Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: sahabe hayatı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
-asude
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı -asude Cevapla bullet Konu: sahabe hayatı
    Gönderim Zamanı: 27Mart2009 Saat 17:14

sa bu el-isabe de geçen bayan bir sahabi baya uğraştım ama tam olarak çeviremedim yardımlarınızı bekliyorum
آمنة بنت الأرقم- روى أبو الساءب المخزومى عن جدته آمنة بنت الأرقم أن النبى صلى الله عليه وآله وسلم أقطعها بأرا ببطن العقيق فكانت تسمى بأر آمنة و برك لها فيها و كانت من المهاجرات ذكرها ابن الدباغ مستدركا على الاستيعاب

IP
-asude
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı -asude Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Mart2009 Saat 19:46

آمنة بنت خلف الأسلمية- ذكرها أبو موسى في الذيل وأخرج من وجهين واهيين إلى المبارك بن فضالة عن الحسن ان آمنة بنت خلف الاسلمية جاءت إلى النبى صلى الله عليه وآله وسلم لما أصابت الفاحشة فقالت يا رسول الله إنى امرأة محصنة وزوجى غاءب وإنى أصبت الفاحشة فطهرنى و ذكر قصة طويلة ودعا كثير آلها حين رجمت نحوا من ورقتين كذافى الأصل

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Mart2009 Saat 23:49
Orjinalini yazan: -asude

sa bu el-isabe de geçen bayan bir sahabi baya uğraştım ama tam olarak çeviremedim yardımlarınızı bekliyorum
آمنة بنت الأرقم- روى أبو الساءب المخزومى عن جدته آمنة بنت الأرقم أن النبى صلى الله عليه وآله وسلم أقطعها بأرا ببطن العقيق فكانت تسمى بأر آمنة و برك لها فيها و كانت من المهاجرات ذكرها ابن الدباغ مستدركا على الاستيعاب

Amine binti Erkam/ Erkam'In Kızı Amine

Ebu Saib el-Mahzumi, ninesi Amine binti Erkam'dan rivayet etti ki: Nebi (s.a.v) kendisine batnu'l-akik mıntıkasında kuyusu bulunan bir hurmalık verdi. Bu yüzden sözkonusu kuyu "Amine'nin kuyusu" diye anıldı ve kendisi için çok bereketli kılındı. Amine (r.a.) muhacirlerdendi. İbn Debbağ, el-İsti'ab isimli esere yazdığı tamamlayıcı notlarda bu bilgiye yer verir.

Notlar:

البئر1- kelimesi burada mecazen içinde kuyusu bulunan hurmalık anlamında kullanılmıştır.

2- el-İsti'ab fi Marifeti'l-Eshab, İbn Abdilbber'in sahabilerin biyografilerini kalme aldığı kitabın ismidir.

3- İstidrak bir muhaddissin, başka bir muhaddisin şartların uyup da almadığı rivayetleri toplamasıdır. Derlenen kitaba da müstedrek denir.

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Mart2009 Saat 00:12
Orjinalini yazan: -asude

آمنة بنت خلف الأسلمية- ذكرها أبو موسى في الذيل وأخرج من وجهين واهيين إلى المبارك بن فضالة عن الحسن ان آمنة بنت خلف الاسلمية جاءت إلى النبى صلى الله عليه وآله وسلم لما أصابت الفاحشة فقالت يا رسول الله إنى امرأة محصنة وزوجى غاءب وإنى أصبت الفاحشة فطهرنى و ذكر قصة طويلة ودعا كثير آلها حين رجمت نحوا من ورقتين كذافى الأصل

Amine binti Halef el-Eslemiyye

Ebu Musa "Zeyl" adlı eserinde bu hanım sahabiden bahsetmekte ve Mübarek b. Füdale, o da Hasan'dan şeklindeki senetle iki zayıf varyantla sabit olan şu olaya yer vermektedir: Amine bint Halef el-Eslemiyye zinaya düştüğünde Allah'ın Resulüne gelip "Ey Allahın elçisi, ben evli bir kadınım ve kocam gurbette, gayri meşru bir ilişkiye bulaştım beni temizle" dedi... ravi (Hasan)kısayı uzun uzadıya anlatmış ve o recmedildiğinde ona çok dua etmiştir.

Bu kıssa asıl nüshada iki sayfaya yakın yer tutar.

Selametle...

Düzenleyen ibn-i-islam - 29Mart2009 Saat 00:19

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
-asude
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı -asude Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Mart2009 Saat 16:58
emeğinize sağlık çok teşekkür ediyorum

IP