Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları

Mesaj icon Konu: ----- Arapça'yı setlerden öğrenmek ? ---

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
nihat45
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı nihat45 Cevapla bullet Konu: ----- Arapça'yı setlerden öğrenmek ? ---
    Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 15:24

Arkadaşlar merhabalar....

Arapça çalışan bir kişi olarak çalışmalarla ilgili bilgi almak istiyorum.

Elimde Abdurrahman Elbinsoy’un seti var.. 1.kur önce hafızada Arapça’nın yerleşmesini sağlıyor, 2. kur ise temel öğrenimi teşkil ediyor. Metod olarak çok hoşuma gidiyor bu tür uygulama.

Ama bunun yanı sıra bir sorun daha çıkıyor, konuşmaları (diyalogları) ve diğer alıştırmaları ezber derecesinde kuvvetli bilmek gerekiyor (tabi çalışarak hergün). İşte burada sorun oluyor benim için.

Çünkü 1- ezberim fazla kuvvetli değil

2- bazı cümlelerde takılmalar yaşıyorum (anlam olarak -bu cümlede niçin esre aldı da diğerinde damme aldı vs-). Aslında bazı şeyleri çözerek iyi öğreniyorsunuz ama iş daha temel teşkil eden kısımlara gelince (deyim, bab'lar vs) ister istemez biraz yoruyor..  Ve asıl olanda sadece ezberleyip (tabi dikkat ederek) geçmekse de yinede zorluyor..

Her gün farklı bir konuşma çalıştığım için zamanla bunlar birikiyor ve biraz kafa karıştırıyor ezberlerken...

Şimdi bu durumda tavsiyeleriniz nelerdir?

2. kur'u da aynı zamanda  çalışayım diyorum, en azından cümlelerde uğraşmamı biraz engeller düşüncesiyle..

Yoksa 1. kur ve arkasından (bitiminde) 2. kuru mu takip edilmeli; olduğu gibi.

Veyahut başka tavsiyeleriniz var mı arkadaşlar?

IP
marida
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı marida Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 00:45
bu seti nerden temın edebılırm we ne kadardr?
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 11:28
Orjinalini yazan: marida

bu seti nerden temın edebılırm we ne kadardr?
S.a. marida kardeş
Bu seti www.arapcayayinlar.net/prod.asp?UID=9 adresinde inceleyebilirsin. Bende buradan almıştım ve ilk Arapça dilini öğrenmeye başladığımda kullanmıştım. Oldukça istifade etmiştim. Daha sonra da arapça öğrenmek isteyen yeğenime hediye ettim.

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 11:51
Orjinalini yazan: nihat45

Arkadaşlar merhabalar....

Arapça çalışan bir kişi olarak çalışmalarla ilgili bilgi almak istiyorum.

Elimde Abdurrahman Elbinsoy’un seti var.. 1.kur önce hafızada Arapça’nın yerleşmesini sağlıyor, 2. kur ise temel öğrenimi teşkil ediyor. Metod olarak çok hoşuma gidiyor bu tür uygulama.

Ama bunun yanı sıra bir sorun daha çıkıyor, konuşmaları (diyalogları) ve diğer alıştırmaları ezber derecesinde kuvvetli bilmek gerekiyor (tabi çalışarak hergün). İşte burada sorun oluyor benim için.

Çünkü 1- ezberim fazla kuvvetli değil

2- bazı cümlelerde takılmalar yaşıyorum (anlam olarak -bu cümlede niçin esre aldı da diğerinde damme aldı vs-). Aslında bazı şeyleri çözerek iyi öğreniyorsunuz ama iş daha temel teşkil eden kısımlara gelince (deyim, bab'lar vs) ister istemez biraz yoruyor..  Ve asıl olanda sadece ezberleyip (tabi dikkat ederek) geçmekse de yinede zorluyor..

Her gün farklı bir konuşma çalıştığım için zamanla bunlar birikiyor ve biraz kafa karıştırıyor ezberlerken...

Şimdi bu durumda tavsiyeleriniz nelerdir?

2. kur'u da aynı zamanda  çalışayım diyorum, en azından cümlelerde uğraşmamı biraz engeller düşüncesiyle..

Yoksa 1. kur ve arkasından (bitiminde) 2. kuru mu takip edilmeli; olduğu gibi.

Veyahut başka tavsiyeleriniz var mı arkadaşlar?

S.a. nihat45 kardeş

Öncelikle Arapça çalışmalarında başarılar diliyorum. Mevla muvaffakiyet versin.

Hangi metotla çalışırsan çalış, mesafe alabilmek için süreklilik-devamlılık başarının tek geçer yoludur.

Bu seti bende kullandım ve ilk arapça çalışmama bu setle tavsiye üzerine başlamıştım. Zaten o zamanlar da başka alternatifte yoktu.

Bu seti çalışırken ilk yaşadığım sorunlarım ve ürettiğim çözümler;

-          anlamadığım bölümler, kalıplar, oluyordu / bunları not alıyordum ve bu sitenin (eski) forumunda sürekli sorarak cevaplanmasını sağlıyordum.

-          anlamadığım dil bilgisi kuralları oluyordu gerçe beraberinde gelen kitapta var ama yine de farklı tariflere ihtiyaç duyoyordum / bunları not alıyordum ve bu sitenin eski forumunda sürekli sorarak cevaplarını sağlıyordum.

-          Seti çalışırken zaman zaman tembellik oluyor ve sıkılganlık oluyordu / hanımıma ve çocuklarımı toplayarak hepsine hiç ara vermeden bitireceğime söz verdim ve ara verirsem beni istedikleri gibi cezalandırmalarını istemiştim, bu durumda bana büyük bir etken oldu

-          Seti çalışırken kesinlikle sürekli dinleyen değil olmayın / dinlerken sürekli sesli çalıştım, inanılmaz bir şekilde kalılcık sağlıyordu

-          Seti çalışırken işittiklerimi sanki ezberleyemiyormuşum gibi geliyordu bana / bu sorunu çözmek için yazarak çalışmaya başladım, çok fazla kalıcılık sağlıyordu.

-          Kelimeleri hatırlamak problem oluyordu / kesinlikle kelime defteri oluşturulmalı ve bu deftere arapça-türkçe olarak bunlar yazılmalı

-          Seti bir kere bitirmekle yetinilmemeli / bu seti 5 defa bitirmiştim. (çok fazla kalıcılık sağlıyor)

Zamanla Arapça bilgim ilerledikçe farkettiğim bu set herşeyi halletmiyor ama ilk adım olarak güzel bir çıkış gibi görüyorum. Çünkü bu tür setlerde zorlayıcı bir faktör olmadığı için öğrenci seti alıyor bir müddet çalışıyor sonra bırakıyor. İşte ondan sonra ben başaramadım veya bu set bir işe yaramıyor şeklinde düşünüyor veya dillendiriyor.

Onun için farkettiğim kadarıyla birisi devamlılığı sağlamak üzere öğrenciyi ve dili öğrenmek isteyeni bu setlerde zorlamalı!

Şimdilik tecrübleerimi bu şekil aktarmış olayım, inşallah faydalanırsın.

Selam ve dua ile. 

الطالب المجتهد
IP
nihat45
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nihat45 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 14:37

Aleykum Selam… hocam(scelik)

Teşekkür ederim. İnşallah muvaffak olmaya çalışacağım.

Şunu baştan belirtmek isterim ki yazılarınızın yarısını ben yapmaya çalışıyorum (Allah’a şükür). (sizin söylemleriniz benim doğru yolda olduğumu gösterdi ki size teşekkür ederim)

“yapsam mı ki”, “neyse daha sonra yapabilirim”.. vs.  türündeki düşüncelerim (uygulama olarak) ise sizin ifadelerinizle tekrar canlandı.. Ve şevke getirdi, (yani yapmam gerektiğinin farkına vardım –tembellik ettiklerimin-) bir kez daha teşekkürler..

Ve gelelim aklıma gelmeyen önerileriniz için. Bunlar için ise teşekkürü size bir borç bilirim..

Allah razı olsun.. 

Düzenleyen nihat45 - 29Kasım2008 Saat 14:39
IP
yusufsan21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 62

Alıntı yusufsan21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Nisan2009 Saat 21:10
Ben de birkaç set denedim baktım olmayacak şimdi eski yöntemlerle okuyorum.
Eğer ders veren biri varsa eski kitaplar çok daha iyi...
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,076 Saniyede Yüklendi.

rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası