Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Doç. Dr. Halil İbrahim KAÇAR (Kilitli Forum Kilitli Forum)
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netARAP DİLİ ARAŞTIRMALARIArap Dili ve Edebiyatı AraştırmalarıDoç. Dr. Halil İbrahim KAÇAR
Mesaj icon Konu: İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fak. Arap Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2781

Alıntı idinc Cevapla bullet Konu: İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fak. Arap
    Gönderim Zamanı: 20Nisan2008 Saat 23:17

İMAM-HATİP LİSELERİ VE İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDE ARAPÇA ÖĞRETİMİ ÜZERİNE

Doç. Dr. Halil İbrahim Kaçar

Giriş

İmam Hatip liseleri ve İlahiyat Fakülteleri, Türk eğitim sistemi içerisinde örgün eğitim ve öğretim yapan sağlıklı din eğitim kurumlarının dünyadaki en güzel örneklerindendir. Bu kurumlar, Türk toplumunun toplumsal arz-talep dengesi çerçevesinde tabii olarak doğmuş, büyümüş ve gelişimlerini devam ettirmişlerdir. Bu okulların, sağlıklı din eğitimi ile toplumu bütünleştirme işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için, denkleri olan bütün kurumlar gibi, eğitim ve öğretimlerinin sağduyuya dayalı bir düşünce tarzıyla, gerginliklere meydan vermeden ve karışıklıklara yol açmadan objektif bir şekilde ele alınması, eksik ve aksak yönlerinin giderilmesi gerekmektedir.

İslamî ilimlerin temeli ve dili olması hasebiyle Arapça’nın sağlıklı bir şekilde öğrenilmesi ve öğretilmesi, dinin öğretilerinin, kaynağından ve doğru anlaşılması yönünde önemli bir katkı sağlayacağı muhakkaktır. Din eğitiminin sağlıklı, planlı ve programlı bir şekilde, formasyon sahibi kişiler tarafından verilmesinde, bu dilin ideal bir zeminde öğretilmesinin katkısı son derece önemlidir. Çünkü dinin ilk ve en önemli kaynağı olan Kur’an-ı Kerîm ile Hz. Peygamber(s.a.v)’in hadis-i şeriflerinin/sözlerinin orijinal dilinden anlaşılması ve bu iki kaynağa asırlar boyu ecdadımızın getirdiği yorumların sağlıklı değerlendirilmesi, her Müslüman toplum gibi Türk toplumunun da tabii bir hakkıdır. Söz konusu kaynakları ikincil ve hatta üçüncül yorumlardan anlamaya çalışanların bu toplumun sağlıklı din anlayışına vereceği zarar herkesin malumudur. Bugün din adına konuşan ve sadece halkın saf ve duru din anlayışını kirletmeye çalışanların, toplumun vicdanında ne gibi yaralar açtığını her gün teessüf ve teessürle takip ediyoruz.

İşte din dilimizin sağlıklı bir şekilde öğretimi yolunda İmam Hatip liseleri ile İlahiyat Fakültelerinin temel dersi olan Arapça’nın sağlıklı bir şekilde öğretilmesi ve öğrencilerimizin bu konuda sağlam bir donanıma sahip olmaları, bu tür olumsuzlukların önüne geçilmesinde önemli bir işlev görecektir.

Düzenleyen idinc - 13Mayıs2008 Saat 08:39

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide