Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
Mesaj icon Konu: mübteda haberi açıklarsanız sevinirim Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
beyto26
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 86

Alıntı beyto26 Cevapla bullet Konu: mübteda haberi açıklarsanız sevinirim
    Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 09:01

selamıun alykm arkadaşlar size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.hikayelerle arapça dersinde bir yere kafam takıldı.mesela entum meduvvune(sizi davet ediyor) burda mübteda haber var ama ben şunu anlamadım.mübtedalarda eliflam takısı gelmeyecekmi.açıklarsanız sevinirim

IP
grafikopat
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 106

Alıntı grafikopat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 10:46

Aleyküm selam...

İsterseniz konuyu birazcıkta olsa detaylandırarak anlaşımı kolaylaştıralım.

Mübteda genel olarak 2 kısımdır.

1) Lafzi amillerden soyulmuş, müsnedün ileyh olan (kendisine birşey isnad olan) isim veya müevvel isimdir. (İsim ve Müevvel ismi misallerle açıklayalım.)

İsim olduğuna misal: زيد قاﺌم (Zeyd ayaktadır.)
Madde şeklinde izah edelim:
1) Burada Zeyd lafzi amillerden (ismini nasp haberini raf edenler, harf-i cerler vb.) soyulmuştur yani amili, amil-i manevidir.
2) Zeyd müsnedün ileyhtir, yani Zeyd'e ayakta olmaklık isnad olunmuştur.
3) Son olarak Zeyd isimdir, ve bu yüzden mübtedadır.

Müevvel isim olduğuna misal: حق انك قاﺌم (Senin ayakta olman haktır (doğrudur).)
Buradaki müevvelin ne demek olduğu bilmek lazım. Cümledeki Enne, cümleyi cümle olmaktan çıkarıp masdar yani müfred yapar. انك قاﺌم cümlesinin te'vili yani müfred şekli قيامك 'dir. Yapılışı ise şöyledir: Enne'nin ismini (ك) alıp haberine (قاﺌم) muzaaf kılarız. Burası ek bilgiydi, şimdi konumuza dönelim.

Bu misalde mübteda  انك قاﺌم 'dür. Mübteda haberden sonra gelirse buna Muahhar mübteda (sonra gelen mübteda), حق olan haberine ise mübtedan önce geldiği için Mukaddem haber (öne geçmiş haber) denir. İgrabı ise, حق müfred olduğu için lafzen merfu,  انك قاﺌم  cümle olduğu için mahellen merfudur. Dikkat ederseniz tevil yaptığımızda igrap lafzen raf olarak açığa çıkmıştı mübteda olduğu için.

2) İsmi zahirini raf edici olduğu halde,  harf-i nefi ve istifham kelimesinden gelen sıfatı sarfiyye (ism-i fail, ism-i mef'ul, masdar vs.) dir.

Misaller ile izah edecek olursak:
Harf-i Nefiye misal: ما قاﺌم الزيد :

1) Buradaki  ما قاﺌم , ismi zahiri olan Zeyd'i fail alıp raf etmiştir.
2) ما olan harf-i nefiden sonra geldiği içinde قاﺌم mübtedadır. İstifamda buna benzediği için misal vermiyorum.

Burada kadar olan izahat mübtedanın kısımlarıydı, şimdi bir ismin mübteda olabilmesi için hangi ana şartlara ihtiyaç vardır onları görelim.

1) Mübtedanın kesinlike ma'rife olması gerekir, bunu unutmamak lazım. Tabi bunu bilmek içinde 6 ma'rifeyi çok iyi bilmek lazım.

2) Eğer mübteda magrife olmassa, hususi nekra olması gerekir. Bunuda bir ayeti kerime ile izah edersek sanırım anlaşılacaktır.

"ولعبد مؤمن خير من مشرك
" bu ayet-i kerime olan misalde  عبد kelimesi mübtedadır, nekiradır.  Fakat مؤمن ile vasıflandığı için hususi nekira olur.

İzahatlar bunlarla sınırlı değil tabiki, karışıklığa yol açmaması için detaylara fazla girmedim. Sorunuz olursa tekrar cevaplamaya çalışırım...

Selam ve dua ile...

Düzenleyen grafikopat - 10Aralık2009 Saat 10:52

Açılır bahtımız birgün hemen battıkça batmaz ya
Sebepler halk eder halik kerem babın kapatmaz ya
Benim hakka münacatım değil rızk için haşa
Hüda Rezzak-ı Alemdir rızıksız kul yaratmaz ya.
IP
grafikopat
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı grafikopat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 10:51
Orjinalini yazan: beyto26

mübtedalarda eliflam takısı gelmeyecekmi.açıklarsanız sevinirim

Burayıda ek olarak açıklayalım.

Yukarıda da söylediğim gibi mübtedanın şartı ma'rife olmaktır. Elif lam takısı (nahiv dilinde lam-ı tarif veya harf-i tarif denir) ma'rifelerin kısımlarından sadece biridir.

Yani Bir kelimeye lam-ı tarif dahil olursa ma'rife olur, buda mübtedanın şartıdır. Ancak Bir kelimeyi sadece lam-ı tarif ma'rife yapmaz, bunun yanında beş tane daha ma'rife aracı vardır. İzafet veya muayyen (özel) isim gibi...

Selam ve dua ile...

IP
beyto26
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı beyto26 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 12:41
Orjinalini yazan: grafikopat

mübtedalarda eliflam takısı gelmeyecekmi.açıklarsanız sevinirim

Burayıda ek olarak açıklayalım.

Yukarıda da söylediğim gibi mübtedanın şartı ma'rife olmaktır. Elif lam takısı (nahiv dilinde lam-ı tarif veya harf-i tarif denir) ma'rifelerin kısımlarından sadece biridir.

Yani Bir kelimeye lam-ı tarif dahil olursa ma'rife olur, buda mübtedanın şartıdır. Ancak Bir kelimeyi sadece lam-ı tarif ma'rife yapmaz, bunun yanında beş tane daha ma'rife aracı vardır. İzafet veya muayyen (özel) isim gibi...

Selam ve dua ile...
    hocam çoook teşekkür edrin .valla nezamandan beri kafama takılıyorduu.bundan sonra siz sürekli rahatsız edecem.

IP
beyto26
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı beyto26 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 12:47
hocam benim anladığım doğrumu diyelim ki ene (ben) burda ki ene ahmet ahmet özel imim olduğu için mübteda dimi yanlış anlamadıysam.entüm siz siz kim (ahmet ali....)onlar özel isim olduğu için herhalde.cevaplar sanız sevinirim .kusura bakmayın size de zahmet oluyor.foruma  yazdıklarınızı ben deftere geçiriyorum .kaynak olsun diye.böyle ince kaynakları nerden bulabilirim.

IP
beyto26
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı beyto26 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 13:10
hocam konuyu biraz daha açık anlatırsanız daha iyi nalayacağım.biraz benim seviyeme göre yani biraz daha sabitgeyerek aklımda tutacağım bir şekilde.şimdiden tşk.bu konuyu öğrenmeme vesile olduğunuz için allah razı olsun.

IP
dede korkut
Aktif Üye
Aktif Üye

Gönderilenler: 107

Alıntı dede korkut Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 14:58
arkadaşlar neden ilitam sayfası açılmıyo bilen varmı

IP
grafikopat
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı grafikopat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 16:32

hocam benim anladığım doğrumu diyelim ki ene (ben) burda ki ene ahmet ahmet özel imim olduğu için mübteda dimi yanlış anlamadıysam.entüm siz siz kim (ahmet ali....)onlar özel isim olduğu için herhalde.cevaplar sanız sevinirim .kusura bakmayın size de zahmet oluyor.foruma  yazdıklarınızı ben deftere geçiriyorum .kaynak olsun diye.böyle ince kaynakları nerden bulabilirim.

Evet özel isimler ve muhatap zamirleri (ene, nahnu vs.) ma'rife olur, hatta ma'rifelerin en ma'rifeleridir.

Şimdi ابراهيم dediğimizde bu isim ma'rifedir, bilinendir. Lam-ı tarif veya izafet gibi şeyler aranmaz, çünkü bizim İbrahim ile kastettiğimiz dünyada sadece bir kişidir. Birden çok İbrahim isminde kişi olabilir ama cisim itibari ile bizim kastettiğimiz kişi tektir. Bu yüzden ma'rife (bilinen) olmuş olur. Zamirlerde keza böyledir.

ابراهيم عالم (İbrahimu alimun) : İbrahim alimdir.
(Haber)   (Mübteda)

انا   عالم  (Ene alimun) : Ben alimimdir.
(Haber)   (Mübteda)

İnşallah yardımcı olabilmişimdir, hayırlı günler..

IP
mustafa69
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mustafa69 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Ekim2010 Saat 02:09

انتم مَدْعُوّونَ Siz davetlisiniz

انتم: ضميرٌ منفصلٌ مبنيٌّ على السُّكونِ في محلِّ رفعٍ مبتدأ

مدعوون: خبر موفوع بالواو

كل كلمات اللغة العربية نكرة ماعدا :

·        الضمائر

·        العلم

·        أسماء الإشارة

·        الأسماء الموصولة

·        المعرف بالنداء

·        المضاف الى معرفة

·        المعرف بال

أنت مجتهد Sen çalışkansın.       

الذي يدْرس النحوَ مجتهدٌ Nahiv öğrenen çalışkandır.          

دَارِسُ النّحوِ مجتهدٌ Nahiv öğrenen çalışkandır.         

اتمنى لك كل التوفيق، مع تحيياتي مصطفي من المانيا

Düzenleyen mustafa69 - 08Kasım2010 Saat 23:24

كل انسان يصبح شاعراً إذا لامس قلب 
IP
070707
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı 070707 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Kasım2012 Saat 12:40
şibih cümleyide anlatır mısnız ?

IP
070707
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı 070707 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Kasım2012 Saat 12:55
çok uğraştım şibih cümleyi anlamak için ama beceremedim bir kaç kaynağada baktım mübteda haberin konusu olarak almamış bugün öğrenmem sart sınavım var mesela bi cümle veriyo bu cümledeki haber mübtedaya göre müfred mi isim veya fiil cümlesi mi şibih cümle mi diyo ve mübteda haberi neler diyo bu tip soruları yapamıyorum yardımcı olursanız çok dua ederim şimdiden tesekkürler..

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,156 Saniyede Yüklendi.