Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Sakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma BölümüSakarya İlahiyat İLİTAM 1. Sınıf Dersleri
Mesaj icon Konu: İslam Tarihi 3.hafta özeti (1. sınıf) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: İslam Tarihi 3.hafta özeti (1. sınıf)
    Gönderim Zamanı: 24Ekim2009 Saat 13:58                islam tarihi 3.hfta özeti

İHŞİDÎLER (935969)

           Mısırdaki Tolunoğlu devleti yıkılınca, mısırın ilk valisi tolunoğullarını yıkan Abbasi halife ordusu komutanı Muhammet b. Süleyman el-kâtibi oldu. Ancak 38 yıllık hüküm sürmüş bir devleti bir anda silip atmak kolay değildi. Tolunoğlu hanedanlığından meşhur ibnuhalic 1 yıl kadar isyan etmiştir. Ramle ve fustatı ele geçirmiştir. Ancak sonunda valiler galip gelmiştir. Bundan sonra pek çok vali gelip geçti. Bu sırada yine bağımsız bir devlet kurulmasın diye idare bir kişiye bırakmayıp çeşitli kişilere bırakıldı. Ör. Haraç(maliye) teşkilat ı -berid(posta ve haberleşme) teşkilatı - şurta(polis) teşkilatı

       Muhammet b.Toğac fergana köklü bir aileden gelir. 882 de bağdatda doğdu. İlk görevi ahvaf valiliğidir. Bundan sonra 928 Ramle, 930 Şam, 933 mısır ve yine 935 tekrar mısır valiliği yapmıştır. Bunu ihşidileri kurması takip etti(935). Halife Razi, Muhammet b.Toğaç’a ihşid ismini vermiştir. O da sonradan kurduğu devlete bu ismi vermiştir.

           Mısır Valisi tayin edilen Muhammed b. Toğac 27 Ağustos 935te görevine fiilen başlamıştır. Muhammet b. Toğaç kısa sürede Suriye Mekke Medine ve yemeni kendine bağladı ve mısırda Muhammet b.Toğac tarafından Tolunoğulları’ndan otuz sene sonra bir başka Türk hanedanlığı İhşidîler kurulmuştur.

       Muhammed b. Toğac, ihşidiler devletini 11 yıl idare ettikten sonra Şam'da hastalanarak 25 Temmuz 946'da vefat etti. Muhammet b.Toğac, Tolunoğulları’ndan otuz sene sonra Mısır'da ikinci Türk-İslam devletinin kurucusu olmakla tanınılır.

        Muhammed'den sonra sırasıyla tahta gecen iki oğlu -Ebul-Kasım Unucur (946960) ve Ebu'l-Hasan Ali (960966). İhşidiler devletinin başında bulunan en son kişi ise Ebu I-Fevaris Ahmet (968969)' dir. Ancak Muhammet b.toğaç’tan sonra yerine geçen oğulları sözde emir idi. El altından yönetim 20 yıl onlar adına Ebul misk kâfurun elindeydi. Kâfuru Muhammed b. Toğac bir yağ tüccarından satın almıştı. Siyahî bir adamdı. Ordu komutanı olarak görev yapıyordu. Muhammet b.Toğaç ölünce oğulları başa geçti ancak yönetim el altından kâfurdaydı. Oğullar adına 20 yıl onlardan sonra da kendi adına 2 yıl toplam 22 yıl devleti bu adam idare etmiştir.

       Otuz dört senelik kısa ömre sahip olan İhşidiler Devleti'nin milli tarihimiz acısından önemi, Tolunoğulları örneğinde olduğu gibi, ırk itibarıyla yabancı bir ülkede, kuvvetli ve teşkilatçı bir Türk valinin devlet kurmuş olmasıdır.

   İhşidiler de en yüksek otorite emir idi. Sonra vezirler gelirdi. İhşidiler de askeri güç 400.000 askerden oluşuyordu.

             Ayrıca ihşidilerden sonra artık mısır bir daha bağdata bağlı bir vilayet olmamıştır. ihşidilerden sonra Fatımi-eyyubi-memlük- hanedanları kurulmuştur bu bölgede.
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Ekim2009 Saat 13:59                              islam tarihi 3.hafta özeti-2
İDİL (VOLGA) BULGAR HANLIĞI (X-XV. yy)------kama-çulmari Bulgar devleti

        İlk tam bağımsız Türk-İslam devletidir.

      Mısır'daki Tolunoğulları (868905) ve İhşidiler (935969) ve Azerbaycan ve kısmen İran'da kurulmuş bulunan Sacoğulları (890929) gibi Türk valilerince Abbasi topraklarında oluşturulan yarı bağımsız Türk-İslam devletlerinden sonra, ilk bağımsız Türk-İslam devleti

Olma özelliğini İdil (Volga) Bulgar Hanlığı kazanmaktadır.

      Bulgarların menşeleri Urallı, Fin, Slav, Moğol olabilecekleri ileri sürülmüşse de, son yıllarda yapılan araştırmalar ile Türk asıllı oldukları kesinlik kazanmıştır.

      Kuruluştan itibaren Volga Bulgarları, Hazarlara, bağlıdırlar. Fakat bu bağlılık çok sıkı olmayıp, yalnızca vergi vermek, buna karşılık iç ve dış ilişkilerinde büyük çapta serbest hareket etmek şeklinde olmuştur.

     İdil Volga nehri çevresinde kurulduğu için bu ismi almıştır. Bu devlet hakkında bilgi kaynağımız ibn. fadlan’ın rihle adlı eseridir. Bulgar hanları sülalesinin ne zaman ve nasıl sona erdiği çok iyi bilinmemektedir. Bu devletin hakkında bilinen başında bir hükümdarın bulunduğu, onun adına para basıldığı ve hutbe okunduğudur.

      İslam kaynaklarında Bulgarların üç kavimden oluştukları belirtilmiştir. Bunlar Barsala, Asgıl ve Bulgar adını almışlardır.

    İdil (Volga) Bulgar ülkesi birçok ülkeden gelen tüccarların karşılaştığı, ticaret eşyasının mübadele edildiği saha haline gelmiştir.

     İslamiyet'i 900'ler dolayında kabul etmişlerdir. İdil hanlığının başını çeken Almış Han, ismini Emir Cafer b. Abdullah olarak değiştirmiştir ve böylece 922'de resmen bir İslam devleti olmuşlardır. Bu halleriyle de ilk bağımsız Türk-İslam devleti olma vasfını kazanmışlardır.

    Kuzey-Doğu Avrupa'da Türk-İslam kültürünün temsilcileri olmuşlardır. İdil (Volga) Bulgar Hanlığı, XIII. yüzyılın ortalarına doğru Moğollara mağlup olarak, Altınordu'ya bağlanmıştır. 10.yy. dan 1237 yılına değin 300 yıllık bağımsızlık halinden sonra 15.yy. la kadar Altınorduya bağlı kalarak varlıklarını sürdürdüler.

    İdil Volga Bulgar hanlığı bağımsızlığını ilan ettikten sonra halifeye İslamiyeti kabul ettiğini bildiriyor. Halife de ona Cafer b. Abdullah ismini vererek onları kabul ediyor ve ilk bağımsız Türk-İslam devleti olmaya hak kazanıyor.
الطالب المجتهد
IP
laz imam
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 26Eylül2009
Konum: Ordu
Gönderilenler: 108

Alıntı laz imam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2009 Saat 00:19
s.celik kardeş. benim  tefsir usulü notlarımı ve islam tarihi notlarımı  kendi adın altında vermişşin. bi msj atıp böyle bir organizasyon yapacağım.senin ders notlarını orda yayımlayacağım.bundan sonra bu adreste notları paylaşalım diye ön bilgilendirme yapabilirdin.ama herşeyi yaptıktan sonra haber veriyorsunuz. buradan ders paylaşımı yapalım ulaşım kolay olsun diyorsunuz.karşı değilim güzel düşünmüşşün ama emri vaki yaptın.neyse ban o notları allah rızası için yayımlamıştım.bi önemi yok.güle güle kullan

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma


Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.