Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1569

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 22:34

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 22:55
Orjinalini yazan: saniye

Doğru cevap "C" şıkkıdır.

Bu soruyu cevaplayabilmek için çokca kelimeyi çoğul haliyle ezberlemiş olmak gerekiyor. Yani tüm metinleri bol bol okuyarak kelime hazinemizi zenginleştirmek gerekiyor. Aksi takdirde doğru cevabı bulmak mümkün değil.

a- كِتَابٌ isim kelimesinin çoğulu: كُتُبٌ

b- دَفْتَرٌ isim kelimesinin çoğulu: دَفَاتِرُ

c- مَرِيضٌ isim kelimesinin çoğulu: مَرْضَى

d- طَبِيبٌ isim kelimesinin çoğulu: أَطِبَّاءُ

d- عَالِمٌ isim kelimesinin çoğulu: عُلَمَاءُ

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 23:10

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 23:29

Doğru cevap "E" şıkkıdır.

Bu soruda çok düşündüm "A" ve "E" şıkları arasında çok ihtilaf ettim. Bu soruyu hızlı ve rahat cevaplayabilmek için fiil çekimlerinin tüm kiplerini iyi kavramış olmak lazım.

Ancak soruda sorulan مُسْتَقِلٌّ ismi fail kelimesinin م harfi ismi faili kalıbına ait bir harf olduğunu düşündüm, س ve ت harfi de (3+2=5 yani üçlü kök harfe iki harf ilave edilerek elde edilen beşli harften oluşan kelime şeklinde düşünerek) ilave edilmiş olduğunu düşünerek geriye قلّ harfleri kalıyor. ق+ل+ل şeklinde üç harften oluşmuş oluyor. Zaten soruda da cevabı vermiş gibi duruyor ve üç harfli fiil hangisidir diye sorduğundan yaptığım yorum doğru gibime gelerek "E" şıkkını işaretledim.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 23:34

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 23:49

Bu soru beni çok uğraştırdı çünkü عَلَيْكَ kelimesinden sonra tekil muhatap kipinde olması için أَنْ تُسْرِعَ şeklinde gelmesi gerekiyordu.
Ancak burada sanki تُسْرِعُونَ çoğul muhatap şeklindeydi de başına أن edatı gelince sonunda ن harfi düşmüş gibi görünüyor.
Bu arada cümlenin anlamı "Senin trene yetişmen için koşman gerekiyor" dikkate alaraktan أن edatından sonra gelecek fiilin tekip muhatap olması lazım geldiğini düşünüyorum ve burada أن edatı başında bulunduğu için meful olması gerektiğini düşüyor ve "Elif ile mansuptur" ifadesi daha doğru geldiğinden "C" şıkkını işaretledim.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 00:04

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 00:16

Bu soru beni çok uğraştırdı çünkü عَلَيْكَ kelimesinden sonra tekil muhatap kipinde olması için أَنْ تُسْرِعَ şeklinde gelmesi gerekiyordu.
Ancak burada sanki تُسْرِعُونَ çoğul muhatap şeklindeydi de başına أن edatı gelince sonunda ن harfi düşmüş gibi görünüyor.
Bu arada cümlenin anlamı "Senin trene yetişmen için koşman gerekiyor" dikkate alaraktan أن edatından sonra gelecek fiilin tekip muhatap olması lazım geldiğini düşünüyorum ve burada أن edatı başında bulunduğu için meful olması gerektiğini düşüyor ve "Elif ile mansuptur" ifadesi daha doğru geldiğinden "C" şıkkını işaretledim.

Bana kalırsa bu cümle de hata var. Zaten hata olan noktaya parmak basmışsınız. Fiil burada Cemi olarak gelemez. Müfred olarak gelmiş olsaydı, Fetha (üstün) ile mansub olacaktı. Ancak fiilin Cemi olabileceğini kabul edersek o zaman Nunun düşmesi ile mansub(B Şıkkı) olacaktı. Orada ki elif Fiilin sonundaki vav'ın cemi vavı olduğunu orada nunun düşmüş olduğunu göstermek için gelmiştir.

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 00:52

Doğru şık D şıkkı dır.

D ve E şıkları arasında düşünülür.Bilindiği üzre Cezm alameti ( F.Muzaride yer alan 5 fiilde) nun düşmesiyledir.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 01:16
Orjinalini yazan: visam

Doğru şık D şıkkı dır.

D ve E şıkları arasında düşünülür.Bilindiği üzre Cezm alameti ( F.Muzaride yer alan 5 fiilde) nun düşmesiyledir.

Doğru cevap "D" şıkkıdır.

Bu soruyu cevaplarken إِنْ edatının fonksiyonunu bilmek gerekiyor. Yani إِنْ  edatı iki müzari (şimdi zaman/geniş zaman) fiilini cezmeder (yani son harfin harekesini düşürerek veya sakin hale getirerek bir takım değişiklik yapar).
Bu kuralı bilmeseniz dahi cevapta iki fiil vermiş, aynı şekilde cümlede de iki fiil vermiş, dolayısıyla إِنْ edatından da bahsettiğine göre iki fiili etkileyen bir edattan bahsetmiş olduğu dikkatimizden kaçmamalı.
Cümleyi تُؤَجِّلُونَ عَمَلَ اليَوْمِ إِلَى الغَدِ تَخْسُرُونَ şeklinde yazmışlar ama şıklardaki fiilleri dikkate alarak cümledeki fiil de تَخْسَرُونَ şeklinde hareklenmesi gerektiğini tahmin ediyorum.
Cümle إِنْ edatı olmadan tercüme edersek: "Bugünün işini yarına bırakıyorsunuz, zarar ediyorsunuz"
Başına إِنْ edatı getirerek aynı zamanda cümledeki iki müzari (şimdiki zaman/geniş zaman) fiillerinide cezmederek yazdığımızda إِنْ تُؤَجِّلُوا عَمَلَ اليَوْمِ إِلَى الغَدِ تَخْسَرُوا şeklinde olur ve anlamını da "Bugünün işini yarına erterlerseniz, zarar edersiniz" şeklinde tercüme edebiliriz.
Bundan dolayı da cevap "D" şıkkıdır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 01:36

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 07:49

Doğru cevap "A" şıkkıdır.

Bu oldukça kolaydı ve soruyu cevaplayabilmek için fiil çekimleri zamirlere göre çekebiliyor olmak lazım. Buradaki هِيَ zamirinin müennes-dişil zamir olduğunu ve filine ayrıntı bir özellik olarak fiilin sonunda تْ olduğundan müennes fili tanımak mümkündür. 

a- هِيَ عَلِمَتْ

b- أَنْتِ عَرَفْتِ

c- أَنْتِ تُصَلِّينَ

d- نَحْنُ نَصْبِرُ

e- نَحْنُ صَبَرْنَا

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 07:50

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:03

Doğru cevap "B" şıkkıdır.

Bu soruda biraz zaman kaybetmiştim. Çünkü mebni olan kelimeler şeklinde konuya çalışmamıştım.
Ama şöyle bir fikir yürüterek cevap şıkkını bulmaya çalıştım: مَنْ، أَيْنَ، مَتَى، مَا kelimeleriyle ilgili cümeleleri aklıma getirdim ve hatırladığım kadarıyla harekelerinin hiç değişmediğini farkettim dolayısıyla bunlar harekesi değişmeyen ve sabit olan bir özellikle olduğu için mebnidir, diye düşündüm.
Ancak أَيٌّ قَلَمٍ؟: hangi kalem?, فِي أَيِّ سَاعَةٍ؟: hangi saatte? şeklinde örnekler aklıma getirdim ve أَيٌّ - أَيِّ  gibi kelimenin son harekeleri değişebileceğini farkedince bu kelimenin mebni olmadığına karar verdim.

Benim mebni olan ve mebni olmayan kelimeler konusuna çalışmak gerektiğini anladım.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:04

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:26

Bu soruyu cevaplayabilmek için işaret isimlerini bilmek gerekiyor. Veya bu sorunun cevap şıklarında bulunan zamirleri (هَذِهِ،هُمْ) ve ismi mevsul - ilgi zamiri (الَّذِي) kelimeyi tanımak gerekirki soru şıklarını "A" ve "E" gibi ikiye indirgemiş olalım. Aynı zamanda kelimenin sonu ين ile biten kelimeler genelde tesniye-ikil, mecrur-sonu bir edatla etkilenmiş gibi olduğunu varsayarak "E" şıkkını da eledim.
Zaten örnek cümlede ............. boşluğundan sonra مُسْلِمَاتٌ çoğul geldiğine göre هَؤُلاَءِ çoğul olan işaret ismi gelebileceğini düşünmemek mümkün değil.
هَؤُلاَءِ المُسْلِمَاتٌ زَائِرَاتٌ بِالكَعْبَةِ: Bu bayan müslümanlar kabeyi ziyaret ediyorlar.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:29

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:41

İşaret isimleri adı üstünde isimleri işaret etmek için kullanılır ve genel kural olarakta işaret isimleri marife - belirli kabul edilir bilgisini "İşaret İsimleri" konusunda okuduğum için bu konuyu hatırlayarak "İşaret isimleri nekredir" şeklinde yanlış ifade edilen doğru olarak "C" şıkkını cevapladım.

Demek ki konulara çalışmak ve farklı örnekler çözümleyerek ayrıntılara vakıf olmak gerekiyormuş, forumda M.Şamdancı hocanın hazırlamış olduğu bölüm vardı ve ismi işaret ile bol örnekler ve açıklamalar vardı, onlara çalışmıştım, çok faydalı oldu.

ismi işaret imam hatip liselerinde okutulan konularmış:

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 08:41

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 09:07

Doğru cevap "D" şıkkıdır.

Bu çeviri soruları aslında çok kolay. Benin uyguladığım taktik ilk önce sırasıyla kelime kelime tercüme etmeye çalışıyorum sonra Türkçe mantığına uygun bir sıralama yapıyorum daha sonra cevap şıklarına bakıyorum ve yaptığım tercüme en yakın hangi şıkta varsa doğru olarak işaretliyorum ve bu şekil doğru cevabı bulabiliyorum.
Sınavda şöyle yorumladım:
شَاهَدْت: ben seyrettim/bay-bayan sen seyrettin (burada cevap şıklarına bakma ihtiyacı duymuştum çünkü 1. tekil şahıs "ben" olabilir, 2. tekil şahıs "sen" de olabilirdi)
المُبَارَاةَ: maçı/karşılaşmayı (burada kapalı ةَ üstün harekesinden dolayı meful olduğunu anlıyorum ve ....-ı/....-yı şeklinde tercüme ediyorum)
الَّذِي: o maçki/o karşılaşma ki (burada sanki bir hata yapıldı gibime geliyor bir önceki kelime müennes-dişil bir isim olduğundan الَّتِي şeklinde gelmesi gerekiyor)
أُقِيمَتْ: yapıldı (meçhul-edilgen fiil)
عَلَى: -e, -a (harficer)
منعب: stadyum (bu kelimenin anlamını bilmiyordum ama cevap şıklarındaki cümleleri kontrol edince, kelime kendini eleveriyor ve standyum olduğunu çok rahat anlıyorum, benim bildiğim stadyum anlamına gelebilecek "مَلْعَب: oyun yeri, stadyum" şeklinde olması lazım, yani sanki bu kelimeyi yanlış yazmışlar.)
الجَامِعَةِ; üniversite (burada مَنْعَب الجَامِعَةِ (bence مَلْعَب الجَامِعَةِ olması lazım) isim tamlaması (tamlayan-tamlanan ilişkisi içerisinde olması nedeniyle) üniversitenin stadyumunda veya üniveresite stadyumunda şeklinde tercüme edilebilir.

Butün bu yorumları dikkate alaraktan:
"Seyrettim karşılaşmayı (öyle karşılaşmaki) yapıldı üniversite stadyumunda" şimdi daha düzgünbir Türkçe ile ifade edersek "Üniversite stadyumunda yapılan karşılaşmayı seyrettim"
Bu yaptığım tercümeye en yakın cevap "D" şıkkıdır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 09:09

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 12:32

Doğru cevap  (D) şıkkı olup, "el-kadetü" Cemi bir kelimedir. "El evrrubbiyuun" da cemi bir kelime olup Failin (merfu) sıfatı olması hasebiyle "Avrupalı" kelimeside merfu olarak glmiştir. 

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 12:51

Bu Sorular Uzman Kişilerce Hazırlanmış, profosyonel sorular mı? demekden kendimi alamıyacağım. Bariz hataların olmuş olması nasıl tolore edilmekte bilmiyorum...

Kırmızı yazılı örnekler sorularda yer alan hatalı yazımlar... Tekrar gözden geçirip varsa bu tür hatalar eklemeye çalışacağım..

(12.Soru da)
عليك ان تسرعوا ـ عليك ان تسرع او عليكم ان تسرعوا

(18.Soru da) 
المبارة الذي اقيمت  ـ  المبارة التي اقيمت
.

Düzenleyen visam - 03Haziran2009 Saat 13:02

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 14:44
Orjinalini yazan: visam

Bu Sorular Uzman Kişilerce Hazırlanmış, profosyonel sorular mı? demekden kendimi alamıyacağım. Bariz hataların olmuş olması nasıl tolore edilmekte bilmiyorum...

Kırmızı yazılı örnekler sorularda yer alan hatalı yazımlar... Tekrar gözden geçirip varsa bu tür hatalar eklemeye çalışacağım..

(12.Soru da)
عليك ان تسرعوا ـ عليك ان تسرع او عليكم ان تسرعوا

(18.Soru da) 
المبارة الذي اقيمت  ـ  المبارة التي اقيمت
.

visam hocam, çok haklısın.
sınavda soruları cevaplarken başım çatlamıştı, heyecandan ölüyordum gibi hissettim kendimi.
çünkü yoğun bir şekilde arapça çalışıyorum ve işlediğim konular benim için daha yeni yeni ve eksik aksak olduğundan dolayı birçoğu tam oturmamış ve sanki havada kalıyor. böyle yanlış ve kuşkulu sorular olunca sınavda yorum yaparken şaşırıyor insan. ama bu forumda soruları çözerken soruların teyit edilmesi, düzeltilmesi kafamdaki bilgilerin oturmasını sağlıyor.
bundan dolayı katkılarınız için çok teşekkür ederim.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 14:57

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 15:12

Bu soruyu cevaplayabilmek için hem arapça cümlenin ilk kelimesinden hem de sorudaki "...haber türü..." ifadesinden isim cümlesi olduğunu anlayabiliriz.
a- arapça cümledeki ilk kelime belirlilik takısı aldığına göre isim bir kelimedir. Öyleyse isim ile başlamışs isim cümlesidir ve iki temel öğesi bulunur: mübteda-öze ve haber-yüklem
b- soruda "...haber türü..." dediğine göre ve "haber-yüklem" öğesi de isim cümlesinde bulunduğuna göre isim cümlesi olduğuna kanaat getirebiliriz.
Burada isim cümlesi konusunu biliyor ve farklı cümlelerde uygulamasını daha öncede görmüş olmak gerekiyorki sorularda daha seçici olabilelim.

Ben burada çektiğim en büyük sıkıntı ise, isim cümlesindeki mübteda-özne öğesinden sonraki kısmı tam ayıramıyorum. Yani mübteda sadece التَّلاَمِيذُ isim olan kelimesi mi, yoksa التَّلاَمِيذُ يَحْتَرِمُونَ şeklinde isim ve fiil olan kelimeler midir?
Bu ayrımı emin bir şekilde yapabilsem bu tür sorulara daha hızlı cevap verebileceğim.
Burada bana التَّلاَمِيذُ kelimesi tek başına mübteda-özne olabilmesi de mantıklı geliyor,  التَّلاَمِيذُ يَحْتَرِمُونَ şeklindeki kelimelerde mübteda-öze olabilmesi mantıklı geliyor.

Bu yaptığım yorumlara göre "A" şıkkı doğru geliyor bana, hem de "C" şıkkı doğru geliyor bana.

Ama ben yine de mübteda-öznedeki genel kuralı hatırlayarak "mübteda-özne öğesi her zaman marifedir, yani başında ال bulunur" cevap olarak "A" şıkkı işaretledim. Umarım doğru yapmışımdır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 15:13

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 15:26

Bu sorunun cevabı "C" şıkkıdır. (Tam emin değilim)

Bu soruda "C" ve "E" şıklarına kadar eleyebildim.
Sınav sırasında şöyle yorum yapmıştım: مَتَى soru edatıdır ve verilen cümlede soru edatından sonraki kelimenin sonu da السَّفَرُ şeklinde ötre ile harekelendiğine göre ve de hem failin harekesinin ötre olduğunu ve aynı şekilde mübtedanın harekesinin de ötre olduğunu genel olarak biliyoruz.
Bundan dolayı bu iki şıkka kadar eleyebildim. Ancak bu iki şık arasından doğrusunu bulabilmek için ilave bilgim olmadığı için bir türlü farklı bir yorum yapamadım ve rastgele "C" şıkkını işaretleyerek Fail olabileceğini ümit ettim.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 15:27

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2009 Saat 17:01

Bu sorunun cevabı "C" şıkkıdır. (Tam emin değilim)

Bu soruda "C" ve "E" şıklarına kadar eleyebildim.
Sınav sırasında şöyle yorum yapmıştım: مَتَى soru edatıdır ve verilen cümlede soru edatından sonraki kelimenin sonu da السَّفَرُ şeklinde ötre ile harekelendiğine göre ve de hem failin harekesinin ötre olduğunu ve aynı şekilde mübtedanın harekesinin de ötre olduğunu genel olarak biliyoruz.
Bundan dolayı bu iki şıkka kadar eleyebildim. Ancak bu iki şık arasından doğrusunu bulabilmek için ilave bilgim olmadığı için bir türlü farklı bir yorum yapamadım ve rastgele "C" şıkkını işaretleyerek Fail olabileceğini ümit ettim.

Cümle Fiil cümlesi olmadığına göre Fail olma imkan ve ihtimali yok. Öyleyse cevap C şıkkı değil E şıkkı olacaktır. Yani Mübteda....

IP

<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide