Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
AÖF 2. Sınıf
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netONLINE AÖF ARAPÇA DESTEK DERSLERİDerslerle ilgili sorularAÖF 2. Sınıf

Mesaj icon Konu: temyiz-deneme sınavı

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
melike24
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 411

Alıntı melike24 Cevapla bullet Konu: temyiz-deneme sınavı
    Gönderim Zamanı: 08Ocak2010 Saat 14:46
hocam değerlendirme sorularından 2.ve 3.soruyu açıklar mısınız?
Öğrenci Numaram:52358
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Ocak2010 Saat 01:21
ikinci soruda içinde temyiz geçen cümlenin hangisi olduğu soruluyor. Doğru cevap E şıkkıdır:

استانبول فتحت قبل أكثر من خمسة قرون - İstanbul beş asırdan daha evvel fethedildi.

Cümlede geçen قرون kelimesi sayı temyizidir. خمسة sayısına açıklık getirmektedir. Bu tür sorularda şıklardan birinde sayı ve sayılan geçiyorsa temyizi orada aramak lazım. Zira sayılar bahsinde de göreceğiniz üzere mağdud (sayılan) sayının temyizi olarak kabul edilir.

Üçüncü soruda alan temyizi soruluyor. Doğru cevap D şıkkıdır:

A şıkkında ağırlık temyizi vardır. سكرا
B şıkkında sayı temyizi vardır. طالبا
C şıkkında cümle temyizi vardır. حرصا
D şıkkında alan temyizi vardır:
لم أشتر ذراعا أرضا في حياتي - Hayatımda bir zira (bile) arazi almadım.
Bu cümlede arz (arazi) anlamındaki أرضا kelimesi alan temyizidir. ذراع alan ölçümü için kullanılmıştır.
E şıkkında da ağırlık temyizi vardır: لبنا

IP
melike24
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı melike24 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Ocak2010 Saat 11:11
hocam sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim de ben kitaptaki değerlendirme sorularını kastetmedim dökümanlardaki değerlendirme  sorularını sormuştum:))
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Ocak2010 Saat 12:48
Tamam ben kitaptan soruyorsunuz zannettim önemli değil
deneme testinin 2nci sorusu مئة kelimesinden onra gelecek temyizi sormuş. Yüz ve katlarında temyiz tekil ve mecrur olarak gelir. yani مئة قلمٍ şeklinde olması lazım. Doğru cevap e şıkkıdır.

3ncü soruda, "eskiden insanlar köylerde yaşardı" cümlesinin arapçasını sormuş,
a. şıkkı doğru değildir çünkü الناس kelimesi çoğul sigasında fiil alır yani يعيشون olmalıydı. üstelik القرية şeklinde "köy" tekil olarak gelmiş, oysa cümlede "köyler" şeklinde çoğulu isteniyor.

b. şıkkı doğru değil, çünkü القرية tekil gelmiş, söz dizimi doğru olmakla birilkte devrik.

c. şıkkı doğrudur.

d. şıkkı doğru değil, çünkü اصبح kullanılmış, bu "yaşıyorlardı" değil "yaşıyor hale geldiler" anlamı katıyor.

e. şıkkı doğru değil, çünkü fiil  تعيش şeklinde kullanılmış, يعيش olması lazımdı. Ayrıca في المدينة  denmiş, oysa bizden istenen "köylerde" ibaresiydi.

IP
melike24
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı melike24 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Ocak2010 Saat 19:07
teşekkür ediyorum hocam:)
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,093 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi