Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Bilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netBilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
Mesaj icon Konu: Photoshop'ta Arapça yazmak (Anlatım) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
grafikopat
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 106

Alıntı grafikopat Cevapla bullet Konu: Photoshop'ta Arapça yazmak (Anlatım)
    Gönderim Zamanı: 20Kasım2009 Saat 15:48

Çoğu kişinin karşılaştığı bu sorunu kısa yoldan ve  başka Photoshop versiyonlarına ihtiyaç duymaksızın sadece bir Javascript dosyası ile halledeceğiz.İlk olarak buraya tıklayarak Javascript dosyamızı indirelim ve js. uzantılı dosyayı WinRar programı ile dışarı çıkartalım.Photoshop'ta yeni bir sayfa açıp, Horizontal Type Tool (T) ile çalışma alanı içerisine arapça metnimizi ekleyelim. Ben Besmele-i Şerif'i tercih ettim...

Görüldüğü gibi metin latincede olduğu gibi soldan sağa şeklinde. Şimdi Photohop'ta File > Scripts > Browse menüsünü takip ederek Script yükleme penceresini açalım. Dosya türü kısmından Javascript File (.js)' yi seçip indirdiğimiz "Arabic4MacPhotoshop-0.2.js" dosyasını seçelim. Photoshop bir takım işlemler gerçekleştirdikten sonra metniniz sağdan sola şeklinde düzeltilecektir. Bu işlemi her katman için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir. İşte sonuç;

İyi Çalışmalar, selam ve dua ile...

Düzenleyen grafikopat - 13Eylül2012 Saat 19:43

Açılır bahtımız birgün hemen battıkça batmaz ya
Sebepler halk eder halik kerem babın kapatmaz ya
Benim hakka münacatım değil rızk için haşa
Hüda Rezzak-ı Alemdir rızıksız kul yaratmaz ya.
IP
mandalcı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mandalcı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Nisan2010 Saat 18:00

çok teşekkürler, güzel paylaşım için 

web domain

IP
lagenti
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı lagenti Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Eylül2012 Saat 17:52
Orjinalini yazan: grafikopat

Çoğu kişinin karşılaştığı bu sorunu kısa yoldan ve  başka Photoshop versiyonlarına ihtiyaç duymaksızın sadece bir Javascript dosyası ile halledeceğiz.İlk olarak buraya tıklayarak Javascript dosyamızı indirelim ve js. uzantılı dosyayı WinRar programı ile dışarı çıkartalım.Photoshop'ta yeni bir sayfa açıp, Horizontal Type Tool (T) ile çalışma alanı içerisine arapça metnimizi ekleyelim. Ben Besmele-i Şerif'i tercih ettim...Görüldüğü gibi metin latincede olduğu gibi soldan sağa şeklinde. Şimdi Photohop'ta File > Scripts > Browse menüsünü takip ederek Script yükleme penceresini açalım. Dosya türü kısmından Javascript File (.js)' yi seçip indirdiğimiz "Arabic4MacPhotoshop-0.2.js" dosyasını seçelim. Photoshop bir takım işlemler gerçekleştirdikten sonra metniniz sağdan sola şeklinde düzeltilecektir. Bu işlemi her katman için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir. İşte sonuç;İyi Çalışmalar, selam ve dua ile...

SA. link kırık tekrar upload edebilir misiniz. tabi sesimi duyan biri olursa...

IP
grafikopat
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 106

Alıntı grafikopat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Eylül2012 Saat 19:42
A.S.

link güncellendi...

Açılır bahtımız birgün hemen battıkça batmaz ya
Sebepler halk eder halik kerem babın kapatmaz ya
Benim hakka münacatım değil rızk için haşa
Hüda Rezzak-ı Alemdir rızıksız kul yaratmaz ya.
IP
ykpemre
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ykpemre Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Kasım2012 Saat 02:59
Selamun aleykum kardeşim. Tam da bu problemle karşı karşıya kalmıştım. Verdiğin yöntemi uyguladım. Sonucu paylaşmak isterim. Önce düzgün çalışmadı anlamsız karakterler çıkardı. Daha sonra yazı çeşidini değiştirdim çıkan anlamsız karakterlerle ilgili problem çözüldü ancak tam doğru sonucu yine vermedi. Bu sefer de ilk satırı altta ikinci satırı üstte gösterdi. Eğer yazı tek satırdan oluşuyorsa düzgün çalışıyor ancak birden fazla satırdan oluşan yazılar için tam doğru sonuç vermiyor.

Aslında kodun yaptığı şey yazıyı tamamen tersine çevirmek. O yüzden ilk karakterden başlayarak en sona atıyor. Haliyle yazı bir satırdan fazla ise ilk kelime son satırın sonunda görünüyor..

Sonuç: yazı sağdan alttan başlayarak yazılıyor..

1.1

1.2

2.1 (yazı çeşidini tahoma yaptım)

2.2 (sonuç: satırların yeri değişmiş)

Düzenleyen ykpemre - 24Kasım2012 Saat 03:10

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme