Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Kur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIKur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: ilk meal Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
hacer
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı hacer Cevapla bullet Konu: ilk meal
    Gönderim Zamanı: 26Ekim2008 Saat 14:59

Arkadaşlar ben ilk Türkçe meali kim yapmış diye merak ettim.Cevap
Hak Dini Kur'an Dili Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Atatürk'ün isteği üzerine hazırlanmış Cumhuriyetin ilk resmi meal ve tefsiri
        Kur'an-ı Kerim mealleri birçok dilde mevcuttur. Muhammed Hamidullah'ın verdiği bilgiye göre, Avrupa'da ilk Meal çalışmaları 1141'de başlamış ve Kuran bu tarihlerde Latince'ye çevrilmiştir. İtalyanca'ya 1513, Almanca'ya 1616, Fransızca'ya 1647 ve İngilizce'ye de 1648'de tercüme edilmiştir. Bugün için, yaklaşık olarak Almanca'da 47, İngilizce'de 51, Fransızca'da 31, Latince'de 36, Urduca'da 100'e yakın ve Farsça'da 100'ün üstünde meal bulunmaktadır. Türkçe'de 65 civarında Meal olduğu söylenebilir. *      

Düzenleyen hacer - 26Ekim2008 Saat 15:11

Elhamdülillah
IP
Necib Mahfuz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı Necib Mahfuz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Aralık2008 Saat 10:10

Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de Türkçe basılan meal sayısı 2008 sonu itibarıyla 300'e yakındır. İnsanlar, Dücane Cündioğlu'nun deyimiyle, Arapça çeviride acemilikleri geçsin diye ilk deneyim olarak Kur'an meali hazırlıyorlar. Burası Türkiye. 

Hiçbir mazeret "Başarı" nın yerini tutmaz.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.