Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: İslam Hukuku Usulü (8. Hafta)

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
başka biri
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08Nisan2008
Konum: Sakarya
Gönderilenler: 235

Alıntı başka biri Cevapla bullet Konu: İslam Hukuku Usulü (8. Hafta)
    Gönderim Zamanı: 03Kasım2009 Saat 08:17

İSLAM HUKUKU USULÜ (8.HAFTA)

Lafızların Anlam İfade Etme Dereceleri ve Kullanımı: Hakikat-Mecaz; Sarih-Kinaye; Zahir Nass

Lafzın kullanıldığı anlam  açısından hakikat ve mecaz şeklinde ayrım konusunda ihtilaf vardır. Böyle bir ayrımı ilk kez Mutezilî bilginlerin yaptığı daha önceki alimlerde olmadığı söylenir.

Davut b. Ali oğlu Ebu Bekir, Münzir b. Sait el-Bellûti ve Ebu İshak İsferani gibi bilginler Kur’an’da mecazın varlığını reddeder. İsferani dilde de mecazın varlığını reddeder.

Hakikat: Dilde kendisi ile konulduğu anlamda kullanılan lafızlardır. Lügavi, örfi şer’i olmak üzere üçe ayrılır:

Lügavi Hakikat: Dilde hangi mana için konulmuşsa o manada kullanılan lafız. Mesela “güneş”, “ay” gibi kelimeler.

Örfi Hakikat: Örfen hangi mana kastediliyorsa o manada kullanılan lafız. “Dabbetu” (Dört ayaklı hayvan) kelimesi buna örnek verilebilir.

Şer’i hakikat: Namaz, hac, zekat gibi Şari Teala’nın kastedmiş olduğu manada kullanılan lafızlar.

Hakikatı hükmü va’z edildiği mananın sabit olması ve bu manaya hüküm bağlanmasıdır. “Kelamda asl olan manayı hakikidir” (mecelle 12) ilkesine binaen mecaza yorumlanabileceğine dair bir karine bulunmadıkça asıl mana geçerlidir.

Mecaz: Konulduğu anlamın dışında kullanılan lafızdır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi lafız, mecaza yorumlanabileceğine dair bir karine olmadıkça, aslı anlamında kullanılır. “Manayı hakiki müteazzir oldukta mecaza gidilir.” (Mecelle 61).  (Yani hakiki manada bir özür meydana geldiği durumlarda mecaza gidilir).

Sarih: Bir lafzın hakikat ya da mecaz olarak o anlamda çok kullanılıyor olmasından ötürü, tam bir açıklıkla kendisi ile kastedilen anlamın açık olduğu lafız türüdür.

Sarih lafızda konuşanın niyetine bakılmaz. Mesela “ben bu malı sattım” deyince satış akdi meydana gelir. Satıcının “bu sözle kiralamayı kastetmiştim” demesine itibar edilmez.

Kinaye: Hakikat ya da mecaz olsun kendisi ile kastedilen anlamın kullanım gereği gizli olduğu lafızdır. Bu tür lafızların gerçek anlamı karineden anlaşılır.

Örneğin; erkeğin eşine “dilediğin yere git” sözü ile talak (boşanma) manası taşıyan bir anlamı kastetmesi mümkündür. Anlamın belirlenmesi için söz sahibinin niyetine ve halin delaletine bakılır.

 

Hanefilerin anlamı en az açık olandan daha fazla açık olana doğru lafızların sınıflaması şöyledir: Zahir, nass, müfesser, muhkem.

Maliki ve Şafii usul bilginleri zahir ve nass olarak sınıflama yapmıştır. Onlardaki nass Hanefilerdeki müfessere karşılık gelir.

 

Zahir: Kendisi ile murad edilen anlamın hiçbir düşünceye gerek kalmaksızın işitilmekle bilindiği lafız/isim.

Bakara 275. ayette: “…Alalh alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır” ifadesinde helal kılış (ihlal) zahir bir lafızdır. Burada lafzın hükmü: âmm ya da hass oluşuna bakmadan onun gereği ile amel etmektir.

Aksine herhangi bir delil olmadığı sürece lafzın zahir manasının dışında anlaşılmaması gerekir. Zahir, âmm bir lafızsa umumu üzere bırakılır, mutlak ise (delil bulunmadığı sürece) takyidi yapılmaz.

Nass: Zahir olan lafza oranla daha açık bir anlama sahiptir. Açık bir biçimde manasına delalet eder. Bununla birlikte nass tevl ve tahsis ihtimaline açıktır.

Yukarıda geçen ayette alış verişin helal kılınışı ya da ribanın haram kılınması metnin zahir anlamını karşılar. Bu iki fiil arasında bir ayrım olduğunun ifade edilişi ise terminolojide nass olarak isimlendirilir.

IP
zeyneb54
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12Eylül2009
Konum: Sakarya
Gönderilenler: 0

Alıntı zeyneb54 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Kasım2009 Saat 22:43
allah arzı olsn hocam haftalar bitti şimdilik zzorlandığım bi derstti sayenizde kolaylaştı emeğinizi sağlık. tüm faydalananlar adına allah razı olsn saolasınız..
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,070 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası