Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
İlitam Öğrencileri Tanışma Bölümü
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma Bölümü

Mesaj icon Konu: İlahiyatlara formasyon verilmesine tepki

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aelmadrid
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 13Ağustos2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 281

Alıntı aelmadrid Cevapla bullet Konu: İlahiyatlara formasyon verilmesine tepki
    Gönderim Zamanı: 25Eylül2009 Saat 11:26
İlahiyatlara formasyon verilmesine tepki
24 Eylül 2009 14:30
EĞİTİM
0 yorum
947 okunma
A A A A A A
Bu haberi yazdır

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, YÖK’ün Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültesi öğrencilerine formasyonun 2, 3 ve 4. sınıflardan itibaren verilmesi kararına tepki göstererdi.

< id=ac494d6e name=ac494d6e Spacing=0 ="http://ads-hl.noktamedya.com.tr/www/delivery/afr.php?n=ac494d6e&zoneid=13&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE" Border=no width=200 scrolling=no height=200>

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, YÖK’ün Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültesi öğrencilerine formasyonun 2, 3 ve 4. sınıflardan itibaren verilmesi kararına tepki göstererek, “YÖK’ün son kararı, eğitim fakültelerini işlevsizleştirmenin yolunu açmaktadır” dedi.

Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, YÖK’ün, Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültesi öğrencilerine yüksek lisans yoluyla formasyon verilmesi uygulaması yerine, formasyonun 2, 3 ve 4. sınıflardan itibaren verilmesi yönünde aldığı yeni kararla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Bu durumda sormak gerekmektedir: Öğretmenlik mesleğinin gereklerinin niteliksel olarak kazanılması sürecinde Fen-Edebiyat fakülteleri ve İlahiyat fakülteleri ile Eğitim fakülteleri arasında ne fark kalmaktadır? Bir yandan durmaksızın altyapısız, öğretim üyesiz ve öğrencisiz üniversiteler açıp bu üniversitelerde eğitim fakültelerini ve işsiz öğretmenler kitlesini genişleten zihniyet, diğer yandan da Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültelerini Eğitim fakülteleriyle aynı pozisyona getirmektedir. Öğretmen açıklarını kapatmak için gerekli sayıda atama yapılmazken gündeme gelen bu uygulama, işsiz öğretmenler kitlesinin sayısını arttırmak için midir?”

Yeni uygulamayla 2009- 2010 öğretim yılından itibaren İstanbul, Marmara, Atatürk ve Uludağ üniversitelerinin Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültelerinde lisans öğretimi sırasında pedagojik formasyon dersleri verileceğini belirten Kılıç, uygulamanın özel eğitim gerektiren öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacağını dile getirerek şöyle devam etti:

“Belirtmek gerekir ki düzenleme öğretmenlik mesleğinin ihtisas gerektiren bir meslek olduğu yönündeki tespitle zıt bir uygulamanın yolunu açmaktadır. Bu, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda 43. maddede tanımlanan öğretmenlik mesleği ile çelişkiler yaratmaktadır. Zira ilgili maddede; “Öğretmenlik Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.” ifadesi yer almakta ve “öğretmenlik mesleğine hazırlık genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon ile sağlanır” ifadeleriyle öğretmenlik mesleğinin özel eğitim gerektirdiği hükme bağlanmaktadır.”

Fen-Edebiyat ve İlahiyat fakültelerine bu hakkın tanınmasının, eğitim fakültelerinin geri plana itilmesini gündeme getireceğine dikkat çeken Kılıç, öğretmen yetiştirme sürecini ise sadece ilave pedagojik formasyon derslerine indirgeyeceğini belirtti.

Söz konusu uygulama ile İlahiyat fakültelerinin özendirilmek istendiğini de söyleyen Kılıç, şunları söyledi:

“Son yıllarda kontenjanları hızla arttırılan fakültelere olan ilgiyi arttırmanın yolu olarak, son düzenlemenin seçildiği de gözlerden kaçmamaktadır. Zira hatırlanacağı üzere YÖK, geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla İlahiyat fakültelerinin kontenjanlarını yüzde 235 oranında arttırmış, 2009 yılında ise tüm diğer fakülteleri yine geride bırakarak yüzde 115’lik bir kontenjan artırımına gitmiştir. Son düzenlemedeki amaç İlahiyat fakültelerini özendirmek midir? Eğitim Sen bu sorunun takipçisi olmayı sürdürecektir.”

IP
ebrar43
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 29Ağustos2009
Konum: Kütahya
Gönderilenler: 288

Alıntı ebrar43 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Eylül2009 Saat 11:46
zaten ilahiyatlarla ilgili ne zaman olumlu yönde bir karar alınsa herkes tepki gösteriyor
'sevda sahrasında mecnun değilsen...ne leylayı çağır ne çölü incit'..
IP
anzotli
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 18Eylül2008
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 265

Alıntı anzotli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Eylül2009 Saat 13:02

haksız tepkilerini kınıyorum.bunlar bu ülkede demokrasiyi sindirememişler hala.

ilahiyat fakültelerine formasyon verilmesiyle öğrencilerin bu fakültelere kayacağından korkuyorlar. zor bir şey değil onlar da ilahiyat derslerinden eklesinler bünyelerine.öğrenciler eşit dağılır aralarında.
IP
vuslat52
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 14Mayıs2009
Konum: Ystanbul
Gönderilenler: 97

Alıntı vuslat52 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Eylül2009 Saat 14:04
BUNLAR MÜSLÜMANLARDAN KORKUYORLAR.MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANDAN BAŞKA DOSTU YPKTUR.
IP
aelmadrid
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 13Ağustos2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 281

Alıntı aelmadrid Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Eylül2009 Saat 14:06
Korksunlar. Allah bildiği gibi yapsın ne diyelim ki. Acaba Sakaryada bize böyle bir şans tanırmı
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi