Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Ankara İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüAnkara İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)
    Gönderim Zamanı: 19Kasım2009 Saat 02:38

Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)

Müellif kimdir: Muhammed Cerir Et-taberi


Metin:


1. Nuh bin lamik(a.s.): o adem(a.s.)’dan sonra zikredilen ikinci peygamberdir. Nuh(a.s.)’ın kıssası kur’an-ı kerim’de ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Nuh kavmi allah dışındakilere ibadete yönelmişlerdi, onlar kendilerine put yapmışlardı onlara tapıyorlardı. Nuh kavminden haber veriyor onlar put ehli idiler.

2. Allah o kavmin arasından nuh(a.s.)’ı seçti, onları allah’ın azabından sakındırmak(korkutmak) için, onlar sapkınlıklarına devam ettiği zaman, onlar rablerinin emrine karşı geldiler(kibirlendiler), kavminin ileri gelenlerinden ve onların büyüklerinden (bir kısmı) ve onlardan mal sahibi olanlar bir araya geldiler, o ve o’na ittiba edenleri(uyanları) hakir görmek ve yalanlamak için. Onlardan birinin onların hidayeti için gelmesini uzak (bir ihtimal) olarak gördüler, kendilerinde kral olmayan ve faziletiyle ve servetinin çokluğuyla imtiyazlı olmayan birini(uzak gördüler). Zayıflardan nuh(a.s.)’a tabi olanlar gibi olmaya yüz çevirdiler. O’na iman eden o zayıfları kovmasını o’ndan istediler, onlarla beraber bir dinde biraraya gelmekten tiksindiler. O, allah’tan korktuğu için onlardan imtina etti(geri çevirdi). Onları kovduğu zaman, o’ndan allah’ın azabını def edecek bir yardımcı bulamayacağını onlara açıkladı. Kendilerine hidayet için geldiğini, mal-mülk adamı olmadığını onlara açıkladı. Melek olduğunu iddia etmedi, muhakkak o beşerdir, allah onları davet etmek için ve allah’ın emrini tebliğ etmek için o’nu seçti. O müminlerden tabi olanları onlar gözler hakir görüyor, ve onlar, iyiliği idrak edip iman edemeyeceklerini veya mutluluğa eremeyeceklerini iddia ediyorlar. Allah onların hakkında emredecektir(hüküm verecektir) allah onların gizlediklerini bilir.

Kadının birisi kocasını şikayet etti: evine yiyecek getirmiyor diye kocasını suçladı, bunun üzerine insanlar onu kınadı(sitem etti), adam onlara dedi ki: bizim evde evden hiç ayrılmayan bir fare yok mudur, eğer evde bir yiyecek yoksa fare neden evde duruyor?
Kadın cevap verdi: vallahi! Senin evinde fare vatanını sevdiği için duruyor.

3. Nuh(a.s.) son gücünü ve takadini harcadı, allah’a imanda kavminin o’na tabi olması amacıyla (elindeki)imkânıyla gayret etti, putların ibadetini kökten sökmek için. Ve o, uzun zaman onları nasihatle yağmaladı(nasihat etti), açık ve gizli onları vaaz ile destekledi, onlar uzaklaşmayı ve yüz çevirmeyi artırdılar. Hz.nuh onlara imanı gerektiren sevinçleri açıkladı, ve onların hayatlarında acilen onları bekleyen nimetleri(açıkladı), kendi içecekleri ve topraklarının sulanması için yağmurun gelmesini, malların çoğalmasını ve nesillerinin çoğalacağını (açıkladı). Onlara misaller veriyor, onların bakışlarını allah’ın yaptığı çeşitli merhalelerle yaratmasına çeviriyor, allah hayatlarının cenin devresinde ve dünya hayatında onlara yardımcı olmasında, yeryüzünü ve gökyüzünü yaratmasında, yaratmaya başlamaya kadir olan onları tekrar diriltmeye ve cezalandırmayada gücü yeter.

4. Nuh(a.s.)’ı rahatsız ediyorlardı, ona eziyetle dokunuyorlardı, ona isyan ettiler, bazı büyüklerine uydular ve onlar zarardan başka birşey artırmadılar ve kendi aralarında büyük hilelerle tuzak kurdular onun gücü bitinceye kadar, onların ıslah olmasından ümidini kesti ve onlar kendi aralarında (putlara) ibadeti terk etmeyeceklerine dair anlaştı: “ved'den, suvâ'dan, yeğûs'tan, ye'ûk'tan ve nesr'den”(nuh suresi 23). Ahmaklıklarından şöyle dediler (kibir ve gurur içinde) isteksizce cevap verdiler: dediler ki: ey nuh bizimle mücadele ettin ve bize karşı mücadelede çok ileri gittin. Eğer doğrulardan isen, kendisiyle bizi tehdit ettiğin (azabı) bize getir. Nuh dediki: onu size ancak dilerse allah getirir ve siz (allah’ı) aciz bırakacak değilsiniz. Eğer allah sizi saptırmak istiyorsa, ben size öğüt vermek istesem de, öğüdüm size fayda vermez.o sizin rabbinizdir,o’na döndürüleceksiniz.”(hud sure. 32-34)

5. Nuh(a.s.) kavminin imanından ümitsizlik derecesine ulaştığı zaman 950 yıl sonra –kur’an’ın kesin olrak bildirdiğine göre- (hz.nuh) kavmi arasında kalıyordu, onları davet ediyordu, onlardan nsaihatı esirgemiryordu: allah’ın ayetindeki kıssa vuku buldu: “nuh’a vahyolundu ki: kavminden iman etmiş olanlardan başkası artık (sana) asla inanmayacak. Öyle ise onların işlemekte olduklarından (günahlardan) dolayı üzülme.”(hud suresi 36)
nuh(a.s.) onlara beddua ederek rabbine yöneldi ve dedi ki: “nuh dedi ki: "ey rabbim! Yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!" çünkü sen onları bırakırsan kullarını saptırırlar; yalnız ahlâksız, nankör (insanlar) doğururlar (yetiştirirler)." (nuh suresi 26-27)

6. Allah o’na bir ağaç dikmesini söylerek emretti, o ağacı dikti, ağaç büyüdü, her yöne doğru gitti, sonra, dikmesinden 40 yıl sonra o’na kesmesini emretti, ve o’na gemi yapmasını emretti. Allah’ın o’na dediği gibi: “gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme! Onlar mutlaka boğulacaklardır!” (hud suresi 37)
onu yapmaya başladı. Allahü teala şöyle buyuruyor: “nuh gemiyi yapıyor, kavminden ileri gelenler ise, yanına her uğradıkça onunla alay ediyorlardı. Dedi ki: "eğer bizimle alay ediyorsanız, iyi bilin ki siz nasıl alay ediyorsanız biz de sizinle alay edeceğiz!”(hud suresi 38)

7. Nuh(a.s.) görevini tamamlayınca, vadedilen vakit gelince, o’nunla rabbi arasındaki işaretleri görünce tufanın emri başlayınca, ailesinin tandırından su fışkıracak, yani ondan su fışkıracak. Allah o’na ailesini gemiye taşımasını emretti, bütün hayvanlardan, kuşlardan, vahşi hayvanlardan iki çift olarak ve hanımı dışındaki ailesi gemiye çıktı. Ve kendisiyle beraber kavminden iman edenleri yanına aldı, onlar az idiler. Gemiye üç oğlunu taşıdı sam,ham,yafes ve onların hanımlarını, ve kendisine iman eden insanlardan altı kişiyi ve nuh, oğulları ve onların hanımları on kişi oldular, sonra allah’ın hayvanlardan emrettiğini de gemiye girdirdi nuh(a.s.)’dan oğlu yam geri kaldı inkar eden(kafir) oldu.

8. Gemi üzerine yerleştiler gökyüzü sağanak yağmurunu boşalttı, yerin gözenekleri(kaynakları) kaynadı, su gemi ve içindekileri taşıdı, allah durmasını dilesi ve durdu, yeryüzünde bulunan her şey boğuluncaya kadar; insanlardan ve hayvanlardan, sonra ararat dağlarından cudi dağı üzerinde durdu, o musul topraklarından bir yamaçtaki bir dağdır.

9. Aişe(r.ha.)’Den rasulüllah(sav) şöyle buyurmuştur: “allah nuh(.a.s)’ın kavminden birisine rahmet etseydi, bir çocuğun annesine rahmet ederdi.” Rasulüllah(sav) şöyle buyurmuştur: “nuh(a.s.) bin yıldan elli yıl hariç kavminde kaldı, allah’a onları davet ediyordu, ta ki son gününe(zamanına) kadar, bir ağaç dikti, o ağaç büyüdü, her yöne gitti(dağıldı), sonra o ağacı kesti, sonra bir gemi yapmaya başladı, onlar geçiyorlardı ve o’na soruyorlardı, o gemi yapıyorum diyordu, o’nunla aly ediyorlardı ve diyorlardı: karada gemi mi yapıyorsun, onu nasıl yüzüdüreceksin? Dedi ki: (nasıl) yaptığımı göreceksiniz. Onun yapımı bitince, tandır kaynayınca, sokaklarda su çoğalınca, çocuğun annesi çocuğu üzerine endişelendi, o çocuğunu çok seviyordu, dağa çıktı ve dağın üçte birine kadar ulaştı, su o kadına ulaşınca dağın üçte ikisine ulaşıncaya kadar çıktı, su tekrar ona ulaşınca dağın zirvesine kadar çıktı, su o kadının boynuna ulaşınca o çocuğunu iki eliyle havaya kaldırdı o suyla gidinceye kadar. Eğer allah onlardan birine rahmet etseydi, o çocuğun annesine rahmet ederdi(acırdı).

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası