Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: 2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Konu: 2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları
    Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:31

2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:35

Orjinalini yazan: saniye

2009 Final Arapça 1. Sınıf Soru ve Cevapları

Doğru cevap "D" şıkkıdır. Çünkü cümle gibi görünüyorsada sadece bir isimdir ve "ilkokul öğrencileri" anlamına geliyor.

Yani anlamını çıkarabiliyorsan ve aynı anda Arapça cümle tanımını biliyorsan bunun cümle olmadığını sadece bir isim olduğunu farkedebilir ve doğru cevabı hemencecik tespit edebilmek mümkündür.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:38

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:43

Doğru cevap "A" şıkkıdır. Tercümesini yaparken Arapça dil bilgisi kurallarına dikkat ederek Fiil + Fail + Meful sıralamasına dikkat ederek;

قَرَأْتُ اليَوْمَ كِتَابًا كَبِيرًا cümlesindeki كِتَابًا كَبِيرًا büyük bir kitap şeklinde belirsiz olduğu için doğruluğu konusunda daha çok emin olabiliyorum.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:46

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:56

Doğru cevap "C" şıkkıdır.

Bu soruda çok takıldım, aşağıdaki gibi yorumlar yapmıştım kafamda;
-  Cümle الأُسْتَاذُ isim olan kelime ile başlamış ve isim cümlesidir. Bu isim kelimeden sonraki kelime grupları cümle hakkında haber verdiği için دَرْسُهُ مُفِيدًا جِدًّا haberdir diye düşündüm,
- دَرْسُهُ kelimesi zamir ile birleştiğinden kendi içinde tamlayan+tamlanan şeklinde isim tamlamasıdır ve özne-mübteda ile ilişkili olduğundan haber olamaz, مُفِيدًا kelimesi "faydalıdır" anlamında olduğu için öznenin/mübtedanın haberidir diye düşündüm,

İkinci yaptığım yorum bana daha mantıklı geldiği için Doğru cevap "C" şıkkıdır kabul ederek işaretledim.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 13:58

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:09

Doğru cevap "B" şıkkıdır.

Bu soruya ilk baktığımda kafam biraz karışmıştı, ancak yoğunlaşınca aşağıdaki gibi yorumladım;

Cümle "دَرَّسَ: ders verdi" fiili ile başlıyor, "المُدَرِّسُونَ: öğretmenler" fail ile devam ediyor ve bundan sonra meful gelmesi lazım olduğundan يِ+طَالِب ile tamlayan-tamlanan ilişkisinde olduğu için meful alameti göremedim ve şaşırdım. Ancak bir sonraki المَدْرَسَةِ kelimesi de طَالِبِي kelimesi ile sıfat-mevsuf ilişkisi içermekte olduğunu hatırlayarak olsa olsa doğru cevap طَالِبِي kelimesinin görevi "Meful-bihtir" şeklinde yorumladım.

Yanlışım varsa, daha doğru bilen arkadaşlar düzeltsinler lütfen.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:15

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:24
Eline sağlık, Teşekkürler....
Basit bir öneri; Sen soruları yaz, bir süre bekle ve arkadaşlar cevaplayıp, açıklamasını senin yaptığın tarz da yapmaya çalışsınlar... 

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:32

Diyeceksiniz ki; Kaç dakika veya nekadar bekleyeceğiz. Bekletmeme adına ben de bunu cevaplamış olayım...

Burada sadece Muzaaf olan kelime (D) şıkkı yani "Evraku" kelimesidir. Cümlede peş peşe izafet tamlaması(tetabu izafet)vardır. Mesela Evraku MUZAAF-Eşcari M.İLEYH, Eşcari Muzaaf,Hadikati M.İleyh, Hadikati Muzaaf, Medraseti M.İleyh ve medraseti muzaaf na zamiri M.İelyhdir.    

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:35
Orjinalini yazan: visam

Eline sağlık, Teşekkürler....
Basit bir öneri; Sen soruları yaz, bir süre bekle ve arkadaşlar cevaplayıp, açıklamasını senin yaptığın tarz da yapmaya çalışsınlar... 

visam hocam
iltifatınız beni çok memnun etti, bende bu nazik davranışınız için teşekkür ederim.
bu çalışmada sınav sırasında nasıl sessiz olarak nasıl yorum yaptığımı ve doğru cevaba nasıl karar verdiğimi sesli olarak aktarmaktı. çünkü bu şekil yaptığımda soruları kontrol edecek ve yorumlarını ekleyecek hocalarımızın değerlendirmeleri beni sağlıklı yönlendirecek ve eksik olduğum konuları ve yanlış yorumlarımı bana öğretecektir.

ama sizin de yorumunuz çok yerinde, dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım, soruları ekleyeceğim cevap verilmesini ve yorum yapılmasını bekleyeceğim daha sonra da kendim sınav sırasında yapmış olduğum yorumları mı da ekleyeceğim.

Böylece hep birlikte istifade etmiş olacağız.

Öneriniz için çok sağolun.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 14:47

IP
E.Nur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı E.Nur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 15:01

bu soruda sıfat tamlaması için sıfatla mevsufun uygunluk konusuna bakmamız lazım sıfat nekre müennes mensub ve tekil  mevsuftada bu uygunlukları araamak lazım ahmet eline beyaz bir yaprak aldı olarak tercüme ettim ve  e şııkkı yaptım :) sizin kadar iyi değilim ama bu da benim yorumum olsun :) emeğinize elinize sağlık...yanlışlık yaptıysam düzeltmenizi rica ediyorum....

Düzenleyen E.Nur - 02Haziran2009 Saat 15:03

"Herşey kader ile takdir edilmiştir.Kısmetine razı ol ki rahat edesin"BSN

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 15:24
Evet, cevabınız doğru. Burada "beyaz" kelimesinin müennes şekli ve nekra halini bilip bilmediğimiz sorulmuş....

Tabiki soruların devamını beklediğimizi de belirtmiş olalım. 

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 15:28

Bende sınavda aşağıdaki gibi yorum yapmıştım:

Doğru cevap "E" şıkkıdır.

Sıfat tamlaması soruluyor ve sıfat tamlaması konusu aklıma getirdiğimde hem sıfat hem mevsuf olan iki kelimenin her yönüyle birbiriyle uyum sağlaması gerekiyordu.

Bunun için وَرَقَةً kelimesi nekradır-belirsiz bir kelimedir, müennes-dişi bir kelimedir, müfred-tekildir işte bu özelliklere uyan kelime بَيْضَاءَ kelimesidir.

Çünkü بَيْضَاءَ kelimesi nekradır-belirsizdir (gayrimunsarif olduğu için sonuna tenvin almamıştır, bu durum çoğu zaman yanıltıyor), müennes-dişi bir kelimedir, müfred-tekil bir kelimedir.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 15:29

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 15:36

Çok güzel bir soru...Cevap (B) şıkkıdır. Yani MEFULDÜR ve tesniye olması sebebiyle nasb alameti "Ya" dır. Aslında burada "Habira.." kelimesini sormuş olsa belki daha orjinal olurdu. Bilindiği üzere Habira tesniye (ikil) bir kelime. Ancak burada "Fail" konumundaydı ve Raf alameti olarak "Elif" zikredilecekti. Yinede güzel ve bilgiyi ölçen bir soru. Umarım arkadaşlar doğru yapmışlardır.   

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 16:12

Çok güzel bir soru...Cevap (B) şıkkıdır. Yani MEFULDÜR ve tesniye olması sebebiyle nasb alameti "Ya" dır. Aslında burada "Habira.." kelimesini sormuş olsa belki daha orjinal olurdu. Bilindiği üzere Habira tesniye (ikil) bir kelime. Ancak burada "Fail" konumundaydı ve Raf alameti olarak "Elif" zikredilecekti. Yinede güzel ve bilgiyi ölçen bir soru. Umarım arkadaşlar doğru yapmışlardır.   

Doğru cevabını bu soruda "B" ve "E" arasında kalmıştım. Ama biraz da tahmin ederekten"B" şıkkı şeklinde bulmuştum.

Yorumum şu şekil oldu:

- تَقْرِيرِيهِمَا kelimenin ikil olduğunu tahmin edememiştim, daha değişik bir ifadeyle تَقْرِيرِيهِمَا kırmızı ile işaretlediğim ikil yası olabileceğini tahmin edememiştim.
Meful şeklinde yani تَقْرِيرَيْنِ gibi düşünmüştüm ve zamirle birleşince de تَقْرِيرِهِمَا şeklinde olabileceğini tahmin ettim. Ancak yanılmışım ve tarif ettiğim gibi birleşme olsaymış تَقْرِيرَيْنِهِمَا olabileceği sonradan aklıma geldi.
Tam emin olmamakla beraber "E" şıkkının doğru olduğuna kanaat getiriyorum ama tesniye-ikil يِـ sını çıkaramadığım için kesin budur diyemedim.
Ancak burada beni biraz daha emin kılması için cevap şıkkındaki "...mecrurdur..." kelimesi düşündüm ama bir sağlıklı yorum yapamadım! Neden mecrur olsun ki? başında harficer yok!

- "E" şıkkında da yine mefuldur ifadesi doğru, ancak nasp alameti fethadır ifadesine bakarak fetha işareti göremedim bunun için "E" şıkkı olma ihtimali düşüktür dedim kendi kendime.
Ancak hatırladığım kadarıyla da bazen nasp alameti fethadır dediğimiz halde üstün harekresi görünmediği haled mahallen mansuptur (fethalı olarak bulunan bir bölgede bulunuyor anlamında) şeklinde bir ifade hatırladığım için diğer şıkka göre zayıfta olsa "B" şıkkıda olabilir diye ikilem içinde kalmıştım.

IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 16:26
üçüncü sorunun c şıkkı olduğundan eminmisiniz?bende c yaptım ama cvp e yazıyodu sanırım

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 16:42
Orjinalini yazan: tuba44

üçüncü sorunun c şıkkı olduğundan eminmisiniz?bende c yaptım ama cvp e yazıyodu sanırım

Tabiiki cevap " E " Şıkkı olacak. Haber cümle olark gelmiştir. Sanırım saniye bu konuda yanılmış. Aslında saniye yorumunda buna dikkat çekmiş ama, yinede yanlış cevaplamış.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 16:52

Orjinalini yazan: tuba44

Tabiiki cevap " E " Şıkkı olacak. Haber cümle olark gelmiştir. Sanırım saniye bu konuda yanılmış. Aslında saniye yorumunda buna dikkat çekmiş ama, yinede yanlış cevaplamış.

visam hocam ve tuba44 arkadaşım
3. soru ile ilgili yukarıda ve aynı zamanda sınav anında yaptığım yorumu aşağıya yeniden yazıyorum.
Sınavda iki yorum yapmıştım. İlk yaptığım yorum doğruymuş ama ben yine ikinci yorumumun doğruluğuna kanaat getirerek doğrudur diye "C" şıkkını işaretlemişim.
Ama hatalıymış!

Ancak visam hocamızında doğrurlamasıyla benim sınav sırasında ilk yaptığım yorum doğruymuş ve dolayısıyla da doğru cevap "E" şıkkıymış.
Bu sayede cümle halindeki haber konusunun doğruluğuna daha sağlam bakabileceğim.

Sınav sırasında yaptığım yorumum:
Bu soruda çok takıldım, aşağıdaki gibi yorumlar yapmıştım kafamda;
-  Cümle الأُسْتَاذُ isim olan kelime ile başlamış ve isim cümlesidir. Bu isim kelimeden sonraki kelime grupları cümle hakkında haber verdiği için دَرْسُهُ مُفِيدًا جِدًّا haberdir diye düşündüm,
- دَرْسُهُ kelimesi zamir ile birleştiğinden kendi içinde tamlayan+tamlanan şeklinde isim tamlamasıdır ve özne-mübteda ile ilişkili olduğundan haber olamaz, مُفِيدًا kelimesi "faydalıdır" anlamında olduğu için öznenin/mübtedanın haberidir diye düşündüm,

İkinci yaptığım yorum bana daha mantıklı geldiği için Doğru cevap "C" şıkkıdır kabul ederek işaretlemiştim, fakat yanılmışım.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 17:11

IP
aliselcukeroglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı aliselcukeroglu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 17:27

CEVABI B DEMEKLE DOĞRU YAPMIŞSSIN ANCAK AÇIKLAMANDA KÜCÜK BİR HATAN VAR BURDA SIFAT MEVSIF UYUMU SÖZKONUSU DEĞİL İZAFET TERKİBİ YAPILMIŞ OKULUN İKİ ÖGRENCİSİ ANLAMINA

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 17:42
Orjinalini yazan: aliselcukeroglu

CEVABI B DEMEKLE DOĞRU YAPMIŞSSIN ANCAK AÇIKLAMANDA KÜCÜK BİR HATAN VAR BURDA SIFAT MEVSIF UYUMU SÖZKONUSU DEĞİL İZAFET TERKİBİ YAPILMIŞ OKULUN İKİ ÖGRENCİSİ ANLAMINA

Zannediyorum cümleyi دَرَّسَ المُدَرِّسُونَ (طَالِبِينَ) طَالِبِي المَدْرَسَةِ şeklinde düşündünüz.
Bende cümleyi sizin tarif ettiğiniz şekilde yazınca aynı zamanda cümlenin tercümesini düşündüm "öğretmenler okulun iki öğrencisine ders verdi" ve طَالِبِي kelimesi tamlayan-tamlanan ilişkisi içerisinde olduğunu şimdi farkettim.

Bu sayede tesniye-ikil kiplerin isim tamlamasındaki (tamlayan-tamlanan) konumuna çok daha fazla dikkat etmek gerektiğini farkettim. Çok teşekkür ederim.

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 17:55

CEMİ MÜZEKKER SALİMLER;

Raf halinde (Vav), Nasb ve Cer Halinde (ya) ile  Mansub-Mecrur olurlar. İzafet halinde ise sonunda ki "Nun" düşer.

Dolayısıyla C şıkkı (Kesre ile mecrur olur ifedesi Yanlış ve Hatalı bir ifadedir) doğru cevaptır.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 18:55

CEMİ MÜZEKKER SALİMLER;

Raf halinde (Vav), Nasb ve Cer Halinde (ya) ile  Mansub-Mecrur olurlar. İzafet halinde ise sonunda ki "Nun" düşer.

Dolayısıyla C şıkkı (Kesre ile mecrur olur ifedesi Yanlış ve Hatalı bir ifadedir) doğru cevaptır.

Doğru cevap "C" şıkkıdır.

Bu soruyu cevaplarken hemen aklımda "cemi müzekker salim - kuralları eril çoğul" kipi olarak المُعَلِّمُ - المُعَلِّمُونَ kelimelerini canlandırarak جَاءَ المُعَلِّمُونَ إِلَى المَدْرَسَةِ cümlesini getirdim ve şıklara göre dil bilgisi kurallarına sokarak yanlış olan cümleyi bulmaya çalışmıştım.

a- جَاءَ المُعَلِّمُونَ cümlesinde و ile merfudur.
b- رَأَيْتُ المُعَلِّمِينَ فِي المَدْرَسَةِ cümlesinde ي ile mansuptur.
c- örnek oluşturamadım ve yanlış olduğu için bu şıkkı doğru diye işaretledim.
d- سَلَّمْتُ عَلَى المُعَلِّمِينَ فِي المَدْرَسَةِ cümlesinde ي ile mecurdur.
e- جَاءَ المُعَلِّمَا المَدْرَسَةِ إِلَى السُّوقِ cümlesinde المُعَلِّمَانِ idi, izafet olunca المُعَلِّمَا şeklinde ن harfi düşmüştür.

Yapmış olduğum yorumlarımda hatalı dil bilgisi yorumlarım varsa ve de yanlışımı düzeltirseniz sevinirim.

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 19:03
جَاءَ المُعَلِّمَا
cümlesinde "muallim" marife bir kelimeye muzaf olduğu için zaten marife olmuş olacağından "el takısı" almaz...yani el ile kullanman yanlış.

Açıklamalarındaki esas yanılgı ve yanlışa gelince " معلمون ـ معلموا
olacağından, cümlenin doğrusu;

جاء معلموا المدرسة الى...
şeklinde olmalıydı.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 19:11

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Haziran2009 Saat 22:15

Doğru cevap "A" şıkkıdır.

Bu soru bana çok basit geldi yorularım şu şekil oldu;

a- كَاتِبٌ müzekker-eril isim olan kelimenin çoğulu كَاتِبُونَ. Dolayısıyla müzekker-eril isim olan bu kelime ات ile çoğul yapılamaz.

Eğer كَاتِبَةٌ şeklinde müzekker-dişil bir isim kelime olsaydı كَاتِبَاتٌ şeklinde ات ile çoğul yapılabilirdi.

b- طَالِبَةٌ müennes-dişil isim olan kelimenin çoğulu طَالِبَاتٌ.

c- شَجَرَةٌ müennes-dişil isim olan kelimenin çoğulu شَجَرَاتٌ.

d- فَاطِمَةٌ müennes-dişil isim olan kelimenin çoğulu فَاطِمَات şeklinde olabileceğini sonundaki kapalı ة'den dolayı tahmin ettim, daha önce bu kelimenin çoğulunu hiç görmemiştim.

e- سَيَّارَةٌ müennes-dişil isim olan kelimenin çoğulu سَيَّارَاتٌ.

IP

Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide