Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça Türkçe Terimler Sözlüğü
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİArapça Türkçe Terimler Sözlüğü
Mesaj icon Konu: teknik arapça ile alakalı kelimeler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
nuerlyalinc
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı nuerlyalinc Cevapla bullet Konu: teknik arapça ile alakalı kelimeler
    Gönderim Zamanı: 12Ocak2009 Saat 11:09

merhabalar ben daha siteye yeni üye olanlardanım .ve şunada yeni bir işe başladım Ankara Üniversıtesi DTCF Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü Bitirdim .ve bugünde yeni bir işe başladım sizden yardımlarınız beklıyorum işim teknik arapçayla alakalı Libya ile iş yapan bir mimarlık şirketinde çalışıyorum ve bana teknik kelimeler çok gerekecek yardımlarınız bekliyorum teşekkürler

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Ocak2009 Saat 11:18

Merhaba hoşgeldiniz

Yeni işiniz hayırlı olsun, sorduğunuz konuyla ilgili olarak forumumuzun terimler sözlüğü bölümünden istifade edebilirsiniz:

iyi çalışmalar dilerim.

IP
mümüne
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 267

Alıntı mümüne Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Aralık2009 Saat 07:38
Orjinalini yazan: mümüne

يا للأسف
Yazık

وا أسفاء
Vah Vah

جيد جدا
Çok güzel

يكفي
Yeter

ياللعار
Ayıp

IP
patience
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı patience Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ocak2010 Saat 22:39
Yeni işin hayırlı olsun. Aynı zamanda teknik çeviri gibi bir illete bulaştığın için de Allah kolaylık versin:))) Tabi şakaydı. Birşeyler yazmıştım. Bilgisayarım dondu. Tekrar yazmak ne kadar zül olsa da bir nebze olsun yardımcı olabilirsem memnun olurum.

1.) önce yukarıda idinç'in verdiği linkte bulduklarını bir word belgesine aktar. Nizamettin İbrahimoğlunun sitesinde arapça öğreniyorum kısmında teknik terim sayfaları var. Onları da kopyala ve daha sonra yapacağın tüm teknik çevirileri bu word belgesine kopyala... Daha sonra oradan aratırsın arapça terimleri...

2.) Daha sonra babylon adlı sözlüğü kur. Bir çok teknik sözlüğü bu sözlüğe kurabilirsin.

3.) Bulamadıysan teknik terimi ingilizcelerine bakarsın ve daha sonra ingilizcelerinden Türkçelerine...

4.) Ve bulduğun teknik terimlerden emin değilsen, google baba'ya başvur ve emin olamadığın arapça terimi yaz. Bu sana yol gösterici olacaktır.

Haydi sağlıcakla kal...

IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2781

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ocak2010 Saat 23:16
arkadaslar ingilizce arapca arapca ingilizce teknik terim sozlukleri var aynı sekilde türkçe ing ing türk teknik terim sözlükleri var bu işi anca ingilizce ile halledersiniz bence bu sözlüklerde beyrutta ve kahirede bulunur arapca kitap hususunda oralar zengin

IP
patience
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı patience Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Ocak2010 Saat 15:17
Sözlükler hakkında şayet hatırlıyorsanız belli bir isim verebilir misiniz? Elimizde isim olursa kargoyla da getirtebiliriz. Hayırlı günler...

IP
ayseseyda
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ayseseyda Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Ocak2010 Saat 00:30
sa burada libya da calısan insaat firmasında teknik tercümanlıkla ilgili yazınız dikkatimi çekti.gerçi sanırım geçen sene imiş ama yine de yardım edebileceğinizi dusundum.ben bisüre sonra libyada bi insaat firmasında teknik tercüman olarak baslayacagm.ama elimde bununla özellikle de teknik kelimelerle ilğili arguman yok. elinizdeki argumanları gondermenizi rica ediyorum.
  bu arda bu konu ile ilgili baska arkadaslar varsa onlar da  yardmcı olursa cok mutlu olurum.simdiden tesekkürler
 .selametle.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide