Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Final Arapça 2. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Konu: 2009 Final Arapça 2. Sınıf Soru ve Cevapları
    Gönderim Zamanı: 05Haziran2009 Saat 22:36

2009 Final Arapça 2. Sınıf Soru ve Cevapları

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 00:02

Orjinalini yazan: saniye

2009 Final Arapça 2. Sınıf Soru ve Cevapları

Doğru cevap D şıkkı diyorum. Bir bardak.... Ne? Tabiki süt.

Sadık Çelik Kardeşime teşekkür ederek Onun daha önce foruma atmış olduğu aşağıdaki bilgiyi paylaşarak cevaplamada yardımcı olmuş olalım...

Temyiz - التَّمْيِيز

Temyiz, kendinden önce geçen bir isimle ne kastedildiğini açıklayan veya işin ne bakımdan olduğu beyan eden yalın, nekra bir isimdir, mansupdur. Temyizin, manasını açıkladığı isme mümeyyez denir.

Örnek:

اِشْتَرَيْتُ صُنْدُوقًا بُرْتُقَالاً Bir sandık portakal satın aldım.

عَلِيٌّ أَقْوَى مِنْ أَخِيهِ ذَاكِرَةً Ali, hafıza bakımından, kardeşinden daha kuvvetlidir.

Bu cümleleri biraz irdeleyecek olursak:

اِشْتَرَِيْتُ صُنْدُوقًا "bir sandık satın aldım" sözünde müphemlik vardır. Bir sandık elma mı, üzüm mü, portakal mı satın aldındığı belli değildir.  صُنْدُوقًا ismini açıklamak için kullanılan بُرْتُقَالاً ismi temyiz, açıkladığı صُنْدُوقًا ismi ise mümeyyezdir. Böyle, söylenmiş olan mümeyyeze, melfuz mümeyyez المُمَيَّزُ المَلْفُوظُ denir.

Düzenleyen visam - 06Haziran2009 Saat 00:36

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 05:24

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 10:48

Yine bir temyiz sorusu. Bu sefer sayılarla ilgili....

3-9 saılarının temyizi cemi-mecrur olarak gelir. A-B ve E şıkları cemi... تسعة Müennes olarak gelmiş .Sayı ile sayılan Müzekker ve müenneslik hususunda ters olmalı kaidesi gereği E şıkkı nı elemiş olduk. B şıkkında yer alan kelime Cemi Müzekker Salim bir kelime. Cer halinde "YE" ile mecrur olmuştur.

Doğru cevap B Şıkkıdır...

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2009 Saat 12:24
Final sorularının devamı gelmeyecek mi?.....Bekliyoruz!

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2009 Saat 14:37

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2009 Saat 16:45

Sarfla ilgili bir soru.

A şıkkı dır diyorum.

خشِيَ fiilinin Muzarisi dir . Şıklarda yer alan fiili mzailerin muzari şekilleri aşağıya yazdğım gibi gelmektedir.

يرْمِي   يدعُو  يرى  يأْتِي

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2009 Saat 18:50

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2009 Saat 22:13

Teşekkürler Kardeş;

Sanki sınav ikimiz arasında geçiyor zehabına kapıldım. Ama yine de cevaplamaya devam edeceğim.

E şıkkıını doğru cevap olarak kabul ediyorum.

Devlet yeni okullar yapar... şeklinde verilen cümle; "Yeni Okullar Devlet tarafından yapılır(İnşa edilir)" şekline dönüşmüştür. Verilen cümle de "Devlet" Fail iken cevap şıkkında (E) Fiilin Meçhul fiil'e dönüşmesi sebebiyle Naibu fail alacağından "Okullar" kelimesi naibu fail olarak cümlede yerini almış oldu.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 01:11
visam hocam, bu çalışmadan oldukça istifade ediyorum. Dediğiniz gibi hernekadar ikimiz arasında bir çalışmaymış gibi olsada okuyarak istifade edildiğindende eminim.

AÖF Arapça 1. sınıf konularına vakıf olduğum için çok rahat yorum yapabiliyorum. Ancak AÖF 2. sınıf derslerini yeni çalışıyorum bu nedenle bu sorularda yorum yapamıyorum. Ama siz cevapladıkça çalıştığım 2. sınıf konularda oturuyor.

Sizinde ifade ettiğiniz gibi, 4. soruda edilgen fiil ile "meçhul fiil" kasdediliyor ve تَبْنَى etken fiilinin (malum fiilinin), edilgen hali (meçhul hali) تُبْنَى şeklinde gelir ve bu fiilden sonra da gelecek olan نَائِبُ الفَاعِلِ olacağından bu cümlenin anlamını da çıkarmak gerekiyor ki, çok rahat şekilde Naibul faili مَدَارِسُ ismidir diyebilelim. Diğer iki şıktaki "okullar" kelimeleri sonu üstün مَدَارِسَ şeklinde geldiği için zaten naibul fail olamazlar.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 01:11

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 11:24

Hal olarak istediğine göre; Şıklar içerisinde 2 tane HAL olabilecek şık var. C ve D Şıkları...

D şıkkında Hal Müennes olarak gelmiştir. Oysa "et Tilmizü" Müzekker bir kelimedir. Dolayısıyla D şkkını yani "HAİFETEN" kelimesini eleyeceğiz.

Geriye C Şıkkı kalır. Bu da "Cümle olarak, yani Mübteda ve haber cümlesi" olarak hal olup İrabını Mahallen alacaktır. Doğru cevap C şıkkıdır.

"Yorgun olarak, O yorgun bir şekilde" cümlesi doğru cevaptır."

A,B ve E şıkları hiçbir irab kaidesine girmemektedir. Yani, ne hal olarak(Mansub olarak gelmemiştir) ne de Sıfat olarak değerlendirmeye (Sıfat Mevsuf uyumu olmadığı için) tabii tutulmayacaktır.

Düzenleyen visam - 08Haziran2009 Saat 11:26

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 15:45
evet visam hocam, yorumladığınız gibi 5. sorunun "C" şıkkı eril sıfat durumunda olduğu için sorudaki cümleye en uygun haldir.
"C" şıkkı cümle halinde "hal" durumuna bir örnektir kanaatindeyim.
Galiba Arapça dil bilgisinde böylesi bir ifade de bulunuyor, yani "cümle halinde sıfat".

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 15:52

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 20:52

Doğru cevap D şıkkı olduğunu düşünüyorum. "Siva" ve "Ğayr" kelimelerinden sonra gelen müstesna MECRUR olur.

Forum da yer alan bir bilgiyi paylaşmakta yarar görüyorum.

ALINTI:
 غير \سوى

Kendisinden  sonra gelen kelime ile tamlama oluştururlar.

Düzenleyen visam - 08Haziran2009 Saat 20:59

IP
c.ali
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 57

Alıntı c.ali Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2009 Saat 21:42
slm arkadaşlar ben ö.lisan mezunuyum sizi izliyorum. ayrca DGS ye çalışıyorum.Devamını bekliyorum slm

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 01:07
Orjinalini yazan: visam

Doğru cevap D şıkkı olduğunu düşünüyorum. "Siva" ve "Ğayr" kelimelerinden sonra gelen müstesna MECRUR olur.

Forum da yer alan bir bilgiyi paylaşmakta yarar görüyorum.

ALINTI:
 غير \سوى

Kendisinden  sonra gelen kelime ile tamlama oluştururlar.

visam hocam, açıklamalarınız beni çok sağlıklı yönlendiriyor. Ancak bu AÖF 2. sınıfın sorularını burada cevaplarken bir yandan da konularını da işliyorum ondan dolayı zaman alıyor ama çok zevkli oluyor.

Açıklamalarınızı da dikkate alarak ve de kitaplardanda çalışarak bende kendimce yorumluyorum.

Sırasıyla şıklara örnekler vermek istiyorum.
A- Müstesna kendinden önce verilmiş hükme aykırı hüküm içerir.
Örnek:
حَضَرَ الأَصْدِقَاءُ إِلاَّ عَلِيًّا
Cümlede görüldüğü gibi "إِلاَّ" ististan edatından sonra gelen isim, önceki kısmın hükmünün dışında kalmıştır. İlk cümlede arkadaşlar gelmiş olmasına rağmen, Ali gelmemiş ve cümlenin ifade ettiği hükmün dışında kalmıştır.

B- Müstesna, istisna edatında sonra gelir.
الأَصْدِقَاءُ  Müstesna minhtir.
إِلاَّ  İstisna edatıdır.
عَلِيًّا Müstesnadır.
Örnekte görüldüğü gibi müstesna, istisnadan sonra gelmiştir.

C- İstisna edatından önce bir olumsuzluk edatı gelmemiş ve müstesna minhi zikredilmiş ise müstesna mansup olur.
Örnekte görüldüğü gibi إِلاَّ istisna edatından önce olumsuzluk gelmemiş ve الأَصْدِقَاءُ müstesna minhi zikredilmiş ve عَلِيًّا müstesna da mansup olmuş. Yani bu şıkta istisna kuralına uyuyor.

"D" ve "E" şıklarını cevaplamadan önce visam hocamızın aktardığı kuralı dikkate almamız gerekiyor سِوَى ve  غَيْرَ kendinden sonra gelen kelimelerle tamlama oluşturur.
Yani demek oluyor ki, kendiden sonra gelen kelimelerin sonu esre yani mecrur olacaktır.

Aynı zamanda bu iki سِوَى ve  غَيْرَ edatları için İstisna edatlarının müstesnaları deniyor; daima kendilerinden sonra gelen müstesnalara muzaf-tamlayan olurlar. Müstesnalar ize muzafun ileyh-tamlanan olarak mecrur olurlar.
Örnek:
لاَ يَخَافُ المُؤْمِنُ غَيْرَ اللهِ - قَرَأْتُ الكِتَابَ سِوَى كِتَابٍ

"E" şıkkında zaten غَيْرَ' den sonra gelen müstesna mecurur olur dediğine göre bu şıkta müstesna kuralına uyuyor.

"D" şıkkında ise سِوَى'dan sonra gelen mustesna mansup olur ifadesiyle istisna kuralına uymadığını ortaya çıkarıyor. Ve böylece visam hocamızın tespit ettiği gibi doğru cevap "D" şıkkıdır.

Düzenleyen saniye - 09Haziran2009 Saat 14:14

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 01:12
Mükemmel bir paylaşım... Teşekkürler, elinize sağlık. Teferruat ve ayrıntı ya boğmayayım diye basitçe geçiştirdiğim "İstisna ve Müstesna" kaidesini güzel bir şekilde özetlemişsiniz. Tebrik ederim. Başarılar,

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 01:16

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 09:47

Basit bir soru... "Bunu sen mi yaptın..... Hizmetçimi? şeklinde tercüme edilecek bir cümle de  "C" Şıkkın da yer alan "EM=YOKSA" kelimesi en uygun şık olsa gerek. Bunu Sen mi yaptın Yoksa Hizmetçimi?"

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 14:21
Orjinalini yazan: visam

Basit bir soru... "Bunu sen mi yaptın..... Hizmetçimi? şeklinde tercüme edilecek bir cümle de  "C" Şıkkın da yer alan "EM=YOKSA" kelimesi en uygun şık olsa gerek. Bunu Sen mi yaptın Yoksa Hizmetçimi?"

visam hocam, 7. soruyu cevaplamanızdan anladığım, burada dil bilgisi kuralı bilmeye gerek yok, sadece kelime anlamlarını bilmiş olmak yeterli geliyor. Hem cümledeki kelimelerin anlamlarını hem de cevaplardaki şıkların anlamlarını bilmek lazım. Yani kelime dağarıcığı zengin olması lazım.

ف، و harfleri "ve" gibi anlamlarda bağlaç olarak kullanılıyor.

ثُمَّ sonra (anlam olarak cümleye uymuyor)

حَتَّى taki (anlam olarak cümleye uymuyor)

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 14:22

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1344

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 14:58

bu sorunun dogru cevabı A şıkkıdırان olumsuzluk edatı değildir

Düzenleyen eski dost - 09Haziran2009 Saat 15:07

Allaha cc.a dayan,sa´ye sarıl,hikmete ram ol.
Yol varsa budur,bilmiyorum başka çıkar yol.....
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 19:17

bana göre de doğru cevap "A" şıkkıdır. Çünkü bu şıktaki أَنْ edatı muzari fiilin başına gelir ve fiilin sonunu mansup yaparak mastar anlamı kazandırır.

Şıklara sırasıyla örnek getirecek olursak.

A- أُحِبُّ أَنْ أَقْرَأَ الكِتَابَ kitap okumayı seviyorum. (olumsuzluk edatı değildir.)
B- لَنْ أَقْرَأَ هَذَا الكِتَابَ أَبَدًا Bu kitabı hiç okumayacağım. (muzari fiil için olumsuzluk edatıdır.)
C- لَمْ أَقْرَأْ هَذَا الكِتَابَ Bu kitabı okumadım. (muzari fiil için olumsuzluk edatıdır.)
D- مَا قَرَأْتُ هَذَا الكِتَابَ Bu kitabı okumadım. (mazi fiil için olumsuzluk edatıdır.
E- لاَ أَقْرَأُ هَذَا الكِتَابَ Bu kitabı okumuyorum. (muzari fiil için olumsuzluk edatıdır.)

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 20:55

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2009 Saat 21:36

ilk üç fiilin neyi kimi sorusunu yani ikinci bir mefulu aldığına eminim çünkü bildirdi gösterdi söylendi kim kime neyi şeklinde  sorularının karşılığında bunu görmüş oluyoruz bu durumda sorunun karşılığında A  B  C şıklarını elemiş oluyoruz bu durumda iki şık kalıyor D  E  şıkları جعل fiilinin inandırmak  ve ikna etmek manası olduğuna göre  kim kimi neye ikna etti şeklinde bu fiilinde ikinci bir meful aldığını görürüz.öyleyse bu sorunun cevabı  E olmalı

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Haziran2009 Saat 00:31

hocam 9. soruyu anlayamadım!

"Aşağıdaki fiillerden hangisi yalnızc bir mefu-bih alır?" sorunu anladım ama fiillerin bir tane meful-bih veya iki tane meful-bih alıp almadığını belirleyebileceğimiz bir ayrıntı veya kural var mı?

Söz konusu ayrıntıyı kafamda canlandıramadığım için sorunun cevabını bulamıyorum.

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Haziran2009 Saat 00:47

saniye kardeşim bu fiilleri bir birinden ayıran özel bir ipucu varmı bilmiyorum bilen arkadaşlar yardimcı olacaktırir ifal ve tefil bablarında olduğu gibi başkasına yönelik fiiller yani علمbildi yerine اعلمbildirdi fiili kullandıgımızda kim kime neyi bildirdi soru karşılığını alabilen fiillerdir iki meful alabilenler.anlatabiliyormuyum bilmem daha öz anlatabilen arkadaşlar yardımcı olsun lütfen

Düzenleyen eski dost - 10Haziran2009 Saat 01:05

IP
ru-be-ru
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ru-be-ru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Haziran2009 Saat 01:11
kardeşim aslında gramerde iyi olduğum söylenemez diğer arkadaşlardan izah bekle istersen iyi anlatamamış olabilirim

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Haziran2009 Saat 11:10
müteaddi ve lazım bahsinde uzun uzun izah edilr bunlar.
mesela tefil babı tadiyet içindir . lazım olan bir fiiil tefil babına girerse müteaddi olur. örneğin
hasüne ahmed = ahmet güzel oldu.  lazım bir fiildir. yani geçişli değildir.

ayni fiili tefil babına nakledersek.  hassene ahmedü = ahmet güzelleştirdi ( kimi - neyi ) elbisesini .. bu şekilde de geçişli oldu.

eğer geçişli - müteaddi bir fiili  tefil babına nakledersek o zaman ettirgen fiil olur. mesela

ketebe ahmed _ ahmet yazdı ( neyi ) şiiiri  ..  normal müteaddi fiil

tefil babına nakledersek . kettebe ahmed _ ahmet yazdırdı (neyi ) şiiri (kime ) aliye  .. gibi iki  meful alır.

buna ilave olarak bazı fiiller manasından dolayı 2 mefule müteaddi - 3 mefule müteaddi diye ezber olarak bilinmesi lazımdır.  Aslında ezberden çok müteaddi ve lazım bahsini tam manasıyla anlamış olanlar . bu fiilleri ezberlemiş olmasalar bile okudukları zaman onun kaç mefule müteaddi olduklarını anlarlar.

IP

Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide