Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Kur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIKur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: qouran okudum Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı bishnev Cevapla bullet Konu: qouran okudum
    Gönderim Zamanı: 22Temmuz2009 Saat 16:12

merhaba. ben simdi kayitlidim. biraz turkce bilirim. biraz cekindim cunku ben muslum degil. ama qouran okudum muhammed okudum severim. qouran cok guzeldir. yanlis mi yazarım, qouran incelerim. bu site buldum cok guzel tesekkur ediyorum. ben arabca ve turkce ogreniyorum. hepiniz guzel insanlardır. tesekkur ediyorum.

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1567

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Temmuz2009 Saat 16:39

مبروك . وفكم الله

IP
M.Şamdancı
Moderator
Moderator
Simge
İHL & Anadolu İHL

Gönderilenler: 250

Alıntı M.Şamdancı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 02:10
Orjinalini yazan: bishnev

merhaba. ben simdi kayitlidim. biraz turkce bilirim. biraz cekindim cunku ben muslum degil. ama qouran okudum muhammed okudum severim. qouran cok guzeldir. yanlis mi yazarım, qouran incelerim. bu site buldum cok guzel tesekkur ediyorum. ben arabca ve turkce ogreniyorum. hepiniz guzel insanlardır. tesekkur ediyorum.

Sitemize öncelikle hoş geldiniz :)

Arapça öğrenmek için kesinlikle doğru yerdesiniz... Aynı zamanda forumda eş zamanlı olarak türkçe ile ilgili bölümlere girerekte türkçenizide geliştirebilrsiniz... Forum devamlı bir birileri ile yardımlaşma içinde olan insanlarla dolu...

Ek olarak çekinmeniz için hiç bir sebep yok müslüman olup olmamanız dil öğreniminde size karşı bir engel olmayacaktır... Site ve forum tamamen dil öğrenimi için hazırlanmış platformlardır...

Gerek arapça gerekse de türkçe olmak üzere her iki dili öğrenme sürecinizde şahsım adına söyliyeyim ;  anlamadığınız konularda yahut öğrenmek istediğiniz sorularınız için cevap verebilirim...

Başarılar diliyorum..

بداية اهلا و سهلا بك في المنتدى اونلاين عرابيك. إن منتدى اونلاين عرابيك هي بالتأكيد مكان صحيح و صالح  لتعلم اللغة العربية في الشبكة العنكبوتية و مع ذلك في وقت نفسه تستطيع أن تدخل في الاقسام فيما تتعلق بتعلم اللغة التركية  و يمكن ان تحسن لغتك التركية ايضا و هذا المنتدى مليئ بالناس الذين يحبون أن يمدوا يد المساعدة مع بعضهم البعض

و مضيفا إلي ذلك لا داعي لتردد أن تكون مسلما او غير مسلما في إطار تعلم اللغات.إن الموقع و المنتدى قد صمم لتعلم اللغات المختلفة فقط

في تعلمك العربية او في اللغة التركية إذا احتاجت إلي اي مساعدة و أنا جاهز إن شاء الله

اتمنى لك التوفيق

مترجم عربي تركي
Arabic Translator
Arapça Tercüman
IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 10:01
gunaydin.  M.Şamdancı tesekkur ediyorum. sizin kalbiniz sevgi dolsun. arabic bolumu anlamadım az. fakat turkce daha iyi anlarim.
Ben arabca ogrencek cunku qouran merak ediyorum. bir arkadas sordum az bilir islam. size sorabilirim? Örnek, bana dedi qouran ilk geldi sıra numara farkli. Muhammed qouran yazmadı. sonra halif yazdı baska sıra numara. bu neden? Bana dedi arkadas sen yanlis okursun. mesel once oku 96. sıra oku ile. sonra fatih ile. simdi ben bastan baslarim yeniden. fatih ile ama arkadas dedi sıra farklı. Bu nasıl? farklı qouran var?

Daha cok soru var bende dusunerim anlamam. sorular qouran ile bağli sorabilirim?

IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 10:06
Orjinalini yazan: ATALAY

مبروك . وفكم الله

Gunaydın ATALAY sen bana cevap yolların tesekkur ederim. ben baktım sozluk ne yazdın ama tam bulamam. bakarak yazarım مبروك ile buldum. tesekkur ederim. ben her gun calisiyordur. ama az az ogrenirim. gule gule.

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 10:51
dünya üzerindeki kuranların hepsi aynıdır . Farklı hiçbir kuran yoktur. Bu Hz.Peygamber döneminden bu tarafa böyledir.

Hz. muhammet kuran yazmadı demişsiniz. Hz. muhammet kendisine Allah tarafından gelen vahiyleri devamlı yanında bulunan vahiy katiplerine yazdırdı. Hz. Muhammedin hayatında bütün kuran yazılmış fakat bir kitap halinde toplanmamıştı. Hz. Muhammedin vefatından sonra  yazılan bu kuran sayfaları toplanmış ve kitap şekline getirilmiştir. Fakat o günden bu güne hiçbir zaman kuran değişmemiştir.

Kuranın yazılış sırası kuran ayetlerinin iniş tarihine göre değil , konularına göre yazılmıştır.  sizin arkadaşınız onu söylemiştir size .

IP
M.Şamdancı
Moderator
Moderator
Simge
İHL & Anadolu İHL

Gönderilenler: 250

Alıntı M.Şamdancı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 12:21
Sorduğunuz soru üzerine mbagci9 kardeş cevap vermiş ancak eklemek istediğim bir nokta var.. Evet Kur'ân hz peygamber döneminde yazılı bir kitap değildi vahiy yoluyla inen ayetleri mbagcinin da bahsettiği üzere vahiy katiplerine yazdırılırdı.. Arkadaşınızın bahsettiği halifeler döneminde yazıldı cümlesinden kast edilen ise, Kur'anın hz ebubekir döneminde kitap haline getirilmesi hz Osman dönemindeyse çoğaltılıp İslam ülkelerine gönderilmesinden ibarettir..

Yoksa Kur'ân hz peygamber döneminde de ağaç kabuklarına, derilere, kemiklere, taşlara yazılmış  durumda vardı...

مترجم عربي تركي
Arabic Translator
Arapça Tercüman
IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 15:52
tesekkur ederim. ben anladım. Muhammed peygamber yukardan qouran geldi o yazı icin yanında yazmak adamına verdi, Muhammed okudu, adam yazdı. böyle. Bu zaman dusundum ben bir soru var.  qouran ile kitap yapmak icin Muhammed yapmadı ama ebubekr yazdın o yaptı. neden? Muhammed istedi kitap yapmak qouran fakat yok onun icin, sonra var kitap bunun sebep ne olur? o zaman Muhammed dedi ebubekr ben yapmadım sen yap?

IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 15:56

sen yazdın bana interest geldi. taşlara yazılmış yazdın niye taş ozaman biri yazdı taş biri yazdı kemik, biri yazdı derilere o zaman risk olmaz? taş kayboldu mesel. hangi taş once yazar hangi taş sonra yazar bu da complex problem isn't that? her taş ozaman bir number mesel olur bu gibi?

ben ozur dilerim. cok sordum. ben cekinirim hata olmarım. Fakat bu soruler bana önemli. tesekkur ederim.

Düzenleyen bishnev - 23Temmuz2009 Saat 15:57

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 17:04
SİZE DAHA KOLAY ANLAMANIZ İÇİN KISACA ŞÖYLE İZAH EDEYİM  : AYETLERİN SIRASININ KARIŞMASI MÜMKÜN DEĞİL ; ÇÜNKÜ O DÖNEMDE PEYGAMBERİMİZİN ARKADAŞLARI OLAN SAHABELER.BİR AYET İNİNCE HEMEN EZBERLİYORLARDI.PEYGAMBER EFENDİMİZ O AYETİN HANGİ SURENİN KAÇINCI AYETİ OLDUĞUNU DA BİLDİRİYORDU.ONUN İÇİN KUR'AN'IN AYETLERİNİN VE SURELERİNİN SIRALANMASI DA DOĞRUDAN DOĞRUYA VAHİYLE OLMUŞTUR.OZAMANDA BUGÜNDE KUR'AN'I BAKMADAN YAZABİLECEK ŞEKİLDE HAFIZLAR YETİŞMİŞTİR. ALLAH'A ŞÜKÜRLER OLSUN. 

IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 21:14
simdi daha iyi oldu anladım tesekkur ederim. evet ezber olmasi ben hatirlamadım. ozaman peygamber yazin dedi ezberleyin dedi güzel. fakat ne için demedi bunu ben kitap olarak yapayım? ben bunu dusunur ama anlamadım. Muhammed engelleyen ne var ozaman icin?

IP
sibile
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sibile Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 21:26
o zamanlar herkes ezberliyordu peygamber vardı herşey kolaydı sonra peygamber vefaat etti böyle bir ihtiyaç doğdu

بسم الله الرحمن الرحيم        Düsünen Bir Topluma..M.ESED
IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 21:42
evet tesekkur ederim. fakat bu bana cevap olmadı. cunku Muhammed peygamber gelecek haber söyler bu olur gelecek için bu olur, şu olur der. O zaman bilmesi lazımdır. gelecek için kitap qouran olması lazım. Muhammed bunu bilmez olursa bana tuhaf olur degil?

IP
KAJAL
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı KAJAL Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Temmuz2009 Saat 23:23
İYİ AKŞAMLAR BİSHNEV BU KONUDA ACİZHANE BİLDİĞİM BİLGİLERE GÖRE PEYGAMBERİMİZ (SAV) HAYATI BOYUNCA KURANDAKİ HÜKÜMLERİ YAYMAK İÇİN MÜCADELE İLE GEÇMİŞTİ VE 63 YAŞINDA VEFAT ETMİŞTİR AMA BU SÜRE ZARFINDA GELEN KURAN AYETLERİ YAZILMIŞ VE EZBERLENMİŞTİ SADECE Bİ KİTAP HALİNE GELMEMİŞTİ ÇÜNKÜ DİĞER ÜLKELERE GİDEN İNSANLARLA YAYILIYORDU HERKEZİN EZBERİNDEYDİ DAHA SONRA MÜSLÜMANLAR ÇOĞALDI VE SONRA SAHABELER DAHA KOLAY ULAŞABİLSİN DİYE BU ŞEKLE GETİRDİLER ZATEN DAHA ÖNCEKİ PEYGAMBERLEREDE PARÇA PARÇA GELMİŞ DAHA SONRA BİRLEŞTİRİLMİŞTİR KURAN ZATEN PEYGAMBERİMİZ HAYATTAYKEN BİR ARADAYDI SADECE HANİ KİTAP OLARAK TOPLANMAMIŞTI PEYGAMBERİMİZİN VEFATINDAN SONRA YAPILDI OZAMAN PEYGAMBERİMİZİN SÖZLERİ YANİ HADİSLERİDE KİTAP DEĞİLDİ ÇÜNKÜ HERKEZİN EZBERİNDEYDİ AMA DAHA BİZ NESİLLERE GELEBİLMESİ İÇİN ONLARDA KİTAP HALİNE GETİRİLDİ SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ PEYGAMBERİMİZ GELECEKDE BUNUN KİTAP YAPILACAĞINI BİLİYORDU İNŞALLAH AÇIKLAYABİLMİŞİMDİR BİLDİĞİMİ PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Düzenleyen KAJAL - 23Temmuz2009 Saat 23:25

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Temmuz2009 Saat 10:10

simdi daha iyi oldu anladım tesekkur ederim. evet ezber olmasi ben hatirlamadım. ozaman peygamber yazin dedi ezberleyin dedi güzel. fakat ne için demedi bunu ben kitap olarak yapayım? ben bunu dusunur ama anlamadım. Muhammed engelleyen ne var ozaman icin?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN HAYATININ SON ANLARINA KADAR VAHİY DEVAM ETMİŞTİR.VAHİY BİTİNCE PEYGAMBERLİK VAZİFESİ DE BİTMİŞTİR.PEYGAMBER EFENDİMİZ VEFAT ETMİŞTİR.

IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Temmuz2009 Saat 14:01
evet evet işte bu aklım anladım tam güzel. çünkü muhammed peygamber bilmedi belki başka vahiy gelir veya gelmez o zaman demedi kitap olsun. Fakat Muhammed peygaber ölür zaman o zaman insanları dedi bunu kitap yaparız. Tamam teşekkur ederim. ben cevap olur güzel.

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Temmuz2009 Saat 14:12
BEN DE TEŞEKKÜR EDERİM . ALLAH ÇALIŞMALARINIZDA MUVAFFAK EYLESİN.

IP
bishnev
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bishnev Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Temmuz2009 Saat 12:01
Tesekkur ederim.
ben qouran okurum tekrar. bazen akıl takılır kelime anlamam. o zaman burdan sorarım ok?

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Temmuz2009 Saat 12:14
يمكن ان تسئلني باللغة العربية  وبالقرآن الكريم ، مع تحياتي

IP
şahh
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı şahh Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Temmuz2009 Saat 13:35
Kuranı Kerim hakkında bir harfinin bile değişmediği sağlam kaynaklarca bildirilmiştir;Burada kuranı Kerim'in yazılıması toplanması kitap haline getirilmiş olması onun eksik veya değişik olduğu anlamına gelmez zîra Hafız kişiler tarafından bir harfinin bile değişime uğramadan ezberlenmiş olması bunun en basit kanıtıdır. Hafızlık sadece islam dininde ve Kuranı ezbere okuma olayıdır. Bu Hafızlık Rasülüllah (S.A.V.)tarafından bizzat başlatılmış ve aynı ciddiyyetle günümüze kadar devam edegelmiştir. Bu gün dünyanın hangi köşesinden hangi sureyi veya hangi ayeti okutursanız okutun bir harfinin değişmediğini bırakın harekesinin bile değişmeden okunduğuna şahit olursunuz
 Acaba Zebur, Tevrat, İncil, bunlardaki durum nedir onu bilmiyorum eksiği noksanı fazlası olmuş bile olsa bizi ilgilendiren diğer kitaplarıda içine alan Kuranı Kerimdir ve harfi değişmeden günümüze kadar ulaşmıştır kıyamete kadar inşallah aynen devam edecektir.
Buradan bu vesile ile bütün hafızlarımıza saygı ve selamlarımı arz ediyorum Ahirete irtihal eden Hafızlarımıza Allahtan rahmet ve onların şefaatlerine nail olmak dileklerimle AEO 

IP
şahh
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı şahh Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Temmuz2009 Saat 14:04

Orjinalini yazan: ATALAY

مبروك . وفكم الله

Gunaydın ATALAY sen bana cevap yolların tesekkur ederim. ben baktım sozluk ne yazdın ama tam bulamam. bakarak yazarım مبروك ile buldum. tesekkur ederim. ben her gun calisiyordur. ama az az ogrenirim. gule gule.

Kuranda farklılık olmaz onuda bir değer verdiğiniz kişiden mektubu hasıl okuyorsanız en az öyle okumalısın yani siz aldığınız mektubun ortasından alt satırından sonra en üst satırınımı okursunuz lütfen detayları sulandırmayın

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Temmuz2009 Saat 14:19
KİME HİTABEN YAZDINIZ ACABA ?

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla