Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Arapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça'yı Nasıl Öğrendim? - كيف تعلمت اللغة العربية؟
Mesaj icon Konu: kelime ezberlemede farklı bir yöntem Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
vahab
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı vahab Cevapla bullet Konu: kelime ezberlemede farklı bir yöntem
    Gönderim Zamanı: 23Aralık2006 Saat 21:32
selamlar

Kelime ezberlemenin güzel bir yolu da aynı vezindeki kelimeleri ezberlemektedir.

Zira bu kelimeler vezindaş oldukları için birbirlerine çok benzerler.

Aynı vezindeki kelimeleri nerede bulacağız derseniz, işte size mükemmel bir sözlük.

Fârâb’dan Türk asıllı bir lugat alimi olan Ebû İbrâhîm İshâk b. İbrâhîm el-Fârâbî (v.350 hicri) nin Dîvânu’l-edeb adlı benzersiz lugatını tavsiye ederim. el-Fârâbî meşhur lugat alimlerinden es-Sıhâh’ın yazarı el-Cevherî’nin dayısıdır. Cevherî’nin es-Sıhâh’ı adındandan anlaşılacağı gibi Arapça sözlüklerin en sahih ve muteber sözlüklerindendir. el-Fârâbî’nin bu sözlüğün özelliği Arapça’da ne kadar vezin varsa (isim ve fiil olarak) hepsi bu lugatta mevcut. İsim ve fiillerin vezinlerini temel alarak hazırlanmıştır. 2004 yılında tahkik edilip piyasaya çıkan 1000 sayfalık bu sözlük türünün tek örneğidir.  Piyasa fiyatı 75 milyon (75 ytl) olan bu sözlüğü internetten şu adresten hepsini okuyabilirsiniz.

www.alwaraq.net

sayfasına girin

sağ üstte el-mektebetü’t-turasiyye seçeneğini tıklayın

sağ tarafta el-luga ve meacimiha seçeneğini tıklayın

sonra fıkhu’l-lugayı tıklayın

sayfanın en altındaki sonraki butonunu tıklayın (en soldaki)

açılan sayfada Dîvânu’l-edeb’i göreceksiniz tıklayın ve okuyun.

Allah ilminizi artırsın.

Sözlükten birkaç örnek

وزن فَعِيل

جَدِيد yeni

حَدِيد demir

سَدِيد doğru

شَدِيد şiddetli

صَدِيد yaradan sızan kan karışımı su

عَدِيد sayı ve çeşitli

قَدِيد eski elbise

مَدِيد uzun

نَدِيد eş, benzer, akran

بَلِيل

جَلِيل

خَلِيل

دَلِيل

ذَلِيل

سَلِيل

شَلِيل

ظَلِيل

عَلِيل

غَلِيل

قَلِيل

كَلِيل

مَلِيل

وزن مَفْعِلَة

مَعْذِرَة

مَقْدِرَة

مَغْفِرَة

مَعْرِفَة

Bu teknikle bir çok Arabın bilmediği kelimeleri bile özberleyebilirsiniz.

Mesela

فَشِيش yılanın derisinin çıkardığı ses 

كَشِيش yukardaki anlamla aynı

نَشِيش tenceredeki suyun kaynarken çıkardığı ses

Selamlar

IP
vahab
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı vahab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Aralık2006 Saat 21:38
bu gonderdıgım ornek kelımeler sadece aıt oldukları vezınlerden bır kac ornektır hepsı degıl sozlukte hepsını görebılırsınız
selamlar

IP
vahab
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı vahab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Aralık2006 Saat 21:45
bu arada siteye bedava üyelik gerekiyor
selamlar

IP
martin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı martin Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2006 Saat 16:02
selamün aleyküm en kısa zamanda kuranı kerimi nasıl anlayabilirim telafuzunu nasıl ögrenebilirim bana yardımcı olurmusunuz.

IP
setrems
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 101

Alıntı setrems Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2006 Saat 21:18
s.a. fadime kardeş,sen istediğin ve azimle çalıştığın sürece bir şekilde öğrenirsin.ama azim ve sabır çok önemliRABBİM isteğini artırsın.

"kocaman kayaları delen suyun şiddetli akışı değil damlaların devamlılığıdır"
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Aralık2006 Saat 23:49
Merhaba martin, aramıza hoşgeldin

Kur'an'ı hemen çabucak  okumak ve üstelik de çabucak anlamak istiyorsun :) Önce şunu kabul etmek gerek, bu okadar çabuk olabilecek birşey değil. Bir kere ciddi bir çalışma içerisine girmen gerekiyor. Hergün en az iki saat çalışman gerekiyor. Bu uzun soluklu bir koşudur. Zamanını iyi değerlendirirsen hedefe daha kısa sürede varırsın. Bu belki 4 ay olur belki 4 yıl. Bu tamamen sana bağlı. O halde ne yapmalısın? İlk önce harfleri ve okunuşlarını öğrenmekle işe başlamalısın. Piyasada satılan elif-be cüzü dediğimiz alıştırma kitabından hemen birtane alarak üzerinde çalışmaya başla. Hatta istersen şöyle birşey yapalım, çalışmaya başladığın tarihi bize bildir. Bakalım harfleri ve okunuşlarını ne kadar zamanda öğreneceksin? Ben sana 3 hafta mühlet veriyorum. Sonra gel, Kur'an'ı okuduğun zaman nasıl anlayacaksın onun üzerinde konuşalım. Ne dersin?

Sana çalışmalarında şimdiden başarılar diliyorum, güzel haberlerini bekliyoruz.. Aramıza hoş geldin

IP
bestenur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı bestenur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2007 Saat 16:32
Arkadaşlar slm.

Aranızda fotografik hafıza teknikleri ile arapça öğreten setlerden faydalanan varmı.

Ben bu setlerden almayı planlıyorum ama tecrubeli arkadaşlar tavsiye edermi merak ettim.

SELAMETLE...
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.

gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | konut kredisi hesaplama | teb bankası | akbank kredi | ihtiyaç kredisi hesaplama | en uygun konut kredisi | garanti kredi | en uygun kredi | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi