Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
İmam Hatip Liseleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİMAM HATİP LİSESİ & AÖ - ANADOLU İMAM HATİP LİSESİİHL & AÖİHL & AİHL & ÇPL Öğrencileri Buluşma Platformuİmam Hatip Liseleri

Mesaj icon Konu: Hatay - İmam Hatip Lisesi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Kayıt Tarihi: 21Ağustos2006
Gönderilenler: 2869

Alıntı idinc Cevapla bullet Konu: Hatay - İmam Hatip Lisesi
    Gönderim Zamanı: 27Haziran2009 Saat 21:12
 
Hatay - İmam Hatip Lisesi
IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Kayıt Tarihi: 21Ağustos2006
Gönderilenler: 2869

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Haziran2009 Saat 12:35

Okulumuz:

Okulumuz Hatay İmam-Hatip Lisesi 1967-1968 Öğretim yılında hizmete açılmış olup, Milli Eğitim Bakanlığı Din Ögretimi Genel Müdürlüğüne bağlı bir okuldur. Okulumuz İmam-Hatip Lisesi bünyesinde 198 öğrenci kapasiteli Devlet Parasız Yatılı ögrenci yurdu mevcuttur. Merkezi sistem sınavlarına girerek DPY sınavını kazanan öğrencilerin yeme, içme, giyim-kuşam masrafları ile kırtasiye masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca katsayı*125 TL. miktarında her ay öğrencilere harçlık verilmektedir.Yurt binasi her türlü konfora sahip olup, öğrencilere 3 öğün yemek çıkmakta, kış günleri kaloriferler yakılmakta ve her sabah banyolara sıcak su verilmektedir.
 
Hafta sonları Evci çıkmayan yatılı öğrenciler masa tenisi,satranç ve okul bahçesinde futbol oynama imkanına sahiptirler. Ayrıca arzu edenler TV seyretmektedirler.Haftaiçi ögretmenlerin nezaretinde sabah ve aksam etütleri yapmaktadırlar. Ülkemiz de İmam-Hatip Liselerinin kuruluşunun yasal dayanağı; Anayasamızın 24. Maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanununun 32. Maddesidir. Anayasamizin 24. Maddesinde "Herkes , vicdan , dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.14.Madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet,dini ayin ve törenler serbesttir.Kimse, ibadete , dini ayin ve törenlere katılmaya ,dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz;dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.  
 
Din ve Ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetimi ve denetimi altında yapılır.Din Kültürü ve Ahlak öğretimi ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerinde kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Kimse, devletin sosyal, ekonomik,siyasi ve hukuki temel düzenini kısmen de olsa,din kurallarına dayandırmaya veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz." denilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Temel Kanununun 32.Maddesinde:"İmam-Hatip Liseleri, İmamlik, hatiplik ve Kuran Kursu öğreticiliği gibi dini hizmetlerin yerine getirilmesi ile görevli elemanları yetiştirmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığınca açılan orta öğretim sistemi içinde, hem mesleğe,hem yüksek öğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan öğretim kurumlarıdır.
Okulumuz İmam-Hatip lisesi ve And. imam-Hatip Lisesinde hem mesleğe yönelik dersler,hemde kültür dersleri okutulmaktadır. Okutulan derslerin %39 i Meslek Dersleri, %61 ise kültür dersleridir. Okulumuz mezunlari Üniversite sınavlarına girebilmekte olup, puanına göre kazandığı alanda yüksek öğrenime devam edebilmektedir. Bugün birçok alanda çalışan İmam-hatip Lisesi mezunlarına rastlamak mümkündür.1995-1996 Öğretim yılında okulumuz bünyesinde Anadolu İmam-Hatip Lisesi açılmıştır. Buraya Ortaögretim Kurumlari merkezi sınavlarını kazanan öğrenciler kayıt yaptırmaktadırlar.
Anadolu kısmında İngilizce Dersleri ağırlıklıdır." Ayrıca okulumuzda 2002-2003 Öğretim yılında Bilgisayar Laboratuvarıda kurulmus olup,ilk etapta okul personeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Bilgisayar Kullanım Kursundan geçirilmiştir. Ayrıca 2007-2008 Öğretim yılında okulumuza Bilişim Teknolojileri Sınıfı kurularak okulumuz pilot okul seçilmiştir. Diğer taraftan okulumuzun Sportif,kültürel ve mesleki alanda katıldığı yarışmalarda elde ettiği birçok başarıları vardır. Huzurlu bir ortamda bulunmak, iyi bir eğitim almak isteyen öğrenciler için İmam-Hatip liseleri ideal bir okuldur.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,107 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası