Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
الأخبار العربية - Arapça Haberler
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netابواب المراسلة العربية ARAPÇA YAZIŞMA GRUPLARIالأخبار العربية - Arapça Haberler
Mesaj icon Konu: EL ARAB: ERDOĞAN'IN ARAP VE İSLAM DERİNLİĞİNE DÖNÜ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
aliselcukeroglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12Mart2007
Konum: İzmir
Gönderilenler: 79

Alıntı aliselcukeroglu Cevapla bullet Konu: EL ARAB: ERDOĞAN'IN ARAP VE İSLAM DERİNLİĞİNE DÖNÜ
    Gönderim Zamanı: 11Ocak2009 Saat 19:19 

عودة أردوغان لعمقه العربي والإسلامي

: توحدت المواقف من المحرقة الإسرائيلية في غزة واعتبرتها إبادة جماعية لشعب أعزل، ذنبه الوحيد أنه عبر عن رفضه لمشاريع الاحتلال، وأبدى مقاومة باسلة لمخططاته، رغم أن هناك مواقف غربية كثيرة دافعت عما تقوم به إسرائيل بحكم صهيونيتها أو بحكم ما صوره لها الإعلام الغربي بأن ما تقوم به آلة الحرب الاسرائيلية هو دفاع عن نفس وتكريس لأمن الإسرائيليين من ضربات صواريخ حماس.
Gazze'deki İsrail savaş makinesine karşı  tepkiler birleşti ve savunmasız bir halka karşı yapılanlar soykırım olarak nitelendirildi.  Bu halkın tek kabahati, işgalcinin projelerine karşı durması ve planlarını uygulamasına yönelik direniş göstermesidir. Ne varki;, Siyonist olmaları   ya da Batı medyasının, İsrail'in yaptıklarını "kendini savunmak" ve hamasın füze saldırılarına karşı İsraillilerin güvenliğini sağlamak  şeklinde tasvir etmesinden kaynaklı olacak, yapılanları savunan garip görüşlerde  vardı.


؛ من تلك المواقف ما صرح به رئيس الوزراء التركي رجب طيب أردوغان والذي تساءل عن مبررات تلك الوحشية التي أبدتها إسرائيل في تعاملها مع مدنيي غزة؟
Bunlar arasında, Gazzeli sivillere karşı İsrailin böylesine bir vahşet uygulanmasının gerekçelerini sorgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vardı.

وأضاف أن ما تقترفه إسرائيل من مذابح يفتح جروحا يصعب شفاؤها في ضمير الإنسانية؛

 Erdoğan, İsrail'in yaptığı katliamın, insanlığın vicdanında iyileşmesi zor yaralar açtığını sözlerine ekledi.

هذا الموقف الرافض للعدوان والمنحاز تماما لحركة المقاومة حماس ستكون له العديد من الانعكاسات على العلاقات التركية الخارجية ومصالحها المتعددة على أكثر من واجهة؛ أولى هذه الواجهات، فإنها الآن ستجد كل الأبواب إلى الانضمام إلى البيت الأوروبي مغلقة

 İsrail Saldırılarını  reddeden ve tamamen  Hamas direniş hareketine kayan bu tavrın, Türkiye'nin dış ilişkilerine ve farklı alanlardaki çıkarlarına da pek çok açıdan yansıması olacaktır. Bu yansımaların ilki, Avrupa Birliğinin bütün kapılarının kapanması olacak.

الواجهة الثانية، تتمثل في حرب تركيا ومواجهتا لحزب العمل الكردستاني والتي وجدت فيه تركيا دعما من الولايات المتحدة عقب الزيارة التي أداها أردوغان، ولكن بعد هذا التعاطف الواضح مع حماس والتشهير بالمجزرة الإسرائيلية فإن الدعم الأمريكي لن يستمر طويلا، وستجد إسرائيل المدخل الذي يجعل تركيا تواجه الموقف لوحدها، هذا إن لم تدعم الحزب وحقه في الوجود.

Diğer yansıması ise Türkiye'nin PKK yönelik  ile savaşında somutlaşacak.  Kaldıki;Türkiye,  Erdoğanın ABD ziyaretinden sonra PKK ile mücadelesinde ABD'den destek almıştı ancak Hamas'a yakın bir tutum sergilemesinden ve İsrail katliamını teşhir etmesinden sonra, Amerika'nın desteği çok uzun sürmeyecektir. İsrail, Türkiye'nin bu durumla mücadelede yalnız bırakacak  için bir kapı aralığı bulacak , Belki de PKK yı destekleyip varlığını haklı görecek?

الشعب التركي أثبت تعلقه بالقضايا العربية ودفاعه عن الحقوق الفلسطينية ضد آلة القتل والدمار الصهيونية وكل تلك التحركات الشعبية المطالبة بتوقف العدوان على أهالي غزة توّجها أردوغان بتلك التصريحات المعبرة عن رفض للوحشية الإسرائيلية في التعامل مع الشعب الفلسطيني. وإن كانت تركيا ستخسر العديد من مصالحها فإنها بهذا الموقف قد عادت إلى ذاتها وإلى حقيقة انتماءاتها.


 Düzenleyen aliselcukeroglu - 11Ocak2009 Saat 19:21IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma


Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,106 Saniyede Yüklendi.bilgili site