Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
İlitam Öğrencileri Tanışma Bölümü
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİLİTAM - İLAHİYAT FAKÜLTESİ LİSANS TAMAMLAMA PROG.İlitam Öğrencileri Tanışma Bölümü
Mesaj icon Konu: DİKKAT!!! HERKES OKUSUN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
abdellah
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı abdellah Cevapla bullet Konu: DİKKAT!!! HERKES OKUSUN
    Gönderim Zamanı: 17Ekim2008 Saat 15:53

60 yaşında okumaya karar verdi,

90 yaşında rektör oldu, 120 yaşında öldü!

EI-Ezher Üniversitesi'nin kapısına Zekeriya EJ-Ensdrî adında 60 yaşında bir ihtiyar gelmiş ve "Burayı kim yönetiyor?" diye sormuş. Bekçi, "Rektör!" demiş, ihtiyar "Ben rektör olmak istiyorum, bana bunun yolunu anlatır mısın?" deyince bekçi alaylı tavırla ona eğitim durumunu sormuş, ihtiyar, ilkokul mezunu olduğunu söylediğinde bekçi gülmüş ve "Amca! Rektör olabilmek için önce ortaokul, sonra lise, ardından da üniversite okuyacaksın; daha sonra doktora yapıp doçent ve profesör olacaksın; fakat senin yaşın 60'a dayanmış, bunları başarabilmen mümkün değil!" demiş, ihtiyar yine de ümidini kaybetmemiş, yalvara yakara idare amiriyle görüşme izni almış ve sonuçta hizmetçi olarak üniversitede göreve başlamış. Çalışırken bir taraftan da ilkokulu, liseyi, dışarıdan bitirmiş. Sınavlara girip kendi üniversitesinde okumaya hakkazanmış. Bu arada büyük kültür hizmetlerinde bulunuyor, sosyal faaliyetlere, çalışmalara öncülük ediyormuş. Üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisansını, doçentlik çalışmalarını yapıp 90 yaşında profesör olmuş. Üniversite heyeti büyük basarı ve çalışmalarından duydukları memnuniyetten dolayı bu 90'lık ihtiyarı üniversiteye rektör seçmişler. Birkaç sene görevini titizlikle yaptıktan ve nice talebeler yetiştirdikten sonra görevinden ayrılmış. Yaşama azmi, başarma aşkıyla dolu hayati 120 yaşındayken noktalanmış.

SessižŁiğiмin feryatŁarında, içinden çıķıŁмaž bir dųrųмdayiм.
Farķettiм, ķendiмden bir şeyŁer ķaybetмişiм. anŁatмaķ çoķ žor aмa; destanŁar yažıŁмış žaмanŁa anŁatıŁмış мasaŁŁarŁa insana.
BeŁķi ķüçüķ bir öyķü bų, beŁķi ųмųdųn yorųмų, beŁķi de yaşaмın başı bų. anŁaмaķ bųrda žordųr, inanмayi gereķtirir.
Düşünмeden ķabųŁŁenмeķ, öžgürŁüğü terķ etмeķtir. İnanciм bųrda sonsųž, derinŁerde ųмųdųм. ķaŁмışıм teķ başıмa, ķųrtųŁмayı ųммųşųм. Yorųмųм yoķ, ķaŁмışıм, ųммųşųм.
ųfaķ bir ķaŁbin içinde haps oŁмųşųм.

IP
nezihe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nezihe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2008 Saat 16:01

teşekkurler hocam ALLAH ilim yolunda azmedenlerden eylesin bizleride inş

Ah bu insanoğlu işine yarayan her yalanı,hakikatin üstünde görür...
IP
abdellah
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı abdellah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2008 Saat 16:05

8 adet kitaptan korkanlara ibretli bir hikaye.

IP
benefşe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı benefşe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2008 Saat 22:40
çok güzel ya kendimi değişik hissettirdi bana değişik derken kendi nefsime kızıyorum aslında teşekkürler arkadaşım bu güzel kıssa için bazı şeylerin farkına varmamıza vesile oldu allah bu yola baş koyan bütün arkadaşlarımın yardımcısı olsun

Fani bir hayat baki bir hayatı heba etmeye değmez dünya için yalana tenezzül edilmez
IP
adriatik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 198

Alıntı adriatik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ekim2008 Saat 22:52
Evet bu hikaye değil gerçeğin ta kendisi ezher mezunu bir abimiz bunu anlatmıştı
Gerçekten azim sabr olduktan sonra yapılamayacak çok az şey var. Ve yapılacak çooook şey var.....
HERKESE ÜSTÜN BAŞARILAR

İman hem nurdur hem kuvvettir, evet hakiki imanı elde eden adam kaninata meydan okuyabilir B.S.N
IP
venüs
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı venüs Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Kasım2008 Saat 11:05
çok güzel gerçekten,insanda azim olduktan sonra hayatta herşey mümkün böyle yazılarda insanı yüreklendiyor.Benimde kuzenım bana sordu açıkögretime başladıktan sonra ee  ne düşünüyorsun ne olacaksın dedi Bende ona dedim, benım bı hayalım var antayımda beraber gülelim,dgs yı kazanacam örgün egitime geçecem ünüversidede kalıp ögretim üyesi olcam ne kadr gülsemde içimden sanki ben bunu  gerçekleştirecem diyorum inş olurum allah kısmet ederse tabi

IP
eylul38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı eylul38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Aralık2008 Saat 00:26

Gerçekten yaşanmış mı bu konuda bilgim yok. Lakin önemli olan olayın gerçekleşip gerçekleşmediği değil. İnsanların ilerlemiş yaşına aldırmadan bir şeyler yapmak için çabalaması benim gittiğim kursta 55 ve 65 yaşında iki tane teyze vardı. Çalışma azimleri gençlere taş çıkarır. Bu yazıda da azim ve başarma teması işlenmiş. Ana fikri kavradıktan sonra ayrıntılara takılmak yersiz bence.

IP
misbah
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 263

Alıntı misbah Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Nisan2009 Saat 23:22
selamun aleykum  ALLAH RAZI OLSUN BU KISSADAN DOLAYI GERCEKTENDE BIRAS DUSUNDUGUMUSDE INSANIN BASARAMAYACAGI BIR SEY YOK GIBI GERCEKTEN YASANMISMI? SORUSUNA ISE BEN SAM DA OKUYORUM VE BU HIKAYEYI ARAB ARKADASLARIMDAN A DUYMUSTUM ALLAHA EMANET KALIN SLM ALKM

IP
bifenaki
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 109

Alıntı bifenaki Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Nisan2009 Saat 10:59
وفي ذلك فليتنافس المتنافسون

IP
h rehber
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı h rehber Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Nisan2009 Saat 19:13
maşallah yaaa rabbim azim ufuklarımızı gemişletsin...

IP
newpapatya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı newpapatya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Temmuz2009 Saat 22:40
arkadaşlar buna küçük bir örnek olurmu bilmeme ama ben 38 yaşında ilahiyat açık öğretime başladım. (ihl 1997 mezunuyum) 2007 de başladım şimdi 2009 ben diplomamı aldım ve üstün bir başarıyla aldım.şimdi dgs ye giriyorum.herkese başarılar dilerim

IP
global
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 260

Alıntı global Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:00
    Bende 35 yaşındayım.Bir cocuğum var ve Allah izin verirse bende dgs ye giricem.İlmin yaşı yok ama burada beni üzen bu iki yıl boyunca kur an ile olan muhabbetim cok azaldı.Eskiden ufakbir boşlukta kur an okurken daha sonra en ufak bir boşlukta ders çalıştım.

IP
yiğido 58
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı yiğido 58 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:06
maaşallah kardeşler ikinizi de takdir ediyorum..ALLAH nazardan saklasın..ikinizede dgs de başarılar...

IP
newpapatya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı newpapatya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:08
Allah bağşlasın. benmde iki çocuğum var. ama okumanın zevki başka .dgs ye nasıl hazırlandın?( benim pek hazırlandığım söylenemez) Allah yardımcımız olsun hepimizin.sınavdan sonra netlerimizi konuşuruz inşallh.

IP
global
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı global Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:14
  İyi dilekleriniz için tşkkürler arkadaşlar.Hepimiz için hayırlısı olur inşaallah.
   DGS ye harıl harıl çalıştığım söylenemez.Son iki aydır geçmiş yıllarda çıkan soruları çözmeye çalışıyorum.Özellikle sayısal bakıyorum çünkü sözel denemelerimde 65 net in üzerine çıkamıyorum

IP
newpapatya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı newpapatya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:18
ben 1 haftadır geçmiş dgs sorularına bakıyorum netlerimde 65-70 arası değişiyor. ama sayısal 10 u geçmiyor inşallah başarırız bunuda netlerinizi paylaşırsanız çok iyi olur arkadaşlarrr

IP
global
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı global Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:21
   Maşaallah papatya kardeş iki çocukla iyi bitirmişiniz ilahiyat ı.Tebrik ediyorum.Başka bir bölümden de mezuniyet durumu var mı?

IP
newpapatya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı newpapatya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Temmuz2009 Saat 01:26
başka bölüm yok.(maaleseff) ama kızımla birlikte öss yi deneyebilirim. ama önceliğim ilahiyat tabiiki.Allah bendeki bu okuma zevkini isteyen herkese  versin inşallh arkadaşlar.herkese başarılar ..

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.