Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Final Arapça 2. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ubeydullah
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ubeydullah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2009 Saat 10:44
Visam hacam doğru cevap olan E şıkkındaki جَدِيدَةٌ kelimesinin terkibdeki durumu ne ? sıfatsa mevsufu olan مَدَارسُ tenvinsiz bununda tenvinsiz olması gerekir mudafun İleyh ise de mecrur gelmesi gerekmezmiydi ?

Düzenleyen ubeydullah - 11Haziran2009 Saat 10:45

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2009 Saat 11:20
Orjinalini yazan: ubeydullah

Visam hacam doğru cevap olan E şıkkındaki جَدِيدَةٌ kelimesinin terkibdeki durumu ne ? sıfatsa mevsufu olan مَدَارسُ tenvinsiz bununda tenvinsiz olması gerekir mudafun İleyh ise de mecrur gelmesi gerekmezmiydi ?

Diğer arkadaşların da anlaması için; 4.Soru da geçtiğini belirtmiş olalım.

"Cedidetün" kelimesi evet... SIFATTIR. Sıfat mevsuf uyumunda "tenvinli, tenvinsiz" diye bir uyum şekli yok. Biz o uyum şekline Marife ve Nekra lıkta uyum deriz. MEDARİS Kelimesi NEKRA bir kelimedir. Marife olması ni gerektiren bir alamet (el takısı veya Marifeye muzaf oması vb) taşımıyor. Yani Nekra bir kelime ve sıfat olan Cedidetün de Nekra olarak gelmiştir. Niye sonun da "Tenvin" gelmemiş sorusu ise: MEDARİSÜ-MEDARİSE Gayrı Munsarif bir kelimedir. G. Munsarif kelimeler TENVİN almazlar.
Arıca İzafet terkibini gerektirecek bir husus olmadığından M.İleyh olması sözkonuzu değil.
Başarılar,

IP
ubeydullah
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ubeydullah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2009 Saat 16:49
Teşekkür ederim visam hocam size soru sorduktan sonra G.Munsarif olduğunu hatırladım ama yinede aydınlatıcı cevaplarınızı bekledim ve de öyle oldu.. çok sağolun...

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2009 Saat 16:54
Orjinalini yazan: eski dost

saniye kardeşim bu fiilleri bir birinden ayıran özel bir ipucu varmı bilmiyorum bilen arkadaşlar yardimcı olacaktırir ifal ve tefil bablarında olduğu gibi başkasına yönelik fiiller yani علمbildi yerine اعلمbildirdi fiili kullandıgımızda kim kime neyi bildirdi soru karşılığını alabilen fiillerdir iki meful alabilenler.anlatabiliyormuyum bilmem daha öz anlatabilen arkadaşlar yardımcı olsun lütfen

9. soru beni bana zorladı diyebilirim.

Fiillerdeki bu konu kafamda tam yerleşmesi için Türkçe dil bilgisi ile Arapça dil bilgisini kıyas yaparak çalıştığım verileri yorumlayacağım. Böylece daha rahat algılabileceğim.

Ancak şu kadarın söyleyeyim, Arapça fiiller üzerine baya bir çalışmak gerekiyor.

Yorumlarım eksik olabilir, kafamda toparlayabildiğim kadarıyla çok özet olarak aktarıyorum, eksiklerimi hocalarımız tamamlarsa sevinirim.

Türkçede Fiiller;

a- Neselerine göre;

1- Geçişli Fiiller

2- Geçişsiz Fiiller

3- Ettirgen Fiiller

4- Oldurgan Fiiller

b- Öznelerine göre;

1- Etken Fiiller

2- Edilgen Fiiller

3- Dönüşlü Fiiller

4- İşteşlik Fiiller

Arapçada Fiiler:

a- Nesnelerine göre;

1- Müteaddi Fiil الفِعْلُ المُتَعَدِّي

2- Lazım Fiil الفِعْلُ اللاَّزِمُ

b- Öznelerine göre;

1- Etken Fiil الفِعْلُ المَعْلُومُ

2- Edilgen Fiil الفِعْلُ المَجْهُولُ

*Müteaddi Fiil الفِعْلُ المُتَعَدِّي:

Müteaaddi (االمُتَعَدِّي) geçişli fiil: Mefulu’nu (mefulun bih’ini) doğrudan doğruya (harfi cersiz) alan fiillerdir.

Yani failin yaptığı iş, failde kalmayıp başkasına (mefulune) tesir ediyorsa, veya fiil söylendiği zaman işiten kimse kimi (bazen da kime), neyi (bazen da neye) sorularını sormaya mecbur olursa, böyle fiillere  Müteaaddi (االمُتَعَدِّي) geçişli fiil denir.

Örnek:

Köpek suyu içti. شَرِبَ الكَلْبُ المَاءَ.

*Lazım Fiil الفِعْلُ اللاَّزِمُ:

Lazım (اللاَّزِمُ) geçişsiz fiil: Mefulleri (mefulun bihi) doğrudan doğruya almayıp bazı edatlar (harfi cerler) yardımı ile alan fiillerdir.

Yani failin yaptığı iş, failde kalırsa veya bir fiil söylendiği zaman işiten kimse, kimi (bazen da kime), neyi (bazen da neye) sorularını sormaya mecbur olmazsa, bu fiillere Lazım (اللاَّزِمُ) geçişsiz fiil denir.

Örnek:

Çocuklar bahçede oynadı. لَعِبَ الأَطْفَالُ فِي الحَدِيقَةِ.

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2009 Saat 00:59

Ubeydullah kardeş; ben teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim...

Saniye kardeş; Bu çalışma azmi, yöntemi ve paylaşım şekli sizi başarılı kılacaktır. Bunu burada açıkça belirtmekte yarar görüyorum.

Bu arada yukarda yaptığnız açıklamalarda yer alan son örneğe dikkat çekmek istedim. Sözlüğe falan bakma imkanım olmadığından dolayı yanılmış da olabilirim. "Laıbe" fiili harfi cer'e gerek duymadan Meful almıştır.Yanlış isem arkadaşlar beni uyarabilirler.

Çocuklar bahçede oynadı. لَعِبَ الأَطْفَالُ فِي الحَدِيقَةِ.
الاطفال يلعبون كرة القدم

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2009 Saat 19:50

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1344

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2009 Saat 20:54
bu soruya doğru cevap B  şıkkıdır çünkü mefulu mutlak kullanılan fiilin mastarı ile yapılır yada aşağı yukarı aynı manayı taşıyan fiilin mastarı ile

Allaha cc.a dayan,sa´ye sarıl,hikmete ram ol.
Yol varsa budur,bilmiyorum başka çıkar yol.....
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2009 Saat 21:50
Orjinalini yazan: saniye

eski dost hocamızında tarif ettiği gibi "mefulu mutlak kullanılan fiilin mastarı ile yapılır yada aşağı yukarı aynı manayı taşıyan fiilin mastarı ile" açıklaması ile "B" şıkkı doğru cevaptır.

Aslında bu soru "....... يَفِيضُ النَّهْرُ" (fiil + fail/özne + ........) tabiri caiz ise keklik bir soru, çünkü soruda meful-mutlak soruyor ve bildiğimiz üzere mefuller mansup olur (yani en yalın ifadesiyle fethalı), cevaplarda "B" şıkkı hariç tüm isimleri soru ötrelidir العَامِلُ، الفَائِضُ، المِيَاهُ، البَحْرُ, sadece "B" şıkkı fethalıdır فَيَضَانًا, yani cümlenin anlamını dahi bilmeye gerek yok.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Haziran2009 Saat 17:17

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Haziran2009 Saat 23:04

B şıkkı olarak cevaplayarak yazdığım bölümü "özür dileyerek silmiş olayım". Aşağıda verdiğim Sadık Çelik kardeşimiz tarafından yapılan açıklmalar incelenirse cevap A olacaktır sanırım. Tekrar özür dileyerek Mefulu lieclih hakkkındaki açıklmalara yer veriyorum.

ALINTI:
- EL MEFULUN LİECLİHİ المَفْعُولُ لِأَجْلِهِ
Bir fiilin ne diye olduğunu, sebebini bildiren mansup mastara المَفْعُولُ لِأَجْلِهِ (المَفْعُُولُ لَهُ، المَفْعُولُ مِنْ اَجْلِهِ)م denir. Bu meful, لِمَ (niçin?) sorusuna cevap teşkil eder:

Örnekler:

نَصُومُ إِطَاعَةً لِلَّهِ Allah'ın emrine uyalım diye oruç tutarız.

إِطَاعَةً kelimesi

يَسْتَمِعُ المَرِيضُ إِلَى الطَّبِيبِ رَجَاءَ الشِّفَاءِ Hasta, hekimi, şifa ümit ettiği için dinler.

رَجَاءَ kelimesi

وَ لاَ تَقْتُلُوا أَوْلاَدَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاَقٍ - سرة الاسراء ٣١ Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin.

خَشْيَةَ kelimesi

يَجْعَلُونَ أَصَابِعَهُمْ فِي آذَانِهِمْ مِنَ الصَّوَاعِقِ حَذَرَ المَوْتِ Şimşeklerden, ölüm korkusuyla, parmaklarını kulaklarına sokuyorlar.

حَذَرَ kelimesi

هَرَبْتَ خَوْفًا Korktuğun için kaçtın.

خَوْفًا kelimesi

قَعَدْتَ عَنِ الحَرْبِ جُبْنًا Harbe, korkaklığından dolayı gitmedin.

فَعَلْتُ كَذَا مَخَافَةَ الشَّرِّ Kötülükten korktuğum için böyle yaptım.

كَتَبَ إِلَيْهِ إِرْضَاءً لَهُ Razı etmek için ona yazdı.

ضَرَبْتَ اِبْنَكَ تَأْدِيبًا لَهُ Oğlunu, terbiye etmek için döğdün.

دَفِنَ الرَّجُلُ دَنَانِيرَهُ حِفْظًا لَهَا Adam, paralarını korumak için gömdü.

قَامَ الطَّالِبُ اِحْتِرَامًا لِأُسْتَاذِهِ Öğrenci, hocasına saygı için kalktı.

يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ اِبْتِغَاءَ مَرْضَاةِ اللَّهِ Mallarını, Allah rızasını istedikleri için sarfediyorlar. 

örneklerde görüldüğü gibi kalın yazılmış kelimeler, fiilin oluş sebebinin bildirmektedirler. Mefulun Lieclih المَفْعُولُ لِأَجْلِهِ dirler.

المَفْعُولُ لِأَجْلِهِ mansup olduğu gibi, önüne cer harfi gelirse, mecrur da olur:

Örnekler:

نَصُومُ لإِطَاعَة اللَّهِ Allah'a itaat için oruç tutarız.

يَسْتَمِعُ المَرِيضُ إِلَى الطَّبِيبِ لِرَجَائِهِ الشِّفَاءَ Hasta, şifa umduğu için doktoru dinler.

Düzenleyen visam - 14Haziran2009 Saat 23:29

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 11:00

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 12:38

Teşekkürler. Bu vesile ile bilgilerimizi gözden geçirme ve tazeleme imkanına sahip oluyoruz.

Doru cevap E şıkkı olup, konuyu kısaca hatırlmak için aşağıdaki malumatı kopyala-yapıştır usuluyle paylaşmak isterim.Kade ve Benzerleri  konu başlığı altında  HABERİ MUZARİ FİİL OLAN NAKIS FİİLLER olarak ele alnırlar.

"Bakanlar Neredeyse Konferans Salonunu (terkediyorlar) ndan ayrılıyorlar" 

Alıntı:

HABERİ MUZARİ FİİL OLAN NAKIS FİİLLER (Kade ve Benzerleri)    

كاد soyundan olanlar, önüne geldikleri isim cümlesindeki mübtedayı isim kılarak merfu bırakır, haberi ise kendilerinin haberi kılar ve mansub yaparlar, şu kadar var ki, haber, daima muzari fiil ile başlayan fiil cümlesi olur. Bunlarında anlamları sadece merfu isimleriyle tamam olmaz ve habere ihtiyaç gösterir.

كاد soyundan olan bu nakıs fiiller 3 çeşittir: Murakabe (yakınlık),  Reca (ümit) ve  Şuru (başlama) Fiilleri

a)Murakabe (yakınlık) fiilleri: Haberde belirtilen şeyin meydana gelmesinin yakın olduğunu bildirirler. Bunlar:    كرب   اوشك   كاد    fiilleridir.

Yaprak nerede ise düşecek           كاد الورق يسقط

Mal nerede ise tükenecek             اوشك المال ينفد

Su nerede ise donacak                 كرب الماء يجمد

b)Reca (ümit) fiilleri: Haberde belirtilen şeyin meydana gelmesinin umulduğunu bildirirler.

Bunlar:   اخلولق   عسى   حرى   fiilleridir.

Umulur ki Rabbiniz size merhamet eder        عسى ربكم ان يرحمكم

Umulur ki hasta iyileşir                                حرى المريض ان يبرأ

Umulur ki kar yağar                                    اخلولق الثلج ان ينزل

c)Şuru (başlama) Fiilleri: Haberde bildirilen işe başlandığını bildirirler. Bunlar:  اقبل  علق  اخذ  جعل

هب  ابتدأ  قام  انبرى شرع  أنشأ  طفقfiilleridir.

Çocuk ağlamaya başladı               أخذ الولد يبكى

Çocuk okumaya başladı                شرع الطالب يقرأ

Çocuk haykırmaya başladı            جعل المجنون يصرخ

IP
hamzaercan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hamzaercan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 13:28

ALLAH Razı olsun değerli kardeşim...

büyüksün:)

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 13:32

visam hocam Allah razı olsun. AÖF 2. sınıfın derslerine yeni çalışıyorum bundan dolayı yorumlamalarım ya geç oluyor ya da anlattıklarınızı da dikkate alarak konulara çalışıyorum. Oldukça istifade ediyorum.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 13:54

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Haziran2009 Saat 16:41

"Mehma" Şart edatlarından olup,  2 fiili Muzariyi Cezm eden edatlardan dır. Burada A,C ve E şıkları F.Muzari şeklinde gelmiştir. Mehma Cezm edatı olması sebebiyle CEZM edilmiş olan F.Muzari C şıkkın daki fiil olduğu "yani ye harfinin hazfi ile" meczum olduğu görülecektir.

Doru cevap C şıkkı olup, konuya ait tafsilatlı bilgiyi aşağıda ulaşabilirsiniz.

ALINTI;

ŞART EDATLARI
(İki fiili muzariyi cezm edenler): İki fiili muzariyi birden cezmeden edatların başlıcaları şunlardır; bunlara şart isimleri de denir.

1-
من Kim çok okursa bilgisi artar معرفته من يقرأ كثيرا تزدد
2- ما Ne iyilik yaparsanız Allah onu bilir ماتفعلوا من خير يعلمه الله
3- ان Okursan anlarsın ان تقرأ تفهم
4- اذما Koşarsan yorulursun اذما تجر تتعب
5- مهما Ne yaparsan onu bulursun مهما تفعل افعل
6- متى Ne zaman yalan söylersen hor görülürsün متى تكذب تحقر
7- ايان Ondan ne zaman yardım istersen sana yardım eder أيان تستنجد به ينجدك
8- اى Kimi sayarsan sayarım أيا تحترماحترم
9- اين Nerede olursanız olun ölüm size erişir اين ما تكونوا يدرككمالموت
10- انى Nereye gidersen giderim أنى تذهب أذهب
11- حيثما Nereye kar yağarsa (orada) hava soğuk olur. حيثما ينزل الثلج يبرد الجو
12-
كيفما Nasıl vurursan öyle vurur.كيفما تضرب

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Haziran2009 Saat 09:05

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Haziran2009 Saat 11:02

Doğru cevap E şıkkı olup daha geniş açıklamayı sonra koymayı uygun buldum.

"Men" şart edatıdır. Cezm eder. Birinci fiil; mazi şeklinde geldiği için Mazi mebni olduğundan cezm alamatini göremiyoruz. Oysa şartın CEVABI olan cümle F.Muzari olarak geldiğinden sonunu cezm etmiş. Cezm alameti "sükun"dur.

"Kim hayatını İslami Ahlak prensipleri üzerine inşa ederse, Mesud olacaktır" veya "Hayatını islami ahlak esaslarına göre bina eden kimse, mesud olacaktır."

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Haziran2009 Saat 20:43
eğer doğru cevap E ise benimde E ama sorular açıklandığı zaman baktım yanlış görünüyorudu. cevaplarda yesadü görünüyordu.

IP
mavera81
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mavera81 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Haziran2009 Saat 21:48
s.a. arkadaslar dogru cevap a şıkkı. evet "men" şart edatıdır ancak "fe" gelince cezm edemz..

Rabbim hayırlı sonuçlarla karşılaştırsın...

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Haziran2009 Saat 01:34
sevgili arkadaşlar cevap cümlesi, isim cimlesi camid veya yarı çekimli fiil , emir ve nehiy cümlesi talep cümlesi ما    لن   لا ile başlayan olumsuz cümle olduğunda veye  س سوف قد ile başladığında  bu durumlarda  iki muzariyi cezm eden edatlların veya  cezmetmeyen edatların cevap cümlesinin  başındada ف harfi bulunur ف harfi geldiğinde cevap cümlelei lafzen değil mahallen meczum olurlar.bu durumda A şıkkı doğrudur

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Haziran2009 Saat 11:22
Orjinalini yazan: visam

Doğru cevap E şıkkı olup daha geniş açıklamayı sonra koymayı uygun buldum.

"Men" şart edatıdır. Cezm eder. Birinci fiil; mazi şeklinde geldiği için Mazi mebni olduğundan cezm alamatini göremiyoruz. Oysa şartın CEVABI olan cümle F.Muzari olarak geldiğinden sonunu cezm etmiş. Cezm alameti "sükun"dur.

"Kim hayatını İslami Ahlak prensipleri üzerine inşa ederse, Mesud olacaktır" veya "Hayatını islami ahlak esaslarına göre bina eden kimse, mesud olacaktır."

Yukarda verdiğim cevapta maalesef hatalı olduğumu, küçük bir ayrıntıyı kaçırdığımı arkadaşların ikaz ve uyarıları neticesinde fark ettim. Beni yanıltan husus yine forum da dilbilgisi bölümünde yer alan aşağıdaki örnekti. Örneği buraya alıp üzerinde  tartışılmasını arzu ederim.

من ظلمَ  النّاسَ فسوف يندمْ.

“Kim insanlara zulüm ederse, pişman olur.”

Şimdi de Şart edatlarının amel etmesi hakkında aşağıdaki kaideyi yazarak; yaptığımız hatayı telafi etme yoluna gidelim.

لا يُجزَمُ جوابُ الشرطِ إذا اقتَرَنَ بالفاء، ويكون الإِعرابُ حِينَئِذٍ للجُملة، فيُقال إنها في مَحَلِّ جَزْمٍ.

IP
tohru
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tohru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Haziran2009 Saat 10:20
Hatırlatmalarınız için teşekkürler.İnsanın tekrara ihtiyacı oluyor.Tekrardan sağolun.Devamını bekliyoruz.Bu arada bizde tekrarlamış oluyıruz...

Bir daha ki bahara...
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2009 Saat 14:10

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1567

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2009 Saat 14:50
طالبة 'dir.Çünkü 11-19 arasındaki sayıların temyizi müfred-mansubtur.Ayrıca 13-19 arasındaki sayılar müenneslikmüzekkerlik bakımından sayının ikinci bölümüyle uyumlu; birinci bölümüyle terstir.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Haziran2009 Saat 21:21

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Haziran2009 Saat 22:29

15. sorunun cevabı D şıkkıdır.
çünkü 13 ve 19 sayılarının temyizi müfret ve mansuptur.
ayrıca onlar basamağı sayılanla cinsiyet yönünden uyumlu,birler basamağı ise sayılanla cinsiyet bakımından uyumsuzdur.

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Haziran2009 Saat 22:34
Orjinalini yazan: eski dost

15. sorunun cevabı D şıkkıdır.
çünkü 13 ve 19 sayılarının temyizi müfret ve mansuptur.
ayrıca onlar basamağı sayılanla cinsiyet yönünden uyumlu,birler basamağı ise sayılanla cinsiyet bakımından uyumsuzdur.
özür dilerim atalay kardeş cevabını farketmemişim

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Haziran2009 Saat 11:30

Murab: Son harfi değişebilen kelimelerdir.  A ve D şıkkı mazi son harekeleri değişemez mebnidir.muzaride ise cemi müennes gaib ve cemi müennes muhataba da mebnidir. değişikliğe uğrayamazlar.C şıkkı ise müfret muzari olduğu için önüne gelen nasb ve cezm  edatları sonunu etkiler.o halde doğru cevapC şıkkıdır

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Haziran2009 Saat 11:30

Doğru cevap C- şıkkı olup, Nasb halinde son hareke Fetha olabiliyor. Cezm halinde aynı şekilde harekesi değişerek sükün olabiliyor...Bilindiği üzere diğer şıklar da herhangi bir hareke veya harf değişimi sözkonusu değil.

Not; aceleyle C-D şıklarını karıştırmışım. ...
Aynı anda yazdığımızdan çift cevaplandı... affola,

Düzenleyen visam - 24Haziran2009 Saat 11:33

IP

<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma