Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Büt. Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1344

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2009 Saat 01:06
Orjinalini yazan: saniye

illet harflerinin üç tane olduğunu bunlarında elif,vav, ye olduğunu düşünürsek sahih olarak görünen yani içersinde bu üç harften birinin bulunmadığı tek şık C şıkkı olur sanırım.  saniye kardeşim bir evvelki cevap için sadece elif ekleyerek demişsin te yi unttmuşsun.çalışmalarında başarılar diliyorum.

Allaha cc.a dayan,sa´ye sarıl,hikmete ram ol.
Yol varsa budur,bilmiyorum başka çıkar yol.....
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2009 Saat 17:15
Orjinalini yazan: ru-be-ru

illet harflerinin üç tane olduğunu bunlarında elif,vav, ye olduğunu düşünürsek sahih olarak görünen yani içersinde bu üç harften birinin bulunmadığı tek şık C şıkkı olur sanırım.  saniye kardeşim bir evvelki cevap için sadece elif ekleyerek demişsin te yi unttmuşsun.çalışmalarında başarılar diliyorum.

Evet haklısın, bir önceki konuda gözümden kaçmış, sayende eksiğimi tamaladım, teşekkürler
Ama bu bilgilendirmeyi ilgili sorunun altına "Alıntı" menüsüyle cevaplamış olsaydın, bu konuyu takip edenler neyi kastettiğimizi anlamış olurlardı.

Bu soruda doğru cevap dediğin gibi "C" şıkkıdır, diğerlerinde illet harfi (و - ي - ا) bulunuyor.
Ancak "C" şıkkında şedde ــّ bulunması şaşırtabiliyor, buradaki şedde ــّ bulunması muzaaf fiiil formatında olmasıyla ilgilidir.

A) وَعَدَ
B) مَالَ
C) رَدَّ
D) كَانَ
E) لَقِيَ

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2009 Saat 15:29

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1567

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2009 Saat 15:44

ان  لن  كي   إذن  FİİL-İ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLARDANDIR.BURADA DOĞRU CEVAP C İLE E ŞIKKINDAN BİRİDİR.DOĞRUSU BEN DE TEREDDÜD ETTİM .ÇÜNKÜ FAİL VE MEF UL ÇOĞUL OLARAK GELMİŞ.O YÜZDEN E ŞIKKI DA OLABİLİR GİBİ GÖRÜNÜYOR.ANCAK ŞÖYLE BİR KAİDE DE VAR FİİL  BAŞTA İKEN DAİMA MÜFRED GELİR FAİL CEMİ DE OLSA . GERÇİ BURADA كي  VE كي  DEN SONRAKİ  GELECEK OLAN FİİL.CÜMLENİN BAŞINDA DEĞİL ORTASINDA.ANCAK BENİM ŞAHSİ YORUMUM C ŞIKKININ DOĞRU CEVAP ŞIKKI OLARAK İŞARETLENMESİ YÖNÜNDE.

IP
HİCRET..
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 467

Alıntı HİCRET.. Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2009 Saat 16:03
Orjinalini yazan: ATALAY

ان  لن  كي   إذن  FİİL-İ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLARDANDIR.BURADA DOĞRU CEVAP C İLE E ŞIKKINDAN BİRİDİR.DOĞRUSU BEN DE TEREDDÜD ETTİM .ÇÜNKÜ FAİL VE MEF UL ÇOĞUL OLARAK GELMİŞ.O YÜZDEN E ŞIKKI DA OLABİLİR GİBİ GÖRÜNÜYOR.ANCAK ŞÖYLE BİR KAİDE DE VAR FİİL  BAŞTA İKEN DAİMA MÜFRED GELİR FAİL CEMİ DE OLSA . GERÇİ BURADA كي  VE كي  DEN SONRAKİ  GELECEK OLAN FİİL.CÜMLENİN BAŞINDA DEĞİL ORTASINDA.ANCAK BENİM ŞAHSİ YORUMUM C ŞIKKININ DOĞRU CEVAP ŞIKKI OLARAK İŞARETLENMESİ YÖNÜNDE.

İzah ettiğiniz gibi كي   nasb ettiği için doğru cevap olarak E= şıkkını işaretlerdim. tabi visam hocamın;doğru şıkkı onaylamısını bekliyeceğim!...

Düzenleyen HİCRET.. - 22Kasım2009 Saat 16:04

IP
başka biri
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 235

Alıntı başka biri Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2009 Saat 16:37
mesajımı geri aldım farkettim ki aşağıda zaten e şıkkı demişsiniz :)

Düzenleyen başka biri - 22Kasım2009 Saat 16:37

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2009 Saat 17:20
Arkadaşlar teşekkürler;

Bu soruda ATALAY Üstadımız ağacı epeyce sallayıp meyvenin düşmesine pozisyon hazırlamış, HİCRET kardeşte son vuruşu - son sallamayı yapıp meyveyi düşürmüş. Evet sizin de işaret ettiğiniz üzrere cevap - E - Şıkkı olup, Fiilin; F.Muzari Cemi Müzekker sigasında gelmesi gerekir. Nasb edatından dolayı da sonundaki "nun" düşmesi ile kaide tamamlanmış olur.

Teşekkürler, Tebrikler, Başarılar...

Not : Cümlelerimde sallama tabirinin yanlış anlaşılmamasını, bunun bir fıkra veya bir espiri ile karşık yaşanmış olay olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

Düzenleyen ibotea - 22Aralık2009 Saat 16:09

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Kasım2009 Saat 09:49

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Kasım2009 Saat 19:17
d şıkkı sondaki nun düşer

IP
tercuman1974
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı tercuman1974 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Aralık2009 Saat 00:44
 cevabın E şıkkı olması lazım çünkü insanlar kelimesi çöguldur. cümlenin anlamı ise insanlar büyüdüklerinnde rahatlamak için küçüklüklerinde yorulurlar(insanlar yaşlılıklarında refaha kavuşmak için gençliğinde çalışırlar)

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Aralık2009 Saat 16:06
Orjinalini yazan: tercuman1974

cevabın E şıkkı olması lazım çünkü insanlar kelimesi çöguldur. cümlenin anlamı ise insanlar büyüdüklerinnde rahatlamak için küçüklüklerinde yorulurlar(insanlar yaşlılıklarında refaha kavuşmak için gençliğinde çalışırlar)

Evet doğru cevap "E" şıkkı.

Çünkü cümledeki النَّاسُ fail çoğuldur ve fiili de يَسْتَرِحُونَ şeklinde gelmiştir, ancak cümlende fiilin başına Nasb edatı geldiğinden fiilin sonundaki نَ harfi düşerek يَسْتَرِيحُوا olarak gelmiştir.

Cümlenin tercümesi:
"İnsanlar yaşlılıklarında dinlenmek için gençliklerinde çalışırlar." anlamını taşımak üzere "İnsanlar yaşlılıklarında istirahat etmek için küçüklüklerinde çalışırlar."

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Aralık2009 Saat 16:30

ATALAY hocamızın da ifade ettiği gibi doğru cevap "D" şıkkı doğrudur.

لَمْ edatı başına geldiği muzari (şimdiki/geniş zaman) fiilin sonundaki bir takım harfleri/hafleri düşürür ve kalan son harfi sükun yapar, burada da نَ harfini düşürerek sonra harfi de ـبْ şeklinde sukun getirmek suretilye لَمْ يَكْتُبْ halin alır.

IP
corbaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı corbaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2009 Saat 11:07
saniye kardeş, evet doğru cevap D şıkkıdır. Sondaki nun düşer. Ancak لم يكتبْ şeklinde kalmaz. Çünkü orada bir vav var. لَمْ يَكْتُبُوا olur.

Düzenleyen corbaci - 10Aralık2009 Saat 11:08

Gönlümüzde pişer, gönlünüze düşer...
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Aralık2009 Saat 17:24

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2009 Saat 14:58
Orjinalini yazan: visam

Arkadaşlar teşekkürler;

Bu soruda ATALAY Üstadımız ağacı epeyce sallayıp meyvenin düşmesine pozisyon hazırlamış, HİCRET kardeşte son vuruşu - son sallamayı yapıp meyveyi düşürmüş. Evet sizin de işaret ettiğiniz üzrere cevap - E - Şıkkı olup, Fiilin; F.Muzari Cemi Müzekker sigasında gelmesi gerekir. Nasb edatından dolayı da sonundaki "nun" düşmesi ile kaide tamamlanmış olur.

Teşekkürler, Tebrikler, Başarılar...

Not : Cümlelerimde sallama tabirinin yanlış anlaşılmamasını, bunun bir fıkra veya bir espiri ile karşık yaşanmış olay olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

üstad kesinlikle yanlış anlamadım üstelik visam hocam bize iltifat etmiş diye düşündüm. teşekkürler

Düzenleyen ibotea - 22Aralık2009 Saat 16:09

السلام علي من اتبع الهدى
IP
anzotli
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 265

Alıntı anzotli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2009 Saat 21:31
bu başlık çok faydalı oldu

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Aralık2009 Saat 00:39

doğru cevap c şıkkıdır

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 10:49
Orjinalini yazan: ru-be-ru

doğru cevap c şıkkıdır

Evet doğru cevap "C" şıkkıdır.

Bu soruyu cevaplayabilmek için أَنْ nasp edatları biliyor ve konusuna da çalışmış olmak gerekiyor.

Muzari (şimdiki zaman/geniş zaman) fiil kipinin başına gelir ve muzari fiilinin sonunda bir takım değişiklikler yapar.

Örnekteki muzari fiil aslında تَدْرُسُونَ şeklideydi ama başına أَنْ nasp edatı geldiğinden نَ harfi düştü, yani أَنْ تَدْرُسُوا şeklini aldı. Tabiki bu değişiklik boşuna yapılmadı bir amacı vardır bu değişikliğin, işte bu düşme sayesinde anlamda da bir değişiklik oldu ve mastar anlamı yüklenmiştir.
تَدْرُسُونَ siz ders çalışıyorsunuz
أَنْ تَدْرُسُوا sizin ders çalışmanız

أَنْ تَدْرُسُوا خَيْرٌ لَكُمْ Ders çalışmanız sizin için hayırlıdır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 11:54

IP
together
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı together Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 14:56

Doğru cevap A şıkkı

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 15:56

Bu tür soruları 2 farklı yöntemle çözebiliriz.
1. Yöntem: Kelime haznemiz sayesinde.
Bu soruyu çözebilmek için kelime haznemizin zengin olması gerekiyor. Böylece kelimelerin anlalarını bilerek mantıklı bir cümle haline getirerek doğru şıkkı bulabilelim.

يَنْتَظِرُ bekliyor
السَّائِحَانِ iki turist
الطَّائَرَةَ uçak
فِي -e, -a
المَطَارِ havaalanı

Cümleleri mantıklı şekilde düzdüğümüzde zaten doğru cümle ortaya çıkıyor; "İki turist havaalanında uçağı bekiyor"

Dolayısıyla doğru cevap "A" şıkkıdır.

1. Yöntem: Arapça dil bilgisi bilgimiz sayesinde.
Bu soruyu çözebilmek kelimelerin çoğunun anlamını bilmemiş olsak da Arapça dil bilgisi bilgimizden istifade ederek çözebiliriz.

يَنْتَظِرُ kelimesi يَـ ile başladığına göre fiildir ve şimdiki zaman kipindedir. Dolayısıyla tercümesini yapacağımız cümlede şimdiki zaman veya geniş zaman kipiyle oluşturulmuş cevap şıklarına bakacağız.

السَّائِحَانِ kelimesi ـاَنِ ile bittiğine göre ikil öznedir, demek ki cevap şıklarında ikil öznesi olan tercümeye bakacağız.

الطَّائَرَةَ sonundaki harekeden meful olduğunu anlıyoruz ve mefu olmasının gereği cümleye -de, da anlamı verdiğinden cevap şıklarında ......da, ......de olan ifadeyi bulmamız gerekiyor.

Bu bilgilendirmeyle birlikte sadece "السَّائِحَانِ kelimesi ـاَنِ ile bittiğine göre ikil öznedir" bilgilendirmesini dikkate alara cevap şıklarında özne konusunda ikil sadece "A" şıkkında geçiyor.

Dolayısıyla doğru cevap "A" şıkkıdır.

IP
anzotli
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 265

Alıntı anzotli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 16:33

sayın saniye üyemiz konu anlatım tarzınıza hayran kaldım tebrik ediyorum.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Ocak2010 Saat 20:55
Orjinalini yazan: anzotli

sayın saniye üyemiz konu anlatım tarzınıza hayran kaldım tebrik ediyorum.

Teşekkür ederim.
Bende derslerini takip ettiğim hocamı taklit ediyorum

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ocak2010 Saat 09:18

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ocak2010 Saat 17:32
maksur isimler; son harfleri genellikle  ى nadiren  ا  olan, ىveya ا  den  önceki harfi mutlaka fetha olan isimlerdir. bu durumda aradığımız cevap b şıkkı olmalıdır

Düzenleyen ru-be-ru - 29Ocak2010 Saat 18:55

IP
başka biri
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 235

Alıntı başka biri Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ocak2010 Saat 17:53
Maksur ismin tanımında küçük bir eksiklik yapılmış. Maksur isimlerin son harfi genellikle "ya" olur demişsiniz. Ama maksur ismin sonundaki o harf "ya" değil "ya" şeklinde yazılmış eliftir. "ya" olsa noktası olur. Ama maksur elifin (yani ya şeklinde yazılmış elifin) altında nokta olmaz. Arapçada elif iki şekilde yazılır. Birincisi; ا , ikincisi ى . Bu küçük ama önemli bir ayrıntıdır.
Maksur isim; son harfi elif olup sondan bir önceki harfi fetha olan isimlerdir. Sondaki elif uzun elif şeklinde yazıldıysa aslı vavdır. Maksur elif şeklinde yazıldıysa aslı ya'dır. (Bu son yazdığım cümle maksur ismin tesniye ve cemisi yapılırken gerekli olur).

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Ocak2010 Saat 18:24
teşekkürler, haklısınız düzeltiyorum.

Düzenleyen ru-be-ru - 29Ocak2010 Saat 18:56

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ocak2010 Saat 14:18

Arkadaşlar bu soruyu güzel cevaplamışlar, teşekkür ederim.

Bu tür soruları cevaplayabilmek için isim kelimelerde "Maksur" tanımını biliyor ve konuyla ilgili örnekleri de incelemiş olmak gerekiyor.

Arkadaşların uyardığı gibi ـى، ـي harflerinin kelime sonunda okunuşlara dikkat etmek lazımdır.
ـي şeklinde yazıldığında -i sesiyle okunur,
ـى şekinde yazıldığında -a sesiyle okunur, (-a sesiyle okutan ـى harfi ا (elif) olarak kabul edilir)

"Maksur isim; son harfi elif olup sondan bir önceki harfi fetha olan isimlerdir."

Bu tanıma uygun الفَتَى isim olan kelimedir ve doğru cevap "B" şıkkıdır.

IP

<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide