Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Pratik Arapça Nedir? Nasıl İşler?
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netONLINE PRATİK ARAPÇA DERSLERİPratik Arapça Nedir? Nasıl İşler?
Mesaj icon Konu: bana yardımcı olurmusunuz Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
liliya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı liliya Cevapla bullet Konu: bana yardımcı olurmusunuz
    Gönderim Zamanı: 01Ekim2008 Saat 11:42

Selamun aleykum

ben arapca dersı almak ıstıyorum yalnız almak ıstedıgım arapca dersındekı amacım kuran ı kerımı okurken anlamak bu konuda nasıl bır yontemım olmalı ? forum hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. Tesekkur ederim

IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2781

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ekim2008 Saat 13:44

Orjinalini yazan: liliya

Selamun aleykum

ben arapca dersı almak ıstıyorum yalnız almak ıstedıgım arapca dersındekı amacım kuran ı kerımı okurken anlamak bu konuda nasıl bır yontemım olmalı ? forum hakkinda bilgi verirseniz sevinirim. Tesekkur ederim
bende  aynı amaçla öğrenmeye başlamak istetdim ama  bi türlü açammadık dersleri

IP
semaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı semaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2008 Saat 09:30
a.s arkadaşlar kuran ı kerimi anlamaya yönelik çalışmalarınıza daha öncelk vermelisiniz bence,kırık mealli kuranlardan mana vermeye başlamalısınız tabi bunun için grameri de unatmamak lazm,manasını doğru verebilmek için kelime bilgisinin yanında gramer bilmkte çok önmli,umarım yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin

IP
aliselcukeroglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı aliselcukeroglu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Kasım2008 Saat 19:58

KURANI ANLAMAYA YÖNELİK DERS ALMAK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLÜYORSUNUZ. DAHA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR ARAPCA BİLGİNİZ VAR MI? NECLA YADSIMANIN ADIM ADIM KURAN DİLİ KİTABINI ALIN DERİM. GRAMER KONULARININ ÖRNEKLERİ TAMAMEN KURANDAN. EĞER HİÇ ARAPÇA BİLMİYORSANIZ O ZAMAN SIFIRDAN BAŞLAYIN

SAYGILARIMLA
İ

IP
efsa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı efsa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2008 Saat 09:45
bende necle yansdıman hanımın kitabını önerenlerdenim ayrıca ismek'ten (istanbul meslek edindirme kursu) yardımcı ders alırsanız daha iyi olacaktır

IP
suheyb
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı suheyb Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 10:32

SLM  K.Kerime kırık mana vere bilmeniz için ilk önce sarf ilmi okumanız gerekir. sarf ilmi dediğim yani sıkı bir çalişma ile 15 günlük bir eğitim bunu takiben  nahiv de mübtediler için amili birgiviyi okumanizi tavsiye ederim çalişmak bizden muvaffakiyet allah tan

IP
Eyl_ul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Eyl_ul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 12:36
s.a.
arkadaşlar yeni bir başlık açmak istemedim. ben yeni üye oldum bu siteye.
ben de Kuran'ı anlama amaçlı arapça öğrenmeye başlamak istiyorum.öğrendim.yani birtakım kuralları biliyorum ama hala akıcı değilim okurken.
akıcı okumayı çok deneme yaparak başarabileceğimi biliyorum.
ama kelimelirn anlamlarını hiç bilmiyorum.benim için en öenmlisi kelimelerin anlamlarını öğrenmek.
bu konuda nasıl bir çalışma takip etmeliyim?
ayrıca sitedeki sözlüğe giremiyorum üye olduğum halde.yanlış şifre falan diyor.
kafam da karıştı.

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 13:03

a.s. Eyl_ul kardeş

Kuran anlamak benim ilk ilgi duyduğum konuydu. İlk önce kuran okumasını öğrendim sonra baktım ki Kuran Kerim edebi bir kitap ve üzerinde durulabilmesi için fena sayılmayacak derecede dil bilgisi kurallarını bilmek lazım geliyor.

Bunu farkettikten sonra şu arapça dilini konuşabilmekte ilgimi çekti ve bir yandan dil bilgisi çalıştım diğer yandan da pratik içerikli dersleri takip ettim.

Bu ikisi beraber geliştikçe de kısa süreleri okumaya ve sürelerin kelimelerini çıkarmaya devam ettim. Bu çalışmaya halen devam ediyorum, özellikle hoşuma giden şey, kelimeleri çıkarırken ayetlerdeki fiiller, isimleri, sıfatları ayrı ayrı yazıyorum. Ve oldukça faydası oldu bana. Çünkü çok farklı yapı da fiilerin varlığını ilk sürelerde farkettim. Sonra fiil çeşitleri ve çekimleri konusunda bilgi sahibi olmam gerektiğini farkettim. Dil bilgisi kitapları aldım ve fiiller incelemeye aldım.

Bu aşamada farkettiğim en önemli nokta bu çalışmalara devam ettikte bir şeyler biriktiğini ve mesafe alabildiğimi gördüm.

Niyetin çok güzel, bu çalışmanı süreklilikle devam edersen ummadığın kadar çok şey kazanırsın.

Tecrübeyle sabittir

الطالب المجتهد
IP
Eyl_ul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Eyl_ul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 13:08
teşekkür ederim((=
ben şu anda sadece okuyorum.yani başka hiçbir şey bilmiyorum (:
fiilleri,özneleri,yüklemleri, cümle dizilişlerini vs. hiç bilmiyorum.sadece türkçem iyi.türkçemin iyi olması belki bana yarar sağlar.
benim şu aşamada  ne yapmam lazım?

Nefsin elinden kaçarken yırtılmaktır AŞK ve tadınıen iyi Yusuf'un gömleği bilir.
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 13:25
Eyl_ul kardeş

Eğer Kurandaki süreleri anlamak niyetindeysen;
- Dil bilgisi kitabından başla! Meral Çörtü ve Maksutoğlu'nun kitaplarını öneririm.
- Aynı zamanda sitedeki AÖF ilahiyat Arapça dil bilgisi konularına katıl. Çünkü orada anlatılan konuların tamamı dil bilgisi (
Cümle yapısı, Erillik ve Dişillik, Tekil, İkil ve Çoğul, İsimlerde Belirlilik ve Belirsizlik
 vb.) ve çok anlaşılır sadelikte anlatılıyor, bir yadan yukarı da saydığımım dil bilgisi kitabı takip ederken diğer taraftan sitedeki AÖF ilahiyat Arapça dil bilgisi derslerini seyretmen çok hızlı mesafe aldıracaktır sana.
Demo dersleri www.onlinedil.net/aof_ilahiyat/demo.asp adresinden izle, göreceksin çok anlaşılır bir şekilde anlatılıyor. Bir de ifade ettiğin gibi Türkçen güzelse çok daha rahat yaparsın. Benim Türkçe dil bilgisini bu dili öğrenmeye başladıktan sonra öğrendim, meğerse doğru dürüst Türkçe bile bilmiyormuşum

Bu şekil hem dil bilgisi kitabını hem de online aöf dersleri bitirisen, küçük sürelerden rahat bir şekilde tercümelere başlayabilirsin.

Yok eğer öncelikle Arapça konuşmak istiyorsan, dil bilgisine bu kadar yoğun asla girerek zaman kayetmene gerek yok!
- Yine Dil bilgisi kitabından başla! Meral Çörtü ve Maksutoğlu'nun kitaplarını öneririm. Bu kitapları gözden geçir ve her zaman elinin altında bulunsun dönüp dönüp bakman gerekir.
- Sitedeki online Pratik Arapça derslerine katıl. Arap hocalar çok güzel pratik arapça öğretiyor.
Bu derslerin demosunu da www.onlinedil.net/pratik_arapca/demo.asp adresinden izleyebilirsin.

Ama dediğim gibi hangisini seçersen seç, devamlılık başarının tek temel taşıdır

Anlamadığın konu olduğudan bu forumda sorabilirsin. Bende ilk başlarda hep soruyordum, şimdi ihtiyaç duyduğumda soruyorum hem de (bilgim yettiği sürece) cevaplıyorum

الطالب المجتهد
IP
Eyl_ul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Eyl_ul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 17:18
evet maşallah şimdi çok güzel biliyorsunuz.çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.çok teşekkür ederim.

ben Kuran'ı anlamak için öğrenmek istiyorum şu anda.pratiğe belki ondan sonra geçerim.
ben de hamza ayanın kitabı var.herkes de olan bir kitap zaten.ondan öğrendim.ama alıştırmaları çok az.
ayrıca bazı ayetleri okumaya çalıştığımda harfleri pek anlamıyorum. çok değişik yazmışlar.belki siz de  biliyorsunuzdur.

Nefsin elinden kaçarken yırtılmaktır AŞK ve tadınıen iyi Yusuf'un gömleği bilir.
IP
liliya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı liliya Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ocak2009 Saat 02:01

SELAMUN ALEYKUM

ARKADASLAR UZUN SURE DERSLERMININ YOGUNLUGUNDA NHIC GIRME FIRSATIM OLAMADI BEN ILAHIYATA DEGILIM SADECE GURUBUMDAKI BUTUN OGRENCILER ARAP OLDUGU ICIN OGRENMEK ISTEDIMM CUNKU ONLR OLUNCA PRATIK IMKANIM OLCAK VE KURANI ZAMANLA DAH IYI ANLAYACAGIMI UMUT EDYORUMM
YALNIZ TAVSIYE ETTIGINIZ KITAPLARI ALMAM IMKANSIZ CUNKU TR DE YASAMIYORUM BEN BURDAN OGRENMEYE CALISACAGIM INSALLAH AYRICA TAVSIYE DECEGINIZ HER HANGI BIRSEY VAR MI
UNUTMADAN IMAM HATIP LISESI CIKISLI OLDUGUMDAN AZ COK ARAPCA BILGIM VAR AMA COK AZ UNUTTUM CUNKU
SAYGILAR

Selam ve Duayla...
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ocak2009 Saat 15:25
Aleykum Selam liliya

Ben özel bir kuruluşta hemşire olarak çalışıyorum. Bende ilahiyat okumayı sürekli istiyordum ve bu sene nasip oldu aöf ilahiyat önlisans okumaya başladım. Derslere çalışırken de beni baya bir sardı ve pratik arapça derslerinialmaya karar vermiştim. Şimdi aynı zamanda pratik arapça dersleri alıyorum.
Madem ki bulunduğun yerde kitap alamıyorsun, kesinlikle pratik dersleri önerrrim, hem görüntülü hem de dökümanları da beraberinde veriyorlar. Tüm dökümanlara e-kitap olarak ulaşabiliyorsun.

bir de senin güzel bir avantajın var ki, hem online derslere çalışır hem de yanındaki grupta bulunan arap kardeşlerle pratik çalşmaları yaparsın.
Bu güzel fırsatı elinden geldiğince değerlendir canım.

Kolaylıklar ve güzellikler diliyorum, bay bay.

IP
yakupatici
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı yakupatici Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2009 Saat 04:08

selamun aleykum .

yaklaşık on sene önce özel olarak bir hocaefendiden sarf ve nahiv ilimlerini tahsil ettim. ancak aradan geçen onca zaman boyunca büyük unutmuşluğum olduğunu fark ettim. Şimdi ise derdim tekrar emsile bina maksut .... vs kitaplari yeniden okumak ve netice itibariyle Kuranı Kerim  ve hadis ilimleri ile kendime bir meşgale alanı  oluşturmak niyetindeyim. Ancak kendi kendime bazı konuları çözemiyorum. daha açık ifade ile sarf ve nahiv kitaplarının çevirileri var mıdır?

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Selam ve Dua ile....

IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2781

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2009 Saat 05:52
bismillahirrahmanirrahim emsile bina maksud izzi avamil izhar kafiye molla cami hepsinin türkçe tercümeli izahlı kitapları mevcud yanlış hatırlamıyorsam YASİN YAYINEVİ olmalıydı. fatihte yerleri mahmud bu çarşambadan sorabilirsiniz çok güzel izah etmişler yani emsileyi binayı felan bizde hocalarımızdan okuduk ama ben okurken hiçbirşey anlamamıştım. o kitapları okudutan sonra anladım onlara bakınız. birde ben size aşağada emsilyi izah eden dersleri veriyorum. bina maksud izzi avamil izhar kafiye de var emsileyi bitirin diger linkleri isteyin özelden size naledeyim. hepsi sesli ve görüntülüdür yaklaşık 1 saat ve 60mb yer tutar internetiniz sınırlı kotalı ise kotanızı tüketir dikkat ediniz vesselam

emsile

http://www.videoveses.com/ilimdiyari/12ilimdersleri/emsile//Emsile%201.wmv

http://www.videoveses.com/ilimdiyari/12ilimdersleri/emsile//Emsile%202.wmv

http://www.videoveses.com/ilimdiyari/12ilimdersleri/emsile//Emsile%203.wmv

http://www.videoveses.com/ilimdiyari/12ilimdersleri/emsile//Emsile%204.wmv

http://www.videoveses.com/ilimdiyari/12ilimdersleri/emsile//Emsile%205.wmv

IP
fadik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 69

Alıntı fadik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2009 Saat 11:52
cumhurulfukaha arkadaşım ben düz lise çıkışlı ilahiyat 1. sınıfım  doğal olarak arapçam hiç yok bu yukarıdaki dersleri almam için henüz erken mi
ne dersiniz çevremde bu konuda yardım alabileceğim kimse yok forumdan elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum ama ....

IP
efsa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı efsa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2009 Saat 23:49
arkadaşlar ben ismek dediğimiz(istanbul meslek edindirme kursu)nda öğreniyorum çokta faydalı oluyor eğer vaktiniz varsa ise acizane o kurumu tavsiye ediyorum

IP
harzemli23
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı harzemli23 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Mart2009 Saat 23:02
arkadaşlar cümleten selemun aleyküm emsile-bina -maksut-avamil-izhar-kafiye-molla camii ...vb sarf ,nahive talluk eden  arabi ilimlerin başlangıcı sayılan kitapları okumuş bir kardeşiniz olarak nacizane fikrimi sorarsanız Kuran-ı kerimi anlamak isteyen arkadaşlarımızın en azından bu kitapları okumaları lazım.Bu kitapları tek başına okumaya çalışmak da baya külfetlidir. aşkınızı ve şevkinizi kırmak istemiyorum ama demem odurki bir bilen olursa yanınızda daha çok verim alabilirsiniz,bu mücerrebatla sabittir.Hazreti Allah muininiz olsun.Bu kitapları okurken veyahutta fiil çekme noktasında takıldığınız yer olursa talebiniz doğrultusunda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.Allaha emanet.

IP
musemma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı musemma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Şubat2012 Saat 22:41
ARAPÇA  DERSİ  VERİYORUM  BAŞARILAR

IP
ESCOBAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ESCOBAR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2012 Saat 13:29
Orjinalini yazan: idinc

[QUOTE=liliya]

Selamun aleykum

ARKADAŞLAR BENDE AYNI KONUDA YARDIM İSTİYORUM VE SİTEDE YENİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

IP
otlak
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı otlak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Kasım2012 Saat 09:40
BEN KİLİS DEVLET HASTANESİNDE DOKTORUM BURADA SURİYEDEKİ OLAYLARDAN DOLAYI BAYAGI ARAP VAR ARAPÇAYI NASIL ÖGRENEBİLİRİM

hayatta en güzel şey dil ögrenmek.............
IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 2485

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Kasım2012 Saat 21:42
Orjinalini yazan: otlak

BEN KİLİS DEVLET HASTANESİNDE DOKTORUM BURADA SURİYEDEKİ OLAYLARDAN DOLAYI BAYAGI ARAP VAR ARAPÇAYI NASIL ÖGRENEBİLİRİM

Bana sorarsanız,Arapça konuşma klavuzları vardır.Hastanede,karakolda,postanede v.s diye başlıkları vardır.O kitap faideli olabilir.
kolay gelsin

Her zaman her yerde gerçek ol gerçek
Gerçek değil isen ellerini çek
Kuran-ı kerim bir bahçedir bismillah çiçek
Bize bu bahçenin kokusu lazım
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme