Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARITürkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: otobiyoğrafiyi lütfen çerirmisiniz acillll Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
AHMET024
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı AHMET024 Cevapla bullet Konu: otobiyoğrafiyi lütfen çerirmisiniz acillll
    Gönderim Zamanı: 29Nisan2009 Saat 13:56

SELAMIN ALEYKÜM.ALLAH IN SELAMI SİZİN  GİBİ YARDIM SEVERLERİN  ÜZERİNE  OLSUN.BEN  İMAM HATİP ÖĞRENCİSİYİM.VE ARKADAŞIMIN  ARAPÇA  YILLIK  ÖDEVİNİ  ARAPÇAYA  ACELE  ÇEVİRMEMİZ  GEREKMEKTEDİR  (  ACELE  OLURSA  BİZİM  GİBİ  ÖĞRENCİLERİ ÇOK  MUTLU   EDERSİNİZ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...ALLAH RAZI OLSUN  ERZİNCANDAN  AHMET  -EYÜP VE ÖMER...

Ben   12.12.1993 yılında   Erzurum un  olur  ilçesinin  karasu  köyünde  doğdum. Babam ın  adı  ruhani annemin  adı Songül ’dür. iki  kardeşiz  ben  evin  en  küçük  bireyiyim.orta  boylu  kahverengi  gözlü siyah  saçlıyım.babam  kendi köyümüzde  çiftçilikle  uğraşmakta  aynı  zamanda  muhtar yardımcısıdır.annem  ev  hanımıdır.  Ablam  açık öğretimden  imam  hatip lisesinde  okumakta  ve  hafızlık  yapmaktadır. ben  ilk  okulu  köyümüzde  okuduktan sonra  ortaokulu  okumak  üzere  köyümüze 10 km  uzaklıktaki  kasabada  okudum. İyi bir  meslek  sahibi  olmak  istiyordum tek  hayalim  güzel bir  liseyi  kazanıp  güzel  bir  meslek  sahibi olmaktı.ve  mutlu güzel bir ailemin  olmasıydı.unutamadığım ve  hayat  boyu   unutacağımı  sanmadığın  bir anım  var;  hava  değişikliliği  olsun diye  ablam ve  ben İzmir e ye  halam  ve  dayımın  yanlarına gidecektik otobüse  bindiğimde  çok  heyecanlıydım  başka  şehre  gitmek  insana  çok  heyecan veriyordu.ve  akşam  saat  10  da  yola çıkmıştık daha    6-7  saat  olmuştu ki   otobüsümüzün  arızalandığını  anons ettiler  ve  gecenin  sessizliğinde  çok  karanlık  bir  yerde  otobüsümüz  durmuştu  bütün erkekler  aşağı  inip arızaya baktılar  ve  hiç  biri  anlamadılar.şoför  hemen telefon  ederek  başka  bir  otobüs  istedi yolcuların  mağdur  olmaması  kanaatindeydi.şoför  diğer  otobüsün  buraya  en geç 2  saate  geleceğini anons  ettiler  bizde  ablamla  beraber  otobüse  binip  diğer  otobüs  gelene  kadar  uyumaya  karar  vermiştik  zaten otobüsümüzde  toplam  25-30 kişi  vardı  biz  en  arkaya  gidip  uyuduk. Biz  uyurken  diğer  otobüs  gelmiş  ve  bütün  yolcular  ona  nakledilmiş bizim  hiç bir şeyden haberimiz yok  ve hala  uyumaktayız.diğer  otobüs  yola  devam  etmiş  ve  otobüste yolcular  sayılırken  iki  kişinin  eksik  olduğunu  anlamışlar  hemen  diğer  şoförü  arayarak  iki yolcunuz  eksik  demişler.şoförler  korku içerisinde  bizi  aramaya  koyulmuşlar  ve bizim  otobüste  uyuduğumuzu  görüp hemen  kaldırmışlar ve  yeniden  şoförü  arayarak  buraya  gelmesini  söylediler  şoförlerden biraz  azar  yedikten  sonra  otobüse  binip  yolumuza devam  ederken bütün yolcular  bize  öfkeyle  bakmaktaydı.İzmir e  tan  5  saat  gecikmeli  gelmiştik ve  bu  anımı  hiç  unutacağımı  sanmıyorum.tatil bittikten sonra  Erzurum a  gelir gelmez gireceğim  oks   sınavına  çok  çalışmaya  başlamıştım.hem  okul olsun  hem de  evde kitaplar  elimden  düşmezdi.sınav  günü  gelip  çatmıştı.çok  kötü  hastaydım  başım  ağrıyordu.sınavı  güçlükle  bitirdikten sonra    sonuçlar  belli olmuştu.ve  puanım  çok  düşüktü.ailemin  her hangi bir  itirazı olmamıştı.hoşlukla  karşıladılar ama  tercihlerimden  biri olan imam  hatip  liselerine  aldığım  puanla  gidebiliyordum.gurbette  daha  iyi  okuyacağıma  karar  vererek  Erzincan  Anadolu  imam  hatip  lisesine  geldim.ve  oranın  pansiyonuna  yerleştim.babam  ve  annem  ne  kadar   imam  hatip  lisesine geldiğime  sevinseler de  gurbette  olduğumdan  üzülüyorlardı da. Okula   geldiğim  ilk  gün  çok  heyecanlıydım acaba  nasıl  birileriyle  tanışacağım  nasıl  dersler  var  diye. heyecanım  boşaymış  arkadaşlarımda  benim  gibi  korkarak  etrafa  bakıyordu .zamanla  tanışarak  çok  iyi  arkadaşlıklar  elde  ettim.birinci sınıfı  davranışlarımdan  dolayı  aldığım  onur  belgesiyle  bitirdim.şimdi ise ikinci  sınıftayım  birinci dönemi  teşekkür  belgesiyle  başarı ile  sonlandırdık.ikinci dönemim   çok  güzel  geçiyor.hayatımdan  ve  arkadaşlarımdan  çok  memnunum.hayatım  çok  mutlu  geçiyor…..

IP
corbaci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı corbaci Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Nisan2009 Saat 16:54

Bir kısmı benden olsun. Bunları kendin yapman lazım.

Ben   12.12.1993 yılında   Erzurum un  olur  ilçesinin  karasu  köyünde  doğdum. Babam ın  adı  ruhani annemin  adı Songül ’dür. iki  kardeşiz  ben  evin  en  küçük  bireyiyim.orta  boylu  kahverengi  gözlü siyah  saçlıyım.babam  kendi köyümüzde  çiftçilikle  uğraşmakta  aynı  zamanda  muhtar yardımcısıdır.annem  ev  hanımıdır.  Ablam  açık öğretimden  imam  hatip lisesinde  okumakta  ve  hafızlık  yapmaktadır.

ولدت 12.12.1993 في قرية قراسو لبلدة اولور بمدينة ارزروم. اسم ابي روحاني و امي سونكول. لي أخت واحدة و انا اصغر فرد لاسرتي. انا متوسط القامة و لي عينين بنييتين و اشعار سوداء. أبي زرّاع في قريتنا و معاون شيخ البلد أيضًا. أمي ربة البيت. أختي طالبة ثانوية الأئمة الخطباء لدراسة التعليم المفتوح و هي تدرس تحفيظ القرأن.

Ben  ilk  okulu  köyümüzde  okuduktan sonra  ortaokulu  köyümüze 10 km uzaklıktaki  kasabada  okudum. İyi bir  meslek  sahibi  olmak  istiyordum tek  hayalim  güzel bir  liseyi  kazanıp  güzel  bir  meslek  sahibi olmaktı.ve  mutlu güzel bir ailemin  olmasıydı.

دارست المدرسة المتوسطة في بلدة بعيدة عن قريتنا 10 كيلومترات تقريبا بعد تخرجي من المدرسية الابتدائية في قريتنا. كنت اريد ان ادارس في مدرسة رائعة و اختص في مهنة رائعة.كان خيالي الوحيد أن تكون لي اسرة سعيدة في الاستقبال.

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Nisan2009 Saat 18:56

Ben   12.12.1993 yılında   Erzurum un  olur  ilçesinin  karasu  köyünde  doğdum. Babam ın  adı  ruhani annemin  adı Songül ’dür. iki  kardeşiz  ben  evin  en  küçük  bireyiyim.orta  boylu  kahverengi  gözlü siyah  saçlıyım.babam  kendi köyümüzde  çiftçilikle  uğraşmakta  aynı  zamanda  muhtar yardımcısıdır.annem  ev  hanımıdır.  Ablam  açık öğretimden  imam  hatip lisesinde  okumakta  ve  hafızlık  yapmaktadır. ben  ilk  okulu  köyümüzde  okuduktan sonra  ortaokulu  okumak  üzere  köyümüze 10 km uzaklıktaki  kasabada  okudum. İyi bir  meslek  sahibi  olmak  istiyordum tek  hayalim  güzel bir  liseyi  kazanıp  güzel  bir  meslek  sahibi olmaktı.ve  mutlu güzel bir ailemin  olmasıydı.

اَنَا وُلِدْتُ فِي سَنَةِ ١٢.١٢.١٩٩٣ فِي قَرْيَةِ مِنْ مَحَلِّ مَدِينَةِ أَرْضُرُوم.

اِسْمُ أَبِي رُوحَانِي، وَ اِسْمُ أُمِّي سُونْقُول. نَحْنُ أَخَانِ وَ أَنَا أَصْغَرُهُمَا. طُولِي مُتَوَسِّطٌ وَ لَوْنُ عَيْنِي بُنِّيٌّ و شَعْرِي أَسْوَدٌ.

أَبِي يَشْتَغِلُ فِي قَرْيَتِنَا بِالزِّرَاعَةِ وبِجَانِبِهَا وهُوَ مُسَاعِدُ شَيْخِ البَلَدِ. أُمِّي هِيَ رَبَّةُ بَيْتٍ. أُخْتِي الكَبِيرَةُ هِيَ تَدْرُسُ الثَّانَوِيَّةَ الأَئِمَّةَ الخُطَبَاءِ المَفْتُوحَةَ وَبِجَانِبِ هَذَا تَحْفَظُ القُرْآنَ الكَرِيمَ.

بَعْدَ تَخَرُّجِي مِنْ المَدْرَسَةِ الإِبْتِدَائِيَّةِ فِي قَرْيَتِنَا دَرَسْتُ المَدْرَسَةَ المُتَوَسِّطَةَ فِي مَدْرَسَةٍ بَعِيدٌ مِنْ قَرْيَتِنَا عَشَرَةَ كِيلُومِتْر.

كُنْتُ أُرِيدُ أَنْ أَمْلِكَ مِهْنَةً جَمِيلَةً وَ كَانَتْ أَحْلاَمِي أَنْ أَنْجَحَ إِمْتِحَانِ الثَّانَوِيَّة الجَمِيلَةِ وَبَعْدَهُ أَنْ أَمْلِكَ مِهْنَةً جَمِيلَةً وَأَيْضًا أَنْ يَكُونَ لِي عَائِلَةٌ جَمِيلَةٌ.

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Nisan2009 Saat 13:31

ve  mutlu güzel bir ailemin  olmasıydı.unutamadığım ve  hayat  boyu   unutacağımı  sanmadığın  bir anım  var;  hava  değişikliliği  olsun diye  ablam ve  ben İzmir e ye  halam  ve  dayımın  yanlarına gidecektik otobüse  bindiğimde  çok  heyecanlıydım  başka  şehre  gitmek  insana  çok  heyecan veriyordu.ve  akşam  saat  10  da  yola çıkmıştık daha    6-7  saat  olmuştu ki   otobüsümüzün  arızalandığını  anons ettiler  ve  gecenin  sessizliğinde  çok  karanlık  bir  yerde  otobüsümüz  durmuştu  bütün erkekler  aşağı  inip arızaya baktılar  ve  hiç  biri  anlamadılar.şoför  hemen telefon  ederek  başka  bir  otobüs  istedi yolcuların  mağdur  olmaması  kanaatindeydi.şoför  diğer  otobüsün  buraya  en geç 2  saate  geleceğini anons  ettiler  bizde  ablamla  beraber  otobüse  binip  diğer  otobüs  gelene  kadar  uyumaya  karar  vermiştik  zaten otobüsümüzde  toplam  25-30 kişi  vardı  biz  en  arkaya  gidip  uyuduk. Biz  uyurken  diğer  otobüs  gelmiş  ve  bütün  yolcular  ona  nakledilmiş bizim  hiç bir şeyden haberimiz yok  ve hala  uyumaktayız.diğer  otobüs  yola  devam  etmiş  ve  otobüste yolcular  sayılırken  iki  kişinin  eksik  olduğunu  anlamışlar  hemen  diğer  şoförü  arayarak  iki yolcunuz  eksik  demişler.şoförler  korku içerisinde  bizi  aramaya  koyulmuşlar  ve bizim  otobüste  uyuduğumuzu  görüp hemen  kaldırmışlar ve  yeniden  şoförü  arayarak  buraya  gelmesini  söylediler  şoförlerden biraz  azar  yedikten  sonra  otobüse  binip  yolumuza devam  ederken bütün yolcular  bize  öfkeyle  bakmaktaydı.

وَ أَنْ يَكُونَ لِي عَائِلَةً سَعِيدَةً. لِي ذَاكِرَةٌ لَمْ أَنْسَهَا وَلاَ أَسْتَطِيعُ أَنْ أَنْسَاهَا أَبَدًا، هِيَ: لِأَسْتَرِيحَ كُنَّا سَنَذَهَبُ أَنَا وَأُخْتِي الكَبِيرُ إِلَى خَالِي فِي إِزْمِير وَ فِي الرُّكُوبِ الحَافِلَةَ كُنْتُ مُهَيِّجًا كَانَتْ الرِّحْلَةُ تُعْطِينِي المُهَيَّجَ فِي القَلْبِ. وَكَانَ بَدَأَتْ الرِّحْلَةُ وَلَمْ يَقْضِ ٦-٧ سَاعَاتٍ قَدْ أُخْبِرَ بِأَنَّ الحَافِلَةَ تَعَطَّلَتْ، وَ كَانَتْ حَافِلَتُنَا وَقَفَتْ فِي هُدُوءِ اللَّيْلَةِ وَ ظُلْمَتُهَا شَدِيدَةٌ. كُلُّ الرِّجَالِ نَزَلُُو مِنَ الحَافِلَةِ وَشَاهَدُوا العَطَبَ وَلَمْ يَعْرِفو شَيْئًا.

وَ السَّائِقُ اِِتَّصَلَ بِِالهَاتِفِ وَطَلَبَ الحَافِلَةَ الأُخْرَى وَكَانَ يَعْتَقِدُ أَلاَّ يَيْأَسُ المُسَافِرُونَ.

وَأَعْلَنَ السَّائِقُ أَنَّ الحَافِلَةَ الأُخْرَى قَدْ سَتَأْتِي فِي خِلاَلِ سَاعَتَيْنِ. أَنَا وَ أُخْتِي قَدْ قَرَّرْنَا الرُّكُُبَ الحَافِلَةَ والنّوْمَ فِيهَا حَتَّى تَصِلُ الحَافِلَةُ الأُخْرَى، وَكَانَ فِي الحَافِلَةِ ٢٥-٣٠ أَشْخَاصًا. عِنْدَمَا كُنَّا نَحْنُ فِي النَّوْمِ قَدَ جَائَتْ الحَافِلَةُ الأُخْرَى وَكَانَ يُنَقِّلُ كُلَّ المُسَافِرِينَ إِلَى الحَافِلَةِ الأُخْرَى وَنَحْنُ لاَ نَعْلَمُ وَنَشْعُرُ شَيْئًا وَكُنَّا فِي النّوْمِ فِي أَثْنَاءِ النَّقْلِ المُسَافِرِينَ.

وَ قَدْ سَارَتْ الحَافِلَةُ الأُخْرَى وَعِنْدَمَا يُرَاقِبُ المُسَافِرِينَ قَدْ شَعَرُوا أَنَّ المُسَافِرَيْنِ النَاقِصَيْنِ وَبَعْدهُ قَدْ اِتَّصَلُوا بِالسَّائِقِ الآخَرِ وَ أُخْبِرُو بِالمُسَافِرِينَ النَّاقِصِينَ. وَ السَّائِقَانِ بَدَآ البَحْثَ عَنَّا بِخَوْفٍ وَ وَجَدُونَا فِي الحَافِلَةِ فِي النِّيَامِ وَأَيْقَظُونَا وَقَدْ اِتَّصَلُوا بِالسَّائِقِ الآخَرِ وَ أَخْبَرُوهُ لِلْمَجِيئ . بَعْدَ أَنْ عُوتِبَ قَلِيلاً رَكَبْنَا الحَافِلَةَ وَ فِي أَثْنَاءِ الرُّكُوبِ الحَافِلَةَ شَاهِدُوا المُسَافِرُونَ إِلَيْنَا بَغَضَبٍ.

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Mayıs2009 Saat 17:26

İzmir e  tan  5  saat  gecikmeli  gelmiştik ve  bu  anımı  hiç  unutacağımı  sanmıyorum.tatil bittikten sonra  Erzurum a  gelir gelmez gireceğim  oks   sınavına  çok  çalışmaya  başlamıştım.hem  okul olsun  hem de  evde kitaplar  elimden  düşmezdi.sınav  günü  gelip  çatmıştı.çok  kötü  hastaydım  başım  ağrıyordu.sınavı  güçlükle  bitirdikten sonra    sonuçlar  belli olmuştu.ve  puanım  çok  düşüktü.ailemin  her hangi bir  itirazı olmamıştı.hoşlukla  karşıladılar ama  tercihlerimden  biri olan imam  hatip  liselerine  aldığım  puanla  gidebiliyordum.gurbette  daha  iyi  okuyacağıma  karar  vererek  Erzincan  Anadolu  imam  hatip  lisesine  geldim.ve  oranın  pansiyonuna  yerleştim.babam  ve  annem  ne  kadar   imam  hatip  lisesine geldiğime  sevinseler de  gurbette  olduğumdan  üzülüyorlardı da. Okula   geldiğim  ilk  gün  çok  heyecanlıydım acaba  nasıl  birileriyle  tanışacağım  nasıl  dersler  var  diye. heyecanım  boşaymış  arkadaşlarımda  benim  gibi  korkarak  etrafa  bakıyordu .zamanla  tanışarak  çok  iyi  arkadaşlıklar  elde  ettim.birinci sınıfı  davranışlarımdan  dolayı  aldığım  onur  belgesiyle  bitirdim.şimdi ise ikinci  sınıftayım  birinci dönemi  teşekkür  belgesiyle  başarı ile  sonlandırdık.ikinci dönemim   çok  güzel  geçiyor.hayatımdan  ve  arkadaşlarımdan  çok  memnunum.hayatım  çok  mutlu  geçiyor…..

قَدْ وَصَلْنَا مُتَأَخِّرَةً  بَعْدَ خَمْسَةِ سَاعَاتٍ. وَأَظُنُّ أَلاَّ أَنْسَى هَذَا الأَيَّامَ أَبَدًا. عِنْدَ وَصَلْتُ إِلَى أَرْضُرُوم بَعْدَ إِنْتِهَاءِ العُطْلَةِ قَدْ بَدَأْتُ إِجْتِهَادَ الإِمْتِحَانِ ”أُوكَاسِي“ الَّذِي سَأَشْتَرِكُ بِهِ.

وَلاَ يُتْرَكُ مِنْ يَدِي كُتُبَ المَدْرَسَةِ وَ لَلْكُتُبَ الَّذِي فِي البَيْتِ. قَدْ حَانَ يَوْمَ الإِمْتِحَانِ وَكُنْتُ مَرِيضًا جِدًّا وَكَانَ لِي صُدَاعٌ. بَعْدَ أَنْ أَنْتَهِي الإِمْتِحَانَ قَدْ أُعْلِنَ نَتِيجَةَ الإِمْتِحَانِ وَكَانَ نَتِيجَتَ الإِمْتِيحَانِ مُنْخَفِضَةً جِدًّا. وَلَمْ تَغْضَبْ عَائِلَتِي عَلَى تِلْكَ النَّتِيجَةَ. قَدْ تَقَبَلُ عَائِلَتِي تِلْكَ النَّتِيجَةَ وَلَكِنْ كَانَ أَحَدُ مِنْ إِخْتِيَارِي أَنْ يُسَجِّلَنِي مَعَ تِلْكَ النَّتِيجَةَ بِالثَّانَوِيَّاتِ الأَئِمَّةِ الخُطَبَاءِ. قَرَّرْتُ أَنَّ أَفْضَلُ الدِّرَاسَةِ سَيَكُونُ فِي سَكَنٍ وَلِذَا ذَهَبْتُ إِلَى الثَّانَوِيَّةِ الأَئِمَّةِ الخُطَبَاءِ مِنْ مُحَافَظَةِ أَرْضُرُوم. وَسَكَنْتُ فِي سَكَنٍ. فَكَمْ كَانْ الأَبُ وَالأُمُّ يَفْرَحَانِ عَلَى المَجِيئِ إِلَى الثَّانَوِيَّةِ أَنَّهُمَا يَحْزُنَانِ لِفِرَاقِِي مِنْهُمَا. كُنْتُ مُهَيِّجًا فِي اليَوْمِ الأَوَّلِ لِلْوُصُولِ إِلَى المَدْرَسَةِ كُنْتُ أُفَكِّرُ مَعَ أَيِّ أَصْدِقَاءٍ سَأَتَعَارَفُ يَا تُرَى؟ وَلَمْ يُفِدْ تَفْكِيرِي شَيْئًا لِأَنَّ الأَصْدِقَاءَ كَانُوا يُشَاهُدُونَ حَوْلَهُمْ بِخَوْفٍ. مَعَ مُرُورِ الوَقْتِ تَعَارَفْنَا بَيْنَنَا وَأَصْبَحْنَا أَصْدِقَاءً مُخْلِصًا.

فِي الصَّفِّ الأَوَّلِ حَصَلْتُ صَحِيفَةَ البِيْضَاءِ بِفَضْلِ مُعَامَلاَتِي فِي خِلاَلِ السَّنَةِ الأُولَى. وَالآنَ أَنَا فِي الدَّوْرِ الأَوَّلِ مِنَ الصَّفِّ الثَّانِي وَأَنْهَيْتُهُ بِدَرَجَةِ نَجَاحٍ وَحَصَلْتُ عَلَى شَهَادَةِ التَّقْدِيرِ الرَّسْمِي. الدَّوْرُ الثَّانِي يَقْضِي جَمِيلاً أَنَا سَعِيدٌ مِنْ أَصْدِقَائِي وَحَيَاتِي وَيَقْضِي حَيَاتِي مَسْرُورًا. إِنَّ الحَيَاءَ وَ الأَدَبَ أَسَاسُ الحَيَاةِ لَكِنْ أَنَا أَخْلُو عَنْ هذَيْنِ المُهِمَّيْنِ، مَا السَّبَبُ ذَلِكَ؟ قَدْ سَاعَدَنِي صَادِقٌ فِي المُنْتَدَى العَرَبِيَّةِ لِلتَّرْجَمَةِ وَلَكِنْ هُوَ قَدْ تَرْجَمَهُ مُتَأَخِّرَةً، وَأَنَا غَضِبْتُ وَ أَلْقَيْتُ كَلاَمًا قَبِيحًا وَأَفَدْتُ غَضَبِي بِالكِتَابَةِ بِرَغْمَ أَنَّهُ لَمْ يَعِدْ لِمُسَاعَدَةِ التَّرْجَمَةِ. إِذًا لاَيُفِيدُ شَيْئًا أَنْ أَدْرُسَ فِي الثَّانَوِيَّةِ الأَئِمَّةِ الخُطَبَاءِ، لاَشَكٌّ.

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide