Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 17:08
Orjinalini yazan: saniye

Her zaman tam bir fiil değildir. Mazi ve diğer sigaları da kullanılır. Ecvefdir. Özellikle İSMİNİ RAF, HABERİNİ NASB EDEN EDATLARDAN dır.  Dolayısıyla doğru cevap E şıkkı dır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 18:43
Orjinalini yazan: visam

Her zaman tam bir fiil değildir. Mazi ve diğer sigaları da kullanılır. Ecvefdir. Özellikle İSMİNİ RAF, HABERİNİ NASB EDEN EDATLARDAN dır.  Dolayısıyla doğru cevap E şıkkı dır.

visam hocam, açıklamanız için teşekkür ederim.

Bu soruyu cevaplayamamıştım. Bu soruda kafam karıştı. Çünkü ben كََانَ kelimesini edat olarak biliyordum ve (ifade ettiğiniz gibi) ismini ref, haberini nasp ederdi.

Ancak cevap şıklarında ... fiildir diye okuyunca bu kelime fiil midir edat mıdır? bir türlü kafama oturmadı.

Cevap şıklarında ....fildir diye okuyunca bir yandan da hak veriyorum çünkü bu edatı fiil gibi çektiğimizi de hatırladım. كَانَ - يَكُونُ - كُنْ eşklinde قَالَ - يَقُولُ - قُلْ gibi çekildiğini de düşününce soruyu bir türlü yanıtlayamamıştım.

Soruda كَانَ edatının özelliği aşağıdakilerden hangisidir? şeklinde sorsaydı muhakkak "E" şıkkıdır derdim.
Ancak cevap şıklarında fiilden bahsedince kafam iyice karıştı.

Şimdi sormak istediğim كَانَ kelimesi hem fiildir, hemde edattır diyebilir miyiz?

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 19:09

Tabiiki diyebiliriz.

Her zaman tam bir fiil değildir demekle, edat olmuş olacağına da vurgu yapılmış oluyor.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 20:52

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 21:06

Doğru cevap "C" şıkkıdır.

Bu sorunun cevap şıklarına bakarak nasp edatları görünce cümledeki boşluğa ve sonrasindaki isminde mansup olduğunu, cümlesinin sonundaki ismi de merfu olduğunu dikkate alarak "ismini nasp, haberini ref eden edat" istenmektedir.

Seçecek olduğum edatın aynı zamanda anlam bakımından da uygun düşmesi gerektiğinden لَعَلَّ: umulurki gelebileceğini farkettim.
لَعَلَّ إِمْتِحَانَ اللُّغَةِ العَرَبِيَّةِ سَهْلٌ: Umulurki Arapça dil sınavı kolayldır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 21:06

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 21:42

Doğru cevap (E) şıkkı diyorum.

Açıklama veya şerh'i itiraz geldiği takdirde yapmayı uygun buldum 

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 00:02

Doğru cevap (E) şıkkı diyorum.

Açıklama veya şerh'i itiraz geldiği takdirde yapmayı uygun buldum 

Bu soruyu cevabını bir türlü bulamadım ve cevaplayamadım!..

Yorumum şu şekil olmuştu: .........أَلَّفَ اِبْنُ سِينَا كِتَابَا cümlesine ilk bakışta yanlış yazıldığını ve كِتَابًا şeklinde olması gerektiğini düşündüm ve cevap şıklarında كِتَابًا kelimesine uygun bir sıfat olabilecek kelime aradım ama bulamadım, galiba bu soruda da yanlış yaptılar.

Eğer كِتَابًا veya الكِتَابَ şeklinde sonu iki üstün tenvinli veya marife-belirli şekliyle harekeli olmuş olsaydı cevap "E" şıkkı diyebilirdim, yani aşağıdaki gibi olsaydı:
-  أَلَّفَ اِبْنُ سِينَا كِتَابًا فِي الطِّبِّ: İbni Sina tıp alanında bir kitap yazdı. ("E" şıkkı)
-  أَلَّفَ اِبْنُ سِينَا الكِتَابَ فِي الطِّبِّ: İbni Sina tıp alanında kitap yazdı. ("E" şıkkı)
-  أَلَّفَ اِبْنُ سِينَا كِتَابًا كَثِيرُ الفَائِدَةِ: İbni Sina çok yararlı (yararı çok olan) bir kitap yazdı. ("C" şıkkı)

Ancak كِتَابَا şekliyle harekeli olduğu dikkate alarak كِتَابَا şekliyle doğru yazıldığına kanaat getirerek ne olabilir diye düşünmeye devam ettiğimde aklıma gelen ikinci alternatif كِتَابَانِ şeklinde tesniye-ikil olduğunu ve tamlayan tamlanan ilişkisi nedeniyle ن harfi düştü diyelim bu sefer cevap şıklarında muzafun ileyh olabilecek kelime bulamadığım gibi, cümledeki yeri itibariyle كِتَابَانِ şeklinde gelemez, gelse gelse كِتَابَيْنِ şeklinde gelebileceği için كِتَابَانِ şeklindeydi de izafet olunca ن harfi düşmüştür yorumumda boşa çıkmış oldu.

Yani anlayacağınız ya bir bilgi eksikliğimden soruyu cevaplayamadım ya da soruda bir yanlış var ve bu yanlış karşısında yetersiz bilgimden dolayı başarılı olamadım.

IP
zümrüd_anka
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı zümrüd_anka Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 00:17
bu soruda bende çok düşündüm.cevap b demişler ama olamaz b şıkkı

IP
corbaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı corbaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 11:15
bence bu soruda yanlışlık var. كتابا kısmının meful olması gerekiyor. Ancak orada ba harfinden sonra bir elif var. bu normalde ya tenvin fethanın desteği için gelmiş elif olur ya da tesniye olan ve ref halini ifa eden elif olur. Burada ref hali olamayacağına göre fethanın tenvini için gelmiş olsa gerektir. amma velakin hareke sanırsam eksik yazılmış. كتابًا olması gerekirdi. dolayısıyla sıfat arandığından doğru cevap b olur. E olmaz çünkü soruda sıfat soruluyor. كتابا kelimesi zaten nekra. sıfatında nekra olması gerek. gel gelelim مشهورة sıfatı müennes... bence bu soruda bir hata var. visam kardeşimiz e şıkkı demiş izah ederse nasıl olduğunu merak ettim.

Gönlümüzde pişer, gönlünüze düşer...
IP
corbaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı corbaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 11:18
aceba كتابا في الطب diye bir eseri mi var İbn Sina'nın? yoksa saçmalıyor muyum?

Gönlümüzde pişer, gönlünüze düşer...
IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 12:49
Orjinalini yazan: corbaci

bence bu soruda yanlışlık var. كتابا kısmının meful olması gerekiyor. Ancak orada ba harfinden sonra bir elif var. bu normalde ya tenvin fethanın desteği için gelmiş elif olur ya da tesniye olan ve ref halini ifa eden elif olur. Burada ref hali olamayacağına göre fethanın tenvini için gelmiş olsa gerektir. amma velakin hareke sanırsam eksik yazılmış. كتابًا olması gerekirdi. dolayısıyla sıfat arandığından doğru cevap b olur. E olmaz çünkü soruda sıfat soruluyor. كتابا kelimesi zaten nekra. sıfatında nekra olması gerek. gel gelelim مشهورة sıfatı müennes... bence bu soruda bir hata var. visam kardeşimiz e şıkkı demiş izah ederse nasıl olduğunu merak ettim.

كتاباً kabul ederek, E şıkkı demiştim.  Bildiğiniz üzre Nekre bir kelimeden sonra gelen cümle veya şibhül cümle O nekre kelimenin sıfatı olur ve irabını mahallen alr.

مشهورة kelimesiyle başlayan şık olmaz.İki husustan dolayı;  Birincisi kelime müennes Oysa kitab müzekker... ikincisi İrab(yani hareke) yönüyle. Kitab kelimesi fetha ile mansub olduğuna göre meşhura kelimesi de fatha harekeli olması gerekirdi. (Ayrıca; Bilgilerim beni yanıltmıyorsa; Meşhura şeklinde kullanış türkçe düşündüğümüz zaman kullanılan bir ifade. Oysa arapça da bu kelimenin kullanılışı  الشهير او الشهيرة
şeklinde olması gerekir)

Yinede ortak bir görüş; sorular gerek yazım gerekse mentalite olarak bir çok muhtemel hatayı barındırmaktadır.

Selamlarımla,

Düzenleyen visam - 04Haziran2009 Saat 12:53

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 16:20

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 21:37

Bu soruyu yapamamıştım ama sonradan kontrol ettiğimde yanlışlık farkettim.

Soruda hangisi beş isimden biri değildir diye soruyor ama tüm şıklardaki isimlerde beş isimlerden oluşuyor.

Beş İsim halleri (Esma-ul Hamse) tablosu:

Beş ismin yalın hali   : أب - أخ - حم - فم - ذو

Beş ismin üstün hali : أبا - أخا - حما - فا - ذا

Beş ismin esre hali   : أبي - أخي - حمي - في - ذي

Beş ismin ötre hali   : أبو - أخو - حمو - فو - ذو

IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Haziran2009 Saat 23:39
evet haklısın saniye

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2009 Saat 09:51

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2009 Saat 11:06

C şıkkı Doğru cevaptır. . Bir önceki soruda da yer alan 5 İsimden birisi olan "zü" irabını harfle alır. Bilindiği üzere 5 İsim Raf halinde vav, Nasb halinde Elif ve Cer halinde Ye harfi ile irab almış olur.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2009 Saat 11:29

C şıkkı Doğru cevaptır. . Bir önceki soruda da yer alan 5 İsimden birisi olan "zü" irabını harfle alır. Bilindiği üzere 5 İsim Raf halinde vav, Nasb halinde Elif ve Cer halinde Ye harfi ile irab almış olur.

Bu soruyu cevaplarken tamamen öngörü ile ذُو olabileceğini tahmin ederek "C" şıkkını işaretlemiştim.

Çünkü diğer şıklarda bulunan kelimelerin sonlarındaki tüm harfler harekeliydi, sadece ذُو kelimesinin sonu harekesiz olunca "irabı harfle olabilir" tahmin etmiştim.

Şunu farkediyorum, bilgilerim var ama yerli yerine oturmadığı için "visam" hocam sizin gibi emin olarak sağlıklı yorum yapamıyorum.

Şimdi siz açıklamalar yapınca bilgilerim daha yerli yerine oturuyor ve emin olarak yorum yapabiliyorum.

Şimdi sizin ifadelerinizi benim bilgilerimle birleştirerek aşağıdaki gibi sağlıklı açıklama yabilirim:

Beş ismin yalın hali                               : أب - أخ - حم - فم - ذو

Beş isim nasb halinde irabını ا harfi ile alır : أبا - أخا - حما - فا - ذا

Beş isim cer halinde irabını ي harfi ile alır : أبي - أخي - حمي - في - ذي

Beş isim ref halinde irabını و harfi ile alır   : أبو - أخو - حمو - فو - ذو

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2009 Saat 22:42
visam hocam çok teşekkür ederim.

Sizin yardımınızla AÖF İlahiyat Önlisans 1. Sınıf Arapça Final sorularını (1 - 26 adet) çözmüş olduk.

Sayenizde birçok konu kafamda çok daha sağlıklı pekişti.

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 00:05
Ben Teşekkür ederim. İnşaallah 2.sınıf final sorularının cevaplarında da paylaşıma devam ederiz.

IP
tu-ba
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı tu-ba Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 13:29
çok güzel bi çalışma olmuş allah razı olsun bizde faydalandık.ama 25.sorunun cevabını anlamadım?

ey kul etme dünya nazı kıl namazını,yarın kılarım diyenin dün kıldık namazını.
IP
httt
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı httt Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 15:07
sa. arkadaşlar sitenin depo bölümünden arapça 1 çıkmış bütünleme sorularını indirmeye çalıştım olmadı bütütünleme soruları lazım çok acil lütfen bilen vvarsa yardım etsin  finalden kaldım görünüyor 

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Haziran2009 Saat 16:21
Orjinalini yazan: tu-ba

çok güzel bi çalışma olmuş allah razı olsun bizde faydalandık.ama 25.sorunun cevabını anlamadım?

tu-ba aslında 25. soru oldukça basit,

Umarım anlayabileceğin şekliyle kafamda canlandırarak anlatabilirim.

cevap şıklarından صَالِحَاتٌ، عَائِشَةُ، الكِتَابُ، قَبْلَ dört tane kelimenin sonundaki harfler harekeli yani son harflerinin üzerinde bir hareke var, dolaysıyla bunlar hareke ile irablıdır denir veya kabul edilir.

Ancak ذو kelimesini harekeleyerek okuduğumuzda ذُو şeklinde görebileceğimiz gibi son harfi و harekesiz (uzatma harfi) ve dolayısıyla da bu kelime hiç bir zaman harekelenmez dolayısıyla irabı و harfi ile tanımlanır.

Biraz daha açıklarsak, nasıl ki bir kelimenin sonundaki hareke ötre ise, "ötre ile merfudur"; esre ise "esre ile meksurdur/mecrurdur", fetha ise "fetha ile mansuptur" diyoruz.

İşte ذو kelimesinin (seslendirmeden dolayı) son harfi hareke almadığı için son harfine göre و، ي، ا harfi ile irabı değerlendirilir, mansup, meksur/mecrur, merfu denir ve aşağıdaki tabloyu zihnimizden çıkarmamamız gerekiyor;

Beş İsim halleri (Esma-ul Hamse) tablosu:

Beş ismin yalın hali   : أب - أخ - حم - فم - ذو

Beş ismin üstün hali : أبا - أخا - حما - فا - ذا

Beş ismin esre hali   : أبي - أخي - حمي - في - ذي

Beş ismin ötre hali   : أبو - أخو - حمو - فو - ذو

IP
tohru
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tohru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Haziran2009 Saat 10:30
Ellerine sağlık Saniye fakat bir şey dikkatimi çekti:3. soruda bende çok takıldım c'mi e'mi diye.Cevap anahtarında E diye geçiyor cevap.Tashih et istersen...

Bir daha ki bahara...
IP
tohru
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tohru Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Haziran2009 Saat 10:35
25. soruda da yanıltmaya çalışmışlar:D

Bir daha ki bahara...
IP

<< Önceki Sayfa   3