Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri

Mesaj icon Konu: islam tarihi-5.hafta özeti

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
laz imam
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 26Eylül2009
Konum: Ordu
Gönderilenler: 108

Alıntı laz imam Cevapla bullet Konu: islam tarihi-5.hafta özeti
    Gönderim Zamanı: 27Ekim2009 Saat 00:42

islam tarihi-5.hafta özetidir.

                                  GAZNELİLER (963–1186)

         Afganistan'da, kurulmuş bir devlettir. İlk Türk-İslâm devletleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Bu bölgelerde Sünnî İslâm'ın yayılması için çaba sarf etmişlerdir. Bu da ilerde burada islamın izlerinin devam etmesine vesile oldu. Gazneliler Devleti, başkentleri Gazne olması nedeniyle Gazneliler ismini almıştır. Gazneli Mahmut’un lakabı vesilesiyle yeminiler veya Sebükteğiniler olarak da adlandırılmışlardır.

Gaznelilerin Siyasî Tarihi

         Devletin zayıfladığı dönemlerde Türkler, kendi kuvvetlerine dayanarak yarı bağımsız bir biçimde olmak için harekete tarih boyu geçmişlerdir. Bu duruma örnek teşkil eden Türk komutanlarından biri de Gazneliler Devleti'nin temellerini atacak olan Alptegin'dir. Tahminen 880–881 'de doğmuştur. İlerde birlik komutanı olup hassa orduları komutanlığına gelmiştir. Daha sonra Nişabur’da Horasan valiliğine atanmıştır. Bundan sonra Gazne'deki yerli hanedanı, Levikleri ortadan kaldırarak bağımsız bir beylik kurdu ve Gazneliler Devleti'nin temellerini attı (Ocak 963). Daha sonra Sebüktegin gazneliler hanedanlığının kurucusu olmuştur.(977- 997

Gazneli Mahmut (998–1030)

       14 Kasım 970'de doğmuştu ye tahta geçtiğinde ancak 28 yaşındaydı. Sebüktegin Ağustos 997'de öldü. Yerine oğlu İsmail’i bırakmış olsa da gazneli Mahmut kardeşine üstün gelerek tahta geçti. Abbasi halifesini tanıdığını açıkladı. Halife Kadir-Billâh (991–1031) da kendisine Yemînü'd-Devle ve Emînü’l- Mille lâkabı ile birlikte hil'at, tac ve bayrak göndermiştir. Gazneli Mahmut "İslâm dinine yardım etmek ve İslâm

Düşmanlarını söküp atmak maksadıyla her yıl Hindistan'a sefer yapmayı vaat etmişti". Bu hizmetlerinden dolayı halife ona Nizâmü'd-Din ve Nâsırıı'l-Hak lâkaplarını vermiştir. Hindistan'a on yedi sefer yapmıştır. İslâm devletleri içinde "sultan" unvanını ilk defa kullanan hükümdar olmuştur. Hindistan’a yaptığı hint seferlerinin nedeni Birincisi bu zengin ülkenin imkânlarından faydalanmak, ikincisi İslâm dinini yaymaktır. 30 Nisan

1030'da 61 yaşında vefat etmiştir.

Gazneli Mahmud’un Hindistan Seferleri

       2.hint seferinde gazi unvanını aldı. 4. hint seferinde Sünniliğe karşı çıkan bir akıma karşı savaşılmıştır. En meşhur Hint seferi 16. sıdır. Gazneli Mahmut girdiği tüm savaşları kazanmıştır. Gaznelilerin son sultanı Hüsrev Melik (1160-1186)' tir. Sonuçta Gazne'yi almış olan Gûrlular 1181/82'de Lahor kapıları önlerinde güründüler. Birkaç sene devam eden bu harekât neticesinde Pencap bölgesi ve Lahor Gûrluların eline geçti, Gazneliler Devleti son buldu (1186).

Devlet Teşkilâtı

    Gaznelilerde devlet bürokrasisinin en üst noktasında kendisine Emir veya Sultan denilen hükümdar bulunurdu. Gaznelilerde hükümdardan sonra devletin en yetkili kişisi Hâce-i Buzurk unvanını taşıyan vezirdi. Mühür bu kişide bulunurdu. Gazneli sultanlar, Abbasî halifeleri ile iyi ilişkiler içinde bulunmuşlardır.

     Resuldâr, yabancı elçilerin gelişlerinden ülkeden ayrılışlarına kadar her türlü hizmetleriyle meşgul olur, ayrıca Sultan'ı ziyarete gelen vali veya devlet adamlarına verilecek hediyelerle ilgilenir, her hangi sebeple olursa olsun, kimse ile görüştürülmemesi istenen habercilere de nezaret ederdi.

Merkez Teşkilâtı

     Devlet merkezinde beş büyük daire vardı. Bu daireler ve görevleri

Divan-ı Vezaret: Başında vezirin bulunduğu bu divan, malî ve genel idarî işlerle ilgilenirdi.

Gazneliler döneminde hazinenin başlıca gelir kaynakları şunlardı:

        Topraktan alınan vergiler: Öşür, Haraç; Zekât; mal ve mülk vergileri; altın ve gümüş madenleri; egemenlik altına girmiş hükümdarların ödedikleri haraç ve yolladıkları değerli armağanlar; savaş ganimetleri; Çin, Türkistan, Hindistan, Horasan, İran, Irak ve batı bölgeleri arasındaki ticaretten alınan vergiler.

Divân-ı Risalet: Vezirin görevine eşit derecede önemli kabul edilen bu görevin başında Sahib-i Divân-ı Risalet bulunur ve sultanın eyaletler ve diğer devletlerle haberleşmesini temin ederdi. Buradaki görevlilerin itimat edilir kimseler olmasına bilhassa dikkat edilirdi.

Divân-ı Arz: Başkanına Arız veya Sahib-i Divân-ı Arz denilen bu divan, asker toplama, teçhiz ve teşkilâtlandırma, maaşlarını ödeme gibi günümüzde Milli Savunma Bakanlığı benzeri bir görev üstlenmişti.

Divân-ı İşrâf: Baş Müşrifin idaresinde çalışan ve ülke içinde çok sayıda müşrifle birlikte görev yapan bu divan, devletin iç haberleşmesi ve gizli haber alma işlevini üstlenmişti. Bu divanın kontrolü, bütün devlet görevlileri, hatta saltanat ailesinin fertlerini de kapsardı.

Divân-ı Vekâlet: Vekîl-i Has'ın yönetimindeki bu divân, hükümdara ait emlâki idare eder ve hükümdar ailesinin malî işlerini düzenlerdi.

Taşra Teşkilâtı

      Her eyalette idarî taksimatın mülkî, askerî ve adlî olmak üzere üç önemli şubesi bulunurdu. Gaznelilerde taşra teşkilâtı içerisinde önemli yer tutan birimlerden biri de Berîd'di. Merkezin en güvenilir kişilerinin görev yaptığı bu birimin başında Sahib-i Berîd bulunurdu. Dönemin her şehrinde görülen kalenin komutanına Kutval denirdi. Emîr-i Hares; suçluların tutuklanması ve mahkemeye çıkıncaya kadar korunmasına bakardı.

Adlî Sistem

        İslâm devletlerinde olduğu gibi adalet hizmetleri kadılar vasıtasıyla yönetilirdi. Eyaletlerde Kadı 'l-Kudât, şehirlerde kadılar bulunurdu.

Ordu

      Gazneli ordusunun başlıca unsurları; Gulâmân, muntazam birlikler, eyalet askerleri, ücretli askerler ve gönüllülerdir. Bu askerlerin çoğu Çiğil, Karluk, Kay, Yağma, Tatar, Tushi gibi Türk kabilelerine mensuptur.

Kültür ve Medeniyet

    Gazne Sarayı'nda ve orduda konuşulan dil Türkçe olmasına rağmen, ilmî eserler Arapça yazılmıştır. Devletin resmî dili Arapçadır.

      Gazneliler devri söz konusu edildiğinde hiç unutmamamız gereken çok yönlü bir âlim de Ebu Reyhan el-Bîrûnî'dir.Düzenleyen laz imam - 27Ekim2009 Saat 00:52
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,082 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası