üstüne çıkması lazım başarlar

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 17:03
anladım..çok teşekkür ederm telkinleriniz için..
ve evet..size yine  hak veriyorum kurslardaki eğitimin maksada ulaşmadığı konusunda.
adresini verdiğiniz siteye gözgezdirecem inş..arapçaya henüz başlamdım..ama başladığımda eminim sorunlarım da asıl o vakit başlayacak..
size de başarılar..şükranlarımı sunarım..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 17:04

rica ederim

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 17:09
bişey sorabilir miyim izniniznle?
sizin seviyeniz nedir arapçada?
bunu sormamadaki gaye;şayet oldukça iyiyse -ki öyle bir izlenimim oldu- türkiyede mi öğrendiniz?yada arapça konuşulan herhangi bir ülkede mi?
en iyi öğrenim yollarından birisi de ülkesinde öğrenmek diye düşünüyorum da..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 18:07
ben turkiyede medrese usulu ogrendim sonra suriye ve urdundede kaldım bikaç kere de gittim tekrar suriyeye arapça kitapları felan okurum dini tarihi eserler alimlerin vaazlarını felan dinlerim tv izlerim araplarla sohbet ederm yani evim vardı şamda kaldım bikaç ay orda araplarla yaşadım v.s

evet arapcayı türkiyde ogrenmek daha mantıklı

IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 2485

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 19:13
Orjinalini yazan: yollar

ben turkiyede medrese usulu ogrendim sonra suriye ve urdundede kaldım bikaç kere de gittim tekrar suriyeye arapça kitapları felan okurum dini tarihi eserler alimlerin vaazlarını felan dinlerim tv izlerim araplarla sohbet ederm yani evim vardı şamda kaldım bikaç ay orda araplarla yaşadım v.s

evet arapcayı türkiyde ogrenmek daha mantıklı

من الواجب أن تعلمنا يا اخى الكريم

Her zaman her yerde gerçek ol gerçek
Gerçek değil isen ellerini çek
Kuran-ı kerim bir bahçedir bismillah çiçek
Bize bu bahçenin kokusu lazım
IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 21:47
ben o dilin konuşulduğu ülkeden sözetmiştim ama:) türkiye'de değil..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 21:50
arap ülkelerinin hiçbirinde kuran arapçası konuşulmuyor. hepsinde bozuk lehçe şive konuşuluyor. diyelimki türkiye türkçesi esas türkçe. ama tüm arap ülkleri azerbaycan özbekistan kazakistan gibi bi türkçe konuşuyolar. oyüzden oralara gidip arapça ögrenilmez. zaten oraya gidenlerde kurslara gidiyorlar.

ha burada ogrenirsin üstüne gidip orada pratik yapar o halk dilinide ögrenirsin halk dilide zaten fushadan kopma

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 22:40
bu ,arapçanın da özel haline bağlı demek oluyor, yani bu dilin konuşulduğu ülkelerin genel hali..
oysa ki böyle olmamalı..herneyse..uzatmama gerek yok..zannedersem ben çok şey bekliyorum..ya da almancada gördüğüm sistemi fazlasıyla arıyorum ki bu da şu halde mümkün değil anlaşılan..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 22:53
kitaptaki almanca ile konusulan almanca aynı. belki çokaz fark var. ama halk arapcası ile kitaptaki arapca arasında fark cok

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 23:15
aslına bakarsanız almancada da geçerli mevcut durum..yani konuşulan dil ile kitaptaki arasında oldukça fark var..hele almnya gibi çok lehçeli bir ülke için hayli farklı..türkiyede almnca öğrenmiş biri (özellikle okulda) benimle akıcı konuşamayacağı gibi çoğu defa beni anlamakta zorlanacaktır birde.gerek benim telaffuzum olsun(ki benim şivem genel itibariyle almanlarınkine yakın)gerekse kelimelerin kullanılışı ve onlara  kazandırılan yeni anlamlar(gündelik dilde) itibariyle olsun,durum farksız sayılmaz arapçadakinden..ben bu yüzden belki de ortak bir teknik uygulamayı düşündüm..aslında haksız da değilim..

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 23:20
hı buakdar derin almanca bilmiorum o teknigide uygularsınız yani dedigim yerdeki dersler evela alın sonra gerisi kolay konusma arapcası kitapları fean var

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 23:27
nitekim şunu söylemek de mümkün:her dilin ortak bir öğrenme tekniği olduğu gibi hepsinin kendine has yöntemleri de mevcut.
ortak teknikten istifade edip farklı yönlerini de keşfedip bireysel özveriyle çalışıp öğrenmek elzem.aklımdaki ve uygulamak istediğim şey de buydu.inş bunu arapçaya çalışmaya başlayacağım zaman uygulamaya koyarım..bunun öncesinde ben tecrübeli arkadaşların telkinlerini bilmek istediğim için sormuştum acizane..yardımlarınızdan ötürü çok müteşekkirim..herkese başarılar..kolay gelsin.
.

IP
yollar
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yollar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ocak2010 Saat 23:42
baya zor cümleler olmuş anlamakta zorlandım :)
rica ederim kardeş her zaman sor yardımcı olan olur vesselam

IP
meymune
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı meymune Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Ocak2010 Saat 00:01
nasıl anlamalıyım bu dediğinizi? :)

IP
yollar
Yeni Üye